Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Καλημέρα,

    μέσα στην εβδομάδα έρχεται το καινούργιο μου PC και θέλω να κάνω το εξής.

    Το κλειδί που έχω για τα 10άρια είναι από την δωρεάν αναβάθμιση από τα Windows 8.1.

    Να βγάλω από το παλιό PC το κλειδί, και να το μεταφέρω στο καινούργιο και καθαρή εγκατάσταση.

    Στο παλιό θέλω να συνεχίσω να έχω τα 10άρια αγοράζοντας ένα κλειδί με 10 ευρώ π.χ. που κυκλοφορούν.

    Σκέφτομαι ότι με αλλαγή κλειδιού και βγάζοντας το λογαριασμό που έχω συνδεδεμένο το κλειδί στο παλιό PC, να τα βάλω στην νέα εγκατάσταση.


    Δεν το έχω κάνει ποτέ και δεν έχω κάνει ποτέ νέα εγκατάσταση με το συγκεκριμένο κλειδί.


    Θα δουλέψει ή κάτι μου ξεφεύγει?

  2. #2
    Εγγραφή
    20-02-2015
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54000/5400
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    Γιατι να το κανεις δυσκολο?αγορασε ενα κλειδι απο το ebay για το νεο pc και τελος.Τα κλειδια πια κλειδωνουν με τον επεξεργαστη,motherboard,και καρτα δικτυου....μην τα μπλεξεις θα μπεις σε περιπετειες.
    H λύση με τις λιγότερες υποθέσεις είναι και η πιο σωστή,τις περισσότερες φορές.

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,

    μέσα στην εβδομάδα έρχεται το καινούργιο μου PC και θέλω να κάνω το εξής.

    Το κλειδί που έχω για τα 10άρια είναι από την δωρεάν αναβάθμιση από τα Windows 8.1.

    Να βγάλω από το παλιό PC το κλειδί, και να το μεταφέρω στο καινούργιο και καθαρή εγκατάσταση.

    Στο παλιό θέλω να συνεχίσω να έχω τα 10άρια αγοράζοντας ένα κλειδί με 10 ευρώ π.χ. που κυκλοφορούν.

    Σκέφτομαι ότι με αλλαγή κλειδιού και βγάζοντας το λογαριασμό που έχω συνδεδεμένο το κλειδί στο παλιό PC, να τα βάλω στην νέα εγκατάσταση.


    Δεν το έχω κάνει ποτέ και δεν έχω κάνει ποτέ νέα εγκατάσταση με το συγκεκριμένο κλειδί.


    Θα δουλέψει ή κάτι μου ξεφεύγει?

    Οι ψηφιακές άδειες, όπως είναι αυτή που έχεις πλέον μετά την αναβάθμιση απο τα 8, κλειδώνουν με το μηχάνημα εγκατάστασης και δεν αλλάζουν.

    Το καλύτερο είναι αυτό που λέει πιο πάνω ο gst

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.689
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η δωρεάν αναβάθμιση στα 10 άρια είναι έκδοση DSP - πλήρης. Μπορείς να μεταφέρεις το κλειδί μια χαρά σε νέο PC, το έκανα πέρσι.

    Θα σου ζητηθεί το κλειδί των 8αριών για να κάνεις την ενεργοποίηση.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #5
    Εγγραφή
    09-04-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    599
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΣΙΝΑ
    Οτι ειπαν οι απο πανω

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δωρεάν αναβάθμιση στα 10 άρια είναι έκδοση DSP - πλήρης. Μπορείς να μεταφέρεις το κλειδί μια χαρά σε νέο PC, το έκανα πέρσι.

    Θα σου ζητηθεί το κλειδί των 8αριών για να κάνεις την ενεργοποίηση.
    Οι εκδόσεις DSP/OEM δεν επιτρέπουν μεταφορά σε άλλο μηχάνημα θέλεις retail/volume

  7. #7
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

    όπως είδα και σε διάφορους οδηγούς στον γουγλη, φαίνεται όντως η δικιά μου έκδοση να μπορεί να μεταφερθεί.

    Ουσιαστικά για να βγει από το παλιό PC μια εντολή είναι.

    Ο λόγος που θέλω να μεταφέρω αυτό το κλειδί στο νέο είναι γιατί είναι δικό μου. Τα κλειδιά που κυκλοφορούν στο ebay τις περισσότερες φορές δεν το πουλάνε μία μόνο φορά, για αυτό τις περισσότερες φορές μετά από κάποιο χρονικό διάστημα κλειδώνουν και σου πετάει μηνύματα μι γνησιότητας κτλ.

    Στο παλιό PC ότι και να γίνει δεν θα με ενδιαφέρει γιατί θα είναι μόνο για down/up για να μην έχω ανοιχτό συνέχεια τον καινούργιο.

  8. #8
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.635
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

    όπως είδα και σε διάφορους οδηγούς στον γουγλη, φαίνεται όντως η δικιά μου έκδοση να μπορεί να μεταφερθεί.

    Ουσιαστικά για να βγει από το παλιό PC μια εντολή είναι.

    Ο λόγος που θέλω να μεταφέρω αυτό το κλειδί στο νέο είναι γιατί είναι δικό μου. Τα κλειδιά που κυκλοφορούν στο ebay τις περισσότερες φορές δεν το πουλάνε μία μόνο φορά, για αυτό τις περισσότερες φορές μετά από κάποιο χρονικό διάστημα κλειδώνουν και σου πετάει μηνύματα μι γνησιότητας κτλ.

    Στο παλιό PC ότι και να γίνει δεν θα με ενδιαφέρει γιατί θα είναι μόνο για down/up για να μην έχω ανοιχτό συνέχεια τον καινούργιο.
    Κλειδιά από το ebay εγώ έχω αγοράσει 5-6, για διάφορους υπολογιστές. Τα περισσότερα τα έχω πάνω από 2 χρόνια και δουλεύουν μια χαρά. Μάλιστα έχει χρειαστεί να κάνω φορμάτ σε κάποιους από αυτούς τους υπολογιστές και έχουν ενεργοποιηθεί πάλι, κανονικότατα. Τώρα αν είσαι τόσο γκαντέμης και σου στείλουν σκάρτο κλειδί και σε κάνα χρόνο σου ζητήσει πάλι ενεργοποίηση, με 5-6 ευρώ βρίσκεις άλλο (φυσικά θα μου πεις ότι λεφτά δεν υπάρχουν, αλλά σιγά το πράγμα, πες ότι δεν θα πιεις 2 καφέδες), αλλά αν ψάξεις εξαρχής για πωλητή με πολλές και καλές κριτικές, δεν θα έχεις πρόβλημα.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  9. #9
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    σύμφωνα πάντως με

    https://www.groovypost.com/howto/tra...icense-new-pc/


    If you upgraded from a retail copy of Windows 7, Windows 8 or 8.1, the Windows 10 license carries the retail rights from which it was derived – can be transferred. But under Microsoft’s rules, you are only entitled to a one time transfer.
    If you upgraded from an OEM Windows 7, Windows 8 or 8.1 license, these are licenses that come preinstalled on a new computer from a manufacturer, and then your Windows 10 license maintains the OEM rights – cannot be transferred.

    εγώ είμαι στην πρώτη περίπτωση(φαντάζομαι)

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κλειδιά από το ebay εγώ έχω αγοράσει 5-6, για διάφορους υπολογιστές. Τα περισσότερα τα έχω πάνω από 2 χρόνια και δουλεύουν μια χαρά. Μάλιστα έχει χρειαστεί να κάνω φορμάτ σε κάποιους από αυτούς τους υπολογιστές και έχουν ενεργοποιηθεί πάλι, κανονικότατα. Τώρα αν είσαι τόσο γκαντέμης και σου στείλουν σκάρτο κλειδί και σε κάνα χρόνο σου ζητήσει πάλι ενεργοποίηση, με 5-6 ευρώ βρίσκεις άλλο (φυσικά θα μου πεις ότι λεφτά δεν υπάρχουν, αλλά σιγά το πράγμα, πες ότι δεν θα πιεις 2 καφέδες), αλλά αν ψάξεις εξαρχής για πωλητή με πολλές και καλές κριτικές, δεν θα έχεις πρόβλημα.
    όπως ανέφερες δεν είναι το θέμα τον 5-6 ευρώ 2 καφέδες είναι, απλώς προτιμώ το καινούργιο να έχει αυτό το κλειδί.

  10. #10
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.689
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    σύμφωνα πάντως με

    https://www.groovypost.com/howto/tra...icense-new-pc/


    If you upgraded from a retail copy of Windows 7, Windows 8 or 8.1, the Windows 10 license carries the retail rights from which it was derived – can be transferred. But under Microsoft’s rules, you are only entitled to a one time transfer.
    If you upgraded from an OEM Windows 7, Windows 8 or 8.1 license, these are licenses that come preinstalled on a new computer from a manufacturer, and then your Windows 10 license maintains the OEM rights – cannot be transferred.

    εγώ είμαι στην πρώτη περίπτωση(φαντάζομαι)

    - - - Updated - - -



    όπως ανέφερες δεν είναι το θέμα τον 5-6 ευρώ 2 καφέδες είναι, απλώς προτιμώ το καινούργιο να έχει αυτό το κλειδί.
    Δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο, τα ενεργοποιείς online στον νέο υπολογιστή.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι εκδόσεις DSP/OEM δεν επιτρέπουν μεταφορά σε άλλο μηχάνημα θέλεις retail/volume
    Ναι -έγραψα λάθος. Retail είναι η αναβάθμιση.

    - - - Updated - - -

    Την έκδοση 8.1 πως την είχες πάρει, με το τότε νέο PC ?
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  11. #11
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    ναι φαντάζομαι με το account της microsoft κατευθείαν θα γίνει η δουλειά.

    Περιμένω πως και πως να έρθει το νέο PC.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο, τα ενεργοποιείς online στον νέο υπολογιστή.

    - - - Updated - - -



    Ναι -έγραψα λάθος. Retail είναι η αναβάθμιση.

    - - - Updated - - -

    Την έκδοση 8.1 πως την είχες πάρει, με το τότε νέο PC ?

    ήταν από τον "θείο". Δεν νομίζω ότι συγκαταλέγεται στις OEM.

  12. #12
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.689
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι φαντάζομαι με το account της microsoft κατευθείαν θα γίνει η δουλειά.

    Περιμένω πως και πως να έρθει το νέο PC.

    - - - Updated - - -




    ήταν από τον "θείο". Δεν νομίζω ότι συγκαταλέγεται στις OEM.
    Τότε υπάρχει πιθανότητα να μην σε ενεργοποιήσει......
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  13. #13
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    οκ, θα σας ενημερώσω έτσι για να υπάρχει η απάντηση τέλος της εβδομάδας, ή όταν με το καλό έρθουν τα parts.

  14. #14
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

    όπως είδα και σε διάφορους οδηγούς στον γουγλη, φαίνεται όντως η δικιά μου έκδοση να μπορεί να μεταφερθεί.

    Ουσιαστικά για να βγει από το παλιό PC μια εντολή είναι.

    Ο λόγος που θέλω να μεταφέρω αυτό το κλειδί στο νέο είναι γιατί είναι δικό μου. Τα κλειδιά που κυκλοφορούν στο ebay τις περισσότερες φορές δεν το πουλάνε μία μόνο φορά, για αυτό τις περισσότερες φορές μετά από κάποιο χρονικό διάστημα κλειδώνουν και σου πετάει μηνύματα μι γνησιότητας κτλ.

    Στο παλιό PC ότι και να γίνει δεν θα με ενδιαφέρει γιατί θα είναι μόνο για down/up για να μην έχω ανοιχτό συνέχεια τον καινούργιο.
    Έφτιαξα καινούργιο υπολογιστή και ενεργοποίησα τα Windows με τον κωδικό από τα 7αρια που τα είχα ενεργοποιήσει στον παλιό.
    Λεπτομέρειες
    https://www.adslgr.com/forum/threads...90#post6323790
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #15
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έφτιαξα καινούργιο υπολογιστή και ενεργοποίησα τα Windows με τον κωδικό από τα 7αρια που τα είχα ενεργοποιήσει στον παλιό.
    Λεπτομέρειες
    https://www.adslgr.com/forum/threads...90#post6323790

    και εγώ πιστεύω ότι θα δουλεψει, θα μάθουμε σε λίγες ημέρες,ελπίζω να μην πάει την άλλη εβδομάδα η παράδοση.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας