Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-22 από 22
  1. #16
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Εγώ έχω ένα Fujitsu λαπτοπ που ήρθε αρχικά με Vista, μετά αγόρασα αναβάθμιση windows 7 και στο τέλος έκανα δωρεάν αναβάθμιση σε windows 10.
    Αυτό που θέλω εγώ είναι να γυρίσω το fujitsu μόνο linux και να μεταφέρω την άδεια windows αυτή virtual εγκατάσταση σε άλλο ισχυρό μηχάνημα με Linux. Γίνεται; Πιο κλειδί θα βάλω; (έχω για 7 και Vista)

  2. #17
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    τα κλειδιά που δίνουν στα λαπτοπ είναι συνήθως στην κατηγορία OEM που δεν μεταφέρονται σύμφωνα με το link που είχα δώσει σε άλλους υπολογιστές.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...91#post6654991

    Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το δοκιμάσεις, γιατί δεν νομίζω ότι θα απαντήσει κάποιος 100%.

  3. #18
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Αν έχεις λογαριασμό στην Microsoft ανέβασε το κλειδί σε αυτόν, υπάρχει εντολή με την οποία γίνεται αυτόματα. Μετά αφού εγκαταστήσεις τα windows, κατά την ενεργοποίηση των ζήτησε να βρουν μόνα τους το κλειδί. Υπάρχει περίπτωση να πετύχει, αρκεί να μην ξανά χρησιμοποιήσεις την παλιά εγκατάσταση των windows σε καμία περίπτωση. Σε μένα πέτυχε σε αλλαγή σκληρού και κάρτας γραφικών, σε αλλαγή μητρικής όμως ;;;;;;

  4. #19
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.593
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω ένα Fujitsu λαπτοπ που ήρθε αρχικά με Vista, μετά αγόρασα αναβάθμιση windows 7 και στο τέλος έκανα δωρεάν αναβάθμιση σε windows 10.
    Αυτό που θέλω εγώ είναι να γυρίσω το fujitsu μόνο linux και να μεταφέρω την άδεια windows αυτή virtual εγκατάσταση σε άλλο ισχυρό μηχάνημα με Linux. Γίνεται; Πιο κλειδί θα βάλω; (έχω για 7 και Vista)
    Λογικά το κλειδί απο τα 7.
    Δεν το έχω δοκιμάσει για να ξέρω,αλλά εφ'όσον τα windows 10 "δένονται" με το hardware,δεν θα πρέπει να έχεις πρόβλημα

  5. #20
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Το δικό μου κλειδί είναι από τα 8.1

  6. #21
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω ένα Fujitsu λαπτοπ που ήρθε αρχικά με Vista, μετά αγόρασα αναβάθμιση windows 7 και στο τέλος έκανα δωρεάν αναβάθμιση σε windows 10.
    Αυτό που θέλω εγώ είναι να γυρίσω το fujitsu μόνο linux και να μεταφέρω την άδεια windows αυτή virtual εγκατάσταση σε άλλο ισχυρό μηχάνημα με Linux. Γίνεται; Πιο κλειδί θα βάλω; (έχω για 7 και Vista)
    Έχω απαντήσει στο post 14 και αφορά OEM κωδικό. Vista κωδικό δεν μπορείς να βάλεις γιατί δεν γινόταν δωρεάν αναβάθμιση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις λογαριασμό στην Microsoft ανέβασε το κλειδί σε αυτόν, υπάρχει εντολή με την οποία γίνεται αυτόματα. Μετά αφού εγκαταστήσεις τα windows, κατά την ενεργοποίηση των ζήτησε να βρουν μόνα τους το κλειδί. Υπάρχει περίπτωση να πετύχει, αρκεί να μην ξανά χρησιμοποιήσεις την παλιά εγκατάσταση των windows σε καμία περίπτωση. Σε μένα πέτυχε σε αλλαγή σκληρού και κάρτας γραφικών, σε αλλαγή μητρικής όμως ;;;;;;
    Post 14, τα άλλαξα όλα και έγινε κανονικά ενεργοποίηση, υπάρχουν και άλλες αναφορές για ενεργοποίηση μετά από αλλαγή μητρικής, υπάρχει αρχείο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #22
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Τελικά ακολούθησα την συμβουλή και αγόρασα ένα κλειδί για τον νέο υπολογιστή από το ebay.

    Ο λόγος είναι ότι το παλιό pc με το κλειδί που έχω αν και εφόσον μεταφέρετε, στο μέλλον θα το χρειαστώ ποιο γρήγορα ενώ το PC που μόλις αγόρασα θα μείνει για αρκετό καιρο σε αυτό.

    Έχω σκοπό να αλλάξω κάποια στιγμή το παλιό με ένα htpc για να το έχω στο σαλόνι οπότε θα προσπαθήσω να βάλω εκεί το κλειδί αν μπαίνει.

    Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος adiS : 11-09-19 στις 15:54.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας