Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    06-04-2016
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Satellite
    Ταχύτητα
    magcen
    ISP
    magcen
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router
    Huawei DN9245X6-10
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα,
    θα πω ολόκληρη την πονεμένη ιστορία μήπως και κάποιος βγάλει άκρη και μπορέσει να με βοηθήσει.

    Τον Μάιο του 2017 μετακόμισα σε "καινούργια" πολυκατοικία κατασκευής 2005, αφού έκανα καινούργια σύνδεση στον οτε σε vdsl 50 διαπίστωσα γρήγορα γρήγορα ότι συγχρονίζω στα 18down και 5up (το up είναι σωστό οπότε δεν ξανά ασχολούμαστε με αυτό). Φωνάζω τεχνικό ΟΤΕ, έρχεται και μετράει κάτω στο κουτί της πολυκατοικίας 30 Down οπότε μου λέει ότι είναι θέμα της εσωτερικής καλωδίωσης του κτηρίου, οπότε πας για καινούργια κάθετη. Αποφάσισα να μην ασχοληθώ περαιτέρω, είχα και άλλα πράγματα να κοιτάξω οπότε κάπως έτσι φτάνουμε κάπου στον Απρίλιο-Μάιο 2019 όπου διαπιστώνω ότι η ταχύτητα πέφτει από τα 18 στα 10 τυχαία, χωρίς λόγο και αιτία, χωρίς συγκεκριμένη συχνότητα, μπορεί να πέσει 2 φορές τη μέρα μπορεί και 1 φορά την εβδομάδα, αυτό το πρόβλημα φτιάχνει μετά από restart του ρούτερ, και πάει λέγοντας. Ξαναφωνάζω τεχνικό, πάει στο ΚΑΦΑΟ και μου λέει ότι το ΚΑΦΑΟ είναι αρχαίο και κάτι τέτοια, του εξηγώ ότι παλιά δεν το έκανε κτλ κτλ, καταλήγουμε στο να μου αλλάξει πόρτα με την οποία καινούργια πόρτα συγχρονίζω στα 15-16, μετά από λίγες μέρες πάλι το ίδιο πρόβλημα, η ταχύτητα πέφτει στα 9-10. Παίρνω τηλ τον τεχνικό με τον οποίο θα γίνουμε κολλητοί σε λίγο από τα πολλά τηλέφωνα, και του λέω, πρώτον τι κάνουμε και δεύτερον γύρνα με στην παλιά πόρτα που τουλάχιστον συγχρόνιζα πιο ψηλά, μου λέει πρώτον δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνω, κοίτα την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού και δεύτερον δεν θυμόμαστε την παλιά πόρτα για να σε γυρίσω . Αποφάσισα από Σεπτέμβρη και μετά τις διακοπές να ασχοληθώ με το θέμα να περάσω καινούργια κάθετη.
    ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ, φεύγω 15 μέρες διακοπές και παρακαλουθώ που και που την ταχύτητα από το app της cosmote.. ΕΠΙ 15 ημέρες και άλλες 10 αφότου γύρισα η ταχύτητα δεν είχε πέσει καθόλου... ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΞΕΝΟ καθώς όπως είπα πιο πριν κάθε λίγες μέρες έπεφτε 100%, μετά από λίγες μέρες όμως πάλι τα ίδια και τώρα γυρίσαμε στο κλασσικό να ζω με το restart στο ρουτερ...

    Έχει κανείς καμιά ιδέα πριν μου στρίψει?

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Όσοι παραπάνω βάζουν σύνδεση ή κάνουν αναβάθμιση αυτής τόσο δημιουργεί θέμα σε όλους τους συνδρομητές, λογικά τώρα που έλειπε ο κόσμος και είχαν κλείσει τα router τους είχες καλύτερα χαρακτηριστικά

  3. #3
    Εγγραφή
    06-04-2016
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Satellite
    Ταχύτητα
    magcen
    ISP
    magcen
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router
    Huawei DN9245X6-10
    Path Level
    Fastpath
    Άρα ψεύδονται από τον ΟΤΕ, και είναι απλά είναι σάπιο το δίκτυο στην περιοχή μου και να μην ασχοληθώ με την κάθετη στο κτήριο μου? Θέλω να πω, είναι δεδομένο ότι υπάρχει πρόβλημα ΚΑΙ στην κάθετη αλλιώς δεν θα έδινε 30 στην είσοδο και 18 πάνω σε εμένα, όμως το γεγονός της τυχαίας ανεξήγητης πτώσης ταχύτητας είναι καθαρά δικό τους θέμα έτσι?

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.010
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Εσύ φτιάχνεις ότι μπορείς, αν μπορείς από την πλευρά σου δεδομένου ότι έχεις και στην πλευρά σου πρόβλημα, και βλέπεις πως θα πάει.
    Το καφαο δεν μπορεί να είναι παλιό γιατί μιλάμε για vdsl.
    Μπορεί να έχεις cross-talk που θα βελτιωθεί (θεωρητικά) με το vectoring.
    Αν υπάρχει γενικότερο πρόβλημα δικτύου, περιμένεις πότε θα δεήσουν να αλλάξουν καλώδια (μην κρατάς την ανάσα σου όμως).
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gregkar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα ψεύδονται από τον ΟΤΕ, και είναι απλά είναι σάπιο το δίκτυο στην περιοχή μου και να μην ασχοληθώ με την κάθετη στο κτήριο μου? Θέλω να πω, είναι δεδομένο ότι υπάρχει πρόβλημα ΚΑΙ στην κάθετη αλλιώς δεν θα έδινε 30 στην είσοδο και 18 πάνω σε εμένα, όμως το γεγονός της τυχαίας ανεξήγητης πτώσης ταχύτητας είναι καθαρά δικό τους θέμα έτσι?
    Για να δίνει 30 κάτω και 18 πάνω το πρόβλημα το μεγάλο είναι στην Κάθετη

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας