Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα.

    Εχω ενα θεμα με το συγκεκριμενο λαπτοπ με το wifi του. Ενω συνδεεται με το μοντεμ, δειχνει οτι δεν εχει ιντερνετ. Φυσικα το μοντεμ κανονικα παιζει σε ολες τις υπολοιπες συσκευες, κινητα, αλλο λαπτοπ και φυσικα σε desktop με wifi dongle. Δηλαδη δεν εχει θεμα το ιντερνετ και εννοειται πως το λαπτοπ παιζει με ethernet.

    Ο προβληματισμος μου ειναι πώς γινεται αυτο? Πηρα την τεχνικη υποστηριξη και μου ειπε κατι κουφα με bios update και διαγνωστικα αλλα ειναι λαπτοπ της δουλειας και δεν μπορω να το εχω οποτε θελω.

    Επισης μου ειπε για διαγραφη, επανεγκατασταση, να παω σε προηγουμενη εκδοση, να κανω windows update αλλα ολα αυτα τα ειχα κανει πριν μου τα πουν.

    Η τελευταια κουβεντα της ηταν να κανω φορματ αλλα φυσικα αυτο ειναι μια κουβεντα. Αν ηταν δικο μου το λαπτοπ (και ειχα βεβαια και τον κωδικο για τα windows, δεν ξερω πώς γινεται στα 10αρια), θα το εκανα, αλλα δεν ειναι δικο μου και εχει μεσα και παρα πολλα αρχεια. Το προηγουμενο λαπτοπ μας αφησε χρονους και πηγε στο χωριο για να παιζει πασιεντζα!

    Οποτε πριν το φορματ που ειναι δραστικη λυση, τί αλλο μπορω να κανω?

    Και πριν το φορματ μου ειπε οτι αν ειναι μεσα στην εγγυηση, πριν λιγους μηνες το πηρα, το ειδε και στο συστημα, οτι θα ερθει τεχνικος να το δει απο κοντα και αν δεν μπορει να κανει κατι, το παιρνει και φευγει. Τα αρχεια ειναι δικο μου θεμα τί θα τα κανω.

    Προτεινετε μου λυσεις γιατι εχω σπασει το κεφαλι μου και δεν μπορω να βρω λυση.
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το συγκεκριμένο Laptop με άλλο router δουλεύει το ασύρματο;
    Μήπως έχουν μπεί με το χέρι ρυθμίσεις Ip στην ασύρματη σύνδεση;

  3. #3
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το συγκεκριμένο Laptop με άλλο router δουλεύει το ασύρματο;
    Μήπως έχουν μπεί με το χέρι ρυθμίσεις Ip στην ασύρματη σύνδεση;
    Αυτα ακριβως θα ρωτουσα και εγω.

    Κανε hotspot το κινητο σου, συνδεσου σε αυτο και δοκιμασε να δεις μετα αν ανοιγει σελιδες.

    Αν ναι.... φταιει το modem-router σου. Αν οχι... καπου εχει μπει χερι στην καρτα wifi.

    Δοκιμασε και συνεχιζουμε.
    The gr81 .

  4. #4
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλη ερωτηση. Το συγκεκριμενο λαπτοπ δουλευε πριν με το συγκεκριμενο μοντεμ. Οχι, σε αλλο δεν ειναι δοκιμασμενο.

    Τις ρυθμισεις IP τις εχω αλλαξει με καρφωτη ΙΡ και μετα ξανα σε αυτοματες αλλα και παλι τπτ.

    Αυτο με το κινητο δεν το σκεφτηκα. Θα το κανω και θα επανελθω.
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  5. #5
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενω συνδεεται με το μοντεμ, δειχνει οτι δεν εχει ιντερνετ.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τις ρυθμισεις IP τις εχω αλλαξει με καρφωτη ΙΡ και μετα ξανα σε αυτοματες αλλα και παλι τπτ.
    Βρε... ενα ενα μας τα λες. Αν καταλαβα καλα... τοτε δεν εχεις επαναφερει τον dns .

    Ο πιο γρηγορος τροπος ειναι ο εξης :

    Κατω στη μπαρα κανε δεξι κλικ και μπες .... Ανοιγμα δικτυου και Ιντερνετ.

    Στο παραθυρο που θα ανοιξει .. αριστερα επιλεγεις "κατασταση" .

    Δεξια μετα.... κατω κατω .... "επαναφορα ρυθμισεων δικτυου" .

    Και 99,9% θα παιξει.
    The gr81 .

  6. #6
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τον ειχα επαναφερει τον dns. Το ξανακανα τωρα αλλα τπτ. Αυτα τα ευκολα τα δοκιμασα ολα.

    Το βραδυ θα το παρει ο διευθυντης στο σπιτι και θα το δοκιμασει. Με το τηλεφωνο δεν το δοκιμασα ακομα αλλα πιο μετα το απογευμα με το δικο του γιατι το δικο μου το αφησα σπιτι. Χρησιμοποιω ενα παλιο γιατι εδω βρωμιζει ευκολα. Το παλιο δεν με νοιαζει και τοσο.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  123.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  62,2 KB 
ID: 206404
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  7. #7
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Τι ΙΡ-subnet-dns -gateway σου δινει οταν συνδεεται?
    The gr81 .

  8. #8
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ΙΡ-subnet-dns -gateway σου δινει οταν συνδεεται?
    Μου δινει κανονικα την IP του modem. Δεν εχω πειραξει κατι μεσα στο modem, δεν εχω προσβαση.

    Αργοτερα μου ειπε οτι αυτο με το wifi το εκανε σχεδον απο την αρχη. Δηλαδη μπορει οντως το λαπτοπ να εχει προβλημα ή να εχει καποιο θεμα το modem και να μην γουσταρει το λαπτοπ. Θα το ψαξω αυριο αυτο. Δουλευω εκει 12 - 16 οποτε ολο και καποια λεπτα θα ξεκλεψω για να κανω την τελευταια προσπαθεια με το modem (αν κατι δεν θελει να το κανει να δεχθει το λαπτοπ). Το modem ειναι απο την HOL Vodafone. Οποτε αν καποιος γνωριζει το μενου του να με βοηθησει αν χρειαστω, ειναι ευπροσδεκτος.
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα.

    Εχω ενα θεμα με το συγκεκριμενο λαπτοπ με το wifi του. Ενω συνδεεται με το μοντεμ, δειχνει οτι δεν εχει ιντερνετ. Φυσικα το μοντεμ κανονικα παιζει σε ολες τις υπολοιπες συσκευες, κινητα, αλλο λαπτοπ και φυσικα σε desktop με wifi dongle. Δηλαδη δεν εχει θεμα το ιντερνετ και εννοειται πως το λαπτοπ παιζει με ethernet.

    Ο προβληματισμος μου ειναι πώς γινεται αυτο? Πηρα την τεχνικη υποστηριξη και μου ειπε κατι κουφα με bios update και διαγνωστικα αλλα ειναι λαπτοπ της δουλειας και δεν μπορω να το εχω οποτε θελω.

    Επισης μου ειπε για διαγραφη, επανεγκατασταση, να παω σε προηγουμενη εκδοση, να κανω windows update αλλα ολα αυτα τα ειχα κανει πριν μου τα πουν.

    Η τελευταια κουβεντα της ηταν να κανω φορματ αλλα φυσικα αυτο ειναι μια κουβεντα. Αν ηταν δικο μου το λαπτοπ (και ειχα βεβαια και τον κωδικο για τα windows, δεν ξερω πώς γινεται στα 10αρια), θα το εκανα, αλλα δεν ειναι δικο μου και εχει μεσα και παρα πολλα αρχεια. Το προηγουμενο λαπτοπ μας αφησε χρονους και πηγε στο χωριο για να παιζει πασιεντζα!

    Οποτε πριν το φορματ που ειναι δραστικη λυση, τί αλλο μπορω να κανω?

    Και πριν το φορματ μου ειπε οτι αν ειναι μεσα στην εγγυηση, πριν λιγους μηνες το πηρα, το ειδε και στο συστημα, οτι θα ερθει τεχνικος να το δει απο κοντα και αν δεν μπορει να κανει κατι, το παιρνει και φευγει. Τα αρχεια ειναι δικο μου θεμα τί θα τα κανω.

    Προτεινετε μου λυσεις γιατι εχω σπασει το κεφαλι μου και δεν μπορω να βρω λυση.
    Κάνε μια δοκιμή με μια διανομή Linux, αν λειτουργεί σωστά δεν είναι θέμα Hardware.

    Mπορεί να έχουν περάσει τα Windows κάποιον άσχετο Driver, κατέβασε τον σωστό Driver από τον κατασκευαστή της κάρτας και πέρασε τον χειροκίνητα, μετά κλείσε τις αυτόματες ενημερώσεις συσκευών μέσω των Windows.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνε μια δοκιμή με μια διανομή Linux, αν λειτουργεί σωστά δεν είναι θέμα Hardware.

    Mπορεί να έχουν περάσει τα Windows κάποιον άσχετο Driver, κατέβασε τον σωστό Driver από τον κατασκευαστή της κάρτας και πέρασε τον χειροκίνητα, μετά κλείσε τις αυτόματες ενημερώσεις συσκευών μέσω των Windows.
    Καλη ιδεα, δεν την σκεφτηκα γιατι ειναι η δυσκολη λυση.

    Εχεις να μου προτεινεις καποια live διανομη?

    Και καποιο λινκ με οδηγιες. Ευχαριστω.
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλη ιδεα, δεν την σκεφτηκα γιατι ειναι η δυσκολη λυση.

    Εχεις να μου προτεινεις καποια live διανομη?

    Και καποιο λινκ με οδηγιες. Ευχαριστω.
    Δημιουργία και Boot απο Linux USB
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τωρα το εβγαλα απο το ethernet, εκλεισα το καπακι και το ξανανοιξα και επαιξε!!!!! Απιστευτο. Υπαρχει περιπτωση να παθαινει διαλειψεις? Το μαγαζι που ειμαι εχει υπογειο και το πηγα απο το ισογειο στο υπογειο για μια αλλη δουλεια και τωρα γραφω απο εδω. Το μοντεμ βεβαια ειναι επανω και αναρωτιεμαι τωρα. Υπαρχει περιπτωση να θελει αποσταση? Και μαλιστα ειμαι και χωρις το ρευμα που υποτιθεται βοηθαει στην συνολικη αποδοση του υπολογιστη! Υπαρχει λογικη εξηγηση? Δεν το πηρε σπιτι του ο διευθυντης, δεν μπορουσε χθες. Θα το προσπαθησει σημερα.

    Το linux παντως το εφτιαξα χτες (αλλα το ξεχασα σπιτι - ασχολιαστο) και δεν νομιζω να χρειαστει. Θα δουμε τις επομενες μερες πώς θα παει.
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να χρειάζεται να είναι σε απόσταση από το ρούτερ δεν παίζει σαν σενάριο, το αντίθετο σίγουρα.

    Το Laptop όταν έχει μπαταρία σε λειτουργία παίρνει τάση από αυτή, είναι δεν είναι συνδεδεμένος ο φορτιστής, οπότε δεν παίζει το σενάριο της καλύτερης απόδοσης με συνδεδεμένο τον φορτιστή.

    Υπάρχει λογική εξήγηση, αφού μιλάμε για ηλεκτρονικά, αλλά θα πρέπει να την ψάξεις, από την άλλη , μπορεί και να μην την ανακαλύψεις ποτέ.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας