Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    21-04-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200M/200M
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF511-TV
    Καλησπέρα!

    Εδώ και αρκετό καιρό χρησιμοποιώ για το μεγαλύτερο ποσοστό των εξερχόμενων κλήσεών μου από το κινητό μου voip μέσω betamax clone. Αρχικά τις κλήσεις τις έκανα μέσω wifi. Τις τελευταίες βδομάδες δοκιμάζω και κάνω voip κλήσεις χρησιμοποιώντας το mobile network της εταιρείας κινητής μου (Q, εν προκειμένω). Όπου έχω καλό σήμα, η κλήση είναι ικανοποιητικότατη. Όπου έχω μέτριο σήμα όμως ή όταν κινούμαι, ενίοτε η ποιότητα της κλήσης είναι κακή.

    Σκέφτομαι ότι ρόλο παίζει το δίκτυο της Q (wind δηλαδή), που έχω την εντύπωση ότι είναι μέτριο από όλες τις απόψεις (κάλυψη, ποσοτικά και ποιοτικά). Βέβαια, η Q γενικώς με βολεύει, επειδή έχει χρέωση ανά δευτερόλεπτο και επειδή συχνά (καμιά δεκαριά φορές το μήνα) βγάζει διάφορα πακετάκια προσφορών που είναι πολύ βολικά και αρκετά οικονομικά.

    Από τη στιγμή όμως που χρησιμοποιώ όλο και περισσότερο voip σκέφτομαι να μετακινηθώ προς μια εταιρεία με "καλύτερο δίκτυο" - σκοπός δηλαδή είναι να μην χρησιμοποιώ voip μόνο όπου δεν έχει wifi ή όπου έχει χάλια σήμα για voip over mobile network..

    Νομίζω ότι η εταιρεία με το καλύτερο δίκτυο θεωρείται ότι είναι η cosmote.

    Για δίκτυο cosmote δύο επιλογές έχω στο μυαλό μου: cosmoκάρτα και whats up.

    Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής:

    1. Cosmoκάρτα και whats up χρησιμοποιούν και οι δύο το ίδιο δίκτυο της cosmote, σωστά? Δεν είναι κάποια από τις δύο πιο "ευνοημένη" από την άλλη (πχ throttling ή και-γω-δεν-ξέρω-τι), σωστά? Και εννοείται ότι χρησιμοποιούν το 4G κανονικά και παντού όπου υπάρχει, σωστά?

    2. Μεταξύ cosmoκάρτας και what's ποια πλεονεκτεί και που? Κλίνω προς what's up που δίνει την εντύπωση ότι είναι πιο ευέλικτη και ίσως λίγο πιο οικονομική.

    Ευχαριστώ για τα φώτα σας!

    %tsapi%

  2. #2
    Εγγραφή
    06-05-2010
    Μηνύματα
    177
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Βάλε frog. Είναι της cosmote

  3. #3
    Εγγραφή
    06-08-2013
    Μηνύματα
    316
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    Path Level
    Interleaved
    Δεν βλέπω το λόγο για να πας σε frog. Δεν έχει ικανοποιητικα πακέτα. Γνώμη μου βάλε what's up είναι χίλιες φορές καλύτερο από cosmocarta. Μόνο το reload που σου δίνει σε γεμίζει gb Internet με κάθε ανανέωση. Με 10 ευρώ online ανανέωση έχεις 600mb για 15 μέρες + reload it (1200mb/1μηνα η 2gb/7 μέρες) +100mb πάρε μοίρασε που μπορείς να δίνεις με φίλους και να σου δίνουν και αυτοί. Καλύτερα όμως δες στην περιοχή σου μήπως έχει καλύτερη κάλυψη η Vodafone πχ γιατί δεν θεωρώ ότι η cosmote πλέον είναι top απλά παίζει ανάλογα την περιοχή. Κάπου είναι καλύτερη η Vodafone αλλού ή cosmote και πάει λέγοντας...

  4. #4
    Εγγραφή
    21-04-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200M/200M
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF511-TV
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από likos_de Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλύτερα όμως δες στην περιοχή σου μήπως έχει καλύτερη κάλυψη η Vodafone πχ γιατί δεν θεωρώ ότι η cosmote πλέον είναι top απλά παίζει ανάλογα την περιοχή. Κάπου είναι καλύτερη η Vodafone αλλού ή cosmote και πάει λέγοντας...
    Το πρόβλημα δεν είναι η περιοχή μου - στην περιοχή μου άπαντες παίζουν καλά (είμαι καράκεντρο θεσσαλονίκης). Το πρόβλημα είναι όταν είμαι εκτός του χάμπινταντ μου - γι αυτό σκέφτομαι την κοσμοτέ που έχω την αίσθηση ότι είναι (έστω και κατά τι) η "καλύτερη".

    Για να επανέλθουμε στα ερωτήματά μου: whats up και cosmoκάρτα χρησιμοποιούν κανονικά όλο το δίκτυο της cosmote, χωρίς κάποια διαφορά μεταξύ τους, σωστά?

    Και η whats up μου φαίνεται πιο ευέλικτη και ίσως και λίγο πιο οικονομική στα πακέτα της και στις προσφορές της, σωστά?

    Ευχαριστώ για το feedback..

    %tsapi%

  5. #5
    Εγγραφή
    05-09-2019
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    καλησπέρα,

    θα συμφωνήσω για την whats' up. έχει καλύτερα και ευέλικτα πακέτα, κυρίως γιατί απευθύνεται σε νέους (ηλικιακά) χρήστες. ωστόσο εάν καταφέρεις να κάνεις φοιτητικό πακέτο θα έχεις ακόμα περισσότερες επιλογές.

  6. #6
    Εγγραφή
    21-04-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200M/200M
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF511-TV
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EVAKOUM Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα,

    θα συμφωνήσω για την whats' up. έχει καλύτερα και ευέλικτα πακέτα, κυρίως γιατί απευθύνεται σε νέους (ηλικιακά) χρήστες. ωστόσο εάν καταφέρεις να κάνεις φοιτητικό πακέτο θα έχεις ακόμα περισσότερες επιλογές.
    Φοιτητικό δεν παίζει με την καμία.

    Άρα, σε ό,τι αφορά στο δίκτυο, αντιλαμβάνομαι ότι whats up και cosmoκάρτα έχουν ίδια και "ισότιμη" πρόσβαση σε όλο το δίκτυο της cosmote, σωστά?

    %tsapi%

  7. #7
    Εγγραφή
    17-08-2006
    Περιοχή
    Βόλος
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    2.443
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Κανένα καρτοκινητό σε καμία εταιρία δεν έχει ισότιμη πρόσβαση σε σχέση με τα συμβόλαια.

  8. #8
    Εγγραφή
    21-04-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200M/200M
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF511-TV
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kapnos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανένα καρτοκινητό σε καμία εταιρία δεν έχει ισότιμη πρόσβαση σε σχέση με τα συμβόλαια.
    Αν θέλεις, ανέλυσέ το αυτό λίγο παραπάνω..

    Μεταξύ τους όμως, whats up και cosmoκάρτα "παίζουν" στα ίδια σε ό,τι αφορά στο δίκτυο?

    %tsapi%

  9. #9
    Εγγραφή
    17-08-2006
    Περιοχή
    Βόλος
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    2.443
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Σε όλες τις εταιρίες μεγαλύτερο priority έχουν τα συμβολαια είτε αυτό είναι κλήσεις είτε data σε σχέση με τα καρτοκινητά.
    Μεταξύ τους τα καρτοκινητά είναι στην ίδια κλάση.

  10. #10
    Εγγραφή
    06-08-2013
    Μηνύματα
    316
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsapi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θέλεις, ανέλυσέ το αυτό λίγο παραπάνω..

    Μεταξύ τους όμως, whats up και cosmoκάρτα "παίζουν" στα ίδια σε ό,τι αφορά στο δίκτυο?
    Ναι cosmocarta και what's up ανήκουν στο ίδιο δίκτυο σε αυτό της cosmote. Διαφορά στο σήμα δεν υπάρχει καμία. Καλύτερες προσφορές παίζουν στο what's up όπου λόγο του target group του (πιτσιρίκια και φοιτητές) δίνει περισσότερα mb για ίντερνετ.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας