Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    21-11-2002
    Περιοχή
    Britannia
    Μηνύματα
    1.267
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    21600/508
    ISP
    Forthnet
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    Καλησπέρα ,

    Ότι γράφει ο τίτλος. Έχω μια φίλη η οποία αυτή τη στιγμή είναι άνεργη και μετακομίζει "αναγκαστικά" σε νέο σπίτι με το παιδάκι της 2.5 ετών.
    Θα χρειαστεί νεό σταθερό,internet adsl , κινητό και πάροχο ρεύματος άμεσα.

    Επειδή δεν έχω πολύ χρόνο για να τη βοηθήσω και να ψάξω όσο θα ήθελα για προσφορές ρωτάω και εδώ μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει.

    Θα χρειαστούμε νέα τηλεφωνική σύνδεση με internet (νέος αριθμός) , κινητό τηλέφωνο και πάροχο ρεύματος. Το κινητό αυτή τη στιγμή είναι στο small της cosmote αλλά έχει λήξει η δέσμευση εδώ και 2 μήνες.

    Σήμερα έκανα μια έρευνα αγοράς όσο μπόρεσα και βρήκα τα παρακάτω από το site των εταιριών ή από επίσημους μεταπωλητές.


    ΝΟΒΑ
    1. Προπληρωμένο πακέτο internet 24αρι με 15.75/μήνα με 189 ευρώ πληρωτέα άμεσα. Αυτή θα ήταν η πρώτη επιλογή για internet αν δεν είχε 73 ευρώ τέλη κατασκευής νέας γραμμής και άλλα 20 για router που εκτοξεύουν το μηνιαίο κόστος.

    2. 24αρι συν απεριόριστα σταθερά/υπεραστικά/κινητά με 19.9 για 24 μήνες δέσμευση αλλά έχει πάλι τα παραπάνω τέλη που το κάνουν ασύμφορο.

    Για κινητή η Νοβα προς το παρόν δεν έχει λύση και η συνεργασία για το ρεύμα δεν ξέρω αν αξίζει. Επίσης δεν υπάρχει κάποια έκπτωση για ανέργους.


    Vodafone
    1. Συνδυαστικό πρόγραμμα για σταθερό-κινητό-τιβί στα 49.6 τελική που περιλαμβάνει. Σταθερό 24αρι , απεριόριστα στεθερά-υπεραστικά , 300 προς κινητά , vodafone tv family με παιδικά και ντοκιμαντερ και για το κινητό 1000 προς όλους , 1000SMS 2.4GB internet και 2GB social pass. H Vodafone δίνει δωρεάν τα τέλη κατασκευής της νέας γραμμής , ρούτερ και αποκωδικοποιητή.

    2. Παίζει και το σταθερό+tv family στα 23-24 ευρώ σε περίπτωση που δεν κάνω συνδυαστικό με κινητό.

    Για συνδυαστικό με ρεύμα επίσης δεν έχω ιδέα. Επίσης δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια έκπτωση για ανέργους.


    Wind
    1. Συνδυαστικό πρόγραμμα σταθερό-κινητό με επιλογή για wind vision συν 6 μήνες Netflix. To πρόγραμμα είναι 24αρι internet , απεριόριστα σταθερά-υπεραστικά , 180 προς κινητά , 1500 προς wind/Q και κινητό με 700 λεπτά προς όλους , 70SMS και 2GB στα 39 ευρώ με δωρεάν τα τέλη ενεργοποίησης αλλά χωρίς ρούτερ. Με 4 ευρώ επιπλέον , δηλαδή στα 43 δίνουν το Wind vision family με ντοκιμαντέρ/παιδικά και 6 μήνες δωρεάν Netflix.

    Δεν ξέρω και εδώ τι παίζει με ρεύμα και επειδή την προσφορά την πήρα απο μεταπωλητή δεν ξέρω αν υπάρχει έκπτωση για ανέργους.

    Cosmote.
    1. Για σταθερό internet δεν ρώτησα καν καθώς οι τιμές ήταν απαγορευτικές όσο είδα. Σήμερα έγινε αίτημα διακοπής του συμβολαίου κινητής που έχει λήξει ώστε να μας δοθεί έστω μια τιμή για κινητό που μπορεί να συνδιαστεί με Voda ή Wind σταθερή δίνοντας χαμηλό συνολικό πάγιο.

    Υπάρχει μια έκπτωση 10% για ανέργους από όσο είδα αλλά τα πάγια είναι πολύ υψηλά στη σταθερή. Ίσως συμφέρει όμως σε συνδυασμό με την τιμή που μπορεί να δώσει το τμήμα που διαχειρίζεται τα αιτήματα διακοπών.

    Για ρεύμα επίσης δεν έχω ιδέα τι παίζει.


    Αυτά κατάφερα να βρω χωρίς να ξέρω τι παίζει αυτή την περίοδο στην αγορά. Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι καλύτερο ή αν μπορεί να δώσει το τηλεφωνο κάποιου συνεργάτη που γνωρίζει μέσω pm θα τον ευχαριστούσα θερμά. Η μόνη δέσμευση που έχω είναι το κινητό να παραμείνει συμβόλαιο ή να γίνει καρτοσυμβόλαιο , όχι καρτοκινητό.


    Ευχαριστώ θερμά προκαταβολικα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lord_British : 04-09-19 στις 00:12.
    Are you with Us?

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν νομίζω να μπορέσεις να βρεις κάτι καλύτερο.

    Cosmote θα είναι ακριβή ότι και να κάνεις, nova δεν έχει κινητή ακόμα (περιμένουμε πότε θα κάνει την κίνηση να δώσει και αυτή σαν εικονικός παροχος)

    Για ρεύμα αν είναι σίγουρη πως πάντα θα μπόρει να πληρώνει τον λογαριασμό στην ώρα του τότε να δει προς εναλλακτικούς αλλιώς ΔΕΗ
    υπάρχει η electricon που που έχει σχετικα καλές τιμές και δεν έχει ρήτρα ΟΤΣ ούτε ελάχιστη παραμονή

  3. #3
    Εγγραφή
    21-11-2002
    Περιοχή
    Britannia
    Μηνύματα
    1.267
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    21600/508
    ISP
    Forthnet
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω να μπορέσεις να βρεις κάτι καλύτερο.

    Cosmote θα είναι ακριβή ότι και να κάνεις, nova δεν έχει κινητή ακόμα (περιμένουμε πότε θα κάνει την κίνηση να δώσει και αυτή σαν εικονικός παροχος)

    Για ρεύμα αν είναι σίγουρη πως πάντα θα μπόρει να πληρώνει τον λογαριασμό στην ώρα του τότε να δει προς εναλλακτικούς αλλιώς ΔΕΗ
    υπάρχει η electricon που που έχει σχετικα καλές τιμές και δεν έχει ρήτρα ΟΤΣ ούτε ελάχιστη παραμονή
    Φίλε σε ευχαριστώ για την απάντηση.
    Έχουν περάσει ανεπιστρεπτί οι εποχές που είχα χρόνο να ασχολούμαι με το κυνήγι των προσφορών , δυστυχώς.
    Δεν είμαι καν μόνιμα Ελλάδα πλέον.
    Οπότε ακόμα και μέσω pm ίσως κάποιος μπορεί να βοηθήσει.

    Σε σχέση με το ρεύμα , ποιο πρόγραμμα της εταιρίας που αναφέρεις πρέπει να επιλεχθεί;
    Γενικά έχω ακούσει για πολλές κρυφές χρεώσεις στους εναλλακτικούς , δυστυχώς όμως δεν έχω ΚΑΜΙΑ εμπειρία για να μπορέσω να προτείνω σε τρίτο.

    Αυτή τη στιγμή ο μετρητής είναι ΔΕΗ με οικιακό Γ1Ν.
    Του χρόνου τέτοια εποχή λογικά θα μπορεί η γυναίκα να ενταχθεί και στο κοινωνικό τιμολόγιο αλλά για φέτος δεν ξέρει τι να κάνει και ο χειμώνας πλησιάζει.
    Το σπίτι είναι 90 τετραγωνικά χωρίς κεντρική θέρμανση , σχετικά βόρεια στην Αττική και λογικά θα παίζουν πολλά πλυντήρια , air-condition για θέρμανση κλπ λόγω του παιδιού..
    Are you with Us?

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lord_British Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε σε ευχαριστώ για την απάντηση.
    Έχουν περάσει ανεπιστρεπτί οι εποχές που είχα χρόνο να ασχολούμαι με το κυνήγι των προσφορών , δυστυχώς.
    Δεν είμαι καν μόνιμα Ελλάδα πλέον.
    Οπότε ακόμα και μέσω pm ίσως κάποιος μπορεί να βοηθήσει.

    Σε σχέση με το ρεύμα , ποιο πρόγραμμα της εταιρίας που αναφέρεις πρέπει να επιλεχθεί;
    Γενικά έχω ακούσει για πολλές κρυφές χρεώσεις στους εναλλακτικούς , δυστυχώς όμως δεν έχω ΚΑΜΙΑ εμπειρία για να μπορέσω να προτείνω σε τρίτο.

    Αυτή τη στιγμή ο μετρητής είναι ΔΕΗ με οικιακό Γ1Ν.
    Του χρόνου τέτοια εποχή λογικά θα μπορεί η γυναίκα να ενταχθεί και στο κοινωνικό τιμολόγιο αλλά για φέτος δεν ξέρει τι να κάνει και ο χειμώνας πλησιάζει.
    Το σπίτι είναι 90 τετραγωνικά χωρίς κεντρική θέρμανση , σχετικά βόρεια στην Αττική και λογικά θα παίζουν πολλά πλυντήρια , air-condition για θέρμανση κλπ λόγω του παιδιού..
    Αυτό είναι απο το Αλλάζω ρεύμα, σε σύγκριση με λογαριασμό ΔΕΗ με Γ1Ν με την εκπτώση 1000kw ημέρα, 600 βράδυ για 121 ημέρες μου βγάζει ενα κέρδος κοντά στα 140 τον χρόνο που δεν είναι άσχημα.

    Πάγιο δεν έχει, ΟΤΣ δεν έχει όποτε δεν έχεις να ανησυχείς για εξτρά χρεώσεις, Ούτε ελάχιστη παραμονή, το σκέφτομαι σοβαρά να το γυρίσω τώρα που αλλάξανε την έκπτωση στην ΔΕΗ και ανεβάσανε KW.
    Οι εναλλακτικοί εδώ δεν είναι όπως στην περίπτωση της τηλεφωνίας, το ίδιο ρεύμα που θα πάρεις με την ΔΕΗ το ίδιο θα πάρεις και με τους άλλους, σκέψου το σαν όλοι οι παραγωγοί ρεύματος να βάζουν το ρεύμα σε μια λεκάνη και μετά όλοι να παίρνουν ρεύμα απο αυτή την λεκάνη

    electricon ΟΙΚΙΑΚΟ Ν - Έκπτωση συνέπειας 10%


    Πάγιο 1Φ (ανά τετράμηνο): 0 €
    Πάγιο 3Φ (ανά τετράμηνο): 0 €
    Χρέωση (Κατανάλωση έως και 2.000 kWh το τετράμηνο): 0.0765 €/kWh
    Χρέωση (Κατανάλωση μεγαλύτερη από 2.000 kWh το τετράμηνο): 0.0765 €/kWh
    Χρέωση Νύχτας: 0.0594 €/kWh

    Χωρίς ρήτρα οριακής τιμής
    Πληροφορίες:
    ΙΣΧΥΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΥΝΕΠΕΙΣ ΠΕΛΑΤΕΣ

    Αλλαγή τιμής: Ενημέρωση 60 ημέρες πρίν την αλλαγή τιμής
    Άλλες ανταγωνιστικές χρεώσεις: Όχι
    Ουδέτερη ζώνη οριακής τιμής συστήματος: ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ (https://allazorevma.gr/ots)
    Προκαταβολή/Εγγύηση: 60€.
    Επιστροφή εγγύησης στο δεύτερο λογαριασμό σε περίπτωση πληρωμής με πάγια τραπεζική εντολή
    Δυνατότητα Εbill: Ναι
    Δυνατότητα ηλεκτρονικής καταχώρησης μέτρησης: -
    Ελάχιστη Παραμονή: Όχι
    Έκπτωση 10% σε πελάτες που παρουσιάζουν συνέπεια στην εξόφληση των λογαριασμών τους.
    Λήψη λογαριασμού ηλεκτρονικά. Για αποστολή λογαριασμού σε έντυπη μορφή υπάρχει επιβάρυνση 1 ευρώ (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) για έξοδα αποστολής
    Μετά έχει και την Elpedison ή την nrg

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.jpg 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  189,2 KB 
ID: 206423

  5. #5
    Εγγραφή
    21-11-2002
    Περιοχή
    Britannia
    Μηνύματα
    1.267
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    21600/508
    ISP
    Forthnet
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    Φίλε σε ευχαριστώ και πάλι.
    Θα της πω να πάει σε αυτό που γράφεις για το ρεύμα.
    Υπάρχει περίπτωση να αλλάξουν οι τιμές που γράφεις λόγω αυξήσεων των τιμολογίων της ΔΕΗ που ισχύουν από χθες και φτάνουν το 20%;
    Γιατί λίγο που τα είδα οι διαφορές με αυτές που αναφέρεις είναι χαοτικές.

    Και πάλι ευχαριστώ.
    Are you with Us?

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lord_British Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε σε ευχαριστώ και πάλι.
    Θα της πω να πάει σε αυτό που γράφεις για το ρεύμα.
    Υπάρχει περίπτωση να αλλάξουν οι τιμές που γράφεις λόγω αυξήσεων των τιμολογίων της ΔΕΗ που ισχύουν από χθες και φτάνουν το 20%;
    Γιατί λίγο που τα είδα οι διαφορές με αυτές που αναφέρεις είναι χαοτικές.

    Και πάλι ευχαριστώ.
    Ναι δυστυχώς μπορούν να αλλάξουν τις τιμές, ελπίζω να μην τις αλλάξουν, πάντως και πριν την αλλαγή τιμών η διαφορά ήταν κοντά στα 60 ευρώ τον χρόνο

  7. #7
    Εγγραφή
    21-11-2002
    Περιοχή
    Britannia
    Μηνύματα
    1.267
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    21600/508
    ISP
    Forthnet
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι δυστυχώς μπορούν να αλλάξουν τις τιμές, ελπίζω να μην τις αλλάξουν, πάντως και πριν την αλλαγή τιμών η διαφορά ήταν κοντά στα 60 ευρώ τον χρόνο
    Λοιπόν έγινε μόλις η αίτηση για το ρεύμα στην Electricon από την ίδια.
    Για το θέμα του σταθερου-κινητού κανείς ρε παιδια;;

    Σήμερα την πήραν από το τμήμα από Cosmote για να της προτείνουν 3 ευρώ έκπτωση στην τιμή του site.
    Δηλαδή της πρότειναν το large στα 58.5 ευρώ αντι για 61.9 που είναι στο cosmote.gr

    Ρε παιδιά πάνε καλά έκει στην ΟΤΕ. Διαβάζω ότι το συγκεκριμένο το δίνουν κάτω από 30 σε περιπτώσεις φορητότητας/διακοπών.
    Are you with Us?

  8. #8
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.749
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για το ρεύμα, αν είναι εγγεγραμμένη άνεργη να κάνει αίτηση στο Κοινωνικό τιμολόγιο.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  9. #9
    Εγγραφή
    21-11-2002
    Περιοχή
    Britannia
    Μηνύματα
    1.267
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    21600/508
    ISP
    Forthnet
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το ρεύμα, αν είναι εγγεγραμμένη άνεργη να κάνει αίτηση στο Κοινωνικό τιμολόγιο.
    Χωρίς να είμαι σίγουρος , εφόσον φέτος έκανε έκανε κοινή δήλωση με τον πρώην άνδρα της δε δικαιούται να ενταχθεί καθώς θα πρέπει να είναι δικαιούχος του ΚΕΑ.

    Αν λεω κτι λάθος με διορθώνεις.

    Ευχαριστώ.
    Are you with Us?

  10. #10
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.749
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lord_British Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να είμαι σίγουρος , εφόσον φέτος έκανε έκανε κοινή δήλωση με τον πρώην άνδρα της δε δικαιούται να ενταχθεί καθώς θα πρέπει να είναι δικαιούχος του ΚΕΑ.

    Αν λεω κτι λάθος με διορθώνεις.

    Ευχαριστώ.
    Υπάρχει το ΚΟΤ-Β για ανέργους ή με χαμηλό εισόδημα. Υπάρχει κλίμακα ανάλογα με τα προστατευόμενα μέλη.

    - - - Updated - - -

    Οι δηλώσεις του 2018 εκκαθαρστηκαν ξεχωριστό για το κάθε μέλος του ζευγαριού.

    Μπαίνει με τους δικούς της κωδικούς Taxis και βγάζει εκκαθαριστικό για το δικό της ΑΦΜ.

    - - - Updated - - -

    ΚΟΤ
    https://www.idika.gr/kot/
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  11. #11
    Εγγραφή
    21-11-2002
    Περιοχή
    Britannia
    Μηνύματα
    1.267
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    21600/508
    ISP
    Forthnet
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    Έκλεισε και το internet/tv/κινητό σε vodafone μέσω γνωστού μεταπωλητή Cyta που πλέον δίνει vodafone.
    Παρασκευή θα γίνει η υπογραφή των συμβολαίων και παραλαβή της sim.
    Δε νομίζω να της φέρουν και το ρούτερ/αποκωδικοποιητή πριν ξεκινήσει αίτηση , ξέρει κανείς τι συμβαίνει;

    Επίσης μήπως ξέρουμε πόσο καιρό χρειάζεται η κατασκευή της γραμμής και η ενεργοποίηση του internet;
    Στη διεύθυνση δίνουν VDSL μέχρι 200 οπότε είναι σε νέο καφάο αν παίζει κάποιο ρόλο.

    Ευχαριστώ.
    Are you with Us?

  12. #12
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.749
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έως 20 ημέρες.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  13. #13
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Path Level
    Interleaved
    Για σταθερό, κινητό Cosmote. Για ρεύμα ΔΕΗ.
    Σίγουρα και αξιόπιστα και με πολύ καλό after market service.
    Ελεύθερος.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας