Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Είχα πριν το μόντεμρούτερ - αν θυμάμαι καλά το speedport W724 - και εδώ κι ένα μήνα, μου το άλλαξε ο οτε - με το καινούργιο, το speedport plus (sercomm).

    Μέχρι τότε, 2-3 powerlines tp-wpa4530 που είχα, δούλευαν μια χαρά... όπου τα συνέδεα (σε κάποια πρίζα). Λειτουργούσαν αμέσως, χωρίς ανάγκη ρυθμίσεων (τα είχα σετάρει την πρώτη φορά προ τριετίας). Με το το speedport plus (sercomm)., στην αρχή όλα πήγαιναν καλά, στο αυτόματο, plug and play. Εδώ και λίγες μέρες άρχισαν τα προβλήματα σύνδεσης διάφορων περιφερειακών (ip καμερών) στα powerlines tp-wpa4530. και μάλιστα με ενσύρματη σύνδεση! low bandwidth... από 100 mbps στα 10 mbps... αποσυνδέσεις κλπ κλπ. ωσότου σήμερα τα έβγαλα τελείως και γυρισα στρην κλασσική ενσύρματη διασύνδεση με καλώδια 15-20-25 μέτρων!

    Τι μπορεί να φταίει;

    Μήπως ξεπεράστηκαν τα powerlines tp-wpa4530 - δεν είναι απόλυτα συμβατά (τα είχα μάλιστα σετάρει σε χαμηλή εκπομπή ασύρματου δικτύου- και κάπου διάβασα, σε άλλο άρθρο εδώ, ότι το speedport plus (sercomm). εκπέμπει ή τσεκάρει ισχυρότερα το κοντινό του wi-fi περιβάλλον; (btw, με την αλλαγή του μόντεμ ρούτερ στο καινούργιο speedport plus (sercomm), δε μου δούλευαν δυο voip γραμμές, οπότε μετά από συμβουλή το γύρισα σε udp

    'Εχουν βγει καλύτερα-καινουργότερα powerlines - που είναι απόλυτα συμβατά με το μόντεμ-ρούτερ speedport plus (sercomm). Γενικά τα "πιο φρέσκα-σημερινά" powerlines είναι "απροβλημάτιστα" με αλλαγές modem-router? Και ποια είναι αυτά;

    Υπάρχει άλλη δικτυακή συσκευή (περιφερειακό) που βοηθάει με την ασύρματη σύνδεση σε εξωτερικούς χώρους (μπαλκόνια κλπ), πέρα από τα powerlines;

    Μήπως πρέπει να κάνω κάποια αλλαγή στις ρυθμίσεις του speedport plus (sercomm).; Και ποια είναι αυτή;

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.340
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Δεν θα έλεγα ότι θέμα των powerlines.
    Εκτός και αν συμπτωματικά έβγαλαν πρόβλημα.

    Τι μπορεί να φταίει;
    Αρχικά δεν ξέρω αν ακολουθείς σωστά την συνδεσμολογία.
    Απευθείας στην μπρίζα χωρίς να παρεμβάλλεται πολύμπριζο κλπ.
    Κατά δεύτερον... το σετάρισμα που έκανες στα power lines.
    Εκπέμπουν δικό τους ασύρματο κάνεις clone αυτό του ρούτερ;

    Όσο για τα καλύτερα που λες...
    Προσωπικά δουλεύω μόνο με devolo.
    Πολύ ακριβά αλλά τα ποιο αξιόπιστα.

    Για επέκταση του ασύρματου μπορείς να δεις διάφορες λύσεις:
    ΑΡ με πολύ καλές κεραίες, extenders κλπ.
    Τα πρώτα θέλουν πολύ ψάξιμο.
    Το ότι θα πάρεις κάτι με πολύ καλή κεραία δεν σημαίνει ότι απαραίτητα θα έχεις και την κάλυψη που θέλεις.
    Το είδος των εμποδίων, η ένταση του σήματος, το κανάλι εκπομπής και άλλα πολλά επηρεάζουν την κάλυψη και την ταχύτητα.
    Τα extender για εμένα είναι πεταμένα λεφτά.

    Με λίγα λόγια...
    Σε επέκταση ασύρματου προτείνω την χρήση ΑΡ στον χώρο που θέλεις να καλύψεις.
    Αν αυτό δεν μπορεί να γίνει για αισθητικούς λόγους (τράβηγμα καλωδίου ether) τότε πας σε power lines.
    Δες τα παραπάνω που σου έγραψα και αν τα έχουν παίξει πας σε devolo αν η τσέπη σου το αντέχει.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    > Αρχικά δεν ξέρω αν ακολουθείς σωστά την συνδεσμολογία.
    > Απευθείας στην μπρίζα χωρίς να παρεμβάλλεται πολύμπριζο κλπ.

    ναι, αυτήν την περίπτωση την έχω λάβει υπόψη μου

    > Κατά δεύτερον... το σετάρισμα που έκανες στα power lines.
    > Εκπέμπουν δικό τους ασύρματο κάνεις clone αυτό του ρούτερ;

    Tα είχα πάρει πριν τρία χρόνια, τα σέταρα τότε και λειτουργούσαν όλα κανονικά. Υπόψη ότι έκανα χρήση μιας από τις 3 ενσύρματες θύρες του καθενός powerline. Δηλαδή συνέδεα ενσύρματα στο poerline, όποια συσκευή συνέδεα (π.χ. συνέδεα to powerline με ένα switcher me kalvdio diktyoy, apostashs misoy metroy. To switcher μάρκας TPLINK ήταν 8 θυρών POE (μεγάλο σε μέγεθος-για rack). To manual του με οδηγούσε να συνδέσω το καλώδιο στην 8η θύρα του, καθώς και η 7η θύρα πρέπει να έβγαζαν λιγότερο ρεύμα από τις άλλες 6 θύρες.

    Κάποια στιγμή έβγαλα από το δίκτυο το ένα powerline... μετά έβγαλα το δεύτερο - κι είχα πλέον σε σύνδεση μόνο το 1 powerline .

    Πριν κανένα 15ήμερο, άρχισαν τα πρώτα προβλήματα... π.χ. μια ιπ κάμερα φαινόταν στο μενού διαχείρισης των καμερών ότι είχε μικρό bandwidth αντί 100 edeixne 10 mbps (πάγωνε η εικόνα και χαλούσε η ποιότητά της). αλλάζω καλώδιο, έφτιαξε/γύρισε πάλι στα 100. την προηγούμενη εβδομάδα "πάγωσαν" και κάποια στιγμή αποσυνδέθηκαν όλες οι κάμερες από το δίκτυο/μενού διαχείρισης. έψαξα τα "πάντα όλα"... έβγαζα ξανάβαζα καλώδια... έκανα απεγκατάσταση-επανεγκατάσταση λογισμικού των καμερών... restart του modem/router, reset των ίδιων των καμερών... τίποτε. Οπότε έκανα ρεσετ στο powerline ki ola epanhl8an prasina!

    Χτες προχτές πάλι τα ίδια.. χάθηκαν οι κάμερες πάλι οι κάμερες.Κατευθείαν ρεσετ στο powerline και στο modem router... αλλά με τίποτε δεν γινόταν pair το powerrline με το "άλλο" του - που είναι στην πρίζα πριν το modemrouter! Ή γινόταν pair για ένα-δυο λεπτά, μετά πάλι έσβηνε το λαμπάκι του pair στο powerline. Έβαλα τα άλλα δυο παλιότερα powerline... είχαν κρατημένα τα u+p στη μνήμη τους... αυτά δεν έκαναν pair ούτε για ένα δευτερόλεπτο.

    Κάπου διάβασα ότι το modemrouter to καινούργιο που μούδωσε ο ΟΤΕ, εκπέμπει ισχυρά και ψάχνει συνέχεια - να βρει wifi συσκευές γύρω του-και τις παραζορίζει ενεργειακά (ξοδεύει τις μπαταρίες τους!). Από την άλλη, είχα ρυθμισμένο το powerline να εκπέμει το wi-fi του "ασθενικά". Μήπως το "παραζόρισε στην ανίχνευσή του" το modemrouter;

    Από την άλλη,τα powerlines τα είχα τρία περίπου χρόνια... ίσως ήταν κι ένα χρόνο κάπου αποθηκευμένα σε αποθήκες της εταιρείας παραγωγής τους.... η ηλικία τους είναι πολύ κοντά στο μέσο όρο χρήσης/αντοχής κάθε ηλεκτρονικής συσκευής στο χώρο των υπολογιστών και των δικτύων. ίσως ήλθε η ώρα τους!

    Αλλά είχα τα προϊόντα tp-link σε "υπόληψη" όσον αφορά την αντοχή - αξιοπιστία - ποιότητά τους. Για αυτό κοιτάω και σε άλλες συσκευές -άλλων εταιρειών.

    Τώρα έχω ενσύρματο όλο το δίκτυό μου - και όλα λειτουργούν κανονικά!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας