Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    04-09-2019
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Καλησπέρα,

    Στις αρχές Αυγούστου (6/8) έκανα ένα συμβόλαιο για VDSL για το σπίτι μου στο κέντρο της Αθήνας. Σύντομα έλαβα ένα SMS ότι το ραντεβού με τον τεχνικό για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας θα πραγματοποιηθεί στις 3/9. Σχεδόν ένας μήνας αργότερα δηλαδή.

    Στις 2/9 έλαβα ένα SMS ότι ο τεχνικός θα έρθει στο σπίτι για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας, από τις 9:00 - 13:00. Εγώ πήρα άδεια από την εργασία μου για να είμαι παρών για τον τεχνικό.

    Στις 3/9 έλαβα ένα SMS στις 12:36 ότι θα έρθει ο τεχνικός μέσα στις επόμενες ώρες και να φροντίσω για την είσοδο του στον χώρο. Δεν ήρθε ποτέ. Στις 18:14 επικοινώνησα με την εξυπηρέτηση πελατών τους ρωτώντας γιατί δεν ήρθε ποτέ ο τεχνικός και πότε θα έρθει. Η υπάλληλος μου είπε ότι ο τεχνικός με κάλεσε στις 11:30 και ότι δεν το σήκωσα. Της είπα ότι αυτό δε συνέβη και ότι μπορώ να το αποδείξω. Επίσης, εφόσον έλαβα SMS στις 12:36 ότι ο υπάλληλος θα έρθει, πως είναι δυνατόν να με κάλεσε στις 11:30 και να μην με βρήκε; Με έβαλε σε αναμονή. Μετά από 5' περίπου μου είπε ότι όντως ο τεχνικός δεν ήρθε γιατί οι διαδικασίες ενεργοποίησης στα κεντρικά τους δεν είχαν ολοκληρωθεί, οπότε δε θα είχε νόημα να έρθει. Της είπα πότε να τον περιμένω; Μου είπε σε 1-2 μέρες θα σας τηλεφωνήσουμε.

    Στις 4/9 έλαβα μια κλήση στις 9:15 όπου μου είπαν ότι το επόμενο ραντεβού θα γίνει στις 23/9 (!) γιατί ο τεχνικός με κάλεσε και δε με βρήκε (!). Τους είπα ότι αυτό δεν ισχύει, τους εξήγησα πόσο απαράδεκτοι είναι και μου είπε ότι θα ορίσει το ραντεβού στις 23/9 αλλά θα κάνει ό,τι μπορεί ταυτόχρονα για να το κάνει πιο άμεσα.

    Στις 9:21 κάλεσα την εξυπηρέτηση πελατών και τους είπα εκ νέου την ιστορία και τους είπα ότι δεν μπορούν να με αφήσουν 2 μήνες χωρίς ίντερνετ λόγω δικού τους λάθους και ότι αν δεν μου ορίσουν ραντεβού άμεσα θα αναγκαστώ να κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Μου είπε ότι με καταλαβαίνει απόλυτα και θα μου έρθει νέο SMS με το ραντεβού το οποίο θα είναι άμεσα, όχι στις 23/9.

    Στις 9:48 έλαβα SMS ότι το ραντεβού μου έχει οριστεί για τις 23/9.

    Με αφήνουν χωρίς ίντερνετ για 2 μήνες για δικά τους διαδοχικά σφάλματα. Δεν βρίσκω το λόγο κάποιος να περάσει αυτή τη διαδικασία, υπάρχουν και άλλοι providers.

    Θα προχωρήσω σε καταγγελία και όπου υπάρχει χώρος θα γράφω την κριτική αυτή. Εφόσον δεν υπάρχει τρόπος να προστατεύσουμε τα συμφέροντά μας, τουλάχιστον να πληροφορήσουμε άλλους για να μην βρεθούν στη θέση μας.

  2. #2
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Athan_Dem Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Με αφήνουν χωρίς ίντερνετ για 2 μήνες για δικά τους διαδοχικά σφάλματα. Δεν βρίσκω το λόγο κάποιος να περάσει αυτή τη διαδικασία, υπάρχουν και άλλοι providers.
    Και πως το ξέρετε, οτι οι άλλοι providers θα σας εξυπηρετήσουν καλύτερα και γρηγορότερα ?

  3. #3
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Athan_Dem Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Στις αρχές Αυγούστου (6/8) έκανα ένα συμβόλαιο για VDSL για το σπίτι μου στο κέντρο της Αθήνας. Σύντομα έλαβα ένα SMS ότι το ραντεβού με τον τεχνικό για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας θα πραγματοποιηθεί στις 3/9. Σχεδόν ένας μήνας αργότερα δηλαδή.

    Στις 2/9 έλαβα ένα SMS ότι ο τεχνικός θα έρθει στο σπίτι για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας, από τις 9:00 - 13:00. Εγώ πήρα άδεια από την εργασία μου για να είμαι παρών για τον τεχνικό.

    Στις 3/9 έλαβα ένα SMS στις 12:36 ότι θα έρθει ο τεχνικός μέσα στις επόμενες ώρες και να φροντίσω για την είσοδο του στον χώρο. Δεν ήρθε ποτέ. Στις 18:14 επικοινώνησα με την εξυπηρέτηση πελατών τους ρωτώντας γιατί δεν ήρθε ποτέ ο τεχνικός και πότε θα έρθει. Η υπάλληλος μου είπε ότι ο τεχνικός με κάλεσε στις 11:30 και ότι δεν το σήκωσα. Της είπα ότι αυτό δε συνέβη και ότι μπορώ να το αποδείξω. Επίσης, εφόσον έλαβα SMS στις 12:36 ότι ο υπάλληλος θα έρθει, πως είναι δυνατόν να με κάλεσε στις 11:30 και να μην με βρήκε; Με έβαλε σε αναμονή. Μετά από 5' περίπου μου είπε ότι όντως ο τεχνικός δεν ήρθε γιατί οι διαδικασίες ενεργοποίησης στα κεντρικά τους δεν είχαν ολοκληρωθεί, οπότε δε θα είχε νόημα να έρθει. Της είπα πότε να τον περιμένω; Μου είπε σε 1-2 μέρες θα σας τηλεφωνήσουμε.

    Στις 4/9 έλαβα μια κλήση στις 9:15 όπου μου είπαν ότι το επόμενο ραντεβού θα γίνει στις 23/9 (!) γιατί ο τεχνικός με κάλεσε και δε με βρήκε (!). Τους είπα ότι αυτό δεν ισχύει, τους εξήγησα πόσο απαράδεκτοι είναι και μου είπε ότι θα ορίσει το ραντεβού στις 23/9 αλλά θα κάνει ό,τι μπορεί ταυτόχρονα για να το κάνει πιο άμεσα.

    Στις 9:21 κάλεσα την εξυπηρέτηση πελατών και τους είπα εκ νέου την ιστορία και τους είπα ότι δεν μπορούν να με αφήσουν 2 μήνες χωρίς ίντερνετ λόγω δικού τους λάθους και ότι αν δεν μου ορίσουν ραντεβού άμεσα θα αναγκαστώ να κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Μου είπε ότι με καταλαβαίνει απόλυτα και θα μου έρθει νέο SMS με το ραντεβού το οποίο θα είναι άμεσα, όχι στις 23/9.

    Στις 9:48 έλαβα SMS ότι το ραντεβού μου έχει οριστεί για τις 23/9.

    Με αφήνουν χωρίς ίντερνετ για 2 μήνες για δικά τους διαδοχικά σφάλματα. Δεν βρίσκω το λόγο κάποιος να περάσει αυτή τη διαδικασία, υπάρχουν και άλλοι providers.

    Θα προχωρήσω σε καταγγελία και όπου υπάρχει χώρος θα γράφω την κριτική αυτή. Εφόσον δεν υπάρχει τρόπος να προστατεύσουμε τα συμφέροντά μας, τουλάχιστον να πληροφορήσουμε άλλους για να μην βρεθούν στη θέση μας.
    Προφανώς και πρέπει να προχωρήσεις σε καταγγελία.
    Απλά να ξέρεις ότι έπεσες στην περίπτωση.
    Δεν είναι αυτός ο κανόνας για τον ΟΤΕ.
    Σε αντίθεση με τους εναλλακτικούς που ισχύει το... "μην μπλέξεις".
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #4
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.498
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Ο κανόνας μπορεί να μην είναι.. Αλλά δεν είναι και σπάνιο (ούτε η περίπτωση) .. Η εξυπηρέτηση του ΟΤΕ γενικά έχει πέσει πολύ.. Και όταν λέμε πολύ εννοούμε πολύ.
    Φυσικά προφανώς οι εμπειρίες του καθενός μπορεί να είναι διαφορετικές γιατί σε κάποιες περιοχές οι τεχνικοί δουλεύουν καλύτερα και σε άλλες όχι.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Έλλειψη προσωπικού.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #6
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλλειψη προσωπικού.
    Θα διαφωνησω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panos0121 Εμφάνιση μηνυμάτων
    παντως θα σου προτεινα,αν ειναι να αντλησεις πληροφοριες απο 13888,να καλεσεις 4-5 φορες και να μιλησεις με διαφορετικο εκπροσωπο καθε φορα..αν οι απαντησεις ολων συμφωνουν,ισχυει αυτο που θα σου πουν..αν οχι κανε αυτο που θα σου πει ο πιο σχετικος..θα καταλαβεις ποιος ειναι..
    Αυτο ειναι ΕΝΑ απο τα πολλα ποστ εδω μεσα. και ποσα ακομα ΔΕΝ εχουν γραφτει.

    Ο καθενας το εχει βρει καραμελα και παιρνει τηλεφωνα συνεχεια την Τ.Υ. Δεν θα δικαιολογησω τον παροχο... αλλα δυστυχως δεν μπορουν να προβλεφθουν αυτες οι περιπτωσεις.
    Οποτε ειναι ασκοπη απασχοληση του προσωπικου, και οχι ελλειψη. (κατα την αποψη μου παντα)
    The gr81 .

  7. #7
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.254
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Θυμαμαι τον εκνευρισμο να μου λενε τα ιδια και τα ιδια ασχετα πραγματα ανοιχτε/κλειστε το power - δεν επαιρνε IP - 10 διαφορετικες ασχετες που δε σε προωθουν και σε καποιο next lvl. Η τους ΠΑΝΑΣΧΕΤΟΥΣ τεχνικους που 9 μηνες μετα ειχαν αφησει προβλημα που εφτιαξα μονος μου . Το δε speedbooster που πουλανε ακομα δε ξερουν τι ειναι ... τηλεπωλησεις telemarketing πρεπει να ειναι το 90% του προσωπικου . Σε νεα συνδεση ΟΤΕ θα παω αναγκαστικα γιατι ειναι μονοπωλιο εδω και χωρις ανταγωνισμο στο Vdsl ουτε προσφορες ουτε τιποτα . Σε συνδυαστικα ραντεβου με αλλους παροχους - ε εκει θα γελασει και το παρδαλο κατσικι κανα 3 μηνο θα περιμενεις να σε συνδεσουν .Κανα 4 μηνο ειχε κανει η forthnet να φτιαξει καλωδιακη συνδυαστικα με οτε . Το συμπερασμα ειναι το... "μην μπλέξεις"
    Να πω οτι απο το 13888 επρεπε να σου δωσουν τουλαχιστο καποια data για το κινητο ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimyok : 17-09-19 στις 16:07.

  8. #8
    Εγγραφή
    21-09-2019
    Περιοχή
    ΠΕΡΑΜΑ
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Ιδιωτης
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΑΜΑ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    31/9(dB) / 0/6(dB)
    Εγω ημουν στην cosmote για 2 χρονια και δεν ειχα ποτε προβλημα και σε υπηρεσιες αλλα και σε τεχνικο κομματι βεβαια ειναι και η περιοχη που παιζει ρολο αλλα και οι υπαλληλοι που πεφτεις ειναι πολλα απο εκει και περα ειναι να μην μπλεξουμε,το θεμα μου παλι με την cosmote ειναι το οικονομικο εκει ηταν το θεμα και εφυγα

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας