Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 31
  1. #1
    Εγγραφή
    06-09-2015
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Ξέρει κανείς κάτι για να χω 1 συσκευη και εισερχόμενες με modulus και εξερχόμενες με calling credit?

    Ένα αρχαίο ΑΤΑ που έχω το κάνει, τα grandstream που έχω δει όχι, εκτός αν κάποιος ξέρει καλύτερα.

  2. #2
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Η συσκευή που θα βάλεις στο ΑΤΑ είναι ασύρματη ή ενσύρματη;

  3. #3
    Εγγραφή
    06-09-2015
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Ασύρματη μάλλον, τι σημασία έχει?

  4. #4
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Μήπως σε βολεύει ένα ip τηλέφωνο με τουλάχιστον 2 λογαριασμούς sip.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-09-2015
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Ξέρω έχει με 30 ευρώ, αλλά ποιος θέλει ενσύρματο στο σπίτι...

    Πολύ κουλό πάντως αυτό της grandstream που είναι τελείως ανεξάρτητα τα 2 ports, έχω ένα zyxel 20 ετών που έχει επιλογή να χτυπάνε και τα 2 ports στις εισερχόμενες, όποτε βάζεις στο port 1 το τηλ και την calling credit και στο 2 τη modulus και καθάρισες.

    Το ht812 έχει μια επιλογή ring through αλλά νομίζω απλά κάνει τα υπόλοιπα ports να χτυπάνε μόνο αν δεν έχουν account, πρέπει να το δω.

  6. #6
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πάρε ένα τέτοιο να κάνεις τη δουλειά σου

  7. #7
    Εγγραφή
    15-10-2019
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα και από μένα και καλώς σας βρήκα.

    Γράφω στο συγκεκριμένο thread μιας και θέλω να κάνω κάτι παρόμοιο αλλά δεν είμαι σίγουρος για το πιο φθηνό setup που μπορώ να επιτύχω.

    Θέλω να κάνω φορητότητα στο σταθερό της μάνας μου (τώρα είναι WIND), μιλάει 6-7 ώρες το μήνα σταθερά+κινητά μαζί και δεν χρειάζεται internet.

    Θα πάω σε voip πάροχο για τη διατήρηση του αριθμού (omnivoice ή modulus τι προτείνετε ; ).

    Για κλήσεις θα επιλέξω την calling credit.

    Έχω cosmote συμβόλαιο που μπορώ να πάρω μία extra data sim δωρεάν και στo σπίτι της μάνας μου έχει πολύ καλή κάλυψη 4G. Από data είμαι ΟΚ καθώς υποθέτω με αυτές τις ώρες πάνω από 500ΜΒ το μήνα δεν θα χαλάει (δεν ξέρω αν πέφτω πολύ έξω εξαρτάται και από τους codecs).

    Οπότε ποια είναι η γνώμη σας για την πιο ενδεδειγμένη (και φθηνή) τεχνικά λύση;
    Ένα mifi και wifi voip phone;
    Ένας 4G router και μετά ενσύρματο;
    Κάτι άλλο;

    Ευχαριστώ!

  8. #8
    Εγγραφή
    06-09-2015
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Ένα κινητό και μόνο, βάλε τη sim και το zoiper με τα 2 accounts και ξεμπερδευεις, θα το παιρνει και μαζί της αν θέλει, αν είναι δικαρτο μπορεί να έχει και το κινητό της εκεί.

    Μόνο μειονέκτημα ότι θα τρώει μπαταρία, σίγουρα θα θέλει κάθε βράδυ φόρτιση.

  9. #9
    Εγγραφή
    15-10-2019
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα κινητό και μόνο, βάλε τη sim και το zoiper με τα 2 accounts και ξεμπερδευεις, θα το παιρνει και μαζί της αν θέλει, αν είναι δικαρτο μπορεί να έχει και το κινητό της εκεί.

    Μόνο μειονέκτημα ότι θα τρώει μπαταρία, σίγουρα θα θέλει κάθε βράδυ φόρτιση.
    Χμμμ... λίγο δύσκολο αυτό για τη μάνα μου αν και πολύ κομψή λύση. Παρέλειψα να το αναφέρω ότι ειναι καποιας ηλικιας και αυτό που θέλει είναι κάτι παρομοιο με ό,τι εχει τώρα, δηλαδη ενα "σταθερο" να παίρνει τηλεφωνα.

  10. #10
    Εγγραφή
    06-09-2015
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Τοτε όπως λες θέλεις ενα ρουτερακι να σου κανει το 4G ενσυρματο και ενα φτηνο grandstream διγραμμο κανα 30ρι απ οσο θυμαμαι. Αν θες ασυρματο ανεβαινει το κοστος, νομιζω απο 70 τα siemens.

  11. #11
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Μπορείς να κάνεις οικονομικά την δουλειά σου με κάποιο μεταχειρισμένο παλιό fritz!box που δέχεται USB modem. Κουμπώνοντας ένα 4G USB stick θα έχεις δίκτυο κινητής και τις τρομερές δυνατότητες του fritz!box στην τηλεφωνία.

    Στην θύρα phone θα συνδέσεις το παλιό αναλογικό τηλέφωνο που έχεις ήδη. Δοκιμασμένη και οικονομική λύση.

  12. #12
    Εγγραφή
    15-10-2019
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να κάνεις οικονομικά την δουλειά σου με κάποιο μεταχειρισμένο παλιό fritz!box που δέχεται USB modem. Κουμπώνοντας ένα 4G USB stick θα έχεις δίκτυο κινητής και τις τρομερές δυνατότητες του fritz!box στην τηλεφωνία.

    Στην θύρα phone θα συνδέσεις το παλιό αναλογικό τηλέφωνο που έχεις ήδη. Δοκιμασμένη και οικονομική λύση.
    Αφού έχει δοκιμαστεί ποια μοντέλα υποστηρίζουν αυτό το setup ώστε να προχωρήσω στις κατάλληλες αγορές του box και του stick; Η αγορά από ebay ή μπορώ να το βρω και κάπου αλλού;
    Ευχαριστώ

  13. #13
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Είναι πολύ μεγάλη η γκάμα των router της AVM που υποστηρίζουν σύνδεση modem stick ανάλογα με το πόσα μπορείς να διαθέσεις και τι ευκαιρία μπορείς να πετύχεις. Αξιόλογο μεταχειρισμένο μπορείς να βρεις και σε αγγελίες ελληνικών forums αλλά κυρίως στο γερμανικό ebay. Προτίμησε κάποιο με international firmware για να μην παιδευτείς με τα γερμανικά.

    Η πλήρη λίστα των μοντέλων της AVM εδώ Κοίταξε τις στήλες για 3G/4G modem support και VoIP PBX που χρειάζεσαι για την τηλεφωνία.

  14. #14
    Εγγραφή
    15-10-2019
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι πολύ μεγάλη η γκάμα των router της AVM που υποστηρίζουν σύνδεση modem stick ανάλογα με το πόσα μπορείς να διαθέσεις και τι ευκαιρία μπορείς να πετύχεις. Αξιόλογο μεταχειρισμένο μπορείς να βρεις και σε αγγελίες ελληνικών forums αλλά κυρίως στο γερμανικό ebay. Προτίμησε κάποιο με international firmware για να μην παιδευτείς με τα γερμανικά.

    Η πλήρη λίστα των μοντέλων της AVM εδώ Κοίταξε τις στήλες για 3G/4G modem support και VoIP PBX που χρειάζεσαι για την τηλεφωνία.
    OK thanks! Θα το κοιτάξω και θα επανέλθω.

    Λογικά οποιοδήποτε stick που παίζει κανονικά σε υπολογιστή θα παίζει και στο box ή πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερο ως προς το stick;

  15. #15
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά οποιοδήποτε stick που παίζει κανονικά σε υπολογιστή θα παίζει και στο box ή πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερο ως προς το stick;
    Όχι δεν θα παίξουν όλα τα sticks στο fritz!box. Πρέπει το stick να είναι unlocked ή να λειτουργεί στον πάροχο κινητής τηλεφωνίας που θα χρησιμοποιήσεις. Επίσης να υποστηρίζει το PPP mode (τα περισσότερα το υποστηρίζουν). Καλό θα είναι να κάνεις μια αναζήτηση για συμβατότητα του USB stick με τα fritz!box πριν προχωρήσεις στην αγορά του.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας