Σελ. 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 96
  1. #16
    Εγγραφή
    04-04-2012
    Μηνύματα
    1.511
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz 7270, Mikrotik x86
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από romankonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξανά διάβασε στο τέλος θα έχεις ενα αρχείο .ovpn και σε οποιαδήποτε client πληκτρολογής username and password και έχεις connection
    Καλημέρα. το ερώτημα είναι πως θα βάλω μέσα στο ovpn αρχείο το username/password, ώστε να μην πληκτρολογεί ο χρήστης τα στοιχεία αυτά.
    Επίσης, σε περίπτωση disconnect πρέπει να βάλεις τα στοιχεία. αυτό είναι που θέλω ν' αποφύγω.

  2. #17
    Εγγραφή
    06-11-2014
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    768
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    21999/219999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus & Mikrotik
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atux_null Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. το ερώτημα είναι πως θα βάλω μέσα στο ovpn αρχείο το username/password, ώστε να μην πληκτρολογεί ο χρήστης τα στοιχεία αυτά.
    Επίσης, σε περίπτωση disconnect πρέπει να βάλεις τα στοιχεία. αυτό είναι που θέλω ν' αποφύγω.
    Δες το βημα 21.

    Γράφει αναλυτικά το περιεχόμενο του αρχείο αλλά πρέπει να περάσεις μέσα τα keys. Δες τα επόμενα βήματα

    Σε περίπτωση disconnect θα κάνει reconnet

    Δε περνάς τα στοιχεία username/password, για αυτό έχει την γραμμή. auth-user-pass

    client
    dev tun
    proto tcp
    remote IP or DDNS 1194 // γράψτε σταθερή σας IP η DDNS την πόρτα δεν την αλλάζετε αν δεν υπάρχει πραγματική ανάγκη.
    resolv-retry infinite
    nobind
    persist-key
    persist-tun
    auth-user-pass
    remote-cert-tls server
    verb 3
    route 192.168.0.0 255.255.0.0 // αλλάζουμε αν έχουμε διαφορετικό δίκτυο από τα υφιστάμενα δεδομένα
    <cert>
    Στο πεδίο αυτό, εισάγετε το περιεχόμενο του αρχείου cert_export_romankonis.crt
    </cert>
    <key>
    -----BEGIN RSA PRIVATE KEY-----
    Proc-Type: 4,ENCRYPTED // Εδώ θα βάλουμε ένα περιεχόμενο από ένα αρχείο με την μορφή .key, άλλη πριν το κάνουμε, θα κάνουμε σημαντικές ενεργίες. Θα το δείτε παρακάτω.
    -----END RSA PRIVATE KEY-----
    </key>
    <ca>
    Εδώ πρέπει να εισαγάγετε το περιεχόμενο του κλειδιού CA, από το αρχείο cert_export_Test CA.crt
    </ca>

  3. #18
    Εγγραφή
    19-02-2007
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    ZTE H168N/MikroTik951G
    SNR / Attn
    8.4(dB) / 14.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πολύ καλός όδηγος δούλεψε μια χαρά!

    Ενα προβλημα που έχω είναι ότι δεν μπορώ να δώ το mikrotik. Βλέπω κανονικά όλες τις άλλες συσκευές στο δίκτυο. Καμία ιδέα? μήπως παίζει κανα restriction με τα ip services? εχω βάλει να είναι διαθέσιμα απο το εσωτερικό δίκτυο

  4. #19
    Εγγραφή
    27-07-2006
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    πρεπει να βαλεις το LAN του VPN πχ 192.168.44.0/24 να βλέπει με input και port πχ 443 την IP του Mikrotik
    http://www.elink.gr

    Internet ,Προγραμματισμός ,Smartphone Apps, Κατασκευή Ιστοσελίδων, Υποστήριξη Δικτύων, Service H/Y , Graphics - Media

  5. #20
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Μπράβο τα μάζεψες όλα σε έναν οδηγό. Συγχαρητήρια.
    Δεν ήξερα ότι υπήρχε και το υλοποίησα μόνος μου, παιδεύτηκα λίγο παραπάνω αλλά όλα εντάξει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από romankonis Εμφάνιση μηνυμάτων

    Τελος, ευχαριστω, που ξοδέψατε το χρόνο σας διαβάζοντας αυτό το εγχειρίδιο, αν υπάρχουν σφάλματα, επιστρέψτε στο εγχειρίδιο και ελέγξτε, αν είναι απαραίτητο, να αναγράψετε τις διευθύνσεις και pool σας και όλα τα άλλα εμπιστευτικά στοιχεία σας. Στη μέθοδο που παρουσιασα, έχουμε συνδεση χρησιμοποιώντας το DDNS. Αν έχετε στατικό IP, καθορίστε το, διαφορετικά το DDNS. Υπάρχουν σενάρια στο Διαδίκτυο για τη σύνδεση των DDNS, τη χρήση τους, μαζί με την αυτόματη ενημέρωση στο Mikrotik. Μην χρησιμοποιείτε την ανοικτή λειτουργία Cloud από τη Mikrotik. Σε σχέση με τη θύρα 1194, μερικές φορές σε ξενοδοχεία ή σε άλλα σημεία, όλες θύρες είναι κλειστές εκτός από 80, στην περίπτωση αυτή χρησιμοποιήστε 443. Αυτή η εντολή είναι προεπιλεγμένη για όλες τις συσκευές και είναι γρήγορη για τη διαμόρφωση. Όπως βλέπετε, δεν υπάρχει τίποτα περίπλοκο. Φυσικά, η διαμόρφωση και τα άλλα αρχεία ρυθμίσεων που χρησιμοποιώ για τους πελάτες είναι εμπιστευτικά και έχουν πιο πολύπλοκη διαμόρφωση και μεγαλύτερη ασφάλεια. Μια ανοικτή και εύκολη διαμόρφωση παρουσιάζεται για εσάς. Επιτρέποντας γρήγορο και εύκολο setup του OpenVPN. Αφήστε τις ερωτήσεις και τα προβλήματα που αντιμετωπίζετε + σχόλια και συστάσεις, θα χαρώ να σας βοηθήσω και να απαντήσω.

    Γιατί;;
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  6. #21
    Εγγραφή
    06-11-2014
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    768
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    21999/219999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus & Mikrotik
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο τα μάζεψες όλα σε έναν οδηγό. Συγχαρητήρια.
    Δεν ήξερα ότι υπήρχε και το υλοποίησα μόνος μου, παιδεύτηκα λίγο παραπάνω αλλά όλα εντάξει.

    - - - Updated - - -



    Γιατί;;
    Γιατί να έχεις πονοκέφαλο από attacks;

  7. #22
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από romankonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί να έχεις πονοκέφαλο από attacks;
    Αυτό είναι πάντα σίγουρο?
    Εγώ το μόνο που παρατηρώ είναι το port scan εάν αυτό εννοείς.
    Δηλ. μας δώσανε μια λειτουργία από τη mikrotik και εμείς γυρίζουμε πάλι στα παλιά. Κρίμα.
    Ποιον DDNS χρησιμοποιείς;
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  8. #23
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από romankonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί να έχεις πονοκέφαλο από attacks;
    Καλημέρα, καλη εβδομαδα!
    γιατι ποια είναι η διαφορα αν πχ χρησιμοποιούμε noip ?
    το θεμα είναι να εχουμε καλοστημενο firewall επιθεσεις παντα υπαρχουν και θα υπαρχουν, απλα πρεπει να τις αποκρουουμε!

    - - - Updated - - -

    Βασικα στο 109 επειδή εχω inalan και είμαι με DMZ δεν παιζει το noip.
    Σε 951 (σε αλλο σπιτι δλδ) όμως που παιζει, δουλευω και το ip cloud, εχω όμως και ένα noip σεταρισμενο επανω σε ένα DVR CCTV.
    Δδλ είναι τοσο κακο το ip cloud που είναι προτιμοτερο να το κλεισω? γιατι εχω σαν backup το noip εκει περα.
    Αν και τοσο χρονια που το δουλευω είναι πολύ αξιοπιστο (ΟΧΙ ΠΟΤΕ με scripts σε Mikrotik εννοείτε).

  9. #24
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, καλη εβδομαδα!
    γιατι ποια είναι η διαφορα αν πχ χρησιμοποιούμε noip ?
    το θεμα είναι να εχουμε καλοστημενο firewall επιθεσεις παντα υπαρχουν και θα υπαρχουν, απλα πρεπει να τις αποκρουουμε!

    - - - Updated - - -

    Βασικα στο 109 επειδή εχω inalan και είμαι με DMZ δεν παιζει το noip.
    Σε 951 (σε αλλο σπιτι δλδ) όμως που παιζει, δουλευω και το ip cloud, εχω όμως και ένα noip σεταρισμενο επανω σε ένα DVR CCTV.
    Δδλ είναι τοσο κακο το ip cloud που είναι προτιμοτερο να το κλεισω? γιατι εχω σαν backup το noip εκει περα.
    Αν και τοσο χρονια που το δουλευω είναι πολύ αξιοπιστο (ΟΧΙ ΠΟΤΕ με scripts σε Mikrotik εννοείτε).
    Τις ίδιες απορίες έχω και εγώ.
    Δώσανε cloud δωρεάν από τη Mikrotik στους routers και εμείς λέμε ΟΧΙ.
    Όντως όλα είναι θέμα firewall.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  10. #25
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Διότι προφανώς είναι ευκολότερο να σκανάρουν το cloud.mikrotik.com γνωρίζοντας ότι πρόκειται για Mikrotik Gateway, μπας και βρουν κάποιο σουρωτήρι. Αντίθετα, είναι δυσκολότερο να σκανάρουν το ddns.net, ψάχνοντας για συγκεκριμένο Gateway.

  11. #26
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διότι προφανώς είναι ευκολότερο να σκανάρουν το cloud.mikrotik.com γνωρίζοντας ότι πρόκειται για Mikrotik Gateway, μπας και βρουν κάποιο σουρωτήρι. Αντίθετα, είναι δυσκολότερο να σκανάρουν το ddns.net, ψάχνοντας για συγκεκριμένο Gateway.
    Όπως το είπες "μπας και βρουν"..... για αυτό ένα καλό στήσιμο στο firewall δεν θα υπάρχει θέμα.
    Τα σκριπτάκια που κυκλοφορουσαν κατά καιρούς παλιότερα δουλεύουν για τα ddns???
    Αρκετοί είχαν διάφορα θέματα.
    Δεν το γνωρίζω απλά ρωτάω πως είναι το στήσιμο πλέον στις νέες εκδόσεις του ROS??
    Δεν έχω ασχοληθεί.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  12. #27
    Εγγραφή
    06-11-2014
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    768
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    21999/219999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus & Mikrotik
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διότι προφανώς είναι ευκολότερο να σκανάρουν το cloud.mikrotik.com γνωρίζοντας ότι πρόκειται για Mikrotik Gateway, μπας και βρουν κάποιο σουρωτήρι. Αντίθετα, είναι δυσκολότερο να σκανάρουν το ddns.net, ψάχνοντας για συγκεκριμένο Gateway.
    Μπραβο! Ακριβώς αυτό. Εγώ δουλευω 2+ χρόνια με αυτό https://now-dns.com και ούτε μια φορά δεν είχα θέμα.

  13. #28
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως το είπες "μπας και βρουν"..... για αυτό ένα καλό στήσιμο στο firewall δεν θα υπάρχει θέμα.
    Τα σκριπτάκια που κυκλοφορουσαν κατά καιρούς παλιότερα δουλεύουν για τα ddns???
    Αρκετοί είχαν διάφορα θέματα.
    Δεν το γνωρίζω απλά ρωτάω πως είναι το στήσιμο πλέον στις νέες εκδόσεις του ROS??
    Δεν έχω ασχοληθεί.
    καλα λεει σε αυτο οντως ειναι ποιο ευκολο.
    Παντως εγω ΠΟΤΕ δεν δουλευω με scripts μια φορα εβαλα ολο προβληματα 0.0% αξιοπιστια.
    Εφοσον εχω ποσα μηχανηματα που μπορουν ετοιμο να εχουν noip για ποιο λογο να το εχω πανω σε mikrotik?
    τωρα παιζω στο raspi pi zero, εχω και στο nas αλλα οταν το δουλευω σαν openvpn client με vpngate δεν παιζει.
    Και το cctv dvr εχει.

    Συνεχιζουν με τα scripts δεν εχει αλλαξει κατι, αφου ρε συ η mikrotik προωθει το δικο της θα υποστηριξει αλλων τα DDNS?

  14. #29
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από romankonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπραβο! Ακριβώς αυτό. Εγώ δουλευω 2+ χρόνια με αυτό https://now-dns.com και ούτε μια φορά δεν είχα θέμα.
    Και την ανανέωση της ip στο mikrotik πως την κάνεις; έχεις και εσύ περασμένο script?
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  15. #30
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και την ανανέωση της ip στο mikrotik πως την κάνεις; έχεις και εσύ περασμένο script?
    καλημέρα, δες εδώ https://now-dns.com/?p=clients
    και για το mikrotik script εδώ https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?f=9&t=101519 αλλα το θεμα θα ηταν να ΜΗΝ χρησιμοποιούμε scripts! όπως βλέπουμε όμως είναι ευκολο να γινει και σε Linux.
    Παντως δεν εχω δει κανενα μηχανημα (από οσα εχω δλδ) από default να υποστηριζει αυτό το ddns δυστυχως, ενώ το noip εχει τεραστια υποστηριξη, ακομα και σε πολλα adsl/vdsl routers παροχων υπαρχει!
    Το πλεονέκτημα του είναι ότι δεν θελει ανανεωση κάθε μηνα όπως τα noip (προσωπικα εμενα δεν με ενοχλεί τα κανω από το κινητο σε secs μολις ερθει το email), μειονεκτημα το support των clients για τα updates. Παντως δειχνει καλο! και υποστηριζει windows/Linux/mikrotik (με script παντα) αλλα και android που η εφαρμογή όμως που λεει δεν παιζει δεν υπαρχει δλδ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 14-01-20 στις 07:35. Αιτία: links

Σελ. 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας