Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Question
    Οπως λεει και ο τιπλος θελω να κανω πολλες κλησεις PPPoE σε μια συνδεση Vdsl .

    Λιγα λογια για να καταλαβετε το setup.

    Προς το παρον εχω ενα ASUS σαν μοντεμ και ρουτερ. με τους κωδικους της συνδεσης . Με ενεργοποιημενο το PPPoE passthru.
    Μετα απο αυτο εχω το speedport plus να κανει μια κληση με τα generic credentials της cosmote.
    Απο το ASUS φευγουν καλωδια δικτυου που πανε σε 4 mikrotik και μετα σε 4 AP . Ειναι σε διαφορετικα vlan ολα.
    Ολα δουλευουν οπως ακριβως θελω.

    Πριν κανα μηνα μετετρεψα το σπιτι σε "εξυπνο" .
    Οποτε εβαλα ενα ακομα καλωδιο δικτυου μετα το asus με την προυποθεση να μπει ενα ακομα asus σαν ρουτερ οποτε να ειναι σε διαφορετικο subnet οι wifi σενσορες , ρελε και triac.

    ΑΛΛΑ το συγκεκριμενο το ειχα χρησιμοποιησει παλια μετα απο ενα entry 2i (που ηταν σε bridge) οποτε ειχε περασμενα τα credentials της γραμμης.
    Μολις μπηκα να το ρυθμισω ειδα οτι ειχε κανει με επιτυχια κληση και ειχε παρει ΙΡ διαφορετικη απο το αλλο asus.


    Και φτανω στο ζουμι.

    Εχει δοκιμασει καποιος..... ή ξερει καποιος ...... ποσες κλησης PPPoE μπορω να κανω απο μια γραμμη ? Και θα εχει η καθεμια διαφορετικη public IP ?



    Θα το δοκιμασω την κυριακη ... απλα αν γνωριζει καποιος θα με βγαλει απο τον μπελα να στηνω roυter και να τα ρυθμιζω.
    The gr81 .

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.013
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Αν θυμάμαι καλά, κάποτε που είχα ρωτήσει νομίζω μέχρι 2 sessions μου είπανε,
    αλλά πάνε χρόνια.
    Ρώτα το.
    Προσπαθούν να κάνουν οικονομία στις public ipv4 και μπορεί να έχει αλλάξει κάτι.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Από δοκιμές, θυμάμαι να έχω κάνει 5 διαφορετικές PPPoE κλήσεις πάνω στην ίδια γραμμή χωρίς πρόβλημα.
    Καλή πρακτική είναι να χρησιμοποιήσεις τα otenet@otenet.gr / otenet
    Δίνουν κανονικά internet/VoIP πρόσβαση και εφαρμόζουν CGN, οπότε δεν τρως επιπλέον public IP από τον πάροχο.
    Δεν θα αργήσει πολύ ακόμα η μέρα που θα πληρώνουμε έξτρα για να πάρουμε public IP, είναι κάτι που εφαρμόζεται καιρό σε παρόχους του εξωτερικού.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.799
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μέχρι 3 δίνει public σε οικιακές με δύο κανάλια φωνης

  5. #5
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από δοκιμές, θυμάμαι να έχω κάνει 5 διαφορετικές PPPoE κλήσεις πάνω στην ίδια γραμμή χωρίς πρόβλημα.
    Καλή πρακτική είναι να χρησιμοποιήσεις τα otenet@otenet.gr / otenet
    Δίνουν κανονικά internet/VoIP πρόσβαση και εφαρμόζουν CGN, οπότε δεν τρως επιπλέον public IP από τον πάροχο.
    Δεν θα αργήσει πολύ ακόμα η μέρα που θα πληρώνουμε έξτρα για να πάρουμε public IP, είναι κάτι που εφαρμόζεται καιρό σε παρόχους του εξωτερικού.
    Σαφώς και δεν θα το κανω σε μονιμη βαση. Εννοειται ειναι κριμα τοσες ΙΡ.
    Απλα αναρωτηθηκα και δυστυχως αν δεν το μαθω θα με "τρωει" .

    Θα δοκιμασω και με τα generιc και με τα κανονικα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέχρι 3 δίνει public σε οικιακές με δύο κανάλια φωνης
    Thanks for the info.


    Υ.Γ. απο οτι βλεπω θα προχωρησω σε δοκιμες καθως η περιεργεια μου για τα ορια μεγαλωσε. Θα ενημερωσω για τα αποτελεσματα.
    The gr81 .

  6. #6
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    For whom it may concern.

    Χτες καταφερα να κανω τις δοκιμες . Μεχρι 4 PPPoE με user-pass της γραμμης εκαναν κανονικα connect και πηραν διαφορετικες public IP.

    Μολις εβαλα και 5ο αργουσε υπερβολικα να συνδεθει. Ενω τα υπολοιπα ηταν αστραπιαια. οταν με το καλο συνθεθηκε με 5η ΙΡ κυριολεκτικα σερνοταν.
    Το ιδιο και με τα υπολοιπα 4 . Ισως καποια ηταν πιο γρηγορα αλλα σε γενικες γραμμες αργουσαν υπερβολικα. Δεν βρηκα καποιο pattern καθως δεν υπηρχε λογος να το ψαξω.

    Για κανα διωρο αφησα και τα 4 ρουτερ να δουλευουν. Στο ενα εγω. Στο αλλο η γυναικα. στο 3ο εβαλα ενα synology και στο 4ο το ταμπλετ.
    ΚΑνονικες ταχυτητες και φυσιολογικη πλοηγηση καθως και μεταφορα αρχειων.

    Οποτε το συμπερασμα μου ειναι πως μεχρι και 4 ταυτοχρονες συνδεσεις δουλευουν απροβληματιστα.

    Δεν γνωριζω πως θα εξυπηρετουσε καποιον αυτο εκτος απο το να μοιραζει την συνδεση του σε αλλον και να θελει να εχει ο αλλος public IP.

    Οποτε please
    The gr81 .

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας