Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    22-06-2018
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    449
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritzbox 5530AX
    Έχω το εξής πρόβλημα!! είμαι δίπλα στην καμπίνα και απέναντι από τι καμπίνα είναι η ξύλινη κολώνα που έρχεται το καλώδιο σπίτι μου! Έχω vdsl 100 η οποία δούλευε μια χαρά στα 99999και μετά έπεσε στα 84 και όλο έπεφτε το ίδιο και στο σπίτι του γείτονα που είχε και αυτός 100ρα και έπεσε στα 70! Ενώ με τα χίλια ζόρια βρήκαμε πόρτα να δουλεύει σωστά όλες έβγαζαν 47,76,67 ξέραμε ότι εχει πρόβλημα το υπόγειο καλώδιο που είναι 20 μέτρα περίπου! Το δηλώνουμε βλάβη έρχεται ο τεχνικός πεδίου φωνάζει μετά τον τεχνικό καλωδίου και τι κάνει αλλάζει ένα κομμάτι καλωδίου το οποίο μας έριξε ακόμα την ταχύτητα! Πάλι φωνάζαμε τι έγινε και γιατί το ένα και γιατί το άλλο! Μας λέει ο τεχνικός ότι το καλώδιο έχει σύνολο 7 μούφες και πριν τη βλάβη είχε 5 μούφες που επηρεάζει τη ταχύτητα και τώρα έχει 7 με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να συγχρονισουμε ούτε στα 80! Έκανα παράπονα καταγγελία στην ΕΕΤΤ και ΟΤΕ αρνείτε να αλλάξει το καλώδιο! Οι τεχνικοί είπαν ότι το κόστος είναι στο περίπου 1000 ευρώ σιγά τώρα το ποσό 200 ευρώ το μήνα τους δίνω μαζί με τα κινητά οικογενειακό πακέτο! Αλλά δεν ξέρουν αν δεχτεί ο ΟΤΕ να το αλλάξουν! Τι να πω δηλ τι να πω! Είναι μονοπώλιο στην περιοχή μου μας περνούν τα λεφτά και μας γράφουν στα @@@@@ ούτε ένα καλώδιο δεν μπορούν να μας αλλάξουν οι φασιστες του ΟΤΕ!

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2014
    Μηνύματα
    839
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8245T
    Σαν ιδιωτική εταιρία που είναι πλέον, δεν μπορεί κανείς να τους αναγκάσει να το αλλάξουν δωρεάν. Κρίμα.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-06-2018
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    449
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritzbox 5530AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kootoomootoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν ιδιωτική εταιρία που είναι πλέον, δεν μπορεί κανείς να τους αναγκάσει να το αλλάξουν δωρεάν. Κρίμα.
    Αυτά τα καλώδια τα έχουμε πληρώσει εμείς πριν γίνει ψεύτο ιδιωτική εταιρία!! Ζούμε στον φασισμό του μονοπώλιου! Ένα καλωδιακή δεν μπορούν να αλλαξουν 20 μέτρα;;;

  4. #4
    Εγγραφή
    06-11-2014
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    767
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    21999/219999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus & Mikrotik
    Path Level
    Interleaved
    Μπορούν, αλλά δεν είναι στα ενδιαφέροντα τους.

  5. #5
    Εγγραφή
    22-09-2014
    Μηνύματα
    839
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8245T
    Ακριβώς, σαν κάθε εταιρία έχει στόχο το κέρδος και όχι να είναι ευχαριστημένος ο πελάτης. Γνωρίζουν ότι ο πελάτης δεν έχει άλλες επιλογές οπότε είτε έτσι είτε αλλιώς αυτοί είναι κερδισμένοι.

  6. #6
    Εγγραφή
    24-07-2019
    Περιοχή
    Argyroupoli
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    CISCO 2901
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alexgtigti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά τα καλώδια τα έχουμε πληρώσει εμείς πριν γίνει ψεύτο ιδιωτική εταιρία!! Ζούμε στον φασισμό του μονοπώλιου! Ένα καλωδιακή δεν μπορούν να αλλαξουν 20 μέτρα;;;
    Ξέρεις, ο Τζάμπας πέθανε....
    Τι είναι να αλλάξουν ένα καλωδιάκι 20 μέτρα ??
    Για σκέψου όμως να πάνε σε άλλα 1000 σπίτια να αλλάξουν ένα "καλωδιάκι 20 μέτρα" !!!!
    ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ 20 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ "ΚΑΛΩΔΙΑΚΙ" ??
    Αλλά 'ετσι είναι. Για τον εαυτούλη μας είναι όλα θεμιτά. Οταν είναι να πληρώσουμε, αρχίζει η γκρίνια.

    .

  7. #7
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stzanlis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρεις, ο Τζάμπας πέθανε....
    Τι είναι να αλλάξουν ένα καλωδιάκι 20 μέτρα ??
    Για σκέψου όμως να πάνε σε άλλα 1000 σπίτια να αλλάξουν ένα "καλωδιάκι 20 μέτρα" !!!!
    ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ 20 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ "ΚΑΛΩΔΙΑΚΙ" ??
    Αλλά 'ετσι είναι. Για τον εαυτούλη μας είναι όλα θεμιτά. Οταν είναι να πληρώσουμε, αρχίζει η γκρίνια.

    .
    Προφανώς δεν είναι τζάμπα. Ένα μέρος των παγίων που πληρώνουμε στον κάθε πάροχο πάει προς τον ΟΤΕ για την χρήση και συντήρηση του δικτύου χαλκού.
    Είναι απολύτως φυσιολογικό ο φίλος να απαιτεί να έχει άψογο καλώδιο αφού αυτό πληρώνει.
    Το πρόβλημα είναι ότι για τον ΟΤΕ το άψογο σημαίνει ότι παρέχω τηλέφωνο και έστω και 1 Mbps Internet....

  8. #8
    Εγγραφή
    24-07-2019
    Περιοχή
    Argyroupoli
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    CISCO 2901
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς δεν είναι τζάμπα. Ένα μέρος των παγίων που πληρώνουμε στον κάθε πάροχο πάει προς τον ΟΤΕ για την χρήση και συντήρηση του δικτύου χαλκού.
    Είναι απολύτως φυσιολογικό ο φίλος να απαιτεί να έχει άψογο καλώδιο αφού αυτό πληρώνει.
    Το πρόβλημα είναι ότι για τον ΟΤΕ το άψογο σημαίνει ότι παρέχω τηλέφωνο και έστω και 1 Mbps Internet....

    Εδώ κάνεις λάθος. ΔΕΝ είναι υποχρέωση του ΟΤΕ να μπλέξει με την πολεοδομία να βγάλει άδεια ανασκαφής, να πληρώσει ΙΔΙΩΤΙΚΟ συνεργείο (γιατι ο ΟΤΕ δεν έχει συνεργεία εκσκαφής), να σκάψει 20 μέτρα τον δρόμο, να περάσει σωλήνες και καλώδια, να επισκευάσει την άσφαλτο και φυσικά να πληρώσει τις βενζίνες του αυτοκινήτου του συνεργείου και τα ημερομήσθια των τεχνικών, μόνο και μόνο για να πάει μία VDSL απο τα 70 Mbps στα 99 Mbps.
    Υποχρέωση του ΟΤΕ (και όλων των παρόχων) είναι να σε χρεώνουν για την ταχύτητα σύνδεσης που σου παρέχοουν.
    Γι αυτό και αν κάνεις καταγγελία, απλά σου κατεβάζουν την ταχύτητα σύνδεσης στο πακέτο που πληρώνεις.

    Αν ο κάθε πάροχος έσκαβε τους δρόμους κάθε φορά που υπήρχε κάποιο παράπονο για την ταχύτητα, φαντάσου τί θα γινότανε.....
    (Και πόσο ΠΑΓΙΟ θα πληρώναμε ΟΛΟΙ μας για να βγούν αυτά τα έξοδα για τα συνεργεία).

    .

  9. #9
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stzanlis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ κάνεις λάθος. ΔΕΝ είναι υποχρέωση του ΟΤΕ να μπλέξει με την πολεοδομία να βγάλει άδεια ανασκαφής, να πληρώσει ΙΔΙΩΤΙΚΟ συνεργείο (γιατι ο ΟΤΕ δεν έχει συνεργεία εκσκαφής), να σκάψει 20 μέτρα τον δρόμο, να περάσει σωλήνες και καλώδια, να επισκευάσει την άσφαλτο και φυσικά να πληρώσει τις βενζίνες του αυτοκινήτου του συνεργείου και τα ημερομήσθια των τεχνικών, μόνο και μόνο για να πάει μία VDSL απο τα 70 Mbps στα 99 Mbps.
    Υποχρέωση του ΟΤΕ (και όλων των παρόχων) είναι να σε χρεώνουν για την ταχύτητα σύνδεσης που σου παρέχοουν.
    Γι αυτό και αν κάνεις καταγγελία, απλά σου κατεβάζουν την ταχύτητα σύνδεσης στο πακέτο που πληρώνεις.

    Αν ο κάθε πάροχος έσκαβε τους δρόμους κάθε φορά που υπήρχε κάποιο παράπονο για την ταχύτητα, φαντάσου τί θα γινότανε.....
    (Και πόσο ΠΑΓΙΟ θα πληρώναμε ΟΛΟΙ μας για να βγούν αυτά τα έξοδα για τα συνεργεία).

    .
    Διάβασε καλύτερα αυτό που έγραψα.

  10. #10
    Εγγραφή
    22-06-2018
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    449
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritzbox 5530AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stzanlis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρεις, ο Τζάμπας πέθανε....
    Τι είναι να αλλάξουν ένα καλωδιάκι 20 μέτρα ??
    Για σκέψου όμως να πάνε σε άλλα 1000 σπίτια να αλλάξουν ένα "καλωδιάκι 20 μέτρα" !!!!
    ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ 20 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ "ΚΑΛΩΔΙΑΚΙ" ??
    Αλλά 'ετσι είναι. Για τον εαυτούλη μας είναι όλα θεμιτά. Οταν είναι να πληρώσουμε, αρχίζει η γκρίνια.

    .
    Φίλε στο ΟΤΕ δουλεύεις; Η καμπίνα είναι έξω από το σπίτι μου και το καλώδιο είναι 20 μέτρα! Αριστερά του δρόμου είναι η καμπίνα και δεξια είναι η ξύλινη κολώνα που περνάει το υπόγειο καλώδιο! Δεν καταλαβαίνω την ειρωνία σου; Και δεύτερον δίνω 200 ευρώ το μήνα στο ΟΤΕ και 25 ευρώ κάτι τζαμπατζήδες σαν εσένα!

    - - - Updated - - -

    Η καμπίνα είναι έξω από το σπίτι μου!! Αν δεν δουλεύει σε εμένα που έχω 50 μέτρα καλώδιο όπως λένε στο 13888 σε ποιον θα δουλέψει η 100ρα; Δεν είναι ατομική βλάβη μόνο σε εμένα αλλά σε πλοκή την γειτονιά! Και είμαστε 2 που έχουμε το πρόβλημα! Αν βάλουν και άλλοι 100ρες πάει δεν θα μπαίνει κανένας!

  11. #11
    Εγγραφή
    24-07-2019
    Περιοχή
    Argyroupoli
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    CISCO 2901
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alexgtigti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε στο ΟΤΕ δουλεύεις; Η καμπίνα είναι έξω από το σπίτι μου και το καλώδιο είναι 20 μέτρα! Αριστερά του δρόμου είναι η καμπίνα και δεξια είναι η ξύλινη κολώνα που περνάει το υπόγειο καλώδιο! Δεν καταλαβαίνω την ειρωνία σου; Και δεύτερον δίνω 200 ευρώ το μήνα στο ΟΤΕ και 25 ευρώ κάτι τζαμπατζήδες σαν εσένα!

    - - - Updated - - -

    Η καμπίνα είναι έξω από το σπίτι μου!! Αν δεν δουλεύει σε εμένα που έχω 50 μέτρα καλώδιο όπως λένε στο 13888 σε ποιον θα δουλέψει η 100ρα; Δεν είναι ατομική βλάβη μόνο σε εμένα αλλά σε πλοκή την γειτονιά! Και είμαστε 2 που έχουμε το πρόβλημα! Αν βάλουν και άλλοι 100ρες πάει δεν θα μπαίνει κανένας!

    Κατ' αρχήν ΕΙΣΑΙ ΑΝΑΓΟΓΩΣ και με προσβάλεις ευθέως. Δεν γνωρίζεις ΤΙΠΟΤΑ για εμένα και δεν σου έδωσα ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να με αποκαλείς "τζαμπατζή".
    Απαιτώ να ζητήσεις συγνώμη αμέσως.


    Κατα δεύτερον, ποιός σου είπε οτι η καμπίνα που έχει βάλει ο ΟΤΕ (η οποιοσδήποτε) πάροχος, είναι για να καλύπτει την δική σου περιοχή.
    ΠΡΟΦΑΝΩΣ εσύ έχεις παροχή απο ΑΛΛΗ καμπίνα και η καμπίνα που βρίσκετε κοντά σου είναι για να παρέχει σύνδεση σε πιό μακρυνή περιοχή.
    Αλλα για να το καταλάβεις αυτό, πρέπει να διαθέτεις κάτι που λέγετε "νοημοσύνη".

    .

  12. #12
    Εγγραφή
    22-06-2018
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    449
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritzbox 5530AX
    Επειδή δεν διαβάζεις αυτά που γράφεις και έχεις γίνει γραφικός! Μου απαντάς ότι και καλά θα χρεωκοπήσει ΟΤΕ αυτό εννοείς ότι αν πάει σε αλλά 1000 σπίτια που έχουν πρόβλημα με το καλωδιακή 20 μέτρων! Σε πληροφορώ ότι μέχρι σε οικισμούς και σε κοτέτσια έχει βάλει καμπίνες ο ΟΤΕ πολλών χιλιάδων ευρώ επενδύσεις σε οικισμούς των 500 κατοίκων! Εδώ υπάρχει σοβαρό πρόβλημα να έχεις τι καμπίνα έξω από το σπίτι σου και να έχεις καλωδιακή απόσταση 50 μέτρα όπως μου ειπαν στο 13888 και να μου ρίχνει σχεδόν τι μισή ταχύτητα γιατί έχει 7 μούφες το καλώδιο μαζί και του γείτονα που πέρνει και αυτός γραμμή από το ίδιο καλώδιο! Και να αρνείτε ο ΟΤΕ να το αλλάξει λες και είμαστε πελάτες δεύτερης κατηγορίας!

  13. #13
    Εγγραφή
    24-07-2019
    Περιοχή
    Argyroupoli
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    CISCO 2901
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alexgtigti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή δεν διαβάζεις αυτά που γράφεις και έχεις γίνει γραφικός! Μου απαντάς ότι και καλά θα χρεωκοπήσει ΟΤΕ αυτό εννοείς ότι αν πάει σε αλλά 1000 σπίτια που έχουν πρόβλημα με το καλωδιακή 20 μέτρων! Σε πληροφορώ ότι μέχρι σε οικισμούς και σε κοτέτσια έχει βάλει καμπίνες ο ΟΤΕ πολλών χιλιάδων ευρώ επενδύσεις σε οικισμούς των 500 κατοίκων! Εδώ υπάρχει σοβαρό πρόβλημα να έχεις τι καμπίνα έξω από το σπίτι σου και να έχεις καλωδιακή απόσταση 50 μέτρα όπως μου ειπαν στο 13888 και να μου ρίχνει σχεδόν τι μισή ταχύτητα γιατί έχει 7 μούφες το καλώδιο μαζί και του γείτονα που πέρνει και αυτός γραμμή από το ίδιο καλώδιο! Και να αρνείτε ο ΟΤΕ να το αλλάξει λες και είμαστε πελάτες δεύτερης κατηγορίας!

    Εχεις πολύ μεγάλο κόμπλεξ τελικά.
    Δεν είπα ποτέ οτι θα χρεωκοπήσει ο ΟΤΕ, αλλα δεν σε αδικώ. Οπως είπα και πιο πάνω ......ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ !!!

    .

  14. #14
    Εγγραφή
    22-06-2018
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    449
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritzbox 5530AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stzanlis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρεις, ο Τζάμπας πέθανε....
    Τι είναι να αλλάξουν ένα καλωδιάκι 20 μέτρα ??
    Για σκέψου όμως να πάνε σε άλλα 1000 σπίτια να αλλάξουν ένα "καλωδιάκι 20 μέτρα" !!!!
    ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ 20 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ "ΚΑΛΩΔΙΑΚΙ" ??
    Αλλά 'ετσι είναι. Για τον εαυτούλη μας είναι όλα θεμιτά. Οταν είναι να πληρώσουμε, αρχίζει η γκρίνια.

    .
    Είναι θέμα νοημοσύνης! <<Δεν είπα ότι θα χρεωκοπήσει ΟΤΕ>> αλλά παίζουμε με τις λέξεις!

  15. #15
    Εγγραφή
    24-07-2019
    Περιοχή
    Argyroupoli
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    CISCO 2901
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alexgtigti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι θέμα νοημοσύνης! <<Δεν είπα ότι θα χρεωκοπήσει ΟΤΕ>> αλλά παίζουμε με τις λέξεις!
    Αααααα μπράβο. Αυτό σου είπα και εγώ. Αφού δεν το έχεις, μην το παιδεύεις....


    .

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας