Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 31
  1. #16
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gba Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγω στο σπιτι μου εχω voda και απο την εξυπηρετηση μου απο το 13840 βαζω αριστα στην voda , αλλα μετα απο αυτη την ιστορια διαπιστωνω οτι η voda θα πρεπει να αναβαθμισει τις υπηρεσιες και στους αλλους τομεις και η κριτικη μου ειναι καλοπροαιρετη αν και αγανακτισμενος ως τριτο προσωπο στον βαθμο που εμπλεκομαι.
    Για να γινω κατανοητος αναφερω τα βασικα σημεια:
    H αδελφη μου νοικιαζει ενα σπιτι με airbnb και το ζητησε ενας Γαλλος απο αρχες Σεπτεμβριου για ενα μηνα και επειδη εργαζεται μεσω ιντερνετ εβαλε ως προυποθεση συνδεση vdsl 50mbps
    Πανω απο 15 μερες πριν την αφιξη του ενοικιαστη η αδελφη μου κανει αιτημα για αλλαγη συνδεσης απο adsl σε vdsl στην voda , που ειχε και την προηγουμενη συνδεση.
    Την Τεταρτη που ηρθε ο ενοικιαστης κοπηκε η παλια συνδεση για τεθει σε λειτουργια η καινουργια με ενημερωση οτι θα υπαρχει μια καθυστερηση 1-2 ημερων , που εγινε αποδεκτη.
    Απο καποιο λαθος στην voda δεν σταλθηκε εγκαιρως ο εξοπλισμος για την συνδεση vdsl (θα σταλει απο βδομαδα) , ηρθε η Πεμπτη και πουθενα ιντερνετ.
    Δικαιως διαμρτυρεται ο Γαλλος που δεν μπορει να δουλεψει , διαμαρτυρεται η αδελφη μου στην voda , προτεινει να παει η ιδια να παραλαβει τον εξοπλισμο , της ειπαν δεν γινεται να παρακαμφθει το συστημα , θα το παρετε απο βδομαδα και βρισκεται μια προσωρινη λυση με αγορα mobile internet , που ομως ειναι σχετικα αργο και δεν εξυπηρετει τον Γαλλο.
    Την Παρασκευη απογευμα επικοινωνει μαζι μου , επικοινωνω με το 13840 αν η γραμμη ειναι ενταξει για να αγορασουμε ενα router vdsl της αγορας , μου λενε ενταξει θα δουλεψει το ιντερνετ , αλλα δεν θα εχεις τηλ και τα υπολοιπα τα ξερετε.
    Αν αυτες δεν ειναι τριτοκοσμικες υπηρεσιες πειτε μου εσεις τι ειναι ;
    15 ημέρες συγνώμη αλλά δεν είναι πολλές.

    Κανονικά θα έπρεπε να το πει στον ενοικιαστή ότι ξέρεις, δεν έχει αυτή την στιγμή το διαμέρισμα vdsl 50, θα κάνω την αίτηση αλλά υπάρχει πιθανότητα να μην είναι έτοιμο On time

    Κάτι δεν έχει γίνει σωστά, ακόμα και εξοπλισμός adsl θα συχρόνισει στην γραμμή και θα έχεις Ιντερνετ

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gba Εμφάνιση μηνυμάτων

    Δυστυχως το dsl ηταν σβηστο συνεχως .Αρα σφαλμα γραμμης με τα λιγα που ξερω.
    Επιπλεον εγινε δοκιμη με το παλιο router της που ειχε στην προηγουμενη γραμμη adsl , οπου το λαμπακι αναβοσβηνε και δεν παρεμεινε σταθερα αναμενο.
    Δεν είναι έτοιμη η γραμμή, απλά πράγματα

  2. #17
    Εγγραφή
    05-04-2010
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    1.495
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικά θα έπρεπε να το πει στον ενοικιαστή ότι ξέρεις, δεν έχει αυτή την στιγμή το διαμέρισμα vdsl 50, θα κάνω την αίτηση αλλά υπάρχει πιθανότητα να μην είναι έτοιμο On time
    Το ανεφερε στον ενοικιαστη οτι εχει adsl , εκανε αιτηση για vdsl και απο την voda την ενημερωσαν οτι ειναι υποθεση 2-3 ημερων .
    Ομως οι ημερες περασαν χωρις να παραλαβει τον εξοπλισμο και οταν την Τεταρτη , που την ενημερωσαν οτι θα γινει η μεταβαση και τους ανεφερε οτι δεν παρελαβε τον εξοπλισμο της ειπαν οτι δεν χρειαζεται . Την Πεμπτη της ειπαν οτι εγινε λαθος στο συστημα και χρειαζεται ο καινουργιος εξοπλισμος , ναρθω να τον παραλαβω μονη μου , οχι δεν παρακαμπτεται η διαδικασια , θα τον παραλαβεις απο Δευτερα κτλπ
    Αν δεν λυθει συντομα το προβλημα θα προτεινει στον ενοικιαστη την επιστροφη της προκαταβολης και αν επιθυμει να ακυρωσει την ενοικιαση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    15 ημέρες συγνώμη αλλά δεν είναι πολλές.
    Απο την voda της ειπαν οτι ειναι υποθεση 2-3 ημερων .
    Μετα το πολλες στο τελος της προτασης εχει τελεια ή ερωτηματικο ;
    :scratch dualboot win 7pro 64b -win 10 pro 64b ,AMD Phenom II X6 1055T , M4A89GTD-PRO/USB3 (AM3) , 12,0GB Dual-Channel DDR3 @ 535MHz (8-8-8-20) , crossfire 2x ATI AMD Radeon HD 5850 Series (Sapphire/PCPartner) , 119GB SAMSUNG SSD 830 Series SATA Disk Device (SSD),
    111GB SanDisk SDSSDX120GG25 SATA Disk Device (SSD) , 931GB Western Digital WDC WD10 02FAEX-00Z3A0 SATA Disk Device (SATA) ,lg W2486

  3. #18
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gba Εμφάνιση μηνυμάτων


    Απο την voda της ειπαν οτι ειναι υποθεση 2-3 ημερων .
    Μετα το πολλες στο τελος της προτασης εχει τελεια ή ερωτηματικο ;

    τελεία είναι, αυτοί μπορεί να λένε 2 με 3 ημέρες, αλλά εδώ σου αλλάζουν σύνδεση απο ΑΚ σε καμπίνα, αν μιλάμε για καμπίνα ΟΤΕ τότε έχει περιθώριο 12 ημέρες απο την στιγμή που θα λάβει την αίτηση, δεν ξέρω τι γίνεται για καμπίνα 3 παρόχου, εκεί λογικά θα θέλει κάτι παραπάνω.

    Εδώ όμως το πρόβλημα είναι οτι υπάρχει βλάβη κάπου, ακόμα χειρότερα δηλαδή.

    Κάποιοι πάροχοι έχουν αναφορά στο συμβόλαιο ότι μπορεί να πιάσει και 2 μήνες η σύνδεση.

  4. #19
    Εγγραφή
    05-04-2010
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    1.495
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελεία είναι, αυτοί μπορεί να λένε 2 με 3 ημέρες, αλλά εδώ σου αλλάζουν σύνδεση απο ΑΚ σε καμπίνα, αν μιλάμε για καμπίνα ΟΤΕ τότε έχει περιθώριο 12 ημέρες απο την στιγμή που θα λάβει την αίτηση, δεν ξέρω τι γίνεται για καμπίνα 3 παρόχου, εκεί λογικά θα θέλει κάτι παραπάνω.

    Εδώ όμως το πρόβλημα είναι οτι υπάρχει βλάβη κάπου, ακόμα χειρότερα δηλαδή.

    Κάποιοι πάροχοι έχουν αναφορά στο συμβόλαιο ότι μπορεί να πιάσει και 2 μήνες η σύνδεση.
    Δεν το γνωριζα sdikr , οποτε θεωρησα αληθες το 2-3 μερες , που ειπωθηκε στην αδελφη μου.
    Παιζει αν εκαναν ελεγχο γραμμης και ειναι σε δικη τους καμπινα στην περιοχη να θελει 2-3 αντε 4-5 ημερες ;
    Και απο οτι πληρoφορηθηκα μολις τωρα , τους ειπαν οτι το κουτι στην γειτονια τους ειναι της voda (ΔΑΦΝΗ , ΕΘΝΑΡΧΟΥ ΜΑΚΑΡΙΟΥ).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι έτοιμη η γραμμή, απλά πράγματα
    Ζητησα απο τον Γαλλο να μας ενημερωσει , οταν θα αναψει το dsl

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gba Εμφάνιση μηνυμάτων
    :
    να αναφερω οτι οι τεχνικοι της voda στην τηλεφωνικη εξυπηρετηση , εκαναν καλα την δουλεια τους οσον αφορα την καθοδηγηση για τον τον συγχρονισμο του fritz , ...( ο πρωτος τεχνικος που εδωσε τις οδηγιες ανεφερε οτι φταιει η γραμμη και ακομη και το router της voda να ειχαμε , παλι δεν θα συνδεονταν.
    Το μονο ψεγαδι στα παιδια της τεχνικης υποστηριξης της voda ειναι οτι πολλες φορες στην ερωτηση μου αν η γραμμη ειναι ετοιμη , με διαβεβαιωσαν οτι η γραμμη ειναι ετοιμη και μπηκαμε σε ολη αυτη την φασαρια , εκτος απο εναν που μαλλον δεν ενημερωθηκε εγκαιρως τι να πει
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gba : 07-09-19 στις 21:37.
    :scratch dualboot win 7pro 64b -win 10 pro 64b ,AMD Phenom II X6 1055T , M4A89GTD-PRO/USB3 (AM3) , 12,0GB Dual-Channel DDR3 @ 535MHz (8-8-8-20) , crossfire 2x ATI AMD Radeon HD 5850 Series (Sapphire/PCPartner) , 119GB SAMSUNG SSD 830 Series SATA Disk Device (SSD),
    111GB SanDisk SDSSDX120GG25 SATA Disk Device (SSD) , 931GB Western Digital WDC WD10 02FAEX-00Z3A0 SATA Disk Device (SATA) ,lg W2486

  5. #20
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.601
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gba Εμφάνιση μηνυμάτων

    απλο φαινεται , θα το δοκιμασουμε οταν θα εχουμε και τα δυο router.
    Αν καταλαβα καλα συνδεσες πρωτο το zte στην γραμμη εισοδου και με καλωδιο δικτυου ethernet συνδεσες το zte στο pc και στο c7 .
    Μπηκες απο ενα περιηγητη στο zte και μετα στο c7 για τις ρυθμισεις , που αναφερεις. Για να μπεις στο c7 χρειαζεται και αυτο συνδεση στο pc;
    Πρώτα μπαίνεις στο ΖΤΕ και κάνεις αυτά που γράφω.
    Μετά συνδέεις τα δύο όπως γράφω.
    Τέλος μπαίνεις στο C7 για τις τελικές ρυθμίσεις.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν δίνει πλέον το zte η vodafone, δίνει μόνο το h300 και συνήθως δίνει voip τηλεφωνία, όποτε bridge όχι
    Μια χαρά παίζει το bridge στη Voda και η τηλεφωνία δεν επηρεάζεται καθώς είναι στο 838 κι όχι στο 835 που παίζουν τα data.
    Κι εγώ voip έχω και παίζει άψογα.

  6. #21
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mondeo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω το ΖΤΕ σε Bridge και ένα Archer C7 για το routing.
    Όλα γίνονται.
    Τα γράφω αναλυτικά εδώ.
    Aυτό που έχεις εσύ δεν το δίνουν πλέον, το ζήτησε συμφορουμίτης και του είπαν όχι, στο νήμα με το H 300s που δίνουν γίνονται ένα σωρό αναφορές για το Bridge που δεν παίζει και για τους κωδικούς VOiP που δεν τους δίνει η VODAFONE.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #22
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    Δεν μας λες η γραμμή είναι νέα αριθμοδότηση , φορητότητα απο άλλη εταιρία η απο 24 πήγατε σε 50 ;

    - - - Updated - - -

    837 ειναι για οικιακους και 838 για business πακετα

    - - - Updated - - -

  8. #23
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.601
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aυτό που έχεις εσύ δεν το δίνουν πλέον, το ζήτησε συμφορουμίτης και του είπαν όχι, στο νήμα με το H 300s που δίνουν γίνονται ένα σωρό αναφορές για το Bridge που δεν παίζει και για τους κωδικούς VOiP που δεν τους δίνει η VODAFONE.
    Κωδικούς δεν δίνει το ξέρω.
    Γι αυτό βάζουμε τα data σε bridge, για να παίζει η τηλεφωνία στο ZTE.
    Το Η300 δεν το ξέρω, δεν παρακοπουθώ το νήμα.

  9. #24
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    To h300s ειναι οτι πιο σαπίλα και άχρηστο είναι σαν ρουτερ

  10. #25
    Εγγραφή
    05-04-2010
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    1.495
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Αν και τωρα με απασχολει ποτε θα φτιαξουν την γραμμη , εχω και την απορια :τελικα θα παιζει ή δεν θα παιζει bridge το Η300;
    :scratch dualboot win 7pro 64b -win 10 pro 64b ,AMD Phenom II X6 1055T , M4A89GTD-PRO/USB3 (AM3) , 12,0GB Dual-Channel DDR3 @ 535MHz (8-8-8-20) , crossfire 2x ATI AMD Radeon HD 5850 Series (Sapphire/PCPartner) , 119GB SAMSUNG SSD 830 Series SATA Disk Device (SSD),
    111GB SanDisk SDSSDX120GG25 SATA Disk Device (SSD) , 931GB Western Digital WDC WD10 02FAEX-00Z3A0 SATA Disk Device (SATA) ,lg W2486

  11. #26
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    Δεν παιζει bridge το h300s πολυ δυσκολα ειναι κλειδωμενο το συνδεεις και αυτο

    - - - Updated - - -

    Δεν μας λες η γραμμή είναι νέα αριθμοδότηση , φορητότητα απο άλλη εταιρία η απο 24 πήγατε σε 50 ;

  12. #27
    Εγγραφή
    05-04-2010
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    1.495
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill2015 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν παιζει bridge το h300s πολυ δυσκολα ειναι κλειδωμενο το συνδεεις και αυτο

    - - - Updated - - -

    Δεν μας λες η γραμμή είναι νέα αριθμοδότηση , φορητότητα απο άλλη εταιρία η απο 24 πήγατε σε 50 ;
    Η γραμμη δεν ειναι νεα , απο 24 πηγε 50
    :scratch dualboot win 7pro 64b -win 10 pro 64b ,AMD Phenom II X6 1055T , M4A89GTD-PRO/USB3 (AM3) , 12,0GB Dual-Channel DDR3 @ 535MHz (8-8-8-20) , crossfire 2x ATI AMD Radeon HD 5850 Series (Sapphire/PCPartner) , 119GB SAMSUNG SSD 830 Series SATA Disk Device (SSD),
    111GB SanDisk SDSSDX120GG25 SATA Disk Device (SSD) , 931GB Western Digital WDC WD10 02FAEX-00Z3A0 SATA Disk Device (SATA) ,lg W2486

  13. #28
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    Μαλλον ακομα δεν εχει ενεργοποιηθει η δεν εχεουν ολοκληρωθει οι αλλαγες

  14. #29
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mondeo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρώτα μπαίνεις στο ΖΤΕ και κάνεις αυτά που γράφω.
    Μετά συνδέεις τα δύο όπως γράφω.
    Τέλος μπαίνεις στο C7 για τις τελικές ρυθμίσεις.

    Μια χαρά παίζει το bridge στη Voda και η τηλεφωνία δεν επηρεάζεται καθώς είναι στο 838 κι όχι στο 835 που παίζουν τα data.
    Κι εγώ voip έχω και παίζει άψογα.
    Δεν παίζει το Bridge με h300.

  15. #30
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gba Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγινε μια δοκιμη με Username: guest@adsl.gr ,Password: guest και μια δοκιμη με user - pass που δοθηκε από τη Voda
    εγιναν καμποσες επανεκκινησεις
    και σε καμμια περιπτωση δεν εμπαινε στο ιντερνετ .
    Εφόσον είσαι σε καμπίνα ΟΤΕ δεν λειτουργούν στις VDSL αυτοί οι κωδικοί. Αυτά είναι για adsl. Δοκίμασε username/password otenet@otenet.gr/otenet

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας