Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    23-10-2013
    Μηνύματα
    336
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4996
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 10.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπερα,
    Εχω μετακομισει σε αλλο σπιτι και αυτην την στιγμη παιρνω ιντερνετ απο ενα φιλο γειτονα.
    Εβαλα το Speedport στην μπριζα μηπως καταφερω και το κανω wifi repeater μην μπλεκω με hotspot και συγχρονησε κανονικα σε 24αρα συνδεση(VDSL γραμμη με κοφτη).Εγω εχω κανει αιτηση για 50αρα και θα ερθει λεει στις 19 ο τεχνικος.Εγω να συνεχισω να παιρνω απο τον γειτονα η μπορω να χρησιμοποιω την συνδεση που υπαρχει στο σπιτι?
    Ευχαριστω.

  2. #2
    Εγγραφή
    26-11-2018
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB751G-2HnD & HAP Lite TC
    Παίρνεις και VOIP? Αν ναι, τι νούμερο βγάζει;

  3. #3
    Εγγραφή
    23-10-2013
    Μηνύματα
    336
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4996
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 10.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν παιρνει τηλεφωνο.Εχει το παλιο μου το τηλεφωνο πανω και λεει status error

  4. #4
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AlexTselikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν παιρνει τηλεφωνο.Εχει το παλιο μου το τηλεφωνο πανω και λεει status error
    Με το που έκανε αίτημα για διακοπή (ή μεταφορά) ο παλιός του έκοψαν το τηλέφωνο για αυτό βγάζει τέτοιο μήνυμα. Απλά δεν κόβουν και το ίντερνετ (τουλάχιστον άμεσα). Χρησιμοποιήσέ το εφόσον υπάρχει δεν τρέχει τίποτα και θα κάνεις και τη δουλειά σου μέχρι να ενεργοποιηθεί η δική σου γραμμή.

  5. #5
    Εγγραφή
    01-08-2013
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    254
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102397/10239
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    19(dB) / 2.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AlexTselikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν παιρνει τηλεφωνο.Εχει το παλιο μου το τηλεφωνο πανω και λεει status error
    Το status error είναι λογικό απο δυο απόψεις. 1ον ο αριθμός δεν υπάρχει στον ims server (λογικό εφόσον λές είναι ο παλιός αριθμός), κατα 2ον για τον κάθε συνδρομητή υπάρχει ένα αναγνωριστικό
    που ονομάζεται RLI, το οποίο συσχετίζεται το line unit (πορτα στο dslam). Πιο συγκεκριμένα, έστω ότι ο server οτι γνωρίζει οτι ο τηλεφωνικος σου αριθμός 21065xxxxx πρέπει να συσχετίζεται με το RLI yyyyy, και αν εσύ
    πας σε γραμμή που έχει RLI zzzzzz και κουμπώσεις το router σου εκεί, τότε βγάζει το error που περιγράφεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το που έκανε αίτημα για διακοπή (ή μεταφορά) ο παλιός του έκοψαν το τηλέφωνο για αυτό βγάζει τέτοιο μήνυμα. Απλά δεν κόβουν και το ίντερνετ (τουλάχιστον άμεσα). Χρησιμοποιήσέ το εφόσον υπάρχει δεν τρέχει τίποτα και θα κάνεις και τη δουλειά σου μέχρι να ενεργοποιηθεί η δική σου γραμμή.
    Το θέμα είναι έκανε όντως διακοπή ο προηγούμενος; Ή το παράτησε έτσι; Για να διαπιστωθεί υπάρχει ένας τρόπος, να γινει reset στο modem να πάρει αυτόματα απο το TR069 τα στοιχεία πρόσβασης (internet-voip) και να γίνει προσπάθεια εξερχόμενης κλήσης. Αν όντως έχει ζητήσει μεταφορά, τότε θα ισχύει φραγή. Αν όχι τότε θα πραγματοποιηθεί κλήση. Εύχομαι να μην ισχύει κάτι τέτοιο γιατί θα μπλέξεις

  6. #6
    Εγγραφή
    23-10-2013
    Μηνύματα
    336
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4996
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 10.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tolis1989 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το status error είναι λογικό απο δυο απόψεις. 1ον ο αριθμός δεν υπάρχει στον ims server (λογικό εφόσον λές είναι ο παλιός αριθμός), κατα 2ον για τον κάθε συνδρομητή υπάρχει ένα αναγνωριστικό
    που ονομάζεται RLI, το οποίο συσχετίζεται το line unit (πορτα στο dslam). Πιο συγκεκριμένα, έστω ότι ο server οτι γνωρίζει οτι ο τηλεφωνικος σου αριθμός 21065xxxxx πρέπει να συσχετίζεται με το RLI yyyyy, και αν εσύ
    πας σε γραμμή που έχει RLI zzzzzz και κουμπώσεις το router σου εκεί, τότε βγάζει το error που περιγράφεις.



    Το θέμα είναι έκανε όντως διακοπή ο προηγούμενος; Ή το παράτησε έτσι; Για να διαπιστωθεί υπάρχει ένας τρόπος, να γινει reset στο modem να πάρει αυτόματα απο το TR069 τα στοιχεία πρόσβασης (internet-voip) και να γίνει προσπάθεια εξερχόμενης κλήσης. Αν όντως έχει ζητήσει μεταφορά, τότε θα ισχύει φραγή. Αν όχι τότε θα πραγματοποιηθεί κλήση. Εύχομαι να μην ισχύει κάτι τέτοιο γιατί θα μπλέξεις
    Σαν τι μπορουν να κανουν?Ετσι και αλλιως φευγω αυριο μεχρι την ημερα του ραντεβου αρα οτι εγινε εγινε

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας