Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    11-12-2007
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΛΑΙΟΜΟΝΑΣΤΗΡΟ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 14.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω παρατηρήσει το τελευταίο χρονικό διάστημα, ότι το router αποσυνδέεται από την γραμμή (Nova 50 mbps).
    Όσον αφορά την συχνότητα δεν μπορώ να σας πω γιατί δεν είμαι και συνέχεια από πάνω, αλλά από ότι μου είπε ο τεχνικός της Nova κατά το χρονικό διάστημα 00:00 χθές - 10:00 πμ σήμερα αποσυνδέθηκε 4 φορές.

    Επικοινώνησα με την εταιρεία όπου έκαναν όλους τους ελέγχους και μου είπαν ότι από την πλευρά τους είναι όλα εντάξει.

    Μου ζήτησαν να συνδέσω το ρουτερ απευθείας στην γραμμή χωρίς splitter, το έκανα αλλά εντός μισής ώρας αποσυνδέθηκε 2 φορές.

    Μου είπαν ότι θα στείλουν τεχνικό στο σπίτι, να το εξετάσει από κοντά και αν βρουν ότι κάτι φταίει από την δική μου πλευρά θα υπάρξει χρέωση 20 € αν όχι είναι δωρεάν.

    Τι μπορεί να φταίει (ρουτερ, καλωδίωση σπιτιού, καλωδία σύνδεσης);

    Υ.Γ 1 Υπάρχει πιθανότητα να έχει προσβληθεί το ρουτερ από κάποιον ιο από κάποιο πρόγραμμα (παιχνίδια on line κλπ), υπηρεσία (π.χ. VPN που χρησιμοποιώ) ή τυχόν ύποπτα site όπως torrent sites ή άλλα (έχω γιο 15 χρονών ) ;

    Υ.Γ 2 Έχω σύνδεση στο σπίτι επι 10 ετία και το VDSL το έχω για διάστημα λιγότερο από χρόνο και πρώτη φορά έχω τέτοιο πρόβλημα.

    Υ.Γ 3 Έκλεισα και άνοιξα το ρουτερ και για το χρονικό διάστημα 18:00 - 21:00 (διάστημα κατά το οποίο απουσίαζα εντελώς από το σπίτι) μου έβγαλε αυτές τις τιμές στα CRC/FEC errors (δεν ξέρω αν παίζουν κάποιο ρόλο):

    CRC Errors(Up/Down) 0/18627
    FEC Errors(Up/Down) 0/53742
    HEC Errors(Up/Down) 0/0

    Μετά από 45 λεπτά χρήσης (21:00 - 21:45) μου έβγαλε αυτές τις τιμές :
    CRC Errors(Up/Down) 0/52540
    FEC Errors(Up/Down) 0/63936
    HEC Errors(Up/Down) 0/0

    Eίναι φυσιολογικές αυτές οι τιμές; Επίσης κατά το διάστημα 18:00 έως τώρα 21:51 δεν έχει κάνει καμία αποσύνδεση.
    DESKTOP: MSI B150M PRO-VDH, i5-6500, Crucial Ballistix Sport 2x8 GB 2400 Mhz DDR4, GIGABYTE 750Ti GAMING EDITION 2 GB, SAMSUNG 850 EVO SSD 250 GB, TOSHIBA DT01ACA200 2 TB, DVD-RW SAMSUNG SH-224FB, COOLER MASTER 690 NVIDIA EDITION, COOLER MASTER 600 W SILENT PRO.MONITOR: DELL 2209WA (+ΑΧ510 speakers). CONSOLES: XBOX ONE.

  2. #2
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα φίλε μου, δυστυχώς όχι δεν είναι φυσιολογικά αυτά,τα ίδια προβλήματα έχω και εγώ από πρώτη μέρα που συνδεθηκα στην 100αρα.
    Ήρθε τεχνικός στο σπίτι,τα είδε όλα και δεν είχα θέμα εγώ,το πρόβλημα είναι στην καμπίνα που είμαι συνδεμένος (είναι της Vodafone) και έγινε αίτημα από την νόβα προς την Vodafone να το κοιτάξει.
    Περιμένω να με καλέσουν μόλις τελειώσει.
    Το αίτημα έγινε την Τετάρτη.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας