Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 39
  1. #16
    Εγγραφή
    22-06-2007
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εχεις κανένα λινκ να δω τι χρειαζεται?

  2. #17
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις κανένα λινκ να δω τι χρειαζεται?
    Σου εβαλα βρε 2 λινκ.

    Εδω ειναι το τριτο με τις gigabit.
    The gr81 .

  3. #18
    Εγγραφή
    22-06-2007
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ωραία. Όλα είναι πιο οικονομικά από το TP Link που σκεφτόμουν. Θα τα κοιτάξω πιο καλά αύριο και θα παραγγείλω 1 από αυτά.
    Ειδικά το τελευταίο που είναι για προχωρημένους φαντάζομαι ότι έτσι και το πάρω δεν θα μπορώ να πειράξω τίποτα μόνος μου (Χωρίς να το χαλάσω)

  4. #19
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία. Όλα είναι πιο οικονομικά από το TP Link που σκεφτόμουν. Θα τα κοιτάξω πιο καλά αύριο και θα παραγγείλω 1 από αυτά.
    Ειδικά το τελευταίο που είναι για προχωρημένους φαντάζομαι ότι έτσι και το πάρω δεν θα μπορώ να πειράξω τίποτα μόνος μου (Χωρίς να το χαλάσω)
    Οπως σου ειπα δεν ειναι PnP. κανει ΤΑ ΠΑΝΤΑ. αλλα με 4-5 απλα βηματακια μετατρεπεται ευκολα σε ΑΡ και switch. Αυτο που θελουμε δηλαδη.
    Τοποθετοντας το στο σαλονι θα ηρεμησεις για παντα στο θεμα wifi και ιντερνετ στο μπροστινο μερος του σπιτιου.

    - - - Updated - - -

    Δεν χρειαζεται να βιαστεις να παραγγειλεις. Εκτος αν καιγεσαι να λυσεις το προβλημα ιντερνετ στο μπαλκονι.
    The gr81 .

  5. #20
    Εγγραφή
    22-06-2007
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Βασικα καίγομαι να κάνω τις αυτοματισμούς. Θα πάρω το τρίτο και ελπίζω να μην χαθείς... γιατί χάθηκα

    Οπότε μπορείς πες μου και τι χρειάζεται για να στηθεί ο home assistant να τα παραγγείλω και αυτά

    Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

    - - - Updated - - -

    Ξεχασα να ρωτήσω. Όπως και αν γίνει το δεύτερο δίκτυο σε περίπτωση που είμαι στο υπνοδωμάτιο που θα έχει πιο δυνατό σήμα το spedport το κινητό θα συνδέετε σε αυτό. Όταν πηγαίνω στην βεράντα το κινητό θα συνδέετε στο δεύτερο δίκτυο που θα έχει πιο δυνατό σήμα ή θα πρέπει να κάνω σ αποσύνδεση - σύνδεση?

  6. #21
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Δεν ελεγα τιποτα αλλο χτες. χααχαχχα

    2 δις logs διερευσαν απο κινεζικο σερβερ IoT .


    Εχεις καποιο χρονικο περιθωριο για τους αυτοματισμους ?
    Αυτα απο οτι εχω καταλαβει (μετα απο αμετρητες ωρες διαβασματος καθως επισης και youtube ) στηνονται σε "κυματα" .

    Ξεκιναμε απο το "κεφαλι". Απο τον εγκεφαλο. Αν μιλαμε για open source τοτε κερδιζει ο Home Assistant

    Αλλοι δυνατοι αντιπαλοι ειναι το OpenHAB το οποιο με ειχε ενθουσιασει στην αρχη αλλα χαθηκα στον προγραμματισμο του.

    Το Domoticz ειδα ειχε εκρηκτικη βελτιωση αλλα καπου εμεινε στασιμο και η κοιντητα πισω απο αυτο αρχισε να μειωνεται.

    Οποτε μετα απο πολυημερες δοκιμες κατεληξα οτι μου ταιριαζει το Home Assistant ( HA ) . Απο εκει και περα το εκανα εγκατασταση σε VM αλλα τελικα ηταν overkill.
    Εβαλα το Hassio ( iso του ΗΑ ειδικα για raspberry) και εκανα συγκριτικες δοκιμες.
    Η σημαντικη διαφορα ηταν στο 1ο boot. 2πλασιος χρονος πιο αργο. και στην εγκατασταση plugins σχεδον 1/4 πιο αργο.
    Στην εκτελεση εντολων ηταν παρομοια με κυριολεκτικα κλασματα του δευτερολεπτου διαφορα.

    Ομως ο σκοπος ειναι να τρεχει 24/7 οποτε δεν ελαβα υποψη το boot. με 5v ups δεν θα κλεισει ποτε. και εφαρμογες 5-10 θα μπουν συνολικα οποτε παλι αμελητεο.

    Ο νικητης επομενως raspberry pi3B χρειαζεται μια ΚΑΛΗ (επωνυμη-γρηγορη)SD καρτα τουλαχιστον 16GB.

    (Οταν αποκτησεις εξοικιωση θα αντικατασταθει απο ενα usb stick και θα τρεχει απο εκει για περισσοτερη ασφαλεια)

    Μην μπεις στον πειρασμο για pi4 . ακομα δεν το εχουν δοκιμασει στο εξωτερικο το ποσο σταθερο ειναι.

    Ας κανουμε λοιπον μια ανακεφαλαιωση.

    Θελουμε ιντερνετ. καλωδιακη ή wifi δικτυωση . Το "HUB" . Αισθητηρες-ρελε-διακοπτες.

    οποτε δες πως θες να πορευτεις.

    Τα εξοδα ειναι τα εξης. Ενα AP ακομα να καλυψεις το κενο που εχεις μπροστα. οποτε ειτε 30€ , 45 € 65 €
    Ενα raspberry μαζι με θηκη ,SD και τροφοδοτικο. Περιπου 35€ + 8€ + 5€ + 5€ = 53€ (εξαρταται απο που θα παραγγειλεις. Ειτε πιο κατω ειτε πιο πανω)

    ΑΥΤΑ ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ. αυτα ισχυουν οταν ξεκιναμε απο την αρχη.

    Πριν προχωρησεις σε παραγγελιες θα πρεπει να αναφερεις αναλυτικα τι εχεις ηδη . Μαρκα-μοντελο κλπ κλπ για να δουμε συμβατοτητα .
    Λογικα δεν θα υπαρχει προβλημα γιατι εχουν προβλεφθει τα περισσοτερα αλλα καλο θα ειναι να τα δουμε για να μην με βριζεις μετα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 10-09-19 στις 10:17.
    The gr81 .

  7. #22
    Εγγραφή
    22-06-2007
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Χρόνος υπάρχει φυσικά. Δεν υπάρχει κάποια υποχρέωση.
    Από το λίγο διάβασμα που έχω κάνει και έγω στο Home Assistant έχω καταλήξει.
    Από αισθητήρες χρειαζομαι
    -Υγρασίας που ιδανικα θέλω να συνδιαστούν με ηλεκτροβάνες για να κλείνουν αυτόματα σε περίπτωση που υπάρχει διαροή
    -Καπνού για να μην πιάσουμε καμιά φωτιά
    -1-2 για την πόρτα εισόδου ώστε όταν μπαίνω σπίτι και ανάλογα την περίπτωση να ανοίγουν παντζούρια ή φώτα κλπ
    - κάτι θα χρειαστώ για το αυτόματο πότισμα επίσης αλλά ακόμα δεν το έχω σκεφτεί-ψάξει
    - έχω ήδη μια κάμερα για να παρακολουθώ τον σκύλο (σαλόνι) και νομίζω ότι θα βάλω ακόμα 2 τουλάχιστον - μια έξω στην βεράντα + μια ακόμα στο σαλόνι
    - στο παρκινγκ (πυλωτής) θέλω να βάλω κάτι όπου όταν πλησιάζω να ανοίγει την πόρτα (και αυτό ακόμα δεν το έχω πολυσκεφτεί - μαλλον με IFTTT)
    - προφανώς και μερικούς ακόμα που δεν έχω σκεφτεί (μου λες από την εμπειρία σου τι άλλο βολεύει-χρειάζεται)

    Για τους αισθητήρες θα ήθελα να είναι της sonoff γιατί είναι αρκετά οικονομικοί και νομίζω ότι δουλεύουν σωστά.(?) Τουλάχιστον 2-3 μπρίζες που έχω και ένα φις είναι οκ

    Σημαντικό να αναφέρω ότι ακόμα δεν έχω βάλει-ψάξει σύστημα συναγερμού
    Υπάρχει προεγκτατάσταση (μάντεψε που έρχονται όλα τα καλώδια = στο ντουλάπι του ρουτερ ) και έχουν μπεί και οι παγίδες με καλώδια για να αποφύγω τα μερεμέτια αλλά δεν ξέρω ακόμα τι να πάρω

    Τώρα για παράδειγμα όταν πηγαίνω για ύπνο έχω μια ρουτίνα στο Google Home που λεω goodnight και κλείνει τα όλα τα παντζούρια τα φώτα την τηλεόραση κλπ. Ιδανικά θέλω να οπλίζει και τον συναγερμό
    Μου λες αν έχεις κάτι υπ'όψιν σου.

    Προς το παρόν έχω
    - Τις πρίζες και φις της sonoff
    - αυτούς τους διακόπτες για παντζούρια-τέντες = https://www.amazon.co.uk/Konesky-Ste.../dp/B07FMTYF34
    - αυτούς για τα φώτα = https://www.amazon.co.uk/gp/product/...?ie=UTF8&psc=1
    - αυτά τα dimmer = https://www.amazon.co.uk/gp/product/...?ie=UTF8&psc=1
    - nest θερμοστάτη (ακόμα δεν έχει γίνει η εγκατάσταση
    - 1 Broadlink mini (για να χειρίζεται τηλεκοντρόλ + air condition
    - 2 aircondition wifi = https://www.electroholic.gr/el/product/AIRAUX00005
    - Lg TV με webos
    - 1 camera wifi - digoo και σκέφτομαι να πάρω και αυτές
    a. https://www.amazon.co.uk/gp/product/...PXHTPAXH&psc=1 +
    b. https://www.amazon.co.uk/gp/product/...YYZY6QI8&psc=1

    Όλο και κάτι θα έχω ξεχάσει

    - - - Updated - - -

    Αύριο μάλλον θα παραλάβω το MikroTik hAP ac².

    Για τα παρακάτω τι λες?

    https://www.amazon.co.uk/gp/product/...D3YGUDZ3&psc=1

    https://www.amazon.co.uk/gp/product/...TMIKZ9XI&psc=1

    https://www.amazon.co.uk/gp/product/...GX0IJZAS&psc=1

    Προτιμώ παραγγελία από amazon γιατί δεν βρήκα κατάστημα που να τα έχει όλα.. και συνήθως τα σχόλια είναι έγκυρα άρα περίπου γνωρίζω τι παίρνω (δεν έχω πάρει κάτι και να μην είναι αντίστοιχο της βαθμολογίας)

    Για να γλυτώνω μεταφορικά σκέφτομαι να πάρω και τις 2 κάμερες που αναφέρω στο τέλος του ποστ.

  8. #23
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρόνος υπάρχει φυσικά. Δεν υπάρχει κάποια υποχρέωση.
    Από το λίγο διάβασμα που έχω κάνει και έγω στο Home Assistant έχω καταλήξει.
    Από αισθητήρες χρειαζομαι
    -Υγρασίας που ιδανικα θέλω να συνδιαστούν με ηλεκτροβάνες για να κλείνουν αυτόματα σε περίπτωση που υπάρχει διαροή
    -Καπνού για να μην πιάσουμε καμιά φωτιά
    -1-2 για την πόρτα εισόδου ώστε όταν μπαίνω σπίτι και ανάλογα την περίπτωση να ανοίγουν παντζούρια ή φώτα κλπ
    - κάτι θα χρειαστώ για το αυτόματο πότισμα επίσης αλλά ακόμα δεν το έχω σκεφτεί-ψάξει
    - έχω ήδη μια κάμερα για να παρακολουθώ τον σκύλο (σαλόνι) και νομίζω ότι θα βάλω ακόμα 2 τουλάχιστον - μια έξω στην βεράντα + μια ακόμα στο σαλόνι
    - στο παρκινγκ (πυλωτής) θέλω να βάλω κάτι όπου όταν πλησιάζω να ανοίγει την πόρτα (και αυτό ακόμα δεν το έχω πολυσκεφτεί - μαλλον με IFTTT)
    - προφανώς και μερικούς ακόμα που δεν έχω σκεφτεί (μου λες από την εμπειρία σου τι άλλο βολεύει-χρειάζεται)

    Για τους αισθητήρες θα ήθελα να είναι της sonoff γιατί είναι αρκετά οικονομικοί και νομίζω ότι δουλεύουν σωστά.(?) Τουλάχιστον 2-3 μπρίζες που έχω και ένα φις είναι οκ

    Σημαντικό να αναφέρω ότι ακόμα δεν έχω βάλει-ψάξει σύστημα συναγερμού
    Υπάρχει προεγκτατάσταση (μάντεψε που έρχονται όλα τα καλώδια = στο ντουλάπι του ρουτερ ) και έχουν μπεί και οι παγίδες με καλώδια για να αποφύγω τα μερεμέτια αλλά δεν ξέρω ακόμα τι να πάρω

    Τώρα για παράδειγμα όταν πηγαίνω για ύπνο έχω μια ρουτίνα στο Google Home που λεω goodnight και κλείνει τα όλα τα παντζούρια τα φώτα την τηλεόραση κλπ. Ιδανικά θέλω να οπλίζει και τον συναγερμό
    Μου λες αν έχεις κάτι υπ'όψιν σου.

    Προς το παρόν έχω
    - Τις πρίζες και φις της sonoff
    - αυτούς τους διακόπτες για παντζούρια-τέντες = https://www.amazon.co.uk/Konesky-Ste.../dp/B07FMTYF34
    - αυτούς για τα φώτα = https://www.amazon.co.uk/gp/product/...?ie=UTF8&psc=1
    - αυτά τα dimmer = https://www.amazon.co.uk/gp/product/...?ie=UTF8&psc=1
    - nest θερμοστάτη (ακόμα δεν έχει γίνει η εγκατάσταση
    - 1 Broadlink mini (για να χειρίζεται τηλεκοντρόλ + air condition
    - 2 aircondition wifi = https://www.electroholic.gr/el/product/AIRAUX00005
    - Lg TV με webos
    - 1 camera wifi - digoo και σκέφτομαι να πάρω και αυτές
    a. https://www.amazon.co.uk/gp/product/...PXHTPAXH&psc=1 +
    b. https://www.amazon.co.uk/gp/product/...YYZY6QI8&psc=1

    Όλο και κάτι θα έχω ξεχάσει

    - - - Updated - - -

    Αύριο μάλλον θα παραλάβω το MikroTik hAP ac².

    Για τα παρακάτω τι λες?

    https://www.amazon.co.uk/gp/product/...D3YGUDZ3&psc=1

    https://www.amazon.co.uk/gp/product/...TMIKZ9XI&psc=1

    https://www.amazon.co.uk/gp/product/...GX0IJZAS&psc=1

    Προτιμώ παραγγελία από amazon γιατί δεν βρήκα κατάστημα που να τα έχει όλα.. και συνήθως τα σχόλια είναι έγκυρα άρα περίπου γνωρίζω τι παίρνω (δεν έχω πάρει κάτι και να μην είναι αντίστοιχο της βαθμολογίας)

    Για να γλυτώνω μεταφορικά σκέφτομαι να πάρω και τις 2 κάμερες που αναφέρω στο τέλος του ποστ.
    Καλα εκανες και πηρες το MikroTik hAP ac² . Θα δεις οτι θα το ευχαριστηθεις παρα πολυ.

    Το raspberry με τα περιφεριακα ενταξει φαινονται. Τιμες δεν ξερω την ισιοτιμια οπως επισης αν εισαι εσυ ενταξει με αμαζον , μια χαρα.

    Για τις καμερες.... δεν τις ξερω καθολυο αυτες. Τις θελεις μονο για live stream? καταγραφη δεν θελεις καθολου?
    Αποψη μου να μην μπλεξεις ακομα αυτοματισμους με καμερες. ανεξαρτητα και τα δυο μεχρι να αποκτησεις εξοικιωση με το hassio . θελει αρκετη παραμετροποιηση για να φερεις ολες τις ρουτινες στα μετρα σου.
    Οπως επισης για να φτιαξεις τις καρτες και την εμφανιση οπως σου αρεσει καλυτερα. Φαντασου εγω ακομα ειμαι με default view μεχρι να τελειωσω με ολο το σπιτι.
    δυο-τρεις φορες που το δοκιμασα το εφτιαξα ομορφο αλλα με καθε προσθηκη χαλαγε και δεν μου αρεσε. οποτε το αφησα για το τελος.

    Αποψη μου ... παρε αν μπορεις και το raspberry. και ξεκινα να "παιζεις" με αυτο. να το "χαλασεις" μερικες φορες για να δεις τι κανεις λαθος και να μαθεις απο αυτο. να δεις επισης τι προβληματα μπορει να συναντησεις.
    Οποτε οταν εισαι αρκετα ανετος να κανεις μια φρεσκια εγκατασταση και να ξεκινησεις να βαλεις οσες συσκευες εχεις ηδη.

    Αυτο με το ποτισμα ειναι σχετικα ευκολο. Απλα θα πρεπει να το κανεις και να το παρακολουθεις τον πρωτο καιρο οτι δουλευει οπως θες. Μην το βαλεις και το αφησεις στην τυχη του.

    Αισθητηρες καπνου για φωτια κλπ το θεωρω τελειως περιττο.

    Εφοσον εχεις καλωδιωση για συναγερμο.....το να βαλεις παγιδες και ρανταρ ειναι καλο. Ολα αυτα θα πανε σε κατι ΤΕΤΟΙΟ

    Επειδη ετσι ημουν και εγω... ανυπομονος... εμαθα οτι θα πρεπει να τελειωνει καθε κομματι πριν παω στο επομενο. Οποτε σιγα σιγα θα το χτισεις.

    Και η χαρα ειναι πολυ μεγαλυτερη με καθε "μικρη νικη" .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 10-09-19 στις 15:08.
    The gr81 .

  9. #24
    Εγγραφή
    22-06-2007
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Θα το παραγγείλω σύντομα γιατι το είχα σκοπό έτσι και αλλιώς
    Η ερώτηση μου είναι γενικά οι wifi διακόπτες που έχω τώρα καθώς και οι υπόλοιπες συσκευές πόσο εύκολο είναι να τις δει + συνεργαστεί ο ΗΑ?

  10. #25
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα το παραγγείλω σύντομα γιατι το είχα σκοπό έτσι και αλλιώς
    Η ερώτηση μου είναι γενικά οι wifi διακόπτες που έχω τώρα καθώς και οι υπόλοιπες συσκευές πόσο εύκολο είναι να τις δει + συνεργαστεί ο ΗΑ?
    Κοιτα, η αληθεια ειναι οπως σου ειπα οτι εριξα πολυ διαβασμα. Ολοι οι δρομοι για να εχω το κεφαλι μου ησυχο οδηγουσαν σε ενα συμπερασμα.
    Θα πρεπει να εχω κοινη πλατφορμα στους αισθητηρες-ρελε-φωτα-led κλπ κλπ

    Οποτε φροντισα να προμηθευομαι με υλικα που μπορουσα να περασω custom firmware . Οποτε αυτοματα αποδεσμευονται ολα απο τους κινεζικους srver και ειμαι 1000% σιγουρος οτι θα παιξει χωρις προβληματα.

    Παιρνω λοιπον τα παντα sonoff-compatible. και περναω firmware tasmota. Ειλικρινα εμεινα αφωνος απο την απιστευτη δουλεια που εχουν κανει. Πανευκολο στη χρηση ειτε μεμονωμενα ειτε μεσω Hassio.

    Χρησιμοποιω MQTT broker το οποιο ειναι ιδανικο για τους αυτοματισμους.

    Ριχνω τωρα κατι ματιες σε αυτα που εχεις για να δω τι γινεται και πως επικοινωνουν και τι δυνατοτητες εχουν.

    Υ.Γ. γενικα το εχεις με τους υπολογιστες και 5-10 βασικα πραγματακια? αν βλεπεις πχ στον υπολογιστη καποια βηματα για να περασεις firmware πιστευεις θα τα καταφερεις?
    The gr81 .

  11. #26
    Εγγραφή
    22-06-2007
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το ψιλοεχω νομίζω
    Από ότι έχω δει θα μπορέσω πχ να περάσω το firmware και με λίγη βοήθεια νομίζω θα τα καταφέρω.

    Έριξα μια ματιά και εγώ. Ευτυχώς για τους meross έβγαλαν κάτι και κατά πάσα πιθανότητα θα τους βρει ο ΗΑ
    Για τους konesky δεν είναι και πολύ σίγουρος..

    Παρόλα αυτά έγινε και αυτή η παραγγελία και την επόμενη εβδομάδα θα είναι εδώ λογικά..

    Για το θερμοστατη nest πρέπει να έχει φάει άκυρο..

    Αν τελικά δεν μου βγει για αυτή την χρήση θα το κρατήσω για server ή για άλλη χρήση. Σε κάθε περίπτωση θα το έπαιρνα για δοκιμές

  12. #27
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Απο οτι καταλαβα εννοεις το raspberry.

    Μεχρι να ερθει μπορεις να στησεις ενα VM στον υπολογιστη σου και να κανεις δοκιμες. Οτι και να χαλασεις γυρνας το snapshot και ξαναδοκιμαζεις.

    Αληθεια ποσο τις εχεις πληρωσει αυτες τις συσκευες?

    Εγω πχ παιρνω ΑΥΤΑ και σε αυτα συνδεω τους διακοπτες με 3,3v καθως επισης και τους αισθητηρες θερμοκρασιας-υγρασιας.

    Επισης εχω παρει διακοπτες 433ΜΗz ΑΥΤΟΥΣ και ετσι μπορω να βαλω διακοπτες οπουδηποτε ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ και να κανουν οτιδηποτε τους προγραμματισω.

    Τελος για θερμοστατη εχω παραγγειλει ΑΥΤΟ. ακομα δεν εχει ερθει αλλα δεν νομιζω να αντιμετωπισω προβλημα.

    και πως και μπηκες σε αυτο το τριπακι?

    EDIT : για τα meross βρηκα το εξης..... δουλευουν αλλα με καποια καθυστερηση.
    home assistant -> IFTTT -> Meross
    It works but with a delay.
    The gr81 .

  13. #28
    Εγγραφή
    22-06-2007
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Στο τριπάκι μπήκα γιατί πάντα μου άρεσαν όλα τα gadget και αυτοματισμοί.
    Κάτι βασικό που έπρεπε να λάβω υπόψιν μου είναι ότι στο σπίτι όλα πρέπει να λειτουργούν πρώτα χειροκίνητα και έπειτα αυτοματοποιημένα μιας και δεν μένω μονος μου.
    Υπάρχουν παιδιά και ενίοτε γιαγιάδες κλπ.
    Επειδή μπήκα σε δικό μου σπίτι είπα να πάρω κάτι που να είναι λειτουργικό, εμφανίσιμο και εύκολο στο σετάρισμα (με google home είναι γελοίο) οπότε οι τιμές που βλέπεις στα προιόντα είναι και αυτές που πλήρωσα (χωρις ΦΠΑ)
    Βέβαια επειδή έγιναν όλα πολύ γρήγορα και δεν υπήρχε χρόνος (το σπίτι αγοράστηκε στα τούβλα) και σε όλα κάναμε τις δικές μας παρεμβάσεις (όσο φτάναμε βέβαια) έμαθε σε 5 μήνες τα πάντα για τις οικοδομές

    Παράλληλα κοίταγα για το "smart home" όπως και όποτε μπορούσα..
    Για τον home assistant για να είμαι ειλικρινής περίμενα ότι θα είναι περισσότερο απλό στο να επικοινωνεί με τις συσκευές, αλλα τελικά δεν είναι..
    Αυτή τη στιγμή τα κύρια που ήθελα να έχω τα έχω μέσω GH, επειδή όμως μου αρέσει και η αυτονομία μου, είχα πει ότι κάποια στιγμή θα δοκιμάζα και το ΗΑ.

    Το πιο πιθανό είναι να βρω κάποια συνδυαστική λύση αν δεν μπορούν να περάσουν όλα στο HA. Ελπίζω μόνο να μην βαρεθώ στην πορεία και να έχω και τον χρόνο βέβαια να ασχοληθώ.
    Θα δούμε

    *Νομιζω ότι τα φώτα meross θα λειτουργούν. κοίτα κάτω κάτω

    Αύριο έρχεται το ΑΡ. Δώσε καμιά οδηγία να δω τι θα χρειαστεί να κάνω

  14. #29
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αύριο έρχεται το ΑΡ. Δώσε καμιά οδηγία να δω τι θα χρειαστεί να κάνω
    If you want to use Mikrotik Routerboard only as access point you should:
    1. Reset the board with option No default configuration
    2. Login with WinBox with MAC address
    3. Create new bridge interface
    4. Put in created bridge all of the Ethernet and wireless interfaces
    5. Set IP address on bridge for management purposes, for example if your main router LAN IP is 192.168.1.1 for MikroTik use 192.168.1.10
    6. Now you have Ethernet switch and access point. If you want to manage Routerboard from outside of your LAN, you need to create default route under IP->Routes with destination 0.0.0.0/0 and gateway LAN IP of your main router. In my example this will be 192.168.1.1 Of course you need to forward port(s) for remote management in your main router.
    7. Of course configure wireless interface with desired SSID, password etc.

    Ειναι πολυ απλο. μην αγχωνεσαι. θα σε βοηθησω οταν ερθει η ωρα.

    Σαφως ολα θα πρεπει να λειτουργουν αυτονομα. Ειναι βασικος κανονας αυτος.

    Μερικα ειναι ευκολα. καποια αλλα πιο δυσκολα. Αν δεν λερωσεις και λιγο τα χερια σου δεν γινεται. Τουλαχιστον οχι χωρις να τα χρυσοπληρωσεις.

    Αλλα σε καμμια περιπτωση δεν θα βαρεθεις. Αν εχεις το μικροβιο μεσα σου δεν φευγει ποτε.

    Αν μπορεις καποια στιγμη βαλε και καμμια φωτο απο τα 2 ντουπαλια να δουμε τα καλωδια.

    Επισης θα πρεπει να αρχισεις να γραφεις σημειωσεις. (ειτε σε χαρτι ειτε σε .docx) Αλλιως θα χαθεις με ολα αυτα που θα πρεπει να ξερεις.


    Μεχρι να ερθει αυριο το mikrotik.... μπες στο plus. στο DHCP ρυθμισε το να ξεκιναει πιο πανω απο το default.
    πχ 192.168.1.100 εως 192.168.1.200 και lease time μικρο. πχ εγω το εχω 8 ωρες.
    Θα χρειαστουμε καποιες στατικες εσωτερικες ΙΡ οποτε να εισαι ετοιμος.
    Και αν δεν εχεις.... φτιαξε και ενα noip ddns η οποιο αλλο θελεις. θα χρεαστει για το hassio.
    The gr81 .

  15. #30
    Εγγραφή
    22-06-2007
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλα από τις οδηγίες του ΑΡ δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με ρουτερ και δεν γνωρίζω τις ορολογίες (ούτε τις έχω ξανακούσει τις περισσότερες)

    Επειδή τώρα είναι όλα συνδεδεμένα από 192,168,1,1 μέχρι 30 τι θα γίνει αν το βάλω πάνω από το default?
    Μόλις διάβασα τι είναι το lease time. Ποιες συσκευές υπολογίζεις ότι θα συνδέονται έτσι?

    noip ddns: παλι δεν ξέρω τι κάνει και διαβάζοντας δεν κατάλαβα καλά. λες να μπω εδω και να φτιάξω ενα δικό μου hostname όπου κάτι θα το κάνω όταν μπει ο ΗΑ? Αν ναι έχει σημασία που θα το κάνω? πχ στο hopto.org ή ddns.net?

    Συγνώμη για τις πολλές απορίες αλλά ξαναλέω δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με αυτά.

    ** φωτο από τα ντουλάπια. Και πάλι σορυ για την ακαταστασία αλλά μέχρι να καταλήξω τι θα μπει που δεν ασχολούμαι και πολυ

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20190909_224158.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  189,3 KB 
ID: 206716

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20190910_215018.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  229,0 KB 
ID: 206717
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gup : 10-09-19 στις 21:54.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας