Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 39
  1. #1
    Εγγραφή
    22-06-2007
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    * Αν το θέμα έχει ανοιχτεί σε λάθος θέση παρακαλω να μεταφερθεί

    Καλησπέρα σας
    χρειάζομαι βοήθεια για να επιλέξω ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να έχω ένα καλό ασύρματο δίκτυο
    Αυτή τη στιγμή έχω περίπου 15 ασύρματους διακόπτες (φώτα-παντζούρια-τέντες) + διάφορες άλλες ασύρματες συσκευές (google home, τηλεόραση – θερμοστάτη κλπ) με Cosmote VDSL 50.
    O αρχικός σχεδιασμός (που έχει υλοποιηθεί) ήταν όλες αυτές οι συσκευές να είναι συμβατές με google home ώστε να λειτουργεί σαν hub και να γίνονται οι περισσότερες λειτουργίες μέσα από ρουτίνες, αρκετές από τις οποίες τις έχω σετάρει και δουλεύουν αρκετά καλά.

    Θέλω σιγά σιγά να προσθέσω διάφορους αισθητήρες και αυτοματισμούς οπότε παράλληλα ψάχνω να βρω ποια θα μπορούσε να είναι η καλύτερη λύση, και όσο το δυνατό πιο οικονομική γιατί τo budget έχει ξεφύγει ήδη

    Προέκυψε όμως ένα επιπλέον πρόβλημα. Στο σπίτι η θέση του ρούτερ είναι μέσα σε ντουλάπι κρεβατοκάμαρας, όπου ο ηλεκτρολόγος το έχει κάνει σε hub του σπιτιού γενικότερα. Εκεί καταλήγουν τα καλώδια της κεραίας και των δορυφορικών καθώς και του ΟΤΕ. Από εκεί φεύγουν εντοιχισμένα καλώδια data στα υπόλοιπα δωμάτια τα οποία χρειάζομαι και έχω συνδέσει σε κάποιο από αυτά το τηλέφωνο, τις τηλεοράσεις και τον υπολογιστή του παιδιού.
    Το πρόβλημα είναι ότι στο σαλόνι δεν έχω παντού δυνατό σήμα wifi (max 65% minimum 20%) και στην βεράντα σχεδόν καθόλου (2%) (οι μετρήσεις είναι με το wifi signal meter)

    Άρα πριν προχωρήσω στα υλοποίηση των αυτοματισμών πρέπει να λύσω το θέμα της ασύρματης κάλυψης μέχρι την βεράντα (θα μπουν και εκεί κάποιοι αισθητήρες)
    Επίσης πρέπει ιδανικά όλες οι ασύρματες συσκευές να είναι στο ίδιο δίκτυο ώστε να μπορούν να συνεργάζονται καλύτερα (ίδια ssid)

    Αυτή τη στιγμή έχω το Speedport plus της Cosmote και έχω κολλήσει τι είναι καλύτερο να κάνω με τα παραπάνω δεδομένα. Ειδικά με δίκτυα δεν έχω ασχοληθεί καθόλου μιας και οι μέχρι τώρα απαιτήσεις μου καλύπτονταν σχετικά άνετα.

    Αρχικά λοιπόν χρειάζομαι να καταλήξω τι είναι καλύτερο για να έχω και καλό σήμα παντού και να μην υπάρχει πρόβλημα με τις τόσες ασύρματες συσκευές στο δύκτιο.
    Να αλλάξω ρουτερ? να βάλω repater-extender? Να μπει κάτι σε mesh?

    Όσον αφορά το hub δικτύου είμαι μεταξύ home assistant (θέλει πολύ δουλειά, χρόνο και διάβασμα) και Samsung smart things το οποίο μου φαίνεται πιο απλό όμως έχει περισσότερους περιορισμούς από ότι έχω καταλάβει

    Καλοδεχούμενη όποια βοήθεια - γνώμη γιατί οι γνώσεις μου δεν φτάνουν για να πάρω τελικές αποφάσεις.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Από αυτά που αναφέρεις, βγάζω το συμπέρασμα ότι το θέμα είναι η ασύρματη κάλυψη όλων των χώρων σου.
    Άρα η πλέον βολική λύση είναι η χρήση εσωτερικών ΑΡ, ειδικά στην περίπτωση που (όπως λες) έχεις δομημένη καλωδίωση σε όλους τους χώρους.
    Η λύση να πάρεις μία μόνο συσκευή (όσο καλή και να είναι) αντί του Speedport για ασύρματη λύση, μόνο σε μπελάδες θα σε βάλει αν είναι πάλι να την χαντακώσεις στο ίδιο ντουλάπι. Τα ασύρματα δίκτυα θέλουν καλό αρχικό υπολογισμό και δοκιμές ώστε να βρεθεί η καλύτερη θέση και αυτή σίγουρα δεν είναι το ντουλάπι.

    Τα Mesh δίκτυα ακόμη δεν τα προτείνω. Είναι σε αρχικό στάδιο και κάθε κατασκευαστής έχει την δικιά του υλοποίηση που συνήθως δεν συνεργάζεται με εξοπλισμό άλλου κατασκευαστή. Άρα αυτή την στιγμή τον παντρεύεσαι, με ότι έχει να κάνει αυτό από θέμα κόστους και επιλογών σε συσκευές. Το ίδιο συνέβη και χρόνια πριν με τα PLC και χρειάστηκε να περάσει πολύς καιρός ώστε να βγει και ακολουθηθεί το πρότυπο.

    Δεν είναι απαραίτητο όλα τα ΑΡ να έχουν το ίδιο SSID για να δουλεύει σωστά το εσωτερικό δίκτυο. Μια χαρά παίζουν και με διαφορετικό SSID. Απλά είναι θέμα επιλογής του καθενός, αλλά όσον αφορά την λειτουργία του δικτύου άσχετο.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-06-2007
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άρα, τα παρακάτω (που είναι και mesh) θα έλεγες ότι είναι οκ?
    https://www.kafkas.gr/proionta/ilekt...198901_198901/

    η ίδια ssid είναι απαραίτητη για να μπορούν να συνεργάζονται μεταξύ τους οι ασύρματες συσκευές με διάφορα σενάρια.

    Κάποια άλλη πρόταση για AP?

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όχι, δεν είναι προαπαιτούμενο να υπάρχει ίδιο SSID για να συνεργάζονται οι ασύρματες συνδεδεμένες συσκευές. Μπορείς να έχεις και 100 ΑΡ με το δικό του SSID το καθένα και όλες οι συνδεδεμένες ασύρματες συσκευές σε αυτά να συνεργάζονται άψογα. Που έχεις διαβάσει κάτι τέτοιο;

    Μια χαρά είναι και αυτά και κάνουν την δουλειά σου. Απλά δεν είναι τα τα βάλεις σε κλειστό χώρο (π.χ. ντουλάπι). Όλα μα όλα τα ΑΡ θέλουν ελεύθερο χώρο για την καλύτερη περιμετρική κάλυψη.
    Θα πρότεινα απλά ΑΡ σε Unifi ή σε φθηνότερα κάτι σε Tenda.

  5. #5
    Εγγραφή
    22-06-2007
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μάλλον έχει να κάνει με το google home περισσότερο. Αν και αρκετοί αναφέρουν ότι δουλεύει και σε διαφορετικά δύκτια αρκετοί είναι αυτοί που έχουν προβληματα επίσης
    Μόλις ρώτησα στο GH support και πήρα την παρακάτω απάντηση

    Άρα, αν έβαζα το TP-LINK / DECO M4 το ένα συνδεδεμένο στο ντουλάπι και το άλλο στο σαλόνι συνδεδεμένο με καλώδιο θα είμαι εντάξει λογικά.
    Στο θρεντ του speedport μου είπαν ότι αυτό γίνεται. H επόμενη ερώτηση μου είναι αν θα μπορούσα να κρατήσω το speedport μόνο για το τηλέφωνο και να είχα για router tp TP Link. Γνωρίζει κανείς πως πρέπει να γίνει συνδεση και τι θα χρειαστεί να κάνω στο speeport plus?


    Jay5:39 PM
    I see. You might get issues because for Google Home devices to work with home automation devices. They should be on the same network.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σου λέει να είναι στο ίδιο δίκτυο και είναι λογικότατο και αυτή είναι η έννοια του LAN. Δεν αναφέρεται στο ίδιο SSID που είναι άλλο πράγμα.
    Αν τα βάλεις ως ΑΡ θα είναι στο ίδιο δίκτυο, όχι όμως αν τα βάλεις ως router οπότε το καθένα σε διαφορετικό (αν και υπάρχει λύση γι' αυτό).

    Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω το ότι θες ένα ασύρματο ΑΡ να το έχεις χαντακωμένο σε ένα ντουλάπι. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να το πάρεις εξαρχής αν το βάλεις εκεί. Έχεις τόσες πρίζες δικτύου στο σπίτι για να το συνδέσεις.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπερα και εδω.

    Οπως πολυ σωστα λεει και ο jkoukos ... θα πρεπει η λυση που θα βρεις να ειναι future-proof.

    Οποτε καταρχην χρειαζεται λιγο "μελετη" παραπανω και να μην βιαζεσαι να αγοραζεις συσκευες καθως ετσι θα σπαταλησεις και χρηματα και χρονο οταν σε λιγο καιρο θα τα αντικαταστησεις με κατι αλλο.

    Παμε με απλα λογακια για να καταλαβουμε και εμεις τι χρειαζεσαι.

    Οποτε οι αναγκες σου ειναι να εχεις wifi για ιντερνετ σε κινητα-TV-ταμπλετ κλπ κλπ
    Επισης χρειαζεσαι να επικοινωνουν μεταξυ τους οι "συσκευες" αυτοματισμου με wifi.

    Ερχεται λοιπον η γραμμη Vdsl σε ενα σημειο (ντουλαπι) . Εκει μεσα εχεις το speedport που ειναι το μοναδικο ΑΡ που εχεις τωρα.

    Απο το ντουλαπι φευγουν καλωδια (δικτυου ? ) που πανε σε καθε δωματιο ? Και τα εχεις χρησιμοποιησει αυτα για να στειλεις τηλεφωνο? Η τα εχεις για καλωδιακο ιντερνετ?


    Ενα σχεδιαγραμμα θα ηταν πολυ χρησιμο. Επισης ποιες συσκευες αυτοματισμου εχεις και πως επικοινωνουν μεταξυ τους.

    Εδω να σου πω οτι για τους αυτοματισμους που αναφερεις.... εχω κατι αναλογο (σε μεγαλυτερη κλιμακα βεβαια) το οποιο μου πηρε περιπου 8 μηνες διαβασμα-ψαξιμο-στησιμο. Οποτε εχω καταλαβει γιατι αγχωνεσαι.

    Εχω αυτοματοποιησει καθε πριζα-τεντα-φως και καθε διακοπτης πλεον δεν χειριζεται 220ν αλλα 5ν(χαμηλη ταση) και ολα "περνανε" μεσα απο το Hassio (Home assistant) που ειναι η πιο φιλικη απο τις free πλατφορμες απο οσες δοκιμασα.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3333.jpg 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  103,8 KB 
ID: 206658

    πχ το μπανιο ειναι καπως ετσι. Προφανως κατι τετοιο θες να φτιαξεις.

    Παμε παλι στο θεμα μας.

    Η πιο σιγουρη λυση για να μην εχεις θεματα ειναι η εξης.....

    Ενα τελειως ανεξαρτητο δικτυο καλωδιακο. Ενα τελειως ανεξαρτητο wifi για ιντερνετ . ενα τελειως ανεξαρτητο wifi για τις συσκευες αυτοματισμου σου.
    Ετσι οτι και να γινει απομονωνεις το ενα απο το αλλο χωρις να καταρρεουν ολα. Μην σε τρομαζει. Δεν σημαινει πολλες συσκευες οτι θα κοστισει και πολυ.

    Δεδομενου οτι οι αυτοματισμοι μου ειναι ολοι στα 2.4 GHz και στα 433 MHz επελεξα να βαλω ενα ΑΡ στους 2.4 στο κεντρο περιπου του σπιτιου. Οπως επισης και τον 433MHz controller.

    Οπως θα δεις και στην φωτο εχω πολυ ικανοποιητικο σημα στους αυτοματισμους.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3333.jpg 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  169,2 KB 
ID: 206661

    Μονο ενας στην βεραντα που ειναι μεσα στον τοιχο και εχει και μεταλλικη ντουλαπα μπροστα τους ειναι στο 38-40% ολα τα αλλα μια χαρα.

    Για το ιντερνετ wifi εχω βαλει 2 ΑΡ .Ενα στο μπροστινο μερος στο σαλονι και ενα αλλο στο πισω μερος στα υπνοδωματια. Ειναι dual band ΑΡ (2.4 + 5 GHZ)

    στο θεμα "δικτυου" που σου ειπαν πιο πανω... ειναι σε τι c-class θα δουλευει το καθενα.

    Οποτε το καλωδιακο και το wifi ιντερνετ το εχω στο 192.168.0.1/24
    Το wifi για τους αυτοματισμους το εχω στο 192.168.2.1/24και σε αυτο παιζει και το raspberry που εχει εγκατεστημενο το Hassio.


    Οποτε αποψη μου ειναι για αρχη να κανεις ενα απλο σχεδιαγραμμα του χωρου για να δουμε και ποσοι τοιχοι μεσολαβουν και σε ποια σημεια χρειαζεται προσοχη.

    - - - Updated - - -

    Καλησπερα και εδω.

    Οπως πολυ σωστα λεει και ο jkoukos ... θα πρεπει η λυση που θα βρεις να ειναι future-proof.

    Οποτε καταρχην χρειαζεται λιγο "μελετη" παραπανω και να μην βιαζεσαι να αγοραζεις συσκευες καθως ετσι θα σπαταλησεις και χρηματα και χρονο οταν σε λιγο καιρο θα τα αντικαταστησεις με κατι αλλο.

    Παμε με απλα λογακια για να καταλαβουμε και εμεις τι χρειαζεσαι.

    Οποτε οι αναγκες σου ειναι να εχεις wifi για ιντερνετ σε κινητα-TV-ταμπλετ κλπ κλπ
    Επισης χρειαζεσαι να επικοινωνουν μεταξυ τους οι "συσκευες" αυτοματισμου με wifi.

    Ερχεται λοιπον η γραμμη Vdsl σε ενα συμειο (ντουλαπι) . Εκει μεσα εχεις το speedport που ειναι το μοναδικο ΑΡ που εχεις τωρα.

    Απο το ντουλαπι φευγουν καλωδια (δικτυου ? ) που πανε σε καθε δωματιο ? Και τα εχεις χρησιμοποιησει αυτα για να στειλεις τηλεφωνο? Η τα εχεις για καλωδιακο ιντερνετ?


    Ενα σχεδιαγραμμα θα ηταν πολυ χρησιμο. Επισης ποιες συσκευες αυτοματισμου εχεις και πως επικοινωνουν μεταξυ τους.

    Εδω να σου πω οτι για τους αυτοματισμους που αναφερεις.... εχω κατι αναλογο (σε μεγαλυτερη κλιμακα βεβαια) το οποιο μου πηρε περιπου 8 μηνες διαβασμα-ψαξιμο-στησιμο. Οποτε εχω καταλαβει γιατι αγχωνεσαι.

    Εχω αυτοματοποιησει καθε πριζα-τεντα-φως και καθε διακοπτης πλεον δεν χειριζεται 220ν αλλα 5ν(χαμηλη ταση) και ολα "περνανε" μεσα απο το Hassio (Home assistant) που ειναι η πιο φιλικη απο τις free πλατφορμες απο οσες δοκιμασα.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3333.jpg 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  103,8 KB 
ID: 206658

    πχ το μπανιο ειναι καπως ετσι. Προφανως κατι τετοιο θες να φτιαξεις.

    Παμε παλι στο θεμα μας.

    Η πιο σιγουρη λυση για να μην εχεις θεματα ειναι η εξης.....

    Ενα τελειως ανεξαρτητο δικτυο καλωδιακο. Ενα τελειως ανεξαρτητο wifi για ιντερνετ . ενα τελειως ανεξαρτητο wifi για τις συσκευες αυτοματισμου σου.
    Ετσι οτι και να γινει απομονωνεις το ενα απο το αλλο χωρις να καταρρεουν ολα. Μην σε τρομαζει. Δεν σημαινει πολλες συσκευες οτι θα κοστισει και πολυ.

    Δεδομενου οτι οι αυτοματισμοι μου ειναι ολοι στα 2.4 GHz και στα 433 MHz επελεξα να βαλω ενα ΑΡ στους 2.4 στο κεντρο περιπου του σπιτιου. Οπως επισης και τον 433MHz controller.

    Οπως θα δεις και στην φωτο εχω πολυ ικανοποιητικο σημα στους αυτοματισμους.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3333.jpg 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  169,2 KB 
ID: 206661

    Μονο ενας στην βεραντα που ειναι μεσα στον τοιχο και εχει και μεταλλικη ντουλαπα μπροστα τους ειναι στο 38-40% ολα τα αλλα μια χαρα.

    Για το ιντερνετ wifi εχω βαλει 2 ΑΡ .Ενα στο μπροστινο μερος στο σαλονι και ενα αλλο στο πισω μερος στα υπνοδωματια. Ειναι dual band ΑΡ (2.4 + 5 GHZ)

    στο θεμα "δικτυου" που σου ειπαν πιο πανω... ειναι σε τι c-class θα δουλευει το καθενα.

    Οποτε το καλωδιακο και το wifi ιντερνετ το εχω στο 192.168.0.1/24
    Το wifi για τους αυτοματισμους το εχω στο 192.168.2.1/24και σε αυτο παιζει και το raspberry που εχει εγκατεστημενο το Hassio.


    Οποτε αποψη μου ειναι για αρχη να κανεις ενα απλο σχεδιαγραμμα του χωρου για να δουμε και ποσοι τοιχοι μεσολαβουν και σε ποια σημεια χρειαζεται προσοχη.

    Υ.Γ. σοβαρο επισης ειναι οι αυτοματισμοι σου να ΜΗΝ ειναι εξαρτημενοι με το ιντερνετ. Αν πχ σε βλαβη που δεν εχεις ιντερνετ ... να δουλευουν ολα ανεξαρτητα.
    Την ειχα πατησει στις αρχες που επαιρνα τα sonoff και επικοινωνουσαν μεσω του server της ewelink . σε βλαβη (εκοψε καλωδιο η ευδαπ) δεν ειχα ιντερνετ στο σπιτι και δεν μπορουσα να αναψω ουτε λαμπα.
    Πλεον ολα τρεχουν τοπικα στον Homeassistant και δεν στελνεται τιποτα απολυτως σε server τριτου.
    The gr81 .

  8. #8
    Εγγραφή
    22-06-2007
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μάλιστα. Προφανώς κάτι δεν έχω καταλάβει καλά σχετικά με την ssid. Άρα και με διαφορετική είναι καλά.

    Όσον αφορά το TP Link νομίζω ότι θα είναι καλύτερο από το Speedport (δεν έχω σχηματίσει καλή γνώμη από ότι έχω διαβάσει)
    και έχει περισσότερες λειτουργίες (γονικό έλεγχο πχ) που με ενδιαφέρουν
    Βέβαια δεν είναι πανάκεια, για αυτό ρωτάω να δω τι τελικά είναι το καλύτερο

    - - - Updated - - -

    @griniaris
    σε πέτυχα διάνα

    Μόλις μπήκα σπίτι. Σε λίγο θα φτιάξω ενα σχεδιάγραμμα και θα το ανεβάσω.

    Πες μου ότι είσαι και Αθήνα...

  9. #9
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα. Προφανώς κάτι δεν έχω καταλάβει καλά σχετικά με την ssid. Άρα και με διαφορετική είναι καλά.

    Όσον αφορά το TP Link νομίζω ότι θα είναι καλύτερο από το Speedport (δεν έχω σχηματίσει καλή γνώμη από ότι έχω διαβάσει)
    και έχει περισσότερες λειτουργίες (γονικό έλεγχο πχ) που με ενδιαφέρουν
    Βέβαια δεν είναι πανάκεια, για αυτό ρωτάω να δω τι τελικά είναι το καλύτερο

    - - - Updated - - -

    @griniaris
    σε πέτυχα διάνα

    Μόλις μπήκα σπίτι. Σε λίγο θα φτιάξω ενα σχεδιάγραμμα και θα το ανεβάσω.

    Πες μου ότι είσαι και Αθήνα...
    Τα TPlink ειναι καλα και τιμια για τα λεφτα τους. Δεν μπορεις να τα συγκρινεις με το plus καθως συγκρινεις πορτοκαλια με μηλα.

    Το ενα ειναι modem-router-voip-AP κλπ κλπ και το αλλο ειναι ρουτερ με AP .

    Αν ειναι να αλλαξεις το plus.... θα το κανεις για να βαλεις ενα ASUS στη θεση του . ΑΛΛΑ οπως ειπε και ο @jkoukos αν ειναι να το ξανακλεισεις εκει μεσα.... μην το κανεις καθολου.
    Αθηνα.... πετρουπολη οπως λενε και τα στοιχεια .
    The gr81 .

  10. #10
    Εγγραφή
    22-06-2007
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εδώ είμαστε.
    Με δεδομένο το speedport πες μου σε παρακαλώ τι άλλο χρειάζεται να μπει. Φυσικά μου αρέσει ο διαχωρισμός που έχεις κανει οπότε αν βγαίνει και σε εμένα το προτιμώ
    Επίσης είναι η αλήθεια ότι σιχαίνομαι τα καλώδια κλπ και όταν ο ηλεκτρολόγος μου είπε ότι έτσι και αλλιώς είναι όλα "κρυμμένα" χάρηκα

    Μόλις κλεισουμε το δίκτυο θα περάσουμε στον home assistant. Εκεί το βλέπω να έρχομαι στα μέρη σου



    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  katopsi_diktio.jpg 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  63,8 KB 
ID: 206664

  11. #11
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    οποτε η γραμμη σου ερχεται εκει που λες ρουτερ. ωραια.

    Απο εκει ποσα καλωδια , τι καλωδια , φευγουν και που καταληγουν?
    The gr81 .

  12. #12
    Εγγραφή
    22-06-2007
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Φευγουν 3 καλώδια τηλεφώνου και πάνε στα 2 υπνοδωμάτια + 1 που πηγαίνει στο Σαλόνι (εκεί που λεω τηλέφωνο μπορεί να γίνει data)
    και φευγουν ακόμα 3 data. 2 στα υπνοδωμάτια + 1 στο σαλόνι που λεω TV (είναι και αυτό μέσα σε ντουλάπι )

    Στο Σαλόνι ντουλαπι εκτός από data, έχω cosmote, nova, κεντρική κεραία, TV box + ραδιοενισχυτη

    Μίλησα πριν λίγο με τον ηλεκτρολόγο και μου είπε ότι "θεωρητικά" μπορεί να το αλλάξει σε data αν είναι μεγάλη ανάγκη (το τηλέφωνο σαλόνι)
    Για να είμαι ειλικρινής θα προτιμούσα να το αφήσω ως έχει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gup : 09-09-19 στις 21:55.

  13. #13
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φευγουν 3 καλώδια τηλεφώνου και πάνε στα 2 υπνοδωμάτια + 1 που πηγαίνει στο Σαλόνι (εκεί που λεω τηλέφωνο μπορεί να γίνει data)
    και φευγουν ακόμα 3 2 στα υπνοδωμάτια + 1 στο σαλόνι που λεω TV (είναι και αυτό μέσα σε ντουλάπι )

    Στο Σαλόνι ντουλαπι εκτός από data, έχω cosmote, nova, κεντρική κεραία, TV box + ραδιοενισχυτη

    Μίλησα πριν λίγο με τον ηλεκτρολόγο και μου είπε ότι "θεωρητικά" μπορεί να το αλλάξει σε data αν είναι μεγάλη ανάγκη.
    Για να είμαι ειλικρινής θα προτιμούσα να το αφήσω ως έχει.
    Θα πρεπει να μαθουμε τι καλωδια ειναι.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  kalodio-tilefonou-9-2041.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  13,7 KB 
ID: 206674Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  utp-cable-opened.jpg 
Εμφανίσεις:  296 
Μέγεθος:  5,2 KB 
ID: 206675

    Αν σου ειναι ευκολο ξεβιδωσε την πριζα στο σαλονι να δουμε μεσα τι εχει.
    The gr81 .

  14. #14
    Εγγραφή
    22-06-2007
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τα data είναι utp6. Των τηλεφώνων είναι η 2η φωτογραφία

  15. #15
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα data είναι utp6. Των τηλεφώνων είναι η 2η φωτογραφία
    Τελεια τοτε. Δεν χρειαζεται να αλλαξεις τιποτα.

    Το μονο που θα χρειαστει ειναι να βαλεις ενα ΑΡ στο επιπλο της τηλεορασης.

    Κατα προτιμιση θα εβαζα ενα dual band . Αλλα απο οτι ειδα πιο πανω θελεις κατι χαμηλο σε budget οποτε θα παμε σε κατι τετοιο.

    Αν μπορεις να ανεβεις σε χρηματα ενα τετοιο θα ηταν πολυ καλυτερο.
    Δεν ειναι plug n play αλλα θα σε βοηθησουμε να το στησεις. Ειναι βραχος σε σταθεροτητα και εχεις 2 πλεονεκτηματα.
    εχει 5 θυρες ethernet και ειναι και dual band. οποτε φτιαχνεις τα ασυρματα δικτυα σου οπως θες... και βαζεις πανω του και τηλεοραση-tvbox κλπ κλπ

    edit: Υπαρχει και η εκδοση με τα Gigabit ethernet (που ειναι τα αγαπημενα μου) . Αν πας σε κατι τετοιο θα ηταν το ιδανικο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 09-09-19 στις 23:13.
    The gr81 .

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας