Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-39 από 39
  1. #31
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Tί θερμοκρασίες πιάνουν τα ντουλάπια ?
    Γιατί δεν βλέπω καμμιά τρύπα ..
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  2. #32
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Για το ΝΕΣΤ μαλλον θα το καταφερουμε. Ειδα εδω οτι υποστηριζεται.

    1) τον λογαριασμο noip θα τον φτιαξεις για να μπορεις απο παντου να "φτανεις" στο σπιτι σου.
    Στην ουσια το ονομα που θα φτιαξεις ( toonomasou.ddns.net ) θα βρισκει τον δρομο για το σπιτι σου για να τα χειριζεσαι ολα απο αποσταση αν θελεις.

    Στατικες ΙΡ θα δωσεις σε σημαντικες συσκευες που πρπει να τις βρισκουν αλλες συσκευες. πχ το HASSIO ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να εχει στατικη.
    Οταν πχ βαλεις καμερες το ιδιο. κλπ κλπ

    Οι "ασημαντες" συσκευες θα παιρνουν ΙΡ απο τον DHCP πχ κινητα κλπ κλπ

    Αν εχεις ορεξη θα τις μαθεις τις ορολογιες και θα δεις τι εχανες τοσα χρονια.
    The gr81 .

  3. #33
    Εγγραφή
    22-06-2007
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Επειδή τώρα είναι όλα συνδεδεμένα από 192,168,1,1 μέχρι 30 τι θα γίνει αν το βάλω πάνω από το default?
    Θα μπουν αυτόματα μετά το 100?

    @dimitri ns
    έχεις δίκιο. Μαραγκός και ηλεκτρολόγος δεν μου είπαν κάτι δυστηχώς και εγώ δεν το σκέφτηκα
    Τωρα περιμένω το μαραγκό να δούμε τι θα κάνουμε..

    - - - Updated - - -

    Αυτό πρέπει να κάνω? να πατήσω save?

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dhcp.jpg 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  89,0 KB 
ID: 206723

  4. #34
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Ναι.

    Αυτες τις ρυθμισεις βεβαια τις εχω εγω γιατι ετσι με βολευει.

    Θα δεις εσυ τι εξυπηρετει τις αναγκες σου.
    The gr81 .

  5. #35
    Εγγραφή
    22-06-2007
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ωραία το έκανα και βλέπουμε.

    Κάποια σιγμή είχα προσπαθήσει να αλλάξω το dns server όμως κάτι σαν να μην πήγαινε καλά, και ήταν πιο αργό
    Μου έβγαζε και εξακουλουθεί να βγάζει στο system message το παρακάτω μηνυμα. (δεν ξέρω αν το εβγαζε και πριν την αλλαγή ή όχι)

    DNSv6-error:The DNSv6 Servers 2a02:587:101:0:212:205:212:205 replies Non Existent Domain(3). (P008)

    Είναι οκ ή κάτι πρέπει να κάνω?

    Επίσης για 1 δευτερόλεπτο όταν επιλέγω home network μου βγάζει το παρακάτω (το πήρα με screenshot)
    Κάτι δεν πάει καλά?

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  invalid.gif 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  173,1 KB 
ID: 206726

    και παίρνω τα παρακάτω στατιστικα

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  stats.jpg 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  61,6 KB 
ID: 206727

    βάζω και αυτά (δεν ξέρω αν χρειάζονται αλλά θε λείπω σε λίγο από το σπίτι)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  stats 2.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  72,4 KB 
ID: 206728

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  stats 3.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  59,1 KB 
ID: 206729
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gup : 11-09-19 στις 08:14.

  6. #36
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία το έκανα και βλέπουμε.

    Κάποια σιγμή είχα προσπαθήσει να αλλάξω το dns server όμως κάτι σαν να μην πήγαινε καλά, και ήταν πιο αργό
    Μου έβγαζε και εξακουλουθεί να βγάζει στο system message το παρακάτω μηνυμα. (δεν ξέρω αν το εβγαζε και πριν την αλλαγή ή όχι)

    DNSv6-error:The DNSv6 Servers 2a02:587:101:0:212:205:212:205 replies Non Existent Domain(3). (P008)

    Είναι οκ ή κάτι πρέπει να κάνω?

    Επίσης για 1 δευτερόλεπτο όταν επιλέγω home network μου βγάζει το παρακάτω (το πήρα με screenshot)
    Κάτι δεν πάει καλά?
    Η γραμμη σου ειναι παρα πολυ καλη. Δεν βλεπω να εχεις κανενα θεμα.

    Για το μυνημα που λες... αν ειναι στιγμιαια ισως ειναι μεχρι να "φερει" τα στοιχεια του SSID . Το βλεπει κενο και βγαζει μυνημα καθως δεν ειναι φυσιολογικο.

    Για το DNS . Ειναι πολυ ευκολο να αλλαξεις . Το οτι βγαζει μυνημα σφαλματος ή και το οτι αργουσε προφανως οφειλεται στο IPv6 .
    Πηγαινε στην καρτέλα Internet επιλέγεις Connection/Internet Configuration και αλλάζεις IP Version σε IPV4 μόνο. Λογικα θα ειναι ενταξει.

    Για τις προηγουμενες αποριες... (θεωρω οτι δεν το γνωριζεις) το 192.168.1.0/24 ειναι το δικο σου C-CLASS (δικτυο).
    Οποτε ειναι της μορφης 192.168.1.x και το /24 ειναι η μασκα που δηλωνει ποσες ΙΡ περιεχει.
    Aν βαλεις /24 τοτε μπορεις να εκμταλευτεις 254 ΙΡ δηλαδη απο 192.168.1.1. εως 192.168.1.254
    Αν βαλεις /25 ειναι οι μισες. αλλα ας μην σε μπερδευω.

    Το /24 μεταφραζεται αλλιως σε 255.255.255.0 . Ειναι το subnet mask στην καρτελα με την ΙΡ του speedport.


    Οποτε θεωρω οτι εχουμε και τις 254 ΙΡ διαθεσιμες. Για λογους ευκολιας το modem-router το αφηνουμε στην αρχη. 192.168.1.1
    Χρειαζομαστε ενα pool για τον DHCP για να δινει δυναμικες ΙΡ (για οσο χρονο το εχουμε ρυθμισει) σε συσκευες που πηγαινοερχονται. Οποτε υπολογιζουμε (στο περιπου) ποσες ειναι και αναλογως βαζουμε το ευρος. πανω απο 100 το θεωρω υπερβολικο για σπιτι και κατω απο 20 λιγο. Οποτε οτιδηποτε απο 20 εως 100 ειναι καλα.

    Το θεμα ειναι ποιες θα ειναι αυτες οι ΙΡ του pool. ειτε θα ειναι στην αρχη ειτε στο τελος ειτε οπουδηποτε στη μεση.
    Για λογους ευκολιας ΕΓΩ..... ΔΕΝ το βαζω στην αρχη ποτε.
    Μετα το ρουτερ στην .1 αρχιζω και δινω ΙΡ στις γνωστες συσκευες που ειναι βασικες στο δικτυο μου.
    Ειτε ειναι ενα επιπλεον ΑΡ ειτε ενα managed switch ειτε ενας σερβερ ειτε μια τηλεοραση ειτε ενα ΙΡ τηλεφωνο ειτε ενα wifi-link κλπ κλπ

    Ολα αυτα τα εχω σε excel για να ξερω ακριβως τι γινεται. Γραφω ονομα-τυπος-περιγραφη-mac address-ip address-σχολια

    Τα στοιχεια αυτα αν δεν τα γνωριζεις μπορεις να τα βρεις ευκολα με ενα δωρεαν προγραμμα πχ αυτο.

    καλο θα ηταν ΠΡΙΝ αρχισεις να επεκτεινεις το δικτυο σου.... να τα γραψεις για να μην "χαθεις" μετα.

    Υ.Γ. αν θυμασαι στο αλλο νημα που σου ελεγε νομιζω ο jikoukos για τα ΑΡ που ηθελες να παρεις.... οτι πρεπει να ειναι στο ιδιο δικτυο.... Εννοουσαμε οι ΙΡ τους να ειναι ΜΕΣΑ στο 192.168.1.0/24

    Δεν ξερω αν τα γνωριζες η οχι αλλα σιγουρα ειναι απο τα βασικα που θα πρεπει να ξερουμε για να προχωρησουμε στο automation κομματι.
    The gr81 .

  7. #37
    Εγγραφή
    22-06-2007
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Κάτι κατάλαβα και φυσικά σωστά υπέθεσες δεν τα γνώριζα.
    Οι 254 ΙΡ είναι διαθέσιμες
    Ήδη έχω καταγράψει τις mac από τις υπάρχουσες συσκευές σε εξέλ και θα συνεχίσω με καθε μια που προστιθεται.
    Τα καλά νέα είναι ότι μόλις παρέλαβα το ΑΠ
    Το απόγευμα που θα πάω σπίτι θα προσπαθήσω να κάνω την εγκατάσταση.
    Στο ντουλάπι της τηλεόρασης έχω ένα switch.

    1. Θα το συνδέσω στο ρεύμα και στο switch.
    2. Θα κατεβάσω στο λαπτοπ το winbox και θα το βάλω σε No default configuration (είδα 1 video)
    από το 3 και κάτω δεν γνωρίζω - καταλαβαίνω τίποτα

    3. Create new bridge interface
    Είδα το μενου του winbox - άρα πηγαίνω εκεί που λέει bridge

    4. Put in created bridge all of the Ethernet and wireless interfaces
    Πάλι από video είδα περίπου τι γίνεται. Εδώ θα προσθέσω το wlan?


    5. Set IP address on bridge for management purposes, for example if your main router LAN IP is 192.168.1.1 for MikroTik use 192.168.1.10
    Εδω λέω να βάλω το 192.168.1.2?

    6. Now you have Ethernet switch and access point. If you want to manage Routerboard from outside of your LAN, you need to create default route under IP->Routes with destination 0.0.0.0/0 and gateway LAN IP of your main router. In my example this will be 192.168.1.1 Of course you need to forward port(s) for remote management in your main router.
    αυτό ειδικά στο τέλος ΔΕΝ καταλαβαίνω

    7. Of course configure wireless interface with desired SSID, password etc
    δεν ξέρω που που είναι στο μενού, λογικά θα το βρώ.. να βάλω ίδια ssid + password με το speedport?

    Η αλήθεια είναι ότι σε σύγκριση με τα video που είδα τα παραπάνω μου φαίνονται απλά

  8. #38
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Κάτι κατάλαβα και φυσικά σωστά υπέθεσες δεν τα γνώριζα.
    Οι 254 ΙΡ είναι διαθέσιμες Αρκει να εχεις δηλωσει το 255.255.255.0 ή το /24
    Ήδη έχω καταγράψει τις mac από τις υπάρχουσες συσκευές σε εξέλ και θα συνεχίσω με καθε μια που προστιθεται. Οι ΙΡ ειναι πιο σημαντικες
    Τα καλά νέα είναι ότι μόλις παρέλαβα το ΑΠ Καλοριζικο.... Θα Δεις ειναι τελειο.
    Το απόγευμα που θα πάω σπίτι θα προσπαθήσω να κάνω την εγκατάσταση.
    Στο ντουλάπι της τηλεόρασης έχω ένα switch.

    1. Θα το συνδέσω στο ρεύμα και στο switch. Σωστα.
    2. Θα κατεβάσω στο λαπτοπ το winbox και θα το βάλω σε No default configuration (είδα 1 video) No default configuration & no backup
    από το 3 και κάτω δεν γνωρίζω - καταλαβαίνω τίποτα

    3. Create new bridge interface
    Είδα το μενου του winbox - άρα πηγαίνω εκεί που λέει bridge Σωστα.

    4. Put in created bridge all of the Ethernet and wireless interfaces
    Πάλι από video είδα περίπου τι γίνεται. Εδώ θα προσθέσω το wlan? Ολα τα Wlan και ολα τα ether.


    5. Set IP address on bridge for management purposes, for example if your main router LAN IP is 192.168.1.1 for MikroTik use 192.168.1.10
    Εδω λέω να βάλω το 192.168.1.2? Καλο θα ηταν οπως ειπαμε να υπαρχει μια λογικη συνεχεια στις ΙΡ. οποτε ναι. Με /24

    6. Now you have Ethernet switch and access point. If you want to manage Routerboard from outside of your LAN, you need to create default route under IP->Routes with destination 0.0.0.0/0 and gateway LAN IP of your main router. In my example this will be 192.168.1.1 Of course you need to forward port(s) for remote management in your main router.
    αυτό ειδικά στο τέλος ΔΕΝ καταλαβαίνω Δεν ειναι κατι δυσκολο. Πας IP->Routes και προσθετεις ενα route. 0.0.0.0 (ολα δηλαδη) να πηγαινουν στο ρουτερ σου. (το 192.168.1.1)

    7. Of course configure wireless interface with desired SSID, password etc
    δεν ξέρω που που είναι στο μενού, λογικά θα το βρώ.. να βάλω ίδια ssid + password με το speedport?

    Εγω δεν θα εβαζα τα ιδια. Μονο προβληματα ειχα οταν το εκανα ετσι. Οποτε καλο θα ηταν να βαλεις κατι διαφορετικο.
    Ισως σου φανουν δυσκολα εκει αλλα θα στα εξηγησω.


    Η αλήθεια είναι ότι σε σύγκριση με τα video που είδα τα παραπάνω μου φαίνονται απλά Οτιδηποτε αγνωστο μας φαινεται δυσκολο. αλλα δεν ειναι .



    EDIT : Το ρουτερ που πηρες κανει τα παντα. πχ μπορει να ειχες 2 γραμμες ιντερνετ και να ηθελες να τις συνδιασεις σαν μια. Η και 4 ακομα.
    Η μπορει να ηθελες να μοιρασεις το ιντερνετ σου σε καποιον αλλο και να ειναι τελειως διαφορετικα δικτυα.
    Εμεις τωρα στην ουσια το κανουμε "χαζο" και βαζουμε ολες τις ethernet και τα ασυρματα μαζι. το κανουμε δηλαδη προς το παρον ενα απλο ΑΡ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 11-09-19 στις 16:11.
    The gr81 .

  9. #39
    Εγγραφή
    22-06-2007
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μπα, δεν καταλαβαίνω τίποτα
    Ουτε ξέρω τι βοήθεια να ζητήσω...

    έφτασα μέχρι την γεφυρα..

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  bridge.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  92,6 KB 
ID: 206737

    αλλά εδώ δεν τα βλέπω σωστά..

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  bridge_ports.png.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  103,9 KB 
ID: 206738

    τουλαχιστον βλεπει το δίκτυο

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  diktio.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  147,0 KB 
ID: 206739

    - - - Updated - - -

    Όλα καλά με την εγκατάσταση. Ευχαριστώ πολύ!

    Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω ποσα MB ταχύτητα καταναλώνει η κάθε ασύρματη συσκευή που είναι συνδεδεμένη στο δίκτυο από το mikrotek?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gup : 11-09-19 στις 19:19.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας