Σελ. 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 109
  1. #31
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.996
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Εννοουσε οτι σε ετοιμαζουν για ταλαιπωρια ρε συ!

    Πλακιτσα, ολα καλα θα πανε.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  2. #32
    Εγγραφή
    27-01-2004
    Μηνύματα
    940
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    5883/815
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Speedtouch 585v6
    SNR / Attn
    9(dB) / 44(dB)
    Υποτίθεται 8/10 ενεργοποιείται και παίζει να μετακομίσω εκτάκτως πολύ σύντομα. Να δω τι θα γίνει με μεταφορά κλπ.

    Από χτες είχα συνδέσει στη VDSL το Technicolor με ένα splitteraki που δίνει μαζί, αν και λέει μην το συνδέσεις αν δε σου πει η Wind. Ωραίο router, μου έκανε λίγο θέμα με τις συσκευές στο LAN, αλλάξαν IPs κλπ. Έχουμε καμιά γνώση πώς ορίζεις static IPs μέσω MAC σε συσκευές στο δίκτυο;

    Επίσης, δε μου δούλευε online το Battlefront 2. Εκεί έπαθα σοκ, μέχρι που είδα ότι ίσως είναι γενικότερο το πρόβλημα.

  3. #33
    Εγγραφή
    27-01-2004
    Μηνύματα
    940
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    5883/815
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Speedtouch 585v6
    SNR / Attn
    9(dB) / 44(dB)
    Καλησπέρα. Ενεργοποιήθηκε χτες η 200άρα, με τηλεφωνία όπως μου είπαν μέσω router, χωρίς splitter, συγχρονίζει στα 160 down. Όταν συνέδεσα στο ρούτερ τις συσκευές μου κανονικά άρχισε να μου κάνει πτώσεις (desync) η γραμμή. Μίλησα με την τεχνική υποστήριξη, μου είπαν να αποσυνδέσω όλες τις συσκευές και να αφήσω το router μόνο το στην πρίζα και τη γραμμή. Μετά από λίγο η γραμμή σταθεροποιήθηκε, με πήραν και σήμερα όλα καλά. Βάζω πριν από λίγο τα καλώδια στις θύρες ethernet και αρχίζουν τα desyncs. Έχω ένα ethernet που πάει σε Philips Hue Hub (για φώτα) και άλλο ένα ethernet που πάει σε p owerline το οποίο δίνει ρεύμα σε άλλα 3 powerlines και πάνω έχει τηλεοράσεις, laptop, κάμερες, playstation και άλλα πολλά. Για να μην τα πολυλογώ άρχισα να αποσυνδέω τα καλώδια ένα ένα να δω αν κάποια συσκευή προκαλεί τις πτώσεις. Εντόπισα το πρόβλημα στο laptop μου κυρίως όταν συνδέεται με καλώδιο (μέσω powerline). Τότε πέφτει η γραμμή, με wifi δουλεύει μια χαρά αν και αυτό δεν ισχύει πάντα. Παίζει να κάνει κανένα conflict όταν είναι συνδεμένο στο lan και παράλληλα τρέχει από πίσω και το wifi adapter; Άμα κάνω ipconfig /release και /renew και το αφήσω στο wifi φαίνεται οκ. Οι άλλες συσκευές δε φαίνεται να το επηρεάζουν.

    - - - Updated - - -

    Επίσης, ενώ όταν η γραμμή είναι σταθερή το speedtest μου δείχνει 160 down 20 up, ενίοτε κάνει κάτι κουλά και μου δίνει 20 down 20 up...

    Νέα προσθήκη:Νομίζω λάθος τα προηγούμενα συμπεράσματα. Ακόμα και με το laptop στο wifi το κάνει. Και τρώω φλασιά το εξής: λέτε να φταίει ο συναγερμός; Από χτες με ειδοποίησαν ότι δε δίνει σήμα, οπότε κάπως να παρεμβάλεται στη γραμμή;

    - - - Updated - - -

    Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά... Αποσύνδεσα το συναγερμό και πάλι τα ίδια όταν συνδέω το καλώδιο ethernet με το μεγάλο φορτίο (powerlines). Υπάρχει περίπτωση να φταίει το καλώδιο; Αλλαξα αυτό που είχα με ένα Cat6 που δίνουν με το router για να δούμε. -> Καμία τύχη. Με ethernet πάνω η ταχύτητα είναι 20-30 down με αποσυνδέσεις. Ερώτηση: η πορτοκαλί θύρα WAN τι είναι;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Davout : 10-10-19 στις 09:08.

  4. #34
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δώσε μάς και stats από το ρούτερ αλλά κι από ftp,αλλά όταν θα κάνεις speedtest έχε συνδεδεμένο απευθείας με ethernet μόνο το laptop και κλειστό το wifi κι πέσμας...

  5. #35
    Εγγραφή
    27-01-2004
    Μηνύματα
    940
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    5883/815
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Speedtouch 585v6
    SNR / Attn
    9(dB) / 44(dB)
    Το router όταν συγχρονίζει συγχρονίζει πάντα στα 160/20 περίπου. FTP τι είναι; Από εκεί και πέρα το Speedtest, οκ δεν είναι απόλυτο και πάντα αξιόπιστο, αλλά ταιριάζει με την κατάσταση της γραμμής, ξέρω να το αξιολογήσω. Οταν πάνω στο router μπαίνουν τα καλώδια η γραμμή πάρα το συγχρονισμό έχει χαμηλή ταχύτητα και κάνει αποσυνδέσεις.

    Πιθανώς κάτι παίζει με τα powerlines, σε αυτό καταλήξαμε με τεχνική υποστήριξη. Θα κάνω μια δοκιμή να συνδέσω πολλά ethernet άνευ powerlines να δούμε. Και αν φταίνε αυτά δεν ξέρω τι θα κάνω...

  6. #36
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βασικό troubleshooting. Αποσυνδέεις τα πάντα από το δίκτυο -όταν λέω τα πάντα εννοώ powerlines, ασύρματα, τυχόν switches κλπ. Αφήνεις το modem να συγχρονίσει, τσέκαρε αν ο DHCP του είναι ενεργός με μπόλικες IP να δώσει και ξεκίνα να βάζεις πράγματα στο δίκτυο. Το powerline το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να εισάγει παρεμβολή στο ρεύμα και να σου κάνει αυξομειώσεις τάσης κλπ.

    Το modem είναι σε UPS ? Αν όχι βάλε το.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  7. #37
    Εγγραφή
    27-01-2004
    Μηνύματα
    940
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    5883/815
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Speedtouch 585v6
    SNR / Attn
    9(dB) / 44(dB)
    Κάναμε (με τη wind) 4ωρη δοκιμή χωρίς τίποτα συνδεμένο. Αν αφήσω το router μόνο σε τηλεφωνική γραμμή και ρεύμα, δουλεύει μια χαρά. Ακόμα και συσκευές WiFi να συνδέω δεν πέφτει. Ο συγχρονισμός είναι στα 160/20 με αντίστοιχη ταχύτητα στο Speedtest. Το πρόβλημα ξεκινάει ότι συνδέω καλώδια στο Lan.

    2 καλώδια έχω: Το πρώτο ethernet πάει σε ένα Philips hue hub (συσκευή για ρύθμιση φώτων). Το δεύτερο καλώδιο πάει σε powerline το οποίο συνδέεται με άλλα 3 powerlines και δίνει ρεύμα μέσω hubs σε λαπτοπ, 2 TV, ip cam, ps4 κλπ (δεν είναι καν όλα αναμμένα μαζί).

    Άπαξ και συνδέσω τα ethernet (δεν τα έχω δοκιμάσει χωριστά, θα το δω το απόγευμα), τρώω αλλεπάλληλα desync και πάρα τον ονομαστικό συγχρονισμό στα 160/20 το Speedtest είναι 30/20.

    Την ίδια συνδεσμολογία είχα σε 2 vdsl routers, ποτέ δεν είχα θέμα. UPS δεν έχω. Από αυτά που λες καταλαβαίνω ότι το powerline μπορεί να προκαλεί πτώση τάσης που να επηρεάζει το router; Ναι είναι συνδεμένο σε πολύπριζο που πάει στο powerline αλλά τραβηγμένο μου φαίνεται. Το καλώδιο ethernet βλάβη πώς να προκαλεί, πεπερασμένη δυνατότητα δεν έχει;

  8. #38
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    νομίζω πως έχω διαβάσει και άλλες περιπτώσεις που να κάνει πρόβλημα το Powerline σε συγχρονισμό xdsl.

    Δοκίμασε να αλλάξεις φορά το πως βάζεις τον μετασχηματιστή στην πρίζα. αλλιώς θα δοκίμαζα και άλλον μετασχηματιστή

  9. #39
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Powerlines έχω και εγώ με το ίδιο modem. Αλλά εγώ το έχω σε UPS.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  10. #40
    Εγγραφή
    27-01-2004
    Μηνύματα
    940
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    5883/815
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Speedtouch 585v6
    SNR / Attn
    9(dB) / 44(dB)
    Εγώ έχω το powerline στην πρίζα της ΔΕΗ το οποίο είναι πρίζα σούκο από την έξω μεριά και από κάτω παίρνει ethernet υποδοχή.

    Το μετασχηματιστή του router λες στην πρίζα; Να δοκιμάσω να τον βάλω κατευθείαν στο powerline;

  11. #41
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βάλε τον σε άλλη πρίζα δοκιμαστικά.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  12. #42
    Εγγραφή
    27-01-2004
    Μηνύματα
    940
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    5883/815
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Speedtouch 585v6
    SNR / Attn
    9(dB) / 44(dB)
    Αυτό έχω.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 20180926162232_tp_link_tl_pa4010pkit_v4.jpeg  


  13. #43
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και εγώ, με άλλα 2 ζευγάρι που δεν είναι passthbrough για να δίνουν ρεύμα, χωρίς προβλήματα.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  14. #44
    Εγγραφή
    27-01-2004
    Μηνύματα
    940
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    5883/815
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Speedtouch 585v6
    SNR / Attn
    9(dB) / 44(dB)
    Άρα είτε φταίει το ρεύμα, είτε είναι ελαττωματικές οι θύρες lan.

  15. #45
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω και 2 ασύρματες λάμπες στον χώρο του router (Mi Lamp) και τα powerlines παίζουν μέσα από 3 πίνακες, άψογα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Davout Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα είτε φταίει το ρεύμα, είτε είναι ελαττωματικές οι θύρες lan.
    Μπορεί να έχει χαλάσει κάποιο powerline. Trial and error κατάσταση. Τα πας σταδιακά ένα ένα και βλέπεις, ποιό κάνει τα προβλήματα.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

Σελ. 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας