Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    30-03-2019
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Λοιπόν, this is a little bit tricky....

    Από τη δουλειά μου έχουν δώσει ένα laptop με windows 10 για να συνδέομαι στο intranet της εταιρίας όταν δουλεύω σπίτι, στο οποίο δεν μπορώ να εγκαταστήσω τίποτα γιατί είναι κλειδωμένο από τον admin.

    Γι'αυτό ακριβώς το λόγο, προσπαθώ να βρω ένα τρόπο να streamaρω to desktop που έχω σπίτι και βρίσκεται στο σαλόνι στο laptop όταν βρίσκομαι στο υπνοδωμάτιο και θέλω π.χ να δω netflix ή κανα videogame.

    Θέλω να αποφύγω να ζητήσω να μου εγκαταστήσουν εφαρμογές π.χ. Teamviewer γιατί φοβάμαι μήπως μου το ζητήσουν πίσω.

    Γνωρίζει κανείς κάνα clean way για να το κάνω (π.χ μέσω κάπoιας default εφαρμογής των windows ή browser

    To desktop έχει windows 10 Home

    Thanx

  2. #2
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    δεν νομίζω να κάνεις remote control χωρίς να εγκαταστήσεις πρόγραμμα στο πσ της δουλειάς σου...

    Επίσης δεν νομίζω πως είναι το καλύτερο μέρος αυτό για να ρωτήσεις πως θα την βγάλεις "καθαρή" από την εταιρία.

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από savkald Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, this is a little bit tricky....

    Από τη δουλειά μου έχουν δώσει ένα laptop με windows 10 για να συνδέομαι στο intranet της εταιρίας όταν δουλεύω σπίτι, στο οποίο δεν μπορώ να εγκαταστήσω τίποτα γιατί είναι κλειδωμένο από τον admin.

    Γι'αυτό ακριβώς το λόγο, προσπαθώ να βρω ένα τρόπο να streamaρω to desktop που έχω σπίτι και βρίσκεται στο σαλόνι στο laptop όταν βρίσκομαι στο υπνοδωμάτιο και θέλω π.χ να δω netflix ή κανα videogame.

    Θέλω να αποφύγω να ζητήσω να μου εγκαταστήσουν εφαρμογές π.χ. Teamviewer γιατί φοβάμαι μήπως μου το ζητήσουν πίσω.

    Γνωρίζει κανείς κάνα clean way για να το κάνω (π.χ μέσω κάπoιας default εφαρμογής των windows ή browser

    To desktop έχει windows 10 Home

    Thanx
    Σε ενδιαφέρει το quickassist https://support.microsoft.com/en-us/...ne-fix-your-pc
    Αλλά σίγουρα δεν είναι για να κάνεις streaming ταίνια ή παιχνίδια, ούτε το teamviewer Θα σε καλύψει σε αυτό.

  4. #4
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Netflix μπορείς να δεις και από τον browser που είναι το πρόβλημα;
    Εντάξει τώρα videogame στην κρεβατοκάμαρα;
    Άλλωστε δεν χρειάζεσαι καμιά extra εφαρμογή. Με RDP των windows μια χαρά μπορείς να έχεις το desktop του σταθερού σου στο Laptop

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Netflix μπορείς να δεις και από τον browser που είναι το πρόβλημα;
    Εντάξει τώρα videogame στην κρεβατοκάμαρα;
    Άλλωστε δεν χρειάζεσαι καμιά extra εφαρμογή. Με RDP των windows μια χαρά μπορείς να έχεις το desktop του σταθερού σου στο Laptop
    αναφέρει πιο πίσω πως έχει Home windows όποτε δεν έχει RDP, αλλά και να είχε πρέπει να έχει admin δικαιώματα για να κάνει connect απομακρυσμένα

  6. #6
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    αναφέρει πιο πίσω πως έχει Home windows όποτε δεν έχει RDP, αλλά και να είχε πρέπει να έχει admin δικαιώματα για να κάνει connect απομακρυσμένα
    Το RDP μπορεί να εγκατασταθεί και στα HOME και όχι μόνο με το RDPWrap που θέλει δικαιώματα διαχειριστή το .bat
    Υπάρχει κανονική εφαρμογή στο Microsoft store

    Για να κάνει απομακρυσμένη σύνδεση χρειάζεται δικαιώματα διαχειριστή στον υπολογιστή που συνδέεται όχι στον υπολογιστή που τρέχει το RDP . Ε φαντάζομαι στο δικό του Desktop έχει δικαιώματα διαχειριστή

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το RDP μπορεί να εγκατασταθεί και στα HOME και όχι μόνο με το RDPWrap που θέλει δικαιώματα διαχειριστή το .bat
    Υπάρχει κανονική εφαρμογή στο Microsoft store

    Για να κάνει απομακρυσμένη σύνδεση χρειάζεται δικαιώματα διαχειριστή στον υπολογιστή που συνδέεται όχι στον υπολογιστή που τρέχει το RDP . Ε φαντάζομαι στο δικό του Desktop έχει δικαιώματα διαχειριστή
    Δεν έχει δικαιώματα διαχειριστή για να κάνει κάτι εγκατάσταση.
    By default δικαίωμα σύνδεσης απομακρυσμένα μέσω remote desktop έχουν οι administrator, μπορείς να το αλλάξεις αλλά για να το αλλάξεις πρέπει να έχεις δικαιώματα administrator στον υπολογιστή που θα δεχτεί εισερχόμενες rdp
    Στο υπολογιστή που θα κάνει την εξερχόμενη rdp δεν είναι απαραίτητο να είσαι admin

  8. #8
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί μόνο από εκείνο το pc μπορείς να μπεις netflix. Δεν έχεις τα στοιχεία σύνδεσης @savkaldsavkald ;

  9. #9
    Εγγραφή
    30-03-2019
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί μόνο από εκείνο το pc μπορείς να μπεις netflix. Δεν έχεις τα στοιχεία σύνδεσης @savkaldsavkald ;
    Δεν ανοίγει η σελίδα του netflix, όπως και του facebook. Προφανώς, όλα αυτά ειναι κλεδωμένα από το διαχειριστή φαντάζομαι

  10. #10
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από savkald Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ανοίγει η σελίδα του netflix, όπως και του facebook. Προφανώς, όλα αυτά ειναι κλεδωμένα από το διαχειριστή φαντάζομαι
    Στο laptop επιτρέπεται να κάνεις download οτιδήποτε από browser? Αν ναι τότε δες αυτό

    » Doesn't require installation or admin rights.

  11. #11
    Εγγραφή
    30-03-2019
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Solved!!!

    Εγκατέστησα σε ένα usb stick το splashtop remote και το έτρεξα από εκεί στο laptop. Είχα εγκατεστημένο το splashtop streamer στο desktop και παραδόξως έτρεξε....Πολύ καλά μάλιστα!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος savkald : 14-09-19 στις 18:34.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας