Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    09-01-2012
    Περιοχή
    Δράμα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    176
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20 Mbit/s
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Καλησπερα, εδω και καιρο εχω ενα θεμα με το pc, οταν βλεπω ειτε βιντεο ειτε τραγουδια και απο το youtube αλλα και κατεβασμενα ανα μερικα λεπτα (2-3) κανει ενα σπασιμο ο ηχος για μισο δευτερο περιπου, σα να κολλαει, αμα βγαλω και ξανα βαλω τη ραμ ειτε στο ιδιο slot ειτε σε αλλο φτιαχνει για λιγο αλλα μετα παλι τα ιδια, εκανα memtest (ενα pass) και δεν εδειξε κατι. Και επιπλεον ανα αρκετες μερες, μπορει ανα μηνα κανει restart χωρις να μπορει να ανοιξει (κολλαει στο loading πριν ανοιξουν τα windows) και παλι φτιαχνει μονο αμα βγαλω την ραμ 2-3 φορες και τη βαλω σε αλλο slot . Αυτο γινεται σε ακυρες στιγμες, πχ σημερα με το που εκατσα στο pc και πηγα να κουνησω το ποντικι εκανε restart και κολουσε καθε φορα που τον ξανα ανοιγα. Σημειωση οτι εχω 2 στικακια ραμ ddr3 , ενα 4αρι και ενα 8αρι, ειτε βαλω το ενα ειτε το αλλο ειτε και τα δυο μαζι το ιδιο γινεται. Και τωρα σκεφτομαι, φταιει η ραμ ;; φταιει η μητρικη ;; η μηπως φταιει το τροφοδοτικο το οποιο ειναι 8 χρονων no name ;; Μπορει το τροφοδοτικο να τα κανει αυτα ;;;

    System: AMD Athlon II X4 640, Kingston 4GB DDR3 , GA-MA770T-UD3, nVidia GT 520, Windows 10 Pro x64

  2. #2
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΧΑΡΝΩΝ
    SNR / Attn
    15(dB) / 41(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα πάντα μπορεί να είναι ,τρέχα γύρευε.Για αρχή κανε μια καθαρή εγκατάσταση και ξαναδοκίμασε.Θα χρειαστείς parts για δοκιμές.

  3. #3
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Κάνε έλεγχο τα sata καλώδια, αντικατέστησέ τα με καινούργια και δες πως θα πάει.

    Επίσης, έλεγξε τα rca καλώδια, κούνα τα λίγο να δεις αν κάνει διακοπές ο ήχος, μπορεί να έχουν φθαρεί.

    Δοκίμασε με ένα στικ ram να δεις πως θα τα πάει.

    Αν το πρόβλημα είναι software-ικό, θα πρέπει να κάνεις δοκιμές με άλλη εγκατάσταση windows αν υπάρχει δυνατότητα (ή με κάποιο linux live usb), να δεις πως θα συμπεριφερθεί το σύστημα.

    Το τροφοδοτικό θα μπορούσε να είναι υπαίτιος για τα reboots, αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε. Μόνο με δοκιμή άλλου τροφοδοτικού θα μπορούσες να έχεις εικόνα.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  4. #4
    Εγγραφή
    09-01-2012
    Περιοχή
    Δράμα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    176
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20 Mbit/s
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, εχει 2-3 μερες που ειναι ενταξει ο ηχος και δεν εκανε ουτε restart, βεβαια restart μπορει να κανει μετα απο 1-2 μηνες αρα δε μπορω να πω οτι εφτιαξε. Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω εξτρα parts για δοκιμες περα απο ενα δευτερο 8gb στικατι ραμ. Επισης πιστευω οτι δε φταιει το psu, ειναι πολυ τυχαια τα bootloop αν μπορω να τα πω ετσι. Τα sata θα τα δω οταν ξακακολησει σε bootloop για να δω αν φταινε αυτα. Το μυαλο μου πηγαινει σε ραμ και μητρικη, αν ειναι ραμ μπορω με 15-20 να παρω μια καινουρια 4αρα, δεν ειναι θεμα, αλλα δε ξερω τι φταιει και αν εχει φτιαξει, το "προβλημα" ειναι οτι τωρα ειναι κομπλε, αρα οτι και να αλλαξω δεν θα βγαλω ακρη. Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι αν βαλω τωρα σε αλλο slot τη ραμ μπορει να κολησει παλι. Το pc μου το εδωσε φιλος πριν ενα χρονο περιπου αλλα δε θυμαμαι να μου εχει πει οτι εχει κανα θεμα. Οσο ειναι ενταξει το αφηνω ετσι, αμα μου κανει παλι νουμερα θα δω τι θα κανω. Ευχαριστω και παλι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bep1995 : 11-09-19 στις 01:44.

  5. #5
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    δλδ τι εννοεις βαζεις βγαζεις μνημη? Αν κλεισει το μηχανημα μπορει να ειναι οτιδηποτε. Αν βαλεις βγαλεις δισκο δε μπουταρει δλδ μετα?
    Άλλα Ντάλλα....

  6. #6
    Εγγραφή
    09-01-2012
    Περιοχή
    Δράμα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    176
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20 Mbit/s
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Εννοώ βγάζω το στικακι της ραμ και το βάζω σε άλλη θέση η και στην ίδια για να δουλέψει το pc. Τον δίσκο δεν τον έχω πειράξει, δε νομίζω να φταίει αυτός. Μέχρι τώρα δε μου ξανά έκανε νούμερα, ούτε και με τον ήχο. Αν ξανά κάνει κάτι θα ενημερώσω.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-01-2012
    Περιοχή
    Δράμα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    176
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20 Mbit/s
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Τελικα ειμαι 95% σιγουρος οτι φταιει η μητρικη, (αφηνω ενα 5% στο psu). Το λεω γιατι μου εχει τυχει να κολησει και μεσα στο bios (το οποιο το εκανα και update) δηλαδη πριν καν να φορτωσουν να windows. Anyway αποφασισα μιας και το συστημα ειναι γενικα λιγο αρχαιο, να παρω νεα mobo ram cpu, αλλα πριν τα παρω θα αλλαξω και το τροφοδοτικο μιας και αυτο ειναι μαρκα μ' εκαψες 7ετιας και θα παρω ενα corsair tx550m

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας