Σελ. 4 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 234569 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 151
  1. #46
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Xiaomi Flagship - Mi 9 (SD855 7nm, 6GB RAM, 64 GB, Dual Sim, 6.39", 48+12+16MP back & 20MP front / DXOMark 107 rating, Dial Si3300 mAh / 95h battery, 173gr, Android/MIUI updates για 4 έτη)
    - Τιμή ελληνικής αντιπροσωπίας (you.gr 11/9/2019): €448.89

    Apple Flagship - iPhone XS Max (A12 7nm, 4GB RAM, 64GB, Single Sim, 6.5", 12+12MP & 7MP front / DXOMark 105 rating, 3174 mAh / 79h battery, 208gr, iOS updates για 3-4 έτη)
    - Τιμή ελληνικής αντιπροσωπίας (you.gr 11/9/2019): €1218.90 (+171.54%)

    Αν θέλεις να μην σε παρακολουθεί και να πουλάει τα στοιχεία σου η Google (αυτά που ξέρεις και αυτά ...που δεν ξέρεις για τον εαυτό σου) λογαριάζεται στις τιμές που δείχνεις;
    Μοναδική λύση για να έχεις ένα λειτουργικό smartphone και να μην σε εκμεταλλεύεται η Google είναι αυτή την στιγμή είναι μόνο το iphone. Τον περισσότερο βέβαια κόσμο δεν τον απασχολούν τέτοια θέματα οπότε για τον λαό είναι ιδανικό και "οικονομικό" το Android .
    Για τα άλλα που λες:
    α) η μπαταρία ακούω ότι αρχίζει να βελτιώνεται σημαντικά στα Apple, ενώ για Flagship Samsung που έχω εγώ την μέρα δεν την βγάζει αν το δουλεύεις συχνά (από καινούριο και όχι όταν γεράσει).
    β) τα updates στα apple είναι 5 έτη και όχι 3-4 που γράφεις. Κανείς δεν απαιτεί features updates μετά από 3-4 ετη, security όμως θέλει και η apple τα δίνει.
    γ) σε καμιά εταιρία δεν πρέπει να έχεις εμπιστοσύνη αλλά σε κινέζικες τύπου xiaomi ενα παραπάνω.

  2. #47
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακριά από μένα οι ποζεριές, αλλά δεν θέλω να το πάμε στο προσωπικό, αλλά μιας και το έθεσες, θέλω να έχω δυο συσκευές, μια high end και μια πιο "απλή".

    Εδώ όμως μιλάμε για τα θετικά του iPhone, συχνά στο εξωτερικό βλέπεις κόσμο να έχει παλαιότερα iPhones ενώ Android οχι, αυτό προφανώς οφείλεται στην υποστήριξη της Apple.
    Όχι απαραίτητα. Ο μέσος+ χρήστης δεν έχει ιδέα περί υποστήριξης.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  3. #48
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.436
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μοναδική λύση για να έχεις ένα λειτουργικό smartphone και να μην σε εκμεταλλεύεται η Google είναι αυτή την στιγμή είναι μόνο το iphone.
    Λάθος. Βάζεις custom rom, χωρίς gapps, με microg (open source εκδοχή των google services, χωρίς εμπλοκή της google), πετάς κι ένα ad away μαζί με afwall+ (android firewall) και έχεις μία κατά πολύ πιο ιδιωτική συσκευή και από android με gapps και από ios.

    Μη μου απαντήσεις όμως ότι δεν ασχολούνται όλοι με root και custom roms, γιατί αν το πάμε έτσι, γενικώς πολλοί δεν ασχολούνται καν με privacy. Αυτοί που ψάχνουν για ιδιωτικότητα, μια χαρά θα ψαχτούν και θα κάνουν τα παραπάνω που λέω.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  4. #49
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.723
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πισωγύρισμα δεν το λες. Αν θες να πάνε σε φουλ type c τότε το λες μισή πρόοδο. Αλλά το να μπορείς να συνδέσεις το κινητό σου στα laptop που πουλάει η ίδια εταιρεία εδώ και 4 χρόνια, χωρίς την αγορά επιπλέον hardware, είναι σίγουρα πρόοδος. Συν τον ταχυφορτιστή. 74 ευρώπουλα η επίσημη τιμή στην Ελλάδα για αυτή την πολυτέλεια.
    δε θεωρω προοδο τα αυτονοητα.μιλαμε και για εξ ολοκληρου δικα της προιοντα...

    να μη μιλησω για τον ταχυφορτιστη

    Γενικα εχει κανει προοδο,ειδικα στο λειτουργικο.ειναι πιο προσιτο σε εναν android χρηστη που θελει να δοκιμασει κατι καινουριο
    VAMOS ARIS

  5. #50
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θέλεις να μην σε παρακολουθεί και να πουλάει τα στοιχεία σου η Google (αυτά που ξέρεις και αυτά ...που δεν ξέρεις για τον εαυτό σου) λογαριάζεται στις τιμές που δείχνεις;
    Μοναδική λύση για να έχεις ένα λειτουργικό smartphone και να μην σε εκμεταλλεύεται η Google είναι αυτή την στιγμή είναι μόνο το iphone. Τον περισσότερο βέβαια κόσμο δεν τον απασχολούν τέτοια θέματα οπότε για τον λαό είναι ιδανικό και "οικονομικό" το Android .
    Στην εποχή των smartphones, διαδικτύου, social media κλπ, δυσκολεύομαι να εμπιστευτώ οποιαδήποτε εταιρεία με εκατομμύρια συνδρομητές πως δεν "αξιοποιεί" δεδομένα για Χ σκοπούς, ειδικά με εφαρμογές closed-source, έστω και αν δεν το παραδέχεται ανοιχτά ή το θάβει στους όρους χρήσης. Οπότε αν η λύση είναι να πληρώνω 2.7πλάσια με την ΕΛΠΙΔΑ (και καμία απολύτως πραγματική εγγύηση) ότι ίσως δεν με παρακολουθεί η Apple και οι contractors της, προτιμώ να εστιάζομαι σε χειροπιαστά πράγματα όπως είναι το κόστος και τα specs.

    Ούτε μήνας δεν έχει περάσει από τότε που διέρρευσε ότι η Apple κατέγραφε συζητήσεις, συναλλαγές, σεξουαλικές συνευρέσεις κτλ μέσω του Siri, έστω και αν το ανέφερε στους όρους χρήσης (που σχεδόν κανείς δεν διαβάζει), και τις έστελνε σε τρίτες εταιρείες (contractors) για περαιτέρω ανάλυση με σκοπό... την βελτίωση. Επειδή σταμάτησε το πρόγραμμα την καθιστά περισσότερο υπεύθυνη; Αν δεν κάνω λάθος και η Google ακριβώς την ίδια μακακία έκανε και το σταμάτησε 1 μήνα νωρίτερα. Αν έπαιρναν στα σοβαρά το θέμα των δεδομένων, καμία από τις δύο δε θα έπρεπε να είχε ξεκινήσει εξαρχής κάτι τέτοιο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τα άλλα που λες:
    α) η μπαταρία ακούω ότι αρχίζει να βελτιώνεται σημαντικά στα Apple, ενώ για Flagship Samsung που έχω εγώ την μέρα δεν την βγάζει αν το δουλεύεις συχνά (από καινούριο και όχι όταν γεράσει).
    η μπαταρία ομολογώ ότι δεν είναι από τους παράγοντες που θα με απέτρεπαν να πάρω iPhone, γιατί δε νομίζω πως είχαν ποτέ σοβαρό θέμα με την αυτονομία.. άσχετα αν υπήρχαν άλλες συσκευές με μεγαλύτερη αυτονομία. Ακόμα και τεράστια μπαταρία να έχεις, η αυτονομία εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (επεξεργαστής, εφαρμογές, είδος χρήσης, σήμα, κτλ) και σε μια "δύσκολη" μέρα ξεμένεις ακόμα και 7-8 ώρες SoT να έχεις, οπότε ένα power bank σώζει. Όσον αφορά την Samsung, δεν αμφιβάλλω με όλα αυτά τα bloatware που βάζει, ήταν ένας από τους ελάχιστους λόγους που ήθελα root ή custom rom πλέον.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    β) τα updates στα apple είναι 5 έτη και όχι 3-4 που γράφεις. Κανείς δεν απαιτεί features updates μετά από 3-4 ετη, security όμως θέλει και η apple τα δίνει.
    Παλιότερα ίσως να υποστήριζε περισσότερο διάστημα, πλέον όχι:
    https://en.wikipedia.org/wiki/IOS_13#iPhone - iOS 13 drops support for all devices with only 1 GB of RAM. This includes all iPhones using the Apple A8 or earlier. This also marks the first time any 64-bit devices were dropped. Devices no longer supported by iOS 13 include the iPhone 5S, iPhone 6 / 6 Plus, and the sixth-generation iPod touch.


    Η παλιότερη iPhone συσκευή που θα υποστηρίζει το iOS 13 είναι το iPhone 6S (Σεπτεμβριου 2015), οπότε μιλάμε για ΑΚΡΙΒΩΣ μία 4ετια, εκτός αν τελικά αλλάξει κάτι. Edit: [ Το υπολόγιζα λανθασμένα, θα γράψω πιο κάτω αναλυτικά. ] Δεν αμφιβάλλω ότι σε κάποιες συσκευές έφτασε τα 5 χρόνια αλλά η 4ετία έχει επαναληφθεί, έχω ένα iPad 3 (βγήκε Μάρτιο 2012) και η τελευταία έκδοση που το υποστήριξε ήταν η iOS 9.3.5 (Αύγουστος 2016), η οποία ήταν limited support και αρκετά features είναι απενεργοποιημένα (έστω παρείχε security updates). Οπότε και εκεί μιλάμε για 4 χρόνια και 5 μήνες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    γ) σε καμιά εταιρία δεν πρέπει να έχεις εμπιστοσύνη αλλά σε κινέζικες τύπου xiaomi ενα παραπάνω.
    άδικο δεν έχεις, αλλά δεν μου αρκεί εφ'όσον καμία δεν μπορεί να σου εγγυηθεί την προστασία των δεδομένων.

    - - - Updated - - -

    Είχα άδικο για τα 4 χρόνια, καθώς δεν τα υπολόγιζα σωστά και διόρθωσα τα 2 προηγούμενα posts μου. Έλεγξα το change log των τελευταίων 5 εκδόσεων και ήταν 5 χρόνια και μία φορά 6 χρόνια:
    - iOS 9 (Σεπ 2015) - χωρίς υποστήριξη iPhone 4 (Οκτ 2010) - 5 χρόνια
    - iOS 10 (Σεπ 2016) - χωρίς υποστήριξη iPhone 4S (Οκτ 2011) - 5 χρόνια
    - iOS 11 (Σεπ 2017) - χωρίς υποστήριξη iPhone 5 (Σεπ 2012) - 5 χρόνια
    - iOS 12 (Σεπ 2018) - χωρίς υποστήριξη iPhone 5 (Σεπ 2012) - 6 χρόνια
    - iOS 13 (Σεπ 2019) - χωρίς υποστήριξη iphone 6 (Σεπ 2014) - 5 χρόνια

    Όλα τα υπόλοιπα όμως θεωρώ πως ισχύουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 12-09-19 στις 02:10.

  6. #51
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.238
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα δεν είναι η ιδανική κατάσταση στο ios, για αυτό έγραψα για "καλύτερη ιδιωτικότητα", από την άλλη είναι πολύ καλύτερη η κατάσταση στο θέμα και παρά τα προβληματάκια δεν υπάρχει σύγκριση με την αλητεία της Google .
    Δε συμφωνώ. Ιδια χάλια είναι και στο ένα και στο άλλο. Αν θες μπορώ μάλιστα να πω ότι η Apple εκμεταλλευόμενη το φανατισμό των οπαδών της κάνει χειρότερα πράγματα (όπως πχ το να εκμεταλλεύεται προσωπικά δεδομένα παράλληλα υποστηρίζοντας ότι είναι advocate της ιδιωτικότητας και όταν τη πιάνουν να ζητά συγνώμη).

    Τα πάντα είναι marketing.

    Και μιλώντας για personal privacy & iphone, ενα ενδιαφέρον άρθρο.

    https://www.inc.com/jason-aten/your-...r-privacy.html
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aroutis : 12-09-19 στις 09:48.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  7. #52
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.588
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θέλεις να μην σε παρακολουθεί και να πουλάει τα στοιχεία σου η Google (αυτά που ξέρεις και αυτά ...που δεν ξέρεις για τον εαυτό σου) λογαριάζεται στις τιμές που δείχνεις;
    Μοναδική λύση για να έχεις ένα λειτουργικό smartphone και να μην σε εκμεταλλεύεται η Google είναι αυτή την στιγμή είναι μόνο το iphone. Τον περισσότερο βέβαια κόσμο δεν τον απασχολούν τέτοια θέματα οπότε για τον λαό είναι ιδανικό και "οικονομικό" το Android .
    Για τα άλλα που λες:
    α) η μπαταρία ακούω ότι αρχίζει να βελτιώνεται σημαντικά στα Apple, ενώ για Flagship Samsung που έχω εγώ την μέρα δεν την βγάζει αν το δουλεύεις συχνά (από καινούριο και όχι όταν γεράσει).
    β) τα updates στα apple είναι 5 έτη και όχι 3-4 που γράφεις. Κανείς δεν απαιτεί features updates μετά από 3-4 ετη, security όμως θέλει και η apple τα δίνει.
    γ) σε καμιά εταιρία δεν πρέπει να έχεις εμπιστοσύνη αλλά σε κινέζικες τύπου xiaomi ενα παραπάνω.
    ναι γιατι η apple δεν πουλαει τα δεδομενα σου....ξεχασαμε τι εγινε πριν λιγες εβδομαδες με το itunes ε
    α)και εγω ακουω πως ο παοκ θα παρει το τσουλου βεβαια το τι ακουω και το τι βλεπω εχει μεγαλη διαφορα
    β)ναι και δεν ξερεις ποτε θα βαρεσει στην apple να αρχισει το planned obsolence με προσχημα την μπαταρια οπως κανει εδω και χρονια ε..
    γ)γιατι? μια χαρα συσκευη ειναι πολυ τιμια

  8. #53
    Εγγραφή
    28-09-2003
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    10000000/10000000
    ISP
    Swisscom
    Router
    pfSense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λάθος. Βάζεις custom rom, χωρίς gapps, με microg (open source εκδοχή των google services, χωρίς εμπλοκή της google), πετάς κι ένα ad away μαζί με afwall+ (android firewall) και έχεις μία κατά πολύ πιο ιδιωτική συσκευή και από android με gapps και από ios.

    Μη μου απαντήσεις όμως ότι δεν ασχολούνται όλοι με root και custom roms, γιατί αν το πάμε έτσι, γενικώς πολλοί δεν ασχολούνται καν με privacy. Αυτοί που ψάχνουν για ιδιωτικότητα, μια χαρά θα ψαχτούν και θα κάνουν τα παραπάνω που λέω.
    Σε καμία περίπτωση custom ROM. Εμπιστεύσαι το binary που θα σου δώσει ο κάθε άγνωστος στο internet, χωρίς να είναι signed, χωρίς μια ελάχιστη συμφωνία υποστήριξης, χωρίς chain of trust από τον bootloader μέχρι τα apps? Όλα αυτά που αναφέρεις είναι πλήρως αντίθετα σε κάθε καλή πρακτική ασφάλειας και κρυπτογραφίας.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konig Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι γιατι η apple δεν πουλαει τα δεδομενα σου....ξεχασαμε τι εγινε πριν λιγες εβδομαδες με το itunes ε
    α)και εγω ακουω πως ο παοκ θα παρει το τσουλου βεβαια το τι ακουω και το τι βλεπω εχει μεγαλη διαφορα
    β)ναι και δεν ξερεις ποτε θα βαρεσει στην apple να αρχισει το planned obsolence με προσχημα την μπαταρια οπως κανει εδω και χρονια ε..
    γ)γιατι? μια χαρα συσκευη ειναι πολυ τιμια
    Πιστεύω ανακατεύεις προσωπικές υποψίες (που καλά κάνεις και έχεις, ο καθένας έχει τις δικές του) με αποδεδειγμένα γεγονότα.
    Οι Κινέζοι vendors αποδεδειγμένα προσπάθησαν στο παρελθόν να κρύψουν λογισμικό παρακολούθησης σε συσκευές τους. Σε μεγαλύτερη κλίμακα έχει αποδειχθεί από έρευνα Αμερικάνικων και Ευρωπαϊκών αρχών ότι στρατηγικός στόχος της Κινεζικής κυβέρνησης είναι η βιομηχανική κατασκοπεία μεγάλης κλίμακας. Εκρηκτικός συνδιασμός και σίγουρα δεν κάνει τις συσκευές «τίμιες».
    Η Google σε κάθε ανάλυση προς τους μετόχους τους αναλύει ότι το business μοντέλο της είναι η προσωποποιημένη διαφήμιση. Καλή τύχη να το συνδιάσουν αυτό με την ιδιωτικότητα.
    Η Apple δηλώνει ότι το business μοντέλο της είναι η πώληση hardware και υπηρεσιών και σταμάτησε κάθε προσπάθεια να μπει στον χώρο της διαφήμισης.
    Αυτή είναι η θεωρία. Η πράξη πιθανόν να διαφέρει. Ελπίζουμε οι διαφορές να είναι μικρές ή τουλάχιστον ψιλο-ίδιες για όλους ώστε η θεωρία να έχει βάση συζήτησης.

  9. #54
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.626
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω το 6s plus. Σουπερ ευχαριστημενος μεχρι τωρα σε ολα του. Του χρονου θα αλλαξω με το καινουργιο που θα βγει. Συνολικα θα το εχω κρατησει 5 χρονια, πληρως ενημερωμενο. Ο λογος που θα το αλλξω ειναι για να εχω ενημερωμενο λογισμικο λογω δουλειας (ασφαλεια). Το 6αρι που εχει η αδερφη μου με iOs11, δεν το ενημερωνει γιατι δεν θελει λεει (ουτε εγω καταλαβαινω γιατι), μια χαρα ειναι παλι μεχρι τωρα, ουτε κολληματα τπτ. Εχω φιλους που εδω και χρονια παλευουν με κινεζικα κινητα και απο το 2015 ουτε που θυμαμαι ποσα κινητα εχουν αλλαξει, σιγουρα 3 μην πω και παραπανω και εχουν δωσει πιο πολλα λεφτα απο μενα σε κινητα αυτη τη 4ετια. Προσωπικα απο την εμπειρια μου το iphone ειναι η καλυτερη επενδυση για κινητο αν θες να γλυτωσεις λεφτα.
    Ακριβώς το ίδιο και εγώ. Έχω το 6S, πάει σφαίρα, και δεν το αλλάζω μέχρι να χαλάσει ή αν αρχίσει να είναι όσο αργό είναι το 5 που έχω και χρησιμοποιώ στα ταξίδια μου με δεύτερη SIM.

    Η Apple ρισκάρει πάντως με το να μη βάζει 5G. Θα χάσουν μεγάλη αξία οι συσκευές της όταν το 5G θα είναι ευρέως διαδεδομένο. Σήμερα ακόμα πουλάει το 7 επίσημα, όταν όλοι θα θέλουν 5G τι θα κάνει τα 11άρια; Πόσο θα τα κοστολογήσει τότε; Στρατηγικό λάθος κατά τη γνώμη μου.

  10. #55
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.245
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ και 4 χρόνια τουλάχιστον, η Apple ακολουθεί ασθμαίνοντας τις Android συσκευές. Βλέπεις ο σκληρός ανταγωνισμός των μεγάλων Android OEM, τους κάνει να παρουσιάζουν νέα features συνεχώς.
    Ποτε θα καταλαβετε μερικοι, οτι το δυνατο σημειο της Apple ειναι
    1. το λογισμικο
    2. το οικοσυστημα
    3. τα updates
    4. ο A13 Bionic που ειναι 1,5 ετος μπροστα απο τον ανταγωνισμο.

    Η Apple σε αυτα τα 3 δεν εχει αντιπαλο.
    Οπως επισης δεν εχει σοβαρο αντιπαλο στα tablets και στα smartwatches.

    Αυτα απο εναν πανευτυχη κατοχο iPhone 6s (που ακομα παιρνει updates και παει σφαιρα).

  11. #56
    Εγγραφή
    07-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16214/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Fritz!Box 7330
    SNR / Attn
    9(dB) / 3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λάθος. Βάζεις custom rom, χωρίς gapps, με microg (open source εκδοχή των google services, χωρίς εμπλοκή της google), πετάς κι ένα ad away μαζί με afwall+ (android firewall) και έχεις μία κατά πολύ πιο ιδιωτική συσκευή και από android με gapps και από ios.

    Μη μου απαντήσεις όμως ότι δεν ασχολούνται όλοι με root και custom roms, γιατί αν το πάμε έτσι, γενικώς πολλοί δεν ασχολούνται καν με privacy. Αυτοί που ψάχνουν για ιδιωτικότητα, μια χαρά θα ψαχτούν και θα κάνουν τα παραπάνω που λέω.
    Κάτι τέτοιο ήθελα να γράψω και εγώ... Προσωπικά έχω σχεδόν δόσει γη και ύδωρ στη google από τα δεδομένα μου γιατί χρησιμοποιώ τα services της. Αλλά στο Android υπάρχει η δυνατότητα να μην δώσεις τίποτα σε κανέναν. Και χωρίς τρελή δυσκολία κιόλας. Πάντως για να μην πάμε σε άτοπο vs ... Ανάλογα τις ανάγκες του ο καθένας. Αυτό που κάπως με εκνευρίζει (αν μπορώ να το πω έτσι γιατί πρακτικά χ...κα) είναι άτομα που τα σκάνε χοντρά αλλά πρακτικά δεν ξέρουν γιατί τα έχουν σκάσει... Και ισχύει και στις 2 πλευρές αυτό. Προσωπικά πάντως πολύ θα ήθελα το iOS να μπορεί να πάρει launchers Κλπ. Εκεί μπορεί να άλλαζε το story για τις δικές μου ανάγκες. Δηλαδή εγκατάσταση εφαρμογώ από όπου θέλω και πρόσβαση στο filesystem... Μέχρι τότε για εμένα είναι μισή συσκευή.

  12. #57
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Δεν έχετε άδικο ότι υπάρχουν στραβά με την Apple όσο αφορά το privacy αλλά δεν μπαίνουν στην ίδια ζυγαριά με την Google. Επιπλέον η Google επεκτείνεται και σε άλλους τομείς και γίνεται επιθετικά παρεμβατική με σκοπό να περιορίσει τις ελευθερίες των πολιτών. Έχει αρχίσει να μαγειρεύει χοντρά τα αποτελέσματα αναζητήσεων σε θέματα που θίγονται οι partners της και τα δικά της συμφέροντα. Για μένα έχει φάει κόκκινη κάρτα και δεν θα με δελεάσουν οι χάντρες των δήθεν value for money συσκευών.

  13. #58
    Εγγραφή
    07-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16214/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Fritz!Box 7330
    SNR / Attn
    9(dB) / 3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχετε άδικο ότι υπάρχουν στραβά με την Apple όσο αφορά το privacy αλλά δεν μπαίνουν στην ίδια ζυγαριά με την Google. Επιπλέον η Google επεκτείνεται και σε άλλους τομείς και γίνεται επιθετικά παρεμβατική με σκοπό να περιορίσει τις ελευθερίες των πολιτών. Έχει αρχίσει να μαγειρεύει χοντρά τα αποτελέσματα αναζητήσεων σε θέματα που θίγονται οι partners της και τα δικά της συμφέροντα. Για μένα έχει φάει κόκκινη κάρτα και δεν θα με δελεάσουν οι χάντρες των δήθεν value for money συσκευών.
    Ναι αλλά δεν το αποφεύγεις με Apple αυτό. Πάλι google θα χρησιμοποιείς για search

  14. #59
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.436
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgemv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε καμία περίπτωση custom ROM. Εμπιστεύσαι το binary που θα σου δώσει ο κάθε άγνωστος στο internet, χωρίς να είναι signed, χωρίς μια ελάχιστη συμφωνία υποστήριξης, χωρίς chain of trust από τον bootloader μέχρι τα apps? Όλα αυτά που αναφέρεις είναι πλήρως αντίθετα σε κάθε καλή πρακτική ασφάλειας και κρυπτογραφίας.

    - - - Updated - - -



    Πιστεύω ανακατεύεις προσωπικές υποψίες (που καλά κάνεις και έχεις, ο καθένας έχει τις δικές του) με αποδεδειγμένα γεγονότα.
    Οι Κινέζοι vendors αποδεδειγμένα προσπάθησαν στο παρελθόν να κρύψουν λογισμικό παρακολούθησης σε συσκευές τους. Σε μεγαλύτερη κλίμακα έχει αποδειχθεί από έρευνα Αμερικάνικων και Ευρωπαϊκών αρχών ότι στρατηγικός στόχος της Κινεζικής κυβέρνησης είναι η βιομηχανική κατασκοπεία μεγάλης κλίμακας. Εκρηκτικός συνδιασμός και σίγουρα δεν κάνει τις συσκευές «τίμιες».
    Η Google σε κάθε ανάλυση προς τους μετόχους τους αναλύει ότι το business μοντέλο της είναι η προσωποποιημένη διαφήμιση. Καλή τύχη να το συνδιάσουν αυτό με την ιδιωτικότητα.
    Η Apple δηλώνει ότι το business μοντέλο της είναι η πώληση hardware και υπηρεσιών και σταμάτησε κάθε προσπάθεια να μπει στον χώρο της διαφήμισης.
    Αυτή είναι η θεωρία. Η πράξη πιθανόν να διαφέρει. Ελπίζουμε οι διαφορές να είναι μικρές ή τουλάχιστον ψιλο-ίδιες για όλους ώστε η θεωρία να έχει βάση συζήτησης.
    Μια χαρά open source custom roms υπάρχουν όπως η εξαιρετική aospextended και αν θέλεις μπορείς να τη χτίσεις εσύ αν έχεις ενδοιασμούς.

    Σιγά μην εμπιστευτώ τo sign της Google και της apple.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  15. #60
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.626
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά open source custom roms υπάρχουν όπως η εξαιρετική aospextended και αν θέλεις μπορείς να τη χτίσεις εσύ αν έχεις ενδοιασμούς.

    Σιγά μην εμπιστευτώ τo sign της Google και της apple.
    Έτσι είναι, πες τα... Κάτσε να πω στη μάνα μου να χτίσει μία custom rom για το κινητό της.

Σελ. 4 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 234569 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας