Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    11-09-2019
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE
    Router
    ZTE H1600
    Καλησπερα
    Ημουν αρκετα χρονια στη forthnet με vdsl 50αρι και pstn τηλεφωνο.
    Εφυγα για λιγο για ΟΤΕ και γυρισα μετα απο ενα μηνα παλι στη forthnet οπου και χωρις να με ενημερωσουν στο τηλεφωνο που εγινε και η αιτηση,μου ενεργοποιησαν voip υπηρεσια.
    Δεν εχω καποιο θεμα με το voip αλλα με το αθλιο ZTE H267N που δινουν.
    Με ethernet συνδεση,οταν το πολυφορτωσεις μπουκωνουν ολα και δεν ανοιγει καμια σελιδα.
    Το wifi σερνεται και αυτο.
    Αλλα το αποκορυφωμα οτι χανει το voip και δεν εχεις σταθερο.Σπανια μεν αλλα συμβαινει.
    Στην αρχη προσπαθουσα μπας και καταφερνα να εβαζα το 788V2 που ειχα πριν και ημουν πολυ ικανοποιημενος ,να δουλεψει με voip αλλα μου ειπαν δε γινεται.
    Μετα εψαχνα μπας και ειχαν αλλο modem περαν του ΖΤΕ αλλα μονο αυτο δινουν.
    Τελος μετα απο προτροπη των ιδιων των τεχνικων,ζητησα απο το εμπορικο τμημα να μου γυρισουν τη γραμμη σε PSTN ωστε να χρησιμοποιησω το ηδη υπαρχων 788 και να λυθουν τα θεματα μου αλλα μου ειπαν οτι δε το κανουν.
    Εχω εγκλωβιστει το λοιπον σε μια κατασταση οπου εχω υποχρεωτικα voip,δε δινουν αλλο μοντεμ περα απο το ΖΤΕ και λογω voip δε μπορω να αγορασω αλλο μοντεμ και να βαλω.
    Οταν σε ενα καταστημα του ειπα οτι θα κανω καταγγελια και απλα θα κοψω το συμβολαιο,μου ειπε οτι πρεπει να ειναι το θεμα στη γραμμη για να γινει αυτο.
    Να σημειωσω οτι εαν βαλω το 788 πανω το ιντερνετ πεταει αλλα δεν εχω τηλεφωνο οπως ειναι φυσικο.
    Τι αλλο μπορω να κανω?
    Στεκει αυτο που λεει για τη διακοπη του συμβολαιου?Εμενα με ενδιαφερει να εχω σταθερο ιντερνετ και τηλεφωνο και απο οτι φαινεται δε μπορουν να μου το προσφερουν.
    Η πλακα ειναι οτι δε βαζουν voip στις νεες συνδεσεις ,οπως με ενημερωσαν και οι τεχνικοι,απλα η συγκεκριμενη που εκανε την αιτηση,το συμπληρωσε.
    Ευχαριστω!

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Σε όλες τις νέες καμπίνες οι συνδέσεις είναι υποχρεωτικά ή καλύτερα ο κανονισμός προβλέπει πως υποχρεωτικά θα είναι η τηλεφωνία voip.
    Δεν μπορείς να κάνεις πολλά, σίγουρα δεν είναι λόγος διακοπής της σύμβασης χωρίς να πληρώσεις.

    Ο μόνος που δίνει διάφορες δυνατότητες με voip είναι ο ΟΤΕ, μπορείς να βάλεις δικό σου εξοπλισμό με διάφορους συνδυασμούς

  3. #3
    Εγγραφή
    11-09-2019
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE
    Router
    ZTE H1600
    Οπως με ενημερωσαν ,δε βαζουν voip σε νεες συνδεσεις.Μου το ειπαν πανω απο 2 ατομα αυτο δηλαδη.
    Οπως και να εχει και εγω δε θελω να φυγω,αλλα αν δεν επιλυθει το θεμα δε μπορω να μεινω με μια συνδεση ιντερνετ που αν βλεπεις youtube σε δυο συσκευες σερνεται αλλα και μπορει ανα πασα στιγμη να μην εχεις σταθερο τηλεφωνο.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dantε Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως με ενημερωσαν ,δε βαζουν voip σε νεες συνδεσεις.Μου το ειπαν πανω απο 2 ατομα αυτο δηλαδη.
    Οπως και να εχει και εγω δε θελω να φυγω,αλλα αν δεν επιλυθει το θεμα δε μπορω να μεινω με μια συνδεση ιντερνετ που αν βλεπεις youtube σε δυο συσκευες σερνεται αλλα και μπορει ανα πασα στιγμη να μην εχεις σταθερο τηλεφωνο.
    Δεν είναι στο χέρι τους αν θα βάλουν ή όχι, ειδικά αν η καμπίνα είναι 3ου παρόχου, ακόμα σε κάποιες καμπίνες του ΟΤΕ δίνεται η δυνατότητα να μπεί κανονικά pstn καθώς και σε συνδέσεις απο ΑΚ

  5. #5
    Εγγραφή
    11-09-2019
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE
    Router
    ZTE H1600
    H καμπινα ειναι του ΟΤΕ αλλα μεχρι πριν 2 μηνες ημουν με pstn στην ιδια.
    Γνωριζει καποιος,αν βρω μεταχειρισμενο 788v3 υπαρχει περιπτωση να παιξει?
    Και εαν ειναι και καλυτερο απο το 267?

  6. #6
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dantε Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα
    Ημουν αρκετα χρονια στη forthnet με vdsl 50αρι και pstn τηλεφωνο.
    Εφυγα για λιγο για ΟΤΕ και γυρισα μετα απο ενα μηνα παλι στη forthnet οπου και χωρις να με ενημερωσουν στο τηλεφωνο που εγινε και η αιτηση,μου ενεργοποιησαν voip υπηρεσια.
    Δεν εχω καποιο θεμα με το voip αλλα με το αθλιο ZTE H267N που δινουν.
    Με ethernet συνδεση,οταν το πολυφορτωσεις μπουκωνουν ολα και δεν ανοιγει καμια σελιδα.
    Το wifi σερνεται και αυτο.
    Αλλα το αποκορυφωμα οτι χανει το voip και δεν εχεις σταθερο.Σπανια μεν αλλα συμβαινει.
    Στην αρχη προσπαθουσα μπας και καταφερνα να εβαζα το 788V2 που ειχα πριν και ημουν πολυ ικανοποιημενος ,να δουλεψει με voip αλλα μου ειπαν δε γινεται.
    Μετα εψαχνα μπας και ειχαν αλλο modem περαν του ΖΤΕ αλλα μονο αυτο δινουν.
    Τελος μετα απο προτροπη των ιδιων των τεχνικων,ζητησα απο το εμπορικο τμημα να μου γυρισουν τη γραμμη σε PSTN ωστε να χρησιμοποιησω το ηδη υπαρχων 788 και να λυθουν τα θεματα μου αλλα μου ειπαν οτι δε το κανουν.
    Εχω εγκλωβιστει το λοιπον σε μια κατασταση οπου εχω υποχρεωτικα voip,δε δινουν αλλο μοντεμ περα απο το ΖΤΕ και λογω voip δε μπορω να αγορασω αλλο μοντεμ και να βαλω.
    Οταν σε ενα καταστημα του ειπα οτι θα κανω καταγγελια και απλα θα κοψω το συμβολαιο,μου ειπε οτι πρεπει να ειναι το θεμα στη γραμμη για να γινει αυτο.
    Να σημειωσω οτι εαν βαλω το 788 πανω το ιντερνετ πεταει αλλα δεν εχω τηλεφωνο οπως ειναι φυσικο.
    Τι αλλο μπορω να κανω?
    Στεκει αυτο που λεει για τη διακοπη του συμβολαιου?Εμενα με ενδιαφερει να εχω σταθερο ιντερνετ και τηλεφωνο και απο οτι φαινεται δε μπορουν να μου το προσφερουν.
    Η πλακα ειναι οτι δε βαζουν voip στις νεες συνδεσεις ,οπως με ενημερωσαν και οι τεχνικοι,απλα η συγκεκριμενη που εκανε την αιτηση,το συμπληρωσε.
    Ευχαριστω!
    Ψάξε να ξεκλειδώσεις το ZTE και να βάλεις δικό σου router με Bridge

  7. #7
    Εγγραφή
    11-09-2019
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE
    Router
    ZTE H1600
    Τελικα καταφερα και δουλεψε το 788 με voip.
    Ηθελε απλα ενα hard reset πριν μπει στη γραμμη.
    Μου αρεσει που 4-5 τεχνικοι μου ελεγαν οτι δε λειτουργει

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας