Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    10-04-2019
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14350/1021
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    7.3(dB) / 20(dB)
    Καλησπέρα,

    για υφιστάμενη σύνδεση COSMOTE HOME DP24 ("έως" 24mbit, 250 λεπτά σε σταθερά και 30 λεπτά σε κινητά) που πλέον έχει μετατραπεί σε αορίστου χρόνου πληρώνω για τηλεφωνία και internet 36 ευρώ / μήνα.

    Μου προτείνουν δέσμευση 24 μηνών στο COSMOTE "FIBER" DP50XL ("έως" 50mbit, απεριόριστες κλήσεις σε σταθερά, 420 λεπτά σε κινητά και διεθνή σταθερά και κινητά) με το ίδιο σχεδόν ποσό, 36.9 ευρώ / μήνα.

    Το θέμα μου είναι πως ούτως ή άλλως με το υπάρχον πρόγραμμα δεν βγαίνω ποτέ εκτός ορίων στην τηλεφωνία αλλά η ταχύτητά μου στο internet είναι κλειδωμένη στα 14.3 mbit τα οποία αρχίζουν να είναι οριακά για τη χρήση που κάνω.

    Παραθέτω λοιπόν ένα screenshot από τα στατιστικά της σύνδεσής μου (AK Πατήσια, κάτω από την Αχαρνών, η καλύτερη ταχύτητα που είχα ποτέ ήταν 17 mbit μετά από πολλά χρόνια στα 12 mbit) και παρακαλώ όποιον έχει τον χρόνο να με βοηθήσει στα παρακάτω:

    α) τί ταχύτητα θα μπορούσα να περιμένω στο καλύτερο σενάριο με το VDSL50? Η απόστασή μου από το ΑΚ είναι από 550 μέχρι 700 μέτρα (thanks Iris07 ) και δεν υπάρχει καμπίνα VDSL στην ευρύτερη περιοχή του συγκεκριμένου ΑΚ οπότε η σύνδεση θα γίνει με το ΑΚ,

    β) υφίσταται και χειρότερο σενάριο στο οποίο η ταχύτητα θα είναι χαμηλότερη σε σχέση με την τωρινή;

    γ) όταν κάποια στιγμή η Wind ολοκληρώσει τις εργασίες οπτικής ίνας στην περιοχή (η καμπίνα με την οποία συνδέομαι τώρα πρόκεται να αναβαθμιστεί σε FTTH) η ταχύτητά μου θα βελτιωθεί αυτόματα ή θα χρειαστεί να προβώ σε αλλαγές του προγράμματός μου (η δέσμευση θα είναι 24μηνη, η Wind ίσως (...) έχει καταφέρει να ολοκληρώσει στο ενδιάμεσο τα έργα της στην περιοχή)

    Η εγκατάσταση από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας μέχρι την πρίζα εντός του διαμερίσματος έχουν ελεγθεί από ηλεκτρολόγο πολύ πρόσφατα, τα 20db att. δεν υπάρχει ελπίδα να κατέβουν με δικές μου ενέργειες.

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!


  2. #2
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109023/11255
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    πρώτη δουλειά είναι να δεις αν υπάρχει διαθεσιμότητα στην περιοχή σου . βάλε την διεύθυνση σου και δες. Τα δεδομένα μέχρι αυτή τη στιγμή που μας λες είναι ότι είσαι στην cosmote πληρώνεις 250 σταθερά + 30 κινητά με 36 ευρώ το μήνα. Μπορείς να πας cosmote VDSL απεριόριστα σταθερά με 32,90 αν θες επιπλέων κινητά 120 λεπτά με 34,90...…. αν πληρώνεις μέσο κάρτας τον λογαριασμό είχες και 1 ευρώ λιτότερο στον επόμενο λογαριασμό . δες το site ότι παραπάνω σου προτείνουν είναι περιττό... https://www.cosmote.gr/eshop/browse/...00Mbps/-/N-81b

  3. #3
    Εγγραφή
    15-12-2007
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΑ
    Router
    AVM FRITZBOX 7590
    SNR / Attn
    16(dB) / 12.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sha Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    για υφιστάμενη σύνδεση COSMOTE HOME DP24 ("έως" 24mbit, 250 λεπτά σε σταθερά και 30 λεπτά σε κινητά) που πλέον έχει μετατραπεί σε αορίστου χρόνου πληρώνω για τηλεφωνία και internet 36 ευρώ / μήνα.

    Μου προτείνουν δέσμευση 24 μηνών στο COSMOTE "FIBER" DP50XL ("έως" 50mbit, απεριόριστες κλήσεις σε σταθερά, 420 λεπτά σε κινητά και διεθνή σταθερά και κινητά) με το ίδιο σχεδόν ποσό, 36.9 ευρώ / μήνα.

    Το θέμα μου είναι πως ούτως ή άλλως με το υπάρχον πρόγραμμα δεν βγαίνω ποτέ εκτός ορίων στην τηλεφωνία αλλά η ταχύτητά μου στο internet είναι κλειδωμένη στα 14.3 mbit τα οποία αρχίζουν να είναι οριακά για τη χρήση που κάνω.

    Παραθέτω λοιπόν ένα screenshot από τα στατιστικά της σύνδεσής μου (AK Πατήσια, κάτω από την Αχαρνών, η καλύτερη ταχύτητα που είχα ποτέ ήταν 17 mbit μετά από πολλά χρόνια στα 12 mbit) και παρακαλώ όποιον έχει τον χρόνο να με βοηθήσει στα παρακάτω:

    α) τί ταχύτητα θα μπορούσα να περιμένω στο καλύτερο σενάριο με το VDSL50? Η απόστασή μου από το ΑΚ είναι από 550 μέχρι 700 μέτρα (thanks Iris07 ) και δεν υπάρχει καμπίνα VDSL στην ευρύτερη περιοχή του συγκεκριμένου ΑΚ οπότε η σύνδεση θα γίνει με το ΑΚ,

    β) υφίσταται και χειρότερο σενάριο στο οποίο η ταχύτητα θα είναι χαμηλότερη σε σχέση με την τωρινή;

    γ) όταν κάποια στιγμή η Wind ολοκληρώσει τις εργασίες οπτικής ίνας στην περιοχή (η καμπίνα με την οποία συνδέομαι τώρα πρόκεται να αναβαθμιστεί σε FTTH) η ταχύτητά μου θα βελτιωθεί αυτόματα ή θα χρειαστεί να προβώ σε αλλαγές του προγράμματός μου (η δέσμευση θα είναι 24μηνη, η Wind ίσως (...) έχει καταφέρει να ολοκληρώσει στο ενδιάμεσο τα έργα της στην περιοχή)

    Η εγκατάσταση από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας μέχρι την πρίζα εντός του διαμερίσματος έχουν ελεγθεί από ηλεκτρολόγο πολύ πρόσφατα, τα 20db att. δεν υπάρχει ελπίδα να κατέβουν με δικές μου ενέργειες.

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

    λιγο παραπάνω απο 35 στη μεγαλυτερη αποσταση ταχυτητα 38 ειχα εγω με 18 attenuation.
    750 μετρα αποσταση με 50αρα. μετα ηρθε η καμπινα και αλλαξαν ολα.
    CASE:Phanteks Evolv X/PSU:Super-Flower leadex Titanium 1000W /CPU: i7-10700K/CPU COOLER:Κraken Z63/MOBO: Gigabyte Aurus Z490 master/RAM:G skill trident Z 32Gb DDR4-4000/GPU:EVGA FTW3 ULTRA 3080Ti/SSD:M.2:Samsung 970 evo plus 1Tb/UPS:CYBERPOWER CP1500EPFCLCD 1500VA/900W/MONITOR: ASUS PG279Q.

  4. #4
    Εγγραφή
    10-04-2019
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14350/1021
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    7.3(dB) / 20(dB)
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, δεν ήξερα ότι ο τιμοκατάλογος έχει αλλάξει πρόσφατα - τελικά νομίζω ότι θα επιλέξω το DP50L στα 32,90 με δικαίωμα υπαναχώρησης για 15 μέρες αν τελικά η ταχύτητα είναι απαγοητευτική.

    Σήμερα μίλησα με έναν πωλητή σε κατάστημα Γερμανός και αργότερα με το 13888, ο πρώτος είναι απόλυτα σίγουρος ότι θα πιάσω λέει 35-40 mbit (lol) η δεύτερη στην αρχή μου μίλαγε για τουλάχιστον 35 αλλά όταν την πίεσα λίγο και της εξήγησα ότι το δίκτυο στην περιοχή είναι τ-ρ-α-γ-ι-κ-ό το έψαξε λίγο παραπάνω και μου είπε ότι ο μέσος όρος για το ADSL είναι 10mbit και για το VDSL 19mbit... οπότε εγώ αν είμαι τώρα στα 14 ενδεχομένως να πιάσω 25 (?)... τελείως μπακαλίστικη η όλη συνεννόηση αλλά τέλος πάντων αν όντως έχω δικαίωμα υπαναχώρησης για 15 μέρες θα μπορούσα να πάω πίσω στο ADSL με κόστος στα 27,90.

    Η τελευταία μου απορία πλέον είναι τί γίνεται σε περιπτώσεις που σου δίνουν VDSL από το ΑΚ αρχικά αλλά σε x μήνες προχωράνε τα έργα και συνδέεται το ΚΑΦΑΟ σου με ενεργή καμπίνα VDSL / fiber... εκεί αλλάζει κάτι ή μένεις για πάντα συνδεμένος με το ΑΚ και 100% χάλκινο δίκτυο?

  5. #5
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    συνηθως...συνηθως λεω οι 24αρες κλειδωνονται με προφιλ vdsl στις καμπινες αλλα μονο στον ΟΤΕ αυτα, για να περνει οσυνδρομητης και τα 24

  6. #6
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Μηνύματα
    574
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sha Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, δεν ήξερα ότι ο τιμοκατάλογος έχει αλλάξει πρόσφατα - τελικά νομίζω ότι θα επιλέξω το DP50L στα 32,90 με δικαίωμα υπαναχώρησης για 15 μέρες αν τελικά η ταχύτητα είναι απαγοητευτική.

    Σήμερα μίλησα με έναν πωλητή σε κατάστημα Γερμανός και αργότερα με το 13888, ο πρώτος είναι απόλυτα σίγουρος ότι θα πιάσω λέει 35-40 mbit (lol) η δεύτερη στην αρχή μου μίλαγε για τουλάχιστον 35 αλλά όταν την πίεσα λίγο και της εξήγησα ότι το δίκτυο στην περιοχή είναι τ-ρ-α-γ-ι-κ-ό το έψαξε λίγο παραπάνω και μου είπε ότι ο μέσος όρος για το ADSL είναι 10mbit και για το VDSL 19mbit... οπότε εγώ αν είμαι τώρα στα 14 ενδεχομένως να πιάσω 25 (?)... τελείως μπακαλίστικη η όλη συνεννόηση αλλά τέλος πάντων αν όντως έχω δικαίωμα υπαναχώρησης για 15 μέρες θα μπορούσα να πάω πίσω στο ADSL με κόστος στα 27,90.

    Η τελευταία μου απορία πλέον είναι τί γίνεται σε περιπτώσεις που σου δίνουν VDSL από το ΑΚ αρχικά αλλά σε x μήνες προχωράνε τα έργα και συνδέεται το ΚΑΦΑΟ σου με ενεργή καμπίνα VDSL / fiber... εκεί αλλάζει κάτι ή μένεις για πάντα συνδεμένος με το ΑΚ και 100% χάλκινο δίκτυο?
    Σε βάζουν στην νέα καμπίνα συνήθως...απλως ίσως να χρειαζεται μια <υπενθυμιση>απο σένα μόλις είναι διαθέσιμη η υπηρεσία απο την νέα καμπίνα.
    pepes

  7. #7
    Εγγραφή
    10-04-2019
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14350/1021
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    7.3(dB) / 20(dB)
    Έγινε η μετατροπή και τα στατιστικά του VDSL50 είναι τα παρακάτω... είναι φυσιολογικές οι αλλαγές που έγιναν στο SNR και το Att όταν γίνεται μια μετατροπή από ADSL σε VDSL μέσω ΑΚ?



    Έδωσα βλάβη λόγω χαμηλής ταχύτητας συγχρονισμού, ο τεχνικός που επικοινώνησε μαζί μου λέει πως από το συγκεκριμένο ΚΑΦΑΟ η μέγιστη ταχύτητα είναι 22 mbit και πως δεν αξίζει να ασχοληθούμε παραπάνω, να το γυρίσουμε άμεσα σε ADSL "που θα σου κοστίζει και λιγότερο".

    Εσείς που έχετε VDSL ή μπορείτε να διαβάσετε τα παραπάνω στατιστικά καλύτερα από μένα πιστεύετε ότι με αυτά τα νούμερα είναι φυσιολογική η ταχύτητα? Υπενθυμίζω ότι έχει ελεγθεί η εσωτερική καλωδίωση και το router (Entry 2i) είναι συνδεμένο απευθείας στην πρίζα.

    Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.

  8. #8
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Απο ΑΚ περνεις? τοτε ναι γυρισε το σε adsl

  9. #9
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν σε ενδιαφέρει το upload την κρατάς, αλλιώς γυρνάς σε adsl,και περιμένεις το ftth από τίν wind αν σε ενδιαφέρουν μεγαλήτερες ταχύτητες.....

  10. #10
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.753
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sha Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    γ) όταν κάποια στιγμή η Wind ολοκληρώσει τις εργασίες οπτικής ίνας στην περιοχή (η καμπίνα με την οποία συνδέομαι τώρα πρόκεται να αναβαθμιστεί σε FTTH) η ταχύτητά μου θα βελτιωθεί αυτόματα ή θα χρειαστεί να προβώ σε αλλαγές του προγράμματός μου (η δέσμευση θα είναι 24μηνη, η Wind ίσως (...) έχει καταφέρει να ολοκληρώσει στο ενδιάμεσο τα έργα της στην περιοχή)
    Από την στιγμή που το καφάο σου πάει για FTTH.. δεν πρόκειτε να αλλάξει τίποτα στην σύνδεση σου μέσω του δικτύου χαλκού..
    γιατί το FTTH είναι εντελώς ανεξάρτητο δίκτυο.

    Θα πας κατ' ευθείαν σε σύνδεση οπτικής ίνας..

    O ΟΤΕ έχει αλλάξει το πράσινο καφάο σου ADSL ?
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  11. #11
    Εγγραφή
    10-04-2019
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14350/1021
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    7.3(dB) / 20(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    O ΟΤΕ έχει αλλάξει το πράσινο καφάο σου ADSL ?
    Όχι, το μόνο που έχει αλλάξει στα καφάο της περιοχής μου είναι... κλειδαριές.

  12. #12
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.753
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν το άλλαζε ίσως να κέρδιζες λίγη ταχύτητα ακόμη..

    Εχω δει πάνω από την Πατησίων πράσινα καφάο που πάνε για FTTH, και τα άλλαξε ο OTE..
    (Περισσότερο νόημα έχει να αλλάξει αυτά που πάνε για VDSL)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 20-09-19 στις 23:10.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  13. #13
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν έχει κανένα νόημα η αλλαγή της παλιάς καμπίνας σε περιοχή που έχει ή θα μπει FTTH. Μάλλον για άλλο λόγο αλλάχθηκαν.

  14. #14
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.753
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι, επειδή ήταν σε πολύ κακή κατάσταση λογικά..
    το ένα το είχα δει.. σίγουρα γι' αυτό..

    Αλλά κάπου πρέπει να σκέφτεται και ο OTE αυτούς που θα μείνουν με το ADSL, και στα επόμενα χρόνια..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας