Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Εχω ένα Windows 2016 domain controller στον οποίο έχω στημένο και το Hyper V.

    Στο Hyper Manager έχω δημιουργήσει ένα νέο Virtual Switch στο οποίο έχω ενεργο το manage from the OS που έχει ...

    Στο Hyper V έχω δημιουργήσει 3 εικονικές μηχανές με Windows 2016 Server. Τα οποία δουλεύουν κανονικά σαν μηχανές και έχουν LAN κανονικά...
    Σε κάθε μηχανή έχω ενεργό στο Shutdown host να γίνεται Shutdown και η μηχανή πριν οπότε κατά το Stop του Hyper V service κάνει αυτόματα vm shutdown
    Όταν κάνει boot ή restart και ενώ αρχίσει τα VM εμφανίζει ότι δεν έχει δίκτυο η εικονική μηχανή... για λίγη ώρα και μετά το βρίσκει ....
    Το πρόβλημα είναι ότι κάποια services όπως ο SQL Server αν δεν δουν ενεργό δίκτυο δεν ξεκινάνε σαν service οπότε θέλει restart το vm για να παίξει φυσιολογικά...

    Έχει κανείς εμπειρία πως διορθώνεται ..και γιατί συμβαίνει ...? Επειδή το έψαξα δεν έχω βρεί κάποια λύση σχετικά πέρα κάποιες ρυθμίσεις στο Hyper Switch τις οποίες έχω κάνει ....

    Ιδέα κανείς ..?

  2. #2
    Εγγραφή
    02-07-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Το πρόβλημά σου έχει δυο πιθανές λύσεις , αλλά ας ξεκινήσουμε από τα βασικά. Είναι λάθος που έχεις τον Domain Controller στο φυσικό Host. Έπρεπε να είναι άλλο ένα VM.

    Πάμε στο θέμα ,
    1) Δεν δουλεύει το NLA , πιθανόν επειδή δεν έχουν ξεκινήσει ακόμη όλα τα Service του ADDS. H λύση σε αυτό είναι εύκολη , βάλε να ξεκινάν τα VM μετά από Χ χρόνο, πχ 180 δεύτερα. Κοίτα και αν είναι ΟΚ ο DNS και αν ξεκινάει σε εύλογο χρονικό διάστημα. Επίσης φρόντισε να ΜΗΝ υπάρχει ipv6 DNS στο δίκτυο , από κάνα Router ξεχασμένο.
    2) Έχεις θέμα με το ARP. ξεκινάνε οι μηχανές αλλά αργούν να βγουν στο δίκτυο. Εδώ θέλει ψάξιμο. Συνήθως αυτό συμβαίνει σε Clustered VM και όχι σε Standalone. Έχει ψιλοφτιάξει στην 2019.

    Το πρόβλημά σου είναι 99% το πρώτο. Performance related. Το VSwitch δεν έχει κάτι να αλλάξεις , δεν παρεμβαίνει στην κίνηση του δικτύου σημαντικά.

    Στη θέση σου θα έβαζα άλλο ένα VM 2016 , θα μετέφερα το ADDS και θα έκανα backup/format σε 2019 Hyper-V
    https://www.microsoft.com/en-us/eval...-v-server-2019

  3. #3
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ...

    Το σκέφτηκα και εγώ αυτό που είπε και το έλυσα κατά τύχη με τον τρόπο του 1 που είπες... Τώρα είναι οκ όλα !

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας