Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    21-04-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200M/200M
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF511-TV
    Καλησπέρα.

    Θέλω να μεταφέρω το σταθερό τηλεφωνικό αριθμό μου σε κάποιον sip provider (θα το βάλω ή σε issabel ή σε σκέτο asterisk), και θέλω συμβουλή για την επιλογή. Δεν ενδιαφέρομαι τόσο για το κόστος των εξερχόμενων κλήσεων (θα τις δρομολογώ μέσω callingcredit) - όσο για την αξιοπιστία (στη συνδεσιμότητα) και για χαμηλό μηνιαίο πάγιο. Πρώτα με απασχολεί η αξιοπιστία.

    Ποιον provider θα μου προτείνατε? Εγώ σκεφτόμουν omni, αλλά βλέπω ότι σε θέματα αξιοπιστίας χωλαίνει (ή δεν κατάλαβα καλά?)?

    Ευχαριστώ!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsapi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιον provider θα μου προτείνατε? Εγώ σκεφτόμουν omni, αλλά βλέπω ότι σε θέματα αξιοπιστίας χωλαίνει (ή δεν κατάλαβα καλά?)?
    Ένας φίλος που ασχολείται πολλά χρόνια και πολύ με voip κτλ, μου προτείνει κι αυτός omni.. Για την οποία omni θυμάμαι ότι συχνά πυκνά διάβαζα για αποσυνδέσεις και προβλήματα. Βέβαια, λίγο παραδίπλα (στο thread για τη modulus) διαβάζω για παρόμοια προβλήματα..

    Μήπως τελικά λίγο - πολύ όλοι οι voip providers βράζουν στο ίδιο ζουμί ? Πάντα μιλάω για αξιοπιστία στις εισερχόμενες κλήσεις..

    Καμιά "συγκεντρωτική" άποψη?

    %tsapi%

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Η omni ειναι ενα κεφαλαιο απο μονη της... Για τους υπολοιπους διαβασε το forum και θα σχηματισεις αποψη

  3. #3
    Εγγραφή
    21-04-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200M/200M
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF511-TV
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η omni ειναι ενα κεφαλαιο απο μονη της... Για τους υπολοιπους διαβασε το forum και θα σχηματισεις αποψη
    Δεν θέλω ούτε να είμαι κουραστικός ούτε να είμαι τεμπέλης.

    Δεν είναι μόνο ότι τα διάφορα threads είναι πολλών σελίδων (έστω και αν κάποιος/α διαβάσει μόνο για τα τελευταία δύο χρόνια, για να μορφώσει εικόνα).. Είναι και το ό,τι υπάρχει πολλή διάσπαρτη πληροφορία σε διάφορα "ανύποπτα" threads. Πχ τώρα διαβάζω στο thread της modulus για την ephone.

    Μιας και τώρα κάνω τα πρώτα μου βήματα στο συγκεκριμένο χώρο, έχω χάσει την μπάλα από την ποσότητα της πληροφορίας, σε κάθε επίπεδο.

    Ελπίζω / προσδοκώ 2-3-4 έμπειροι χρήστες να μου μεταφέρουν συμπυκνωμένη την γνώση και εμπειρία τους στο συγκεκριμένο ερώτημα που κάνω.

    Όσο καλοπροαίρετη και να είναι η απάντησή σου και όσα πολλά και να αντιλαμβάνεται ένας έμπειρος από αυτήν, για μένα δυστυχώς δεν προσφέρει καμία απολύτως πληροφορία (που να μπορώ να κατανοήσω και να χρησιμοποιήσω).

    %tsapi%

  4. #4
    Εγγραφή
    17-08-2006
    Περιοχή
    Βόλος
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    2.443
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Η πιο αξιόπιστη σε σχέση με τους όλους τους υπόλοιπους ελληνικούς providers είναι η Modulus.

  5. #5
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Τα μέλη του forum δεν θέλουν να πάρουν θέση γιατί δεν υπάρχει μια ξεκάθαρη απάντηση. Καλύτερη εταιρεία είναι αυτή που θα δοκιμάσεις και θα μείνεις ευχαριστημένος. Η φορητότητα ανάμεσα στους VoIP providers είναι υπόθεση 24 ωρών αν επιθυμείς να μεταφερθείς.

    Προσωπικά ξεκίνησα με έναν αριθμό στην OmniVoice. Panel με πάρα πολλές δυνατότητες (αν και με ξεπερασμένη εμφάνιση) και χαμηλές τιμές. Τα downtimes όμως ήταν πολλά και η εξυπηρέτηση κακή.

    Στην Modulus είχα έναν άλλον έναν αριθμό. Σταθερότητα σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό, πολύ καλή εξυπηρέτηση και εξαιρετική ποιότητα στις κλήσεις. Μετέφερα έτσι και τον δεύτερο αριθμό μου σε αυτήν και είμαι σχετικά (όχι απόλυτα) ευχαριστημένος.

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kapnos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πιο αξιόπιστη σε σχέση με τους όλους τους υπόλοιπους ελληνικούς providers είναι η Modulus.
    Ειναι απλα περισσοτερο διαφημισμενη, με focus στο λιανοπουλι. Για να εκφερει κανεις τετοια απολυτη γνωμη πρεπει να εχει σοβαρη αποψη και για τους αλλους.

    - - - Updated - - -

    Και για να απαντησω στον op, νομιζω οτι ενας πρωτος διαχωρισμος ειναι εταιρειες που εχουν παρουσία στην ελλαδα (και δεν δινουν απλα ελληνικο νουμερο) ειναι σιγουρα σε καλυτερη μοιρα απο τις αλλες.
    Αυτο χοντρα σημαινει οτι κανεις δεν μπορει να πει οτι η modulus ειναι καλυτερη απο την viva η την ephone η την yuboto (τεχνικα τουλαχιστον...).
    Αφου δεις τις τιμες και τη χρηση σου, οι διαφορες αν υπαρχουν ειναι μικρες.

  7. #7
    Εγγραφή
    17-08-2006
    Περιοχή
    Βόλος
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    2.443
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι απλα περισσοτερο διαφημισμενη, με focus στο λιανοπουλι. Για να εκφερει κανεις τετοια απολυτη γνωμη πρεπει να εχει σοβαρη αποψη και για τους αλλους.

    - - - Updated - - -

    Και για να απαντησω στον op, νομιζω οτι ενας πρωτος διαχωρισμος ειναι εταιρειες που εχουν παρουσία στην ελλαδα (και δεν δινουν απλα ελληνικο νουμερο) ειναι σιγουρα σε καλυτερη μοιρα απο τις αλλες.
    Αυτο χοντρα σημαινει οτι κανεις δεν μπορει να πει οτι η modulus ειναι καλυτερη απο την viva η την ephone η την yuboto (τεχνικα τουλαχιστον...).
    Αφου δεις τις τιμες και τη χρηση σου, οι διαφορες αν υπαρχουν ειναι μικρες.
    Είχα omnivoice στο σπίτι και μεταφέρθηκα σε modulus λόγω των downtimes.
    Επίσης, εδώ και 2,5 χρόνια έχω modulus και στο χώρο εργασίας με το vPBX Enterprise πακέτο, 3 φορές μέχρι τώρα down αυτά τα χρόνια.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας