Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    28-05-2019
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα,
    εχω στήσει ένα τηλεφωνικό κέντρο με freepbx σε raspberry. Κάνω trunk κανονικά με τον ΟΤΕ με τους κωδικούς που μου έστειλαν. Έχω ένα κεφαλικό νούμερο και 2 msn.
    Όταν καλώ από κινητό ή από σταθερό άλλου παρόχου (το δοκιμασα με vodafone) όλα δουλεύουν κανονικά.
    Όταν καλώ από σταθερό ΟΤΕ χτυπάει μόνο το κεφαλικό, στα 2 msn στο ένα βγαίνει μήνυμα της cosmote ότι ο αριθμός δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή και στο άλλο ακούγεται ο κλασσικός τόνο αλλά πιο γρήγορα, σε καμία από τις δύο περιπτώσεις δεν φαίνεται η εισερχόμενη στο report του freepbx.
    Έχει αντιμετωπίσει κανένας αντίστοιχο προβλημα?
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Ανέβασε το trunk που έχεις και τα λέμε.

  3. #3
    Εγγραφή
    28-05-2019
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ναι τα επισυνάπτω εδω

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2019-09-13 Πρόχειρα (45) - panagiotispir gmail com - Gmail(1).png 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  51,4 KB 
ID: 206789

    type=peer
    username=+3025410XXXXX
    secret=XXXXX
    insecure=invite
    qualify=yes
    host=ims.otenet.gr
    fromdomain=ims.otenet.gr
    context=from-pstn-toheader

    +3025410XXXXX:XXXXXX:+3025410XXXXX@ims.otenet.gr@ims.otenet.gr:5060/+3025410XXXXX
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_2019-09-13 Πρόχειρα (45) - panagiotispir gmail com - Gmail.png  


  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panagiotis pir Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    εχω στήσει ένα τηλεφωνικό κέντρο με freepbx σε raspberry. Κάνω trunk κανονικά με τον ΟΤΕ με τους κωδικούς που μου έστειλαν. Έχω ένα κεφαλικό νούμερο και 2 msn.
    Όταν καλώ από κινητό ή από σταθερό άλλου παρόχου (το δοκιμασα με vodafone) όλα δουλεύουν κανονικά.
    Όταν καλώ από σταθερό ΟΤΕ χτυπάει μόνο το κεφαλικό, στα 2 msn στο ένα βγαίνει μήνυμα της cosmote ότι ο αριθμός δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή και στο άλλο ακούγεται ο κλασσικός τόνο αλλά πιο γρήγορα, σε καμία από τις δύο περιπτώσεις δεν φαίνεται η εισερχόμενη στο report του freepbx.
    Έχει αντιμετωπίσει κανένας αντίστοιχο προβλημα?
    Ευχαριστώ.
    Πότε έγινε η αλλαγή σε voip; δείχνει σαν να μην έχεις γίνει ακόμα η φορητότητα σωστά, ακόμα και η αλλαγή απο Pstn σε voip περιλαμβάνει διαδικασία φορητότητας

  5. #5
    Εγγραφή
    28-05-2019
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μέσα στην εβδομάδα,
    μέτα από 3 μήνες στα τηλέφωνα τους κατάφερα να έρθουν να βγάλουν το n/t και να μα φέρουν καθαρό VOB. Θα στρώσει μόνο του δηλαδη?

  6. #6
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Για το : context=from-pstn-toheader
    ήθελα να σου πώ, αλλά το έχεις.

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panagiotis pir Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέσα στην εβδομάδα,
    μέτα από 3 μήνες στα τηλέφωνα τους κατάφερα να έρθουν να βγάλουν το n/t και να μα φέρουν καθαρό VOB. Θα στρώσει μόνο του δηλαδη?
    Ναι δώσε του λίγο χρόνο, αφού απο άλλους παρόχους δέχεσαι κανονικά είναι κάτι που θα στρώσει, αν συνεχίσει τους κάνεις ενα τηλέφωνο, δεν χρειάζεται καν να αναφέρεις πως έχεις δικό σου κέντρο κλπ

  8. #8
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Fritz 7590
    SNR / Attn
    17(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι δώσε του λίγο χρόνο, αφού απο άλλους παρόχους δέχεσαι κανονικά είναι κάτι που θα στρώσει, αν συνεχίσει τους κάνεις ενα τηλέφωνο, δεν χρειάζεται καν να αναφέρεις πως έχεις δικό σου κέντρο κλπ
    καλησπερα, εχω ακριβως το ιδιο θεμα, το trunk ειναι πανω στο fritz 7590 γερμανικο version με κωδικους απο τον οτε. Δεχομαι κανονικα κλησεις στο κεφαλικο κ στο msn απο ολα τα δικτυα κ απο κινητο οτε, εκτος απο σταθερα οτε. Νομιζα οτι θα φτιαξει αλλα περασαν 5 μηνες κ δν εχει αλλαξει τιποτα, δν εχει νοημα να περιμενεις, παρε τηλ κ ενημερωσε με αν θελεις τι θα σου πουν. Το χρησιμοποιω με αλλα δικτυα για αυτο δν με καιει αλλα καλο ειναι να δουλευει σωστα

  9. #9
    Εγγραφή
    28-05-2019
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Θα πάρω, απλά ήθελα πρώτα να βεβαιωθώ ότι δεν είναι πρόβλημα στις ρυθμίσεις του κέντρου που έχω κάνει.
    Το τι θα μου πουν νομίζω το ξέρουμε από τώρα, ότι γι αυτούς όλα δουλεύουν σωστά και δεν είναι υπεύθυνοι αν χρησιμοποιώ δικό μου εξοπλισμό. Ο τεχνικός που ήρθε να αλλάξει το router από speedport σε oxygen δεν ήξερε καν τι είναι το sip...εκτός και αν το έπαιζε κινέζος. Αν τώρα είμαι τυχερος και βρεθεί κάποιος στο 13888 να ασχοληθεί θα το γράψω εννοείται.

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panagiotis pir Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πάρω, απλά ήθελα πρώτα να βεβαιωθώ ότι δεν είναι πρόβλημα στις ρυθμίσεις του κέντρου που έχω κάνει.
    Το τι θα μου πουν νομίζω το ξέρουμε από τώρα, ότι γι αυτούς όλα δουλεύουν σωστά και δεν είναι υπεύθυνοι αν χρησιμοποιώ δικό μου εξοπλισμό. Ο τεχνικός που ήρθε να αλλάξει το router από speedport σε oxygen δεν ήξερε καν τι είναι το sip...εκτός και αν το έπαιζε κινέζος. Αν τώρα είμαι τυχερος και βρεθεί κάποιος στο 13888 να ασχοληθεί θα το γράψω εννοείται.
    Για να είσαι 101% σίγουρος μπορείς να βάλεις τα στοιχεία ξανά στον εξοπλισμό του ΟΤΕ ώστε να πάρει αυτό την γραμμή και να δοκιμάσεις

  11. #11
    Εγγραφή
    28-05-2019
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να είσαι 101% σίγουρος μπορείς να βάλεις τα στοιχεία ξανά στον εξοπλισμό του ΟΤΕ ώστε να πάρει αυτό την γραμμή και να δοκιμάσεις
    αν και λογικό ήταν το μονό που δεν είχα δοκιμάσει και έψαχνα μόνο τον δικό μου εξοπλισμό.
    Είχα αφήσει πάνω και το παλιό τηλεφωνικό κέντρο όποτε το γύρισα κατευθείαν και πέρασα το sip registration μέσα από το oxygen. Το αποτέλεσμα το ίδιο από σταθερό cosmote περνάει μόνο το κεφαλικό, οπότε είναι θέμα ΟΤΕ... άντε βγάλε άκρη τώρα.....

  12. #12
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Fritz 7590
    SNR / Attn
    17(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παντως εδω κολλαει οτι μου ειχαν πει τηλεφωνικα για μια ρυθμιση πανω στο ρουτερ αναφορικα για τον αριθμο msn αλλα αφορουσε τις εξωτερικες κλησεις οι οποιες θα γινονταν με την χρηση του κεφαλικου αριθμου για να χρησιμοποιω το προγραμμα απεριοριστων κλησεων. Φανταζομαι με καποια προωθηση. Κ να μην δεχτουν πιεσε τους η πες στους απλα ποια ειναι η ρυθμιση στο router για τον msn για να δεχεται κλησεις, υποψιν οτι το fritz 7590 με αγγλικη version ειναι συμβατο ρουτερ οτε αφου το πουλανε επισημα στον οτε κ συγχρωνιζει αυτοματα με τις ρυθμισεις ιντενρετ κ voip αρα μπορουν να σου πουν ποια ειναι η σωστη ρυθμιση για να δεχεσαι κλησεις . Τελος να αναφερω οτι ειχα βαλει το msn νουμερο στο fritz πριν μου το περασουν απο τον οτε, οταν το περασα ελαβα ενημερωση email απο το ρουτερ οτι συχγρονησε κ αυτο το νουμερο κ δοκιμασα να το καλεσω σπομτην δουλεια μου που ειχα σταθερο οτε.το νουμερο για λιγες ωρες δουλευε κανονικα μετα επαθε το ‘δεν αντιστοιχει σε συνδρομιτή´

  13. #13
    Εγγραφή
    28-05-2019
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Daemon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντως εδω κολλαει οτι μου ειχαν πει τηλεφωνικα για μια ρυθμιση πανω στο ρουτερ αναφορικα για τον αριθμο msn αλλα αφορουσε τις εξωτερικες κλησεις οι οποιες θα γινονταν με την χρηση του κεφαλικου αριθμου για να χρησιμοποιω το προγραμμα απεριοριστων κλησεων. Φανταζομαι με καποια προωθηση. Κ να μην δεχτουν πιεσε τους η πες στους απλα ποια ειναι η ρυθμιση στο router για τον msn για να δεχεται κλησεις, υποψιν οτι το fritz 7590 με αγγλικη version ειναι συμβατο ρουτερ οτε αφου το πουλανε επισημα στον οτε κ συγχρωνιζει αυτοματα με τις ρυθμισεις ιντενρετ κ voip αρα μπορουν να σου πουν ποια ειναι η σωστη ρυθμιση για να δεχεσαι κλησεις . Τελος να αναφερω οτι ειχα βαλει το msn νουμερο στο fritz πριν μου το περασουν απο τον οτε, οταν το περασα ελαβα ενημερωση email απο το ρουτερ οτι συχγρονησε κ αυτο το νουμερο κ δοκιμασα να το καλεσω σπομτην δουλεια μου που ειχα σταθερο οτε.το νουμερο για λιγες ωρες δουλευε κανονικα μετα επαθε το ‘δεν αντιστοιχει σε συνδρομιτή´
    Εννοείς ρύθμιση στο trunk? κάτι σαν το context=from-pstn-toheader ?
    Εγώ το spi register το κάνω από το rasberry, μεσα από το freepbx που τρέχει οπότε δεν ξέρω αν θα μπορέσουν να με βοηθήσουν εκει. Ελπίζω να μην απαντάω χαζομάρες. Είναι το πρώτο τηλεφωνικό κέντρο που φτιάχνω και δεν αντιλαμβάνομαι όλους τους όρους σωστά.
    Ευχαριστώ πάντως. Μόλις έχω νεότερα θα ενημερώσω

  14. #14
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Fritz 7590
    SNR / Attn
    17(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panagiotis pir Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείς ρύθμιση στο trunk? κάτι σαν το context=from-pstn-toheader ?
    Φίλε μην ανησυχείς, ούτε κ εγώ γνωρίζω τόσο καλά από Sip, βασικά θα σε χρειαστώ στο μέλλον διότι θέλω κ εγώ να τα μεταφέρω σε Rasbperry. Δεν νομίζω ότι εννοούσε ο τεχνικός ρύθμιση στο trunk, αλλά δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα γιατί μου ειχε πει μόλις μεταφερθεί (το msn νούμερο ήρθε από φορητότητα από viva για την ακρίβεια που με χρέωνε 70 ευρώ τον χρόνο ενώ εδώ πληρώνω 1.5 ευρώ το μήνα!!!) το νούμερο θα ξαναμιλήσουμε κτλ αλλά ποτέ δεν έγινε κάτι τέτοιο, ούτε καν το κυνήγησα κ εγώ. Είχα την εντύπωση πάντως ότι επειδή ο αριθμός ήταν yuboto αρχικά με φορητότητα σε viva κ μετά ote της μορφής 2103000*** ότι είχαν θέμα με την αριθμοδότηση στον οτε αλλά μόλις διάβασα το post σου κατάλαβα ότι εν τέλει αλλού είναι το θέμα.

  15. #15
    Εγγραφή
    28-05-2019
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ήταν θέμα του ΟΤΕ τελικά. καταχώρησαν αίτημα από το τηλεφωνικό κέντρο και μέσα σε ένα 5ωρο το φτιάξανε. Πρώτη φορά που εξυπηρετούμαι τόσο εύκολα και γρήγορα!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panagiotis pir : 16-09-19 στις 16:23.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας