Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 87
  1. #46
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Έχουμε καταλάβει ποιός ήταν το σπασικλάκι στα νιάτα του-στο σχολείο euri...
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  2. #47
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Αλλο το typo (ειχα κανει edit ολη τη φραση και ειχα σβησει κομματια) αλλο η αγνοια της ορθης γραφης.

    Τωρα για τους τονους αυτοι εφευρεθηκαν για να μαθουν στους αλλοδαπους τη χρηση της γλωσσας. ΟΙΑΡΧΑΙΟΙΕΛΛΗΝΕΣΓΡΑΦΑΝΚΑΠΩΣΕΤΣΙ

  3. #48
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλο το typo (ειχα κανει edit ολη τη φραση και ειχα σβησει κομματια) αλλο η αγνοια της ορθης γραφης.

    Τωρα για τους τονους αυτοι εφευρεθηκαν για να μαθουν στους αλλοδαπους τη χρηση της γλωσσας. ΟΙΑΡΧΑΙΟΙΕΛΛΗΝΕΣΓΡΑΦΑΝΚΑΠΩΣΕΤΣΙ
    Θες να μου πεις ότι το να αγνοείς (αυτό κάνεις) τους κανόνες τονικής , απλά το λες typo ;

    Impressive.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  star_trek_tv_spock_3_copy_-_h_2018.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  45,4 KB 
ID: 206795


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  4. #49
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Εμενπέως λέξις!


    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλο το typo (ειχα κανει edit ολη τη φραση και ειχα σβησει κομματια) αλλο η αγνοια της ορθης γραφης.

    Τωρα για τους τονους αυτοι εφευρεθηκαν για να μαθουν στους αλλοδαπους τη χρηση της γλωσσας. ΟΙΑΡΧΑΙΟΙΕΛΛΗΝΕΣΓΡΑΦΑΝΚΑΠΩΣΕΤΣΙ
    Η λέξη "typo" αρχαιοελληνική κι αυτή; Μήπως έπρεπε να τη γράψεις TYPO;
    Ανυπόγραφος

  5. #50
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μόνη σταθερά του παιδιού, η μόνη σίγουρη αξία, η αρχή και το τέλος του κυριολεκτικά (ειδικά σε μικρές ηλικίες) είσαι εσύ ο γονιός, όχι ο δάσκαλος. Εσύ θα διαμορφώσεις όλα τα καλά και τα κακά του στην αρχή και όσο περνάει ο καιρός εσύ, πάντα, θα είσαι το μέτρο σύγκρισης (για καλό και για κακό).
    Θα συμφωνούσα, σε άλλες εποχές. Πλέον ο κανόνας, για τις περισσότερες οικογένειες είναι να βρίσκονται σπίτι κάπου στις 6 το απόγευμα ή ακόμα πιο μετά. Δηλαδή εαν συγκρίνουμε τις 3 το πολύ ώρες γονιού με παιδί με το όλη την υπόλοιπη ημέρα που το παιδί βρίσκεται με φίλους και δασκάλους, ποιός λές να έχει μεγαλύτερο βαθμό επιρροής; Σιγουρα η βαρύτητα του γονιού είναι μεγαλύτερη, είναι σχέση εξάρτησης πρώτα απο όλα, αλλά το παιδί περνά το λιγότερο ένα 8ωρο σχεδόν με φίλους και δασκάλους.
    Και δυστυχώς αυτό απο πολύ πολύ μικρή ηλικία, μιας και ειναι αναμενόμενο ότι η μητέρα το πολύ ένα χρόνο μετά τον τοκετό πρέπει να εργάζεται με πλήρες ωράριο, συνήθως, που σημαίνει το παιδι μεγαλώνει σε παιδικούς σταθμούς....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην τους καίτε τους δασκάλους έτσι εύκολα Ψάξτε γνωρίστε, ρωτήστε, και θα βρείτε λαμπρούς ανθρώπους να επιτελούν τιτάνιο έργο σε πολύ δύσκολες συνθήκες

    Τώρα, σε ό,τι αφορά την είδηση, προσωπικά την ελέγχω με την έννοια πως οι χαμηλές επιδόσεις δεν μου λένε απαραίτητα κάτι για τους διδάσκοντες. Είναι τόσο αρτηριοσκληρωτικά τα προγράμματα διδασκαλίας και τα σχετικά εγχειρίδια που όσο και να θέλει ο δάσκαλος / καθηγητής τι να λέμε.

    Θυμάμαι αρκετά χρόνια πριν (15+) θέλησα να ξεσκονίσω λίγο τις βασικές μου γνώσεις στην Άλγεβρα και είχα πάρει το σχετικό μαθητικό βιβλίο της Β' Γυμνασίου και - όντας πάντοτε καλός έως πολύ καλός στα μαθηματικά που πάντοτε τα αγαπούσα και τα αγαπώ - κόντεψα να ξεχάσω κι εκείνα που θυμόμουν.

    Πάρτε ένα όποιο εγχειρίδιο μαθηματικών ελληνικού γυμνασίου και παραθέστε το με το αντίστοιχο π.χ. του ΗΒ ή των ΗΠΑ και θα νομίσετε ότι εμείς έχουμε ιδιοφυίες για μαθητές και οι δυο αυτές χώρες έχουν ηλίθιους, τόσο βασικά είναι τα δικά τους. Υπάρχει λόγος όμως

    Εμείς έχουμε μείνει σε προγράμματα σπουδών και εγχειρίδια που μόνο γνώσεις δεν περνάνε.

    Απορώ μάλιστα με τον Άνον εδώ ως πρώην εκπαιδευτικό που το καίριο αυτό ζήτημα δεν θίγεται - εκτός και αν μου ξέφυγε κάτι
    Οχι ΠΟΠ, το ανέφερα, και είναι δυστυχώς ένα σημείο. Ειδικά στα ΕΠΑΛ, που υποτίθεται είναι γαι παιδιά για τεχνικά επαγγέλματα, που υποτίθεται δεν τα καταφέρνουν τόσο καλά, και έχουν το ίδιο, ΙΔΙΟ πρόγραμμα και ύλη με τοΓενικό λύκειο. Και αυτό γιατί;
    Γιατί κάποιοι κολλημένοι δεν θέλουν να υπάρχει ένα ΕΠΑΛ, που δεν θα μπορείς να πάς πανεπιστήμιο μετά. Εαν είναι να μπορείς να πας πανεπιστήμιο, τότε τι πρέπει να ξέρεις, πριν μπείς, το ορίζει το πανεπιστήμιο σαν απαραίτητη ύλη - γνώση.
    Εδώ γίνεται μια τεράσια παρανόηση απο τους εκπαιδευτικούς, δυστυχώς, αλλά και τους συγγραφείς των βιβλίων. Αφού πχ κάνεις ξανά τον απειροστικό λογισμό στο πρώτο έτος του πανεπιστήμιο, γιατί στο διάολο ζητάς να τον μάθουν στο Λυκειο; Μάθε κάποια βασικά τέλος πάντων και ως εκεί, μερικές βασικές έννοιες.
    Εμείς έχουμε ένα σύστημα που είναι για να βγάζει όσο το δυνατόν περισσότερους επιστήμονες, δηλαδή πτυχιούχους, και αυτό δυστυχώς έχει να κάνει με το πελατειακό κράτος και την τέραστια δίψα για πτυχία των ελληνων γονιών. Αυτό εκμεταλλεύτηκε απο πολλές μεριές, κάτι που δεν γίνεται στο εξωτερικό, γιατί δεν υπάρχει αυτή η ζέση για πανεπτιστημιακά πτυχία όπως Ελλάδα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης μην κάνετε σύγκριση του τώρα με τις δεκαετίες 1980 και 1990. Και τότε οι γονείς μας δούλευαν ακόμη και 12ώρα, με τη διαφορά ότι ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΠΑΘΕΙΣ! Πολλοί, πάρα πολλοί γονείς σήμερα δεν θέλουν να ασχοληθούν με τα παιδιά τους και τα στέλνουν σε διάφορες δραστηριότητες για να γεμίσουν το ωράριο, είναι συνέχεια με ένα κινητό στο χέρι.
    Επειδή είμαι γονιός και έχω αντιμετωπίσει αυτό το τριπάκι. Αυτό που ήταν η εξαίρεση, κάποια παιδιά να πηγαίνουν πχ μουσική ή αθλητισμό, πλέον έγινε ο κανόνας, και να γεμίζει δραστηριότητες το παιδία. Πίστεψε με, για τον γονιό είναι πολύ χειρότερο, είναι πραγματική δοκιμασία. Στην εποχής μας, δεν θα αφήσεις τον 10χρονο να πάει πχ τένις ή στίβο εαν είναι να αλλάζει 2 -3 λεωφορεία πόσο μάλλον εαν είναι μικρότερος. Δραστηριότητες σημαίνει για τον γονιό, να κάνει τον ταξιτζή, τουλάχιστον μέχρι το παιδί να γίνει 12-14 ετών, και να σπαταλά τον ελεύθερο του χρόνο όχι αράζοντας, αλλά ξεροσταλιάζοντας σε κάποιο θεωρείο στο κολυμβοτήριο ή μέσα στο αμάξι. Σημαίνει να πληρώνει επιπλέον χρήματα για συνδρομές για αυτές τις δραστηριότητες, και έξοδα για υλικά και αναλώσιμα. Γιατί δεν είναι δωρεάν. Μόνο για πρωταθλητές είναι δωρεάν....
    Δυστυχώς έχει επικρατήσει μια κατάσταση ενοχής, εαν δεν πάς το παιδί σε δραστηριότητες που πιθανόν να είναι καλός, του κόβεις τα φτερά και άλλα τέτοια. Υπάρχει μια τεράστια ενοχή (το έχω αντιμετωπίσει), σε συναντήσεις γονέων είτε φιλικές είτε σε σχολεία κλπ, να μιλάνε για τις δραστηριότητες των παιδιών τους, και να σε ρωτάνε και να ές δεν πάει πουθενά.
    Μα τι κάνει;;;;;
    Πίστεψε με, όσο και να προσπαθείς να μην μπείς στο τριπάκι, αυτό το πράγνα σε συνθλίβει, ειδικά όταν ξέρεις ότι οι κοινωνικές πλέον δραστηριότητες των παιδιών είναι σχολείο και δραστηριότητες πλέον.
    Δεν είναι παρκάρισμα.
    Θα ήταν παρκάρισμα, εαν ήταν τελείως δωρεάν ή εστω με ελάχιστο κόσστος (που δεν είναι, ακόμα και εαν ανήκεις σε ευπαθείς ομάδες και χαμηλού εισοδήματος όπως εγώ με 4 παιδιά) και δωρεάν επίσης υλικά και αναλώσιμα που χρειάζονται.
    Και παρόλο που δεν πιστεύω στις δραστηριότητες, έχω περάσει με τα παιδιά άπειρες.... ΠΟλλές φορές μόνο η διαδρομή ήταν πάνω απο μισή ώρα να πάς, ΜΟΝΟΝ, με το αυτοκίνητο. Και πραγματικά, ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΠΗΓΑΙΝΩ σε "δραστηριότητες". Πλέον δεν με νοιάζει τι λένε. Απλά έχω κουραστεί πάρα πολύ.
    Προφανώς δεν έχεις παιδιά για να το λές αυτό, ή εαν έχεις, είσαι απο τους τυχερούς που δεν πρέπει να κάνεις τον ταξιτζή.

  6. #51
    Εγγραφή
    28-09-2012
    Μηνύματα
    860
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα συμφωνούσα, σε άλλες εποχές. Πλέον ο κανόνας, για τις περισσότερες οικογένειες είναι να βρίσκονται σπίτι κάπου στις 6 το απόγευμα ή ακόμα πιο μετά. Δηλαδή εαν συγκρίνουμε τις 3 το πολύ ώρες γονιού με παιδί με το όλη την υπόλοιπη ημέρα που το παιδί βρίσκεται με φίλους και δασκάλους, ποιός λές να έχει μεγαλύτερο βαθμό επιρροής; Σιγουρα η βαρύτητα του γονιού είναι μεγαλύτερη, είναι σχέση εξάρτησης πρώτα απο όλα, αλλά το παιδί περνά το λιγότερο ένα 8ωρο σχεδόν με φίλους και δασκάλους.
    Και δυστυχώς αυτό απο πολύ πολύ μικρή ηλικία, μιας και ειναι αναμενόμενο ότι η μητέρα το πολύ ένα χρόνο μετά τον τοκετό πρέπει να εργάζεται με πλήρες ωράριο, συνήθως, που σημαίνει το παιδι μεγαλώνει σε παιδικούς σταθμούς....

    - - - Updated - - -



    Οχι ΠΟΠ, το ανέφερα, και είναι δυστυχώς ένα σημείο. Ειδικά στα ΕΠΑΛ, που υποτίθεται είναι γαι παιδιά για τεχνικά επαγγέλματα, που υποτίθεται δεν τα καταφέρνουν τόσο καλά, και έχουν το ίδιο, ΙΔΙΟ πρόγραμμα και ύλη με τοΓενικό λύκειο. Και αυτό γιατί;
    Γιατί κάποιοι κολλημένοι δεν θέλουν να υπάρχει ένα ΕΠΑΛ, που δεν θα μπορείς να πάς πανεπιστήμιο μετά. Εαν είναι να μπορείς να πας πανεπιστήμιο, τότε τι πρέπει να ξέρεις, πριν μπείς, το ορίζει το πανεπιστήμιο σαν απαραίτητη ύλη - γνώση.
    Εδώ γίνεται μια τεράσια παρανόηση απο τους εκπαιδευτικούς, δυστυχώς, αλλά και τους συγγραφείς των βιβλίων. Αφού πχ κάνεις ξανά τον απειροστικό λογισμό στο πρώτο έτος του πανεπιστήμιο, γιατί στο διάολο ζητάς να τον μάθουν στο Λυκειο; Μάθε κάποια βασικά τέλος πάντων και ως εκεί, μερικές βασικές έννοιες.
    Εμείς έχουμε ένα σύστημα που είναι για να βγάζει όσο το δυνατόν περισσότερους επιστήμονες, δηλαδή πτυχιούχους, και αυτό δυστυχώς έχει να κάνει με το πελατειακό κράτος και την τέραστια δίψα για πτυχία των ελληνων γονιών. Αυτό εκμεταλλεύτηκε απο πολλές μεριές, κάτι που δεν γίνεται στο εξωτερικό, γιατί δεν υπάρχει αυτή η ζέση για πανεπτιστημιακά πτυχία όπως Ελλάδα.
    Έχει αλλάξει κάτι τώρα; Ήμουν σε ΕΠΑΛ πριν 9 χρόνια, και η ύλη στα μαθηματικά ήταν για γέλια. Κάτι πολύ απλές παραγώγους κάναμε που έβγαιναν αν θυμόσουν τους βασικούς τύπους. Για αυτόν τον λόγο μετά στο ΤΕΙ οι περισσότεροι τα έβρισκαν μπαστούνια στον απειροστικό, ενώ αυτοί του γενικού λυκείου ήταν πιο οικείοι. Είχαν μάλιστα φτιάξει τμήμα ενισχυτικής διδασκαλίας για τον απειροστικό λογισμό Ι, λόγω του μεγάλου ποσοστού αποτυχίας στο συγκεκριμένο μάθημα. Το μόνο θετικό του ΕΠΑΛ ήταν ότι είχες τα μαθήματα ειδικότητας τα οποία βοηθούσαν πολύ στα αντίστοιχα της σχολής, οπότε οι μαθητές του ΕΠΑΛ είχαν εκεί καλύτερο background από τους αντίστοιχους του γενικού.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος HackFreak : 14-09-19 στις 12:37.
    None of our beliefs are quite true; all have at least a penumbra of vagueness and error.
    Bertrand Russell

  7. #52
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα συμφωνούσα, σε άλλες εποχές. Πλέον ο κανόνας, για τις περισσότερες οικογένειες είναι να βρίσκονται σπίτι κάπου στις 6 το απόγευμα ή ακόμα πιο μετά. Δηλαδή εαν συγκρίνουμε τις 3 το πολύ ώρες γονιού με παιδί με το όλη την υπόλοιπη ημέρα που το παιδί βρίσκεται με φίλους και δασκάλους, ποιός λές να έχει μεγαλύτερο βαθμό επιρροής; Σιγουρα η βαρύτητα του γονιού είναι μεγαλύτερη, είναι σχέση εξάρτησης πρώτα απο όλα, αλλά το παιδί περνά το λιγότερο ένα 8ωρο σχεδόν με φίλους και δασκάλους.
    Και δυστυχώς αυτό απο πολύ πολύ μικρή ηλικία, μιας και ειναι αναμενόμενο ότι η μητέρα το πολύ ένα χρόνο μετά τον τοκετό πρέπει να εργάζεται με πλήρες ωράριο, συνήθως, που σημαίνει το παιδι μεγαλώνει σε παιδικούς σταθμούς....
    Μα για αυτό σου διευκρίνισα ήδη πως το παιδί περνά χρόνο με δασκάλους αλλά όλο και λιγότερο χρόνο με δάσκαλο. Δεν υπάρχει πλέον η "σταθερή" επιρροή από 1-2 άτομα πέραν της οικογένειας στα πρώτα, κρίσιμα χρόνια (μέχρι τα μέσα του Δημοτικού, ουσιαστικά). Από τη στιγμή που αλλάζει συνέχεια στη διάρκεια της ημέρας (ναι, ακόμα και όλες αυτές τις υπερβολικά πολλές ώρες εκτός σπιτιού) ανθρώπους πάνω από το κεφάλι του, λαμβάνει τελείως διαφορετικά πρότυπα συμπεριφοράς, τελείως διαφορετικές αντιδράσεις, ανάλογα σε τι κοπής άνθρωπο πέφτει κάθε φορά. Δεν υπάρχει πιο "Ο Δάσκαλος", αυτό που συνηθίσαμε εμείς (η Μάγδα με είχε σε όλο το Δημοτικό) για να έχεις συγκεκριμένα πράγματα να αντιμετωπίσεις. Θα πέσεις στον στραβό, θα πέσεις στον δύστροπο, θα πέσεις στον γελαστό, θα πέσεις στον ευδιάθετο, θα πέσεις στον καλοπροαίρετο κλπ. Δεν υπάρχει πια ενιαίο "μέτωπο", ενιαία αντιμετώπιση.

    Από όλους αυτούς, θα δεχτείς σίγουρα σαν παιδί κάποιες επιδράσεις, αλλά δεν έχεις κάποια "σταθερά". Αυτή, για εμένα, είναι πάντα το σπίτι (αν θέλεις, βάλε και τους παππούδες στον ορισμό του σπιτιού), οι γονείς. Αν οι γονείς είναι αδιάφοροι, αν είναι παρτάκηδες, αν είναι "ναι, πάρε ότι θες/κάνε ότι θες" για να αντισταθμίσουν τη δική τους κούραση-ανεπάρκεια-βαρεμάρα κλπ, το παιδί ήδη έχει από νωρίς μάθει σε αυτό το πρότυπο, από το απόλυτο πρότυπό του, τους γονείς/το σπίτι. Με ποιόν τρόπο θα δεχτεί, λοιπόν, πχ την ησυχία μέσα στην τάξη όταν έχει μάθει σε φωνές/καυγάδες/βρισίδια (ξέρεις τι ωραίο είναι να ακούς από 6χρονο χριστοπαναγίες επειδή...?) αν τυχόν άλλα 4-5 μέσα στην ίδια τάξη είναι στο ίδιο μήκος κύματος (ώστε να μην υπάρχει και επαρκές ορθό πρότυπο μίμησης)?

    Στο κάτω-κάτω, ο Δάσκαλος είναι 1 vs 25...Αν εσύ, γονέα, δεν μπορείς να "στρώσεις" το παιδί σου που είσαι 2 vs 1, ο άλλος θα βγάλει τα σπασμένα σου? Δε λέω, ωραίο το Good Will Hunting...

    Όλα τα παραπάνω, δεν απαλλάσσουν τους Εκπαιδευτικούς ούτε στο ελάχιστο από ευθύνες για όσα άλλα αναφέρεις, ούτε για τις προσωπικές τους αδυναμίες-ελλείψεις-ανεπάρκειες. Αρνούμαι, απλά, να δεχτώ ότι το Σχολείο (ιδιαίτερα το "πολιτικά ορθό"-ευνουχισμένο σημερινό Σχολείο) έχει ρόλο (και δυνατότητα) να αντικαταστήσει την Αγωγή που πρέπει οποιοδήποτε παιδί να λαμβάνει σπίτι του.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  8. #53
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή είμαι γονιός και έχω αντιμετωπίσει αυτό το τριπάκι. Αυτό που ήταν η εξαίρεση, κάποια παιδιά να πηγαίνουν πχ μουσική ή αθλητισμό, πλέον έγινε ο κανόνας, και να γεμίζει δραστηριότητες το παιδία. Πίστεψε με, για τον γονιό είναι πολύ χειρότερο, είναι πραγματική δοκιμασία. Στην εποχής μας, δεν θα αφήσεις τον 10χρονο να πάει πχ τένις ή στίβο εαν είναι να αλλάζει 2 -3 λεωφορεία πόσο μάλλον εαν είναι μικρότερος. Δραστηριότητες σημαίνει για τον γονιό, να κάνει τον ταξιτζή, τουλάχιστον μέχρι το παιδί να γίνει 12-14 ετών, και να σπαταλά τον ελεύθερο του χρόνο όχι αράζοντας, αλλά ξεροσταλιάζοντας σε κάποιο θεωρείο στο κολυμβοτήριο ή μέσα στο αμάξι. Σημαίνει να πληρώνει επιπλέον χρήματα για συνδρομές για αυτές τις δραστηριότητες, και έξοδα για υλικά και αναλώσιμα. Γιατί δεν είναι δωρεάν. Μόνο για πρωταθλητές είναι δωρεάν....
    Δυστυχώς έχει επικρατήσει μια κατάσταση ενοχής, εαν δεν πάς το παιδί σε δραστηριότητες που πιθανόν να είναι καλός, του κόβεις τα φτερά και άλλα τέτοια. Υπάρχει μια τεράστια ενοχή (το έχω αντιμετωπίσει), σε συναντήσεις γονέων είτε φιλικές είτε σε σχολεία κλπ, να μιλάνε για τις δραστηριότητες των παιδιών τους, και να σε ρωτάνε και να ές δεν πάει πουθενά.
    Μα τι κάνει;;;;;
    Πίστεψε με, όσο και να προσπαθείς να μην μπείς στο τριπάκι, αυτό το πράγνα σε συνθλίβει, ειδικά όταν ξέρεις ότι οι κοινωνικές πλέον δραστηριότητες των παιδιών είναι σχολείο και δραστηριότητες πλέον.
    Δεν είναι παρκάρισμα.
    Θα ήταν παρκάρισμα, εαν ήταν τελείως δωρεάν ή εστω με ελάχιστο κόσστος (που δεν είναι, ακόμα και εαν ανήκεις σε ευπαθείς ομάδες και χαμηλού εισοδήματος όπως εγώ με 4 παιδιά) και δωρεάν επίσης υλικά και αναλώσιμα που χρειάζονται.
    Και παρόλο που δεν πιστεύω στις δραστηριότητες, έχω περάσει με τα παιδιά άπειρες.... ΠΟλλές φορές μόνο η διαδρομή ήταν πάνω απο μισή ώρα να πάς, ΜΟΝΟΝ, με το αυτοκίνητο. Και πραγματικά, ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΠΗΓΑΙΝΩ σε "δραστηριότητες". Πλέον δεν με νοιάζει τι λένε. Απλά έχω κουραστεί πάρα πολύ.
    Προφανώς δεν έχεις παιδιά για να το λές αυτό, ή εαν έχεις, είσαι απο τους τυχερούς που δεν πρέπει να κάνεις τον ταξιτζή.
    Εμ βλέπεις; Και οι γονείς μου έστελναν εμένα και την αδελφή μου μια κολυμβητήριο ή στίβο στον Πανιώνιο ή μπαλέτο την αδελφή μου, μόνο που αυτές οι δραστηριότητες ήταν δεν ήταν 200-300 μέτρα μακριά από το σπίτι μας. Οι γονείς αναλάμβαναν καθήκοντα ταξί μόνο όταν είχαμε απόγευμα προς βράδυ σχολείο ή στίβο στο γήπεδο του Πανιωνίου. Ξέχωρα τα Αγγλικά που ήταν μια ευθεία από το σπίτι μας, που πηγαίναμε μόνοι μας ή παρέα με άλλα παιδιά της γειτονιάς. Στη πορεία βέβαια κόπηκαν οι αθλητικές δραστηριότητες γιατί απλούστατα δεν γουστάραμε πρωταθλητισμό.

    Υπήρχε όμως μια διαφορά: Και εγώ και η αδελφή μου βγαίναμε καμια φορά με παιδικούς φίλους και πηγαίναμε για κανά φαγητό, δεν ήμασταν όλη την ημέρα κλεισμένοι σε ένα σπίτι με ένα βιβλίο, ούτε τρέχαμε από τη μια άκρη της Αθήνας στην άλλη για δραστηριότητες. Ήμασταν σε μια γειτονιά που τα είχε -σχεδόν- όλα, και που φυσικά παίζαμε και στο Άλσος. Καθημερινές έτσι; Πόσα παιδιά έχουν σήμερα αυτού του είδους ελευθερία;

    Όχι δεν έχω παιδιά, έχω όμως γνωστούς που τα παιδιά τους πάνε σε ιδιωτικά εκπαιδευτήρια και τα έχουν γεμίσει με ενδοσχολικές δραστηριότητες μέχρι τις 19:00 το βράδυ. Με το ζόρι να απασχολούνται με κάτι για να μην ασχοληθούν αυτοί. Νόμιζαν ότι θα ήταν όλα μέλι-γάλα με τα 10ωρα που βαράνε στις δουλειές τους. Και εντάξει το ένα έχει μαθησιακές δυσκολίες (ΔΕΠΥ) και αναγκαστικά χρειάζεται βοήθεια ειδικού, πάσο. Για τα άλλα τα νορμάλ, τόσο δύσκολο είναι να αφιερώσουν λίγο χρόνο μαζί τους;

    Αλλά τι λέω, εδώ βλέπω γονείς στο Άλσος με τα παιδιά τους, το παιδί να τρέχει ή να κάνει κούνιες και ο γονιός να κοιτάει το... facebook στο κινητό.

  9. #54
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Μια τριμελής επιστροπή από 4-5 άτομα (αργόσχολοι) αποφάνθηκε ότι "δεκαεξάχρονοι υστερούν σημαντικά σε κρίσιμα μαθήματα του σχολείου, τα οποία αντιστοιχούν σε βασικές δεξιότητες για τη ζωή"
    Δηλαδή όποιος δεν ξέρει καλή γεωμετρία, φυσική και χημεία στερείται βασικές δεξιότητες για την ζωή; Εγώ θα έβαζα την επιτροπή υποχρεωτικά (με βούρδουλα) σε ένα αγροτικό να πάνε να μαζέψουν ελιές το φθινόπωρο μήπως μάθουν ότι το λάδι δεν φυτρώνει στο σουπερ μαρκετ και για να δουλέψουν και μια φορά στην ζωή τους.

  10. #55
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια τριμελής επιστροπή από 4-5 άτομα (αργόσχολοι) αποφάνθηκε ότι "δεκαεξάχρονοι υστερούν σημαντικά σε κρίσιμα μαθήματα του σχολείου, τα οποία αντιστοιχούν σε βασικές δεξιότητες για τη ζωή"
    Δηλαδή όποιος δεν ξέρει καλή γεωμετρία, φυσική και χημεία στερείται βασικές δεξιότητες για την ζωή; Εγώ θα έβαζα την επιτροπή υποχρεωτικά (με βούρδουλα) σε ένα αγροτικό να πάνε να μαζέψουν ελιές το φθινόπωρο μήπως μάθουν ότι το λάδι δεν φυτρώνει στο σουπερ μαρκετ και για να δουλέψουν και μια φορά στην ζωή τους.
    Το μαζεμα ελιας μπορει να μη θελει ιδιαιτερες γνωσεις αλλα το χωραφι και η φυτικη παραγωγη γενικοτερα θελει - ισως και μερικως εξειδικευμενες. Ακομα και η γεωμετρια μπορει να ειναι χρησιμη οταν για παραδειγμα θες να κανεις χαραξη χωραφιου. Καποιος που δεν εχει γεωμετρικο background μπορει να παιδευεται μερες και στο τελος να απελπιστει.

  11. #56
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.630
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    αυτους που φοβαμαι δεν ειναι αυτοι που απελπιζονται αλλα αυτοι που παλευουν να κανουν οτι μπορουνε με οτι ξερουνε χωρις να εχουν προβληματιστει για το αν φτανει αυτο που ξερουνε .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  12. #57
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μαζεμα ελιας μπορει να μη θελει ιδιαιτερες γνωσεις αλλα το χωραφι και η φυτικη παραγωγη γενικοτερα θελει - ισως και μερικως εξειδικευμενες. Ακομα και η γεωμετρια μπορει να ειναι χρησιμη οταν για παραδειγμα θες να κανεις χαραξη χωραφιου. Καποιος που δεν εχει γεωμετρικο background μπορει να παιδευεται μερες και στο τελος να απελπιστει.
    Σοβαρά τώρα θέλει να έχεις "γεωμετρικό background " για να κάνεις χάραξη χωραφιού; μην το πεις σε κανένα αγρότη θα γελάει για μέρες.

    - - - Updated - - -

    It takes a certain type of person to waste intelligent concentration on classroom/academic problems. These are lifeless bureaucrats who can muster sterile motivation. Some people can only focus on problems that are real, not fictional textbook ones (see the note below where I explain that I can only concentrate with real not fictional problems).
    Σχετικό: απολαύστε Taleb να επιτίθεται στην απάτη του IQ test:
    https://medium.com/incerto/iq-is-lar...e-f131c101ba39

  13. #58
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια τριμελής επιστροπή από 4-5 άτομα (αργόσχολοι) αποφάνθηκε ότι "δεκαεξάχρονοι υστερούν σημαντικά σε κρίσιμα μαθήματα του σχολείου, τα οποία αντιστοιχούν σε βασικές δεξιότητες για τη ζωή"
    Δηλαδή όποιος δεν ξέρει καλή γεωμετρία, φυσική και χημεία στερείται βασικές δεξιότητες για την ζωή; Εγώ θα έβαζα την επιτροπή υποχρεωτικά (με βούρδουλα) σε ένα αγροτικό να πάνε να μαζέψουν ελιές το φθινόπωρο μήπως μάθουν ότι το λάδι δεν φυτρώνει στο σουπερ μαρκετ και για να δουλέψουν και μια φορά στην ζωή τους.
    Εσυ με τι γνώσεις βγάζεις κάποιους αργόσχολους; Τους γνωρίζεις, έχεις ιδέα ποιοι καν είναι ;ή απλά πετάμε μια για να τη πετάξουμε, ως συνήθως κάνουν κάποιοι επειδή .... ανάθεμα και αν ήξερα γιατί το κάνουν και ποιο κενό γεμίζουν;

    Οσο για τα υπόλοιπα που γράφεις, ε, και γω θα έβγαλα ένα βουρδουλα ναααα με το συμπάθειο και θα τους μάθαινα ότι πρέπει να εμβολιάζονται και αν ακούσουν κανέναν να μιλά με λογικές όχι εμβόλια κλπ να τους κάνουν επιτόπου τόπι στο ξύλο


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  14. #59
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σοβαρά τώρα θέλει να έχεις "γεωμετρικό background " για να κάνεις χάραξη χωραφιού; μην το πεις σε κανένα αγρότη θα γελάει για μέρες.
    Και ομως θελει. Πχ για να βαλεις αμπελια σε σειρες αμα εχει λιγο ανομοιομορφια το χωραφι ειναι εφιαλτης χωρις γεωμετρια. Ενας γεωπονος ειχε τρολαρει κατι μεταναστες που ισχυριζονταν οτι "ξερουν" και τους αφησε να παιδευονται 3 μερες γιατι ηξερε οτι δε θα τα καταφερουν. Σου λεει αφου λετε οτι ξερετε, αντε... να σας δω. Τη 4η δε ξαναπατησαν... δλδ εχασαν 3 μερες μεροκαματο προσπαθωντας να κανουν κατι που δε μπορουσαν αλλα τους φαινονταν ...πανευκολο. Και που φυσικα δεν ηταν.

  15. #60
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσυ με τι γνώσεις βγάζεις κάποιους αργόσχολους; Τους γνωρίζεις, έχεις ιδέα ποιοι καν είναι ;
    -Τι άλλο από αργόσχολος μπορεί να είναι κάποιος που μετέχει σε διορισμένη επιτροπή απο υπουργο παιδείας, τετραετους θητείας και με την ονομασία Α.ΔΙ.Π.Π.Δ.Ε. ;;; (αποστολή της είναι "η διασφάλιση υψηλής ποιότητας στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση")

    -Επίσης θα εισήγαγα την "βρεγμένη σανίδα" ως μέσω συνετισμού σε όσους θέλουν να κάνουν κουμάντο στις ζωές των άλλων
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος shadowman : 15-09-19 στις 10:41.

Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας