Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 87
  1. #16
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    ωραίος Anon!

  2. #17
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.785
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    @PetrosK
    Για να δούμε μερικά πράγματα με το όνομά τους.
    Στο εξωτερικό, ότι έχει να κάνει με την εκπαίδευση, είναι δουλειά και ευθυνη του σχολείου. Οχι του γονιού.
    Μάλιστα οι ψυχολόγοι είναι κάθετοι σε αυτό. ΑΠΟΛΥΤΑ.
    Ο γονιός πρέπει ναναι γονιός, και όχι ο δάσκαλος, φροντιστής, στο σπίτι.
    Να σου λοιπόν και τον αντίλογο, γιατί εχω παιδί με μαθησιακές δυσκολίες, και η εύκολη ταμπέλα απο δασκάλους (υπόψιν, είμαι/'ημουν εκπαιδευτικός) είναι ότι οι γονείς δεν ενδιαφέρονται. Μάλιστα πολλοί δάσκαλοι στο δημοτικό, έχουν ως εύκολη λύση να φορτώνουν με εργασίες και φωτοτυπίες το παιδι στο σπίτι, ενώ αυτό ειναι ΑΝΤΙΘΕΤΟ στις οδηγίες του υπουργείου. Σε βαθμό που έχω μαλώσει με δασκάλους, και τους εχω φέρει σε κόντρα με σχολικούς συμβούλους (όσο ο σχολικός σύμβουλος δεν ξέρει τι γίνεται, στα @@ του).
    ΕΥΘΥΝΗ της εκπαίδευσης ενός παιδιού δεν είναι ο γονέας. Εαν ήταν, θα επιτρεπόταν και η αυτοδιδασκαλία. Εαν υπάρχουν άλλα προβλήματα, που οδηγούν τους δασκάλους να εφαρμόζουν τέτοιες πρακτικές, τότε είναι άλλο θέμα, και αυτό το άλλο θέμα πρέπει να αναδειχτεί, όχι να ερφαρμόζουμε κακές πρακτικές (οι γονείς να κάνουν τον αστυνόμο και τον φροντιστή). Εαν δεν με πιστεύετε, ρωτήστε οποιονδήποτε παιδοψυχολόγο.... Το μόνο ίσως που θα έπρεπε να κάνει ένας γονιός κανονικά είναι, σε συνεργασία με τον δάσκαλο, να εφαρμόζει κάποιο σύστημα ανταμοιβής και ίσως ποινής (πχ όχι παιχνίδι) ανάλογα με την συμπεριφορά στο σχολείο. Ομως ελάχιστοι δάσκαλοι κάνουν τον κόπο της καθημερινής αναφοράς, το ξέρω είναι δύσκολο... Αλλά πλέον υπάρχει και app για αυτό, ένας δάσκαλος του γιου μου το χρησιμοποιούσε, και ειναι πολύ καλό (ClassDojo)
    Oμως επιμένω για την
    1) έλλειψη τεχνικής αρτιότητας πολλών δασκάλων. και, το σημαντικότερο
    2) πολλοί δασκαλοι δεν πρέπει να ασκούν το επάγγελμα αυτό, για ψυχολογικούς λόγους.

    ΥΓ. Μεγάλωσα σε ορεινό χωριό με λίγα παιδιά, διθέσιο σχολείο (αν δεν καταλαβαίνετε τι είναι αυτό, είναι δημοτικό όπου έχει δυο αίθουσες, ΜΟΝΟΝ, και στην μια είναι η 2α, 5η κι 6η, απο 3-6 παιδιά η κάθε τάξη, και η άλλη αίθουσα είναι η 1η, 3η, 4η και ο δάσκαλος έκανε μάθημα, σε ολους, έβαζε άσκηση στους μεν, παράδιδε τους δε), Δεν είχα βοήθεια στο σπίτι, οι παπούδες μου ήταν αγράμματοι, και επιπλέον, στο χωριό, μόνο για διάβασμα και φωτοτυπίες δεν είχαμε το μυαλό μας. Μια αντιγραφή και αυτή κακήν κακώς.
    Δεν μας εμπόδισε καθολου να μορφοθούμε. Δεν είχαν οι δάσκαλοι μας την απαίτηση, να κοιτάνε τις εργασίες μας οι γονείς / παπούδες, να μας κάνουν μαθήματα και μπλα μπλα.....σαν παιδιά, τον περισσότερο χρόνο, ΠΑΙΖΑΜΕ..... Αλήθεια, τώρα ένα παιδί με τόση σουλειά που του φορτώνουν, πότε θα παίξει;
    Προς τι λοιπόν όλο αυτό, το ότι οι γονείς πρέπει να ασχολούνται σε ΑΥΤΟΝ τον βαθμο με τα της εκπαίδευσης; Μήπως έχει να κάνει με την ανικανότητα των δασκάλων; Η' μήπως είναι ένας εύσχημος τρόπος ια να φύγει η ευθύνη απο πάνω τους; (εγώ έκανα την δουλειά μου, και εργασίες έδινα, και φωτοτυπίες, αυτά τα σκασμένα δεν τις κάνανε, γιατί έχουνε @@ρες γονείς που δεν ασχολούνται, να κάνουν τον φροντιστή στο παιδί τους όλο το απόγευμα....)

    - - - Updated - - -



    Ειναι χαμένο παιχνίδι γιατι οι έλληνες δάσκαλοι είναι ανίκανοι. Τουλάχιστον οι τωρινοί. ΟΙ παλαιότροι, μπορεί να μας δέρνανε με την βέργα, αλλά ήταν πολύ καλύτεροι.... Μπορώ να σκεφτώ πολλά γιατί έχει γίνει αυτό..... Ισως έχει να κάνει και με το γεγονός ότι παλαιότερα, αυτό που θέλαν στο δημοτικό ήταν απλά να το βγάλεις, να ξέρεις γραφή ανάγνωση και λίγο αρθιμητική και λίγο απο την ιστορία του έθνους και της θρησκείας (sic!) και τέλος. Σήμερα; Το παιδί του δημοτικού πρέπει να προετοιμαστεί να βγάλει την 2βάθμια, να πάει πανεπιστή,ιο. Αλλοι στόχοι, άλλες προτεραιότητες.

    - - - Updated - - -

    Για μένα η π 1βάθμια εκπαίδευση είναι τόσο σημαντική, όσο τίποτε άλλο. Γιατί επηρεάζει βαθύτατα και καίρια ένα παιδί, στην 2βάθμια απλά προσθέτουμε μερικές πινελιές. (στην 1βάθμια πλέον ανήκει και το νηπιαγωγείο)
    Για αυτό πιστεύω ότι οι δάσκαλοι στην 1βάθμια πρέπει να περνάνε απο πολύ κρισάρα. ΠΟλύ αξιολόγηση. ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ. Γιατί ένα όχι ευκαταφρόνητο ποσοστό είναι ακατάλληλοι τελείως για δάσκαλοι. Και να περνάνε και συνεχως αξιολόγηση, δια βίου.
    Και φυσικά να έχουν και καλό μισθό, πολύ καλύτερο απο αυτό της 2βάθμιας ίσως, αλλά είπαμε, οι απαιτήσεις απο αυτούς πολύ μεγαλύτερες, ο έλεγχος και η αξιολόγηση τους συνεχής.
    Και δεν έχει σημασία να έχεις τα τέλεια σχολεία, αυτό που έχει την μεγαλύτερη σημασία είναι ο άνθρωπος ο άνθρωπος στην εκπαίδευση, ο εκπαιδευτικός, είναι το μεγάλο κεφάλαιο, και δεν μπορεί αυτο να αναπληρωθεί με σχολεία με πισίνες, με διαδραστικούς πίνακες, με εργαστήρια που θα τα ζήλευε ερευνητικό κέντρο, και data centre που θα το ζήλευε η Google. Tίποτα απο αυτά δεν χρειάζεται, εαν έχεις το σωστό ανθρωπινο κεφάλαιο. Δάσκαλους που θα μπορέσουν να κάνουν τα παιδιά να αγαπήσουν την γνώση και την μάθηση, να βλέπουν το διάβασμα και την μελέτη ως ευχάριστη απασχόληση αν όχι παιχνίδι, παιδιά που θα μάθουν να λειτουργούν ομαδικά, να μην κάνουν διακρίσεις, κλπ
    Κάτσε ρε συ...με πήρες από τα μούτρα και συμφωνούμε κιόλας (ειδικά στο υπογραμμισμένο)!

    Όταν γράφω να ασχοληθεί ο γονιός με το παιδί, δεν εννοώ για να το "διαβάσει". Το "βοηθήσει στα μαθήματα" που αναφέρω, είναι λάθος έκφραση δική μου. Δεν θεωρείς ότι ο γονιός πρέπει λιγάκι να έχει μια άποψη για το τι κάνει το παιδί στο σπίτι? Θα ρωτήσεις το πιτσιρίκι αν "έκανε τα μαθήματα/διάβασε", θα σου πει "ναι" και τέλος? Μετά, όταν δεν...τί θα κάνεις? Θα περιμένεις στο 3μηνο να σου πει ο δάσκαλος ότι "δεν πάει καλά, μου έρχεται αδιάβαστος, χωρίς εργασίες" και θα ασχοληθείς εκ των υστέρων? Εννοείται πως δεν έχει δουλειά το παιδί να έρχεται με 10 φωτοτυπίες και 20 φυλλάδια σπίτι 2α δημοτικού, αλλά μην τα αφήνουμε κι όλα στην τύχη (οι δάσκαλοι που αναφέρεις...άλλοι ανεπαρκείς, άλλοι αδιάφοροι, άλλοι μπουχτισμένοι, άλλοι απλά δεν προλαβαίνουν να συμμαζέψουν τα ασυμμάζευτα).

    Σου ανέφερα κιόλας παραδείγματα γονιών και παιδιών που έχουν "φτιάξει"...δεν ξέρουν να ντύνονται, δεν ξέρουν να δέσουν κορδόνια, δεν ξέρουν τι μαθήματα είχαν σήμερα/βιβλία+τετράδια (αλλά ξέρουν να ανοίγουν tablet και να χαζολογάνε στο tube από 2.5-3 ετών!). Ο άλλος δεν στέλνει το παιδί του σχολείο καθημερινά (σε ιδιωτικό, φαντάσου). Γονείς με συστάσεις για εκτίμηση για πιθανότητες μαθησιακών διαταραχών, στα @@ τους! Φτάνουν παιδιά γυμνάσιο και αδυνατούν να "πουν" την προπαίδεια ή να βάλουν σωστούς τόνους και η αντίδραση (κυριολεκτικά) του γονέα είναι "φταίνε οι δάσκαλοι και το σχολείο" (πας καλά, ρε...έχει αλλάξει 6 δασκάλους το παιδί σου στο Δημοτικό, όλοι άχρηστοι?)! Γονιός του οποίου το παιδί έσπασε κάθισμα σχολικού, έβρισε και επιτέθηκε σε συνοδό (3η Δημοτικού...), απειλούσε και με μηνύσεις από πάνω. Δεν μιλάμε για "διάβασμα"...μιλάμε για απλή καθημερινή συμπεριφορά των παιδιών.

    Προφανώς για κάθε τέτοιο παιδί που αναφέρω έχω αντίστοιχα παραδείγματα εξαιρετικών σε συμπεριφορά (πρώτα από όλα) και επιδόσεις παιδιών, αλλά μόνος σου τα γράφεις παραπάνω...πέφτει όλο και περισσότερο το συνολικό επίπεδο, και φταίμε όλοι για αυτό (Κράτος-Σχολεία/Εκπαιδευτικοί-Γονείς/Οικογένειες).

    Μια μεγάλη ένσταση, μόνο, σε ένα σημείο που αναφέρεις για τους ψυχολόγους και την άποψή τους για το οτιδήποτε (ειδικά στην εκπαίδευση και ανατροφή παιδιών)...@@ κλέφτικα. Οι θεωρίες και οι ιδέες τους, είναι για γέλια τις περισσότερες φορές. Πειράματα κάνουν κι ότι τους κάτσει.

    Το θες κι αλλιώς? Αν λέμε ότι οι απόφοιτοι ελλ. ΑΕΙ στέκονται παντού επάξια (τόσο σήμερα όσο και στο παρελθόν), είναι ακριβώς γιατί το εκπ. σύστημα το οποίο ζήσανε αυτοί οι απόφοιτοι από παιδιά (και πολύ περισσότερο ισχύει ακόμα και τώρα στα ΑΕΙ) είναι αυτό το αναχρονιστικό της "δουλειάς στο σπίτι" και τον "τόμων θεωρητικής και μόνο γνώσης". Μάθανε να δουλεύουν αυτά τα παιδιά, από παιδιά...όχι στα 18 τους. Ζορίστηκαν και στερήθηκαν όταν έπρεπε (εκεί δηλαδή που το μυαλό και η φυσική τους τάση ήταν "να παίξουν"), κι όχι όταν "ήταν έτοιμα".

    Η όλη συζήτηση, μια αλυσίδα αφορά. Ξεκινά από το Σπίτι (τους γονείς, δηλαδή) και καταλήγει στο Σχολείο.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  3. #18
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.595
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Συμφωνώ με αυτά που γράφει ο anon.
    Η δική μου εμπειρία είναι ότι οι εκπαιδευτικοί σε μεγάλο βαθμό μεταφέρουν τις δικές τους ευθύνες στους γονείς. Δεν θα ξεχάσω συνάντηση στο δημοτικό που η δασκάλα μας έκανε παρατηρήσεις με ύφος χιλίων καρδιναλίων ότι τα παιδιά στο σχολείο είναι άτακτα κι ότι για αυτό φταίμε εμείς οι γονείς. Ένας γονιός της είπε με επιθετικό ύφος ότι αυτή είναι δική της δουλειά κι ότι για αυτό πληρώνεται. Η δασκάλα σήκωσε το φρύδι και τον ρώτησε υποτιμητικά "τι δουλειά κάνετε κύριε κι έχετε κι άποψη". Και πήρε την κατάλληλη απάντηση. "Είμαι ο Λυκειάρχης στο λύκειο της περιοχής".
    Η ίδια δασκάλα που έδινε σε παιδιά 6 χρονών φωτοτυπίες με έξτρα ασκήσεις για το Σαββατοκύριακο.

  4. #19
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτσε ρε συ...με πήρες από τα μούτρα και συμφωνούμε κιόλας (ειδικά στο υπογραμμισμένο)!

    Όταν γράφω να ασχοληθεί ο γονιός με το παιδί, δεν εννοώ για να το "διαβάσει". Το "βοηθήσει στα μαθήματα" που αναφέρω, είναι λάθος έκφραση δική μου. Δεν θεωρείς ότι ο γονιός πρέπει λιγάκι να έχει μια άποψη για το τι κάνει το παιδί στο σπίτι? Θα ρωτήσεις το πιτσιρίκι αν "έκανε τα μαθήματα/διάβασε", θα σου πει "ναι" και τέλος? Μετά, όταν δεν...τί θα κάνεις? Θα περιμένεις στο 3μηνο να σου πει ο δάσκαλος ότι "δεν πάει καλά, μου έρχεται αδιάβαστος, χωρίς εργασίες" και θα ασχοληθείς εκ των υστέρων? Εννοείται πως δεν έχει δουλειά το παιδί να έρχεται με 10 φωτοτυπίες και 20 φυλλάδια σπίτι 2α δημοτικού, αλλά μην τα αφήνουμε κι όλα στην τύχη (οι δάσκαλοι που αναφέρεις...άλλοι ανεπαρκείς, άλλοι αδιάφοροι, άλλοι μπουχτισμένοι, άλλοι απλά δεν προλαβαίνουν να συμμαζέψουν τα ασυμμάζευτα).
    Εδώ είναι που διαφωνούμε σημαντικά.
    Ουσιαστικά εσύ θέλεις τον γονιό ελεγκτή της προόδου του παιδιού στο σχολείο. Μα αν ασχοληθεί με το θέμα τι κάνει στο σχολείο, τι θα του πεί, σου βάζω τιμωρία; θα πρέπει να ασχοληθεί με την διδασκαλία, του ότι το παιδί ειναι πίσω και δεν τα κάνει;
    Πιό ειναι το αποτέλεμα της δουλειάς του δασκάλου;
    Εαν βάζει εργασίες που ο μαθητήτς δεν τις κάνει, γιατί ειναι αγγαρεία, και δεν θέλει, γιατί θέλει να παίξει (το πιο φυσιολογικό για ένα παιδί), σημαίνει ότι ο δάσκαλος, επαναλαμβάνω, ο δάσκαλος, δεν κατάφερε να εμφυσύσει την αγάπη της μάθησης. Που ειναι το πιο σημαντικό μάθημα. Σημαίνει ότι ήδη το παιδί κάνει μάθημα απο αγγαρεία.
    Ισως γιατί βάζει πολύ δουλειά στο σπίτι; Μήπως τα παιδιά δεν ανταποκρίνονται όλα το ίδιο (το ξέρω απο το δικό μου), και σε άλλα σχολεία κάνουν διαφοροποιημένη διδασκαλία, αλλά στο Ελλάντα, όλα το ίδιο, γιατί ειναι πιο εύκολο (για τον δάσκαλο);
    Λέω, μήπως;
    Εχω πολλά, πάρα πολλά να σούρω για το δημοτικό και τους δασκάλους, είναι ότι πιο άχρηστο και το νηπιαγωγείο ακόμα περισσοερο, και λίγες φωτεινές αναλαμπές δυστυχώς είναι κόκκοι άμμου σε παραλία εηλιθίων και νευρωτικών. Μην μιλήσω για αριθμητική, που πολλοί απο τους δασκάλους δεν ξέρουν που πάνε τα τέσσερα (στον γιό μυ του έλεγε, ότι το 4,13 ειναι μεγαλύτερο απο το 4,9 γιατί το 13 -το δεκαδικό μέρος- είναι μεγαλύτερο απο το 9.... ;αντε βγάλε συμπέρασμα)

    Το πράγμα θα λυνόταν πολύ απλά. ΟΙ δάσκαλοι, δυστυχώς, σήμερα, θέλουν τους γονείς ως φροντιστές για τα παιδιά στο σπίτι για να βγαίνει η ύλη, ξέρουν ότι τις περισσότερες εεργασίες ειδικά σε κάτι καλλιτεχνικά και κατασκευές τελικά τις κάνουν οι γονείς, θέλουν τους γονείς τιμωρούς και αστυνομικούς, ενώ κανονικά, ακόμα και με τις οδηγίες του υπουργείου δεν θα έπρεπε. Και το κάνουν. Και το κάνουν γιατί θέλουν να τους έχουν ενόχους, όταν αποτυχαίνουν να κάνουν σωστά το έργο τους. ΔΕΝ ΚΑΝΑΤΕ την δουλειά σας σπίτι σας.
    Θα μπορουσαν κάλλιστα να κάνουν οι ίδιοι, και γιατί δεν το κάνουν, τιμωρίες στο σχολείο.... Εμείς παλιά, οι γονείς και οι παπούδες δεν ξέρανε τίποτα. Δεν μας παρακολουθούσανε. Τότε γιατί γινόταν δουλειά; Βέβαια τότε οι δάσκαλοι είχαν βέργα, φοβόσουν τον δάσκαλο, Σήμερα λοιπόν το παιδί πρέπει να φοβάται τον γονιό του, επειδή δεν μπορεί να το νουθετήσει ή τιμωρήσει ο δάσκαλος;

    Οπως καταλαβαίνεις είμαι πολύ πολύ φουρκισμένος με το θέμα. 4 παιδιά βλέπεις.

  5. #20
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.785
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ με αυτά που γράφει ο anon.
    Η δική μου εμπειρία είναι ότι οι εκπαιδευτικοί σε μεγάλο βαθμό μεταφέρουν τις δικές τους ευθύνες στους γονείς. Δεν θα ξεχάσω συνάντηση στο δημοτικό που η δασκάλα μας έκανε παρατηρήσεις με ύφος χιλίων καρδιναλίων ότι τα παιδιά στο σχολείο είναι άτακτα κι ότι για αυτό φταίμε εμείς οι γονείς. Ένας γονιός της είπε με επιθετικό ύφος ότι αυτή είναι δική της δουλειά κι ότι για αυτό πληρώνεται. Η δασκάλα σήκωσε το φρύδι και τον ρώτησε υποτιμητικά "τι δουλειά κάνετε κύριε κι έχετε κι άποψη". Και πήρε την κατάλληλη απάντηση. "Είμαι ο Λυκειάρχης στο λύκειο της περιοχής".
    Η ίδια δασκάλα που έδινε σε παιδιά 6 χρονών φωτοτυπίες με έξτρα ασκήσεις για το Σαββατοκύριακο.
    Καλός μλκς ο Λυκειάρχης.

    Δεν μπορεί να ξεχωρίσει, για αρχή, τη διαφορά μεταξύ ενός 15+χρονου και ενός 6+χρονου, σε θέματα πειθαρχίας, δυνατότητας συζήτησης-κατανόησης, και πολλά άλλα.

    Μπορεί η συγκεκριμένη δασκάλα να είναι εντελώς ακατάλληλη, δεν έχω ιδέα. Η αρχή ρης συζήτησης, πάντως, δεν έχει σχέση.

    Ας αρχίσει, λοιπόν, η συγκεκριμένη δασκάλα να φωνάζει σε όποιον μιλάει και είναι άτακτος, ας τον βγάζει έξω με απουσία και ας βάλει και τους αντίστοιχους βαθμούς...να δούμε αντιδράσεις γονέων κι εκεί. Θεωρώ δεδομένο ότι έχει γίνει η προσπάθεια συνετισμού τύπου "Γιώργο, μη μιλάς σε παρακαλώ την ώρα του μαθήματος" και έχει πέσει εκεί που δεν πιάνει μελάνι, γιατί πολύ απλά ο κάθε "Γιώργος" έτσι έχει μάθε και άντε τώρα να ξεμάθει.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  6. #21
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.238
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως έχει να κάνει και με το γεγονός ότι πλέον και οι δυο γονείς πρέπει να δουλεύουν και βλέπουν το παιδί τους ΕΛΑΧΙΣΤΑ, απο τα γενοφάσκια του;
    Ειδικά τα τεελευταία χρόνια που η εργασιομανία είναι ύψιστη αρετή, και δεν είναι σωστός ο εργαζόμενος, εαν δεν είναι στην δουλειά τουλάχιστον μέχρι τις 6. (μιλάω για εργασία γραφείου, πρωινό ωράριο). Εαν σχολάει κάποιος/κάποια στις 6, μέχρι να φτάσει σπίτι 7 το λιγότερο, να φάει να κάνει την ανάγκη του κλπ, έχει πάει 8, πτώμα πλέον και το παιδί πρέπει να πάει για ύπνο στις 10 με 10μιση το αργότερο (μιλάμε απο μωρά μέχρι προεφηβεία). Συγνώμη δηλαδή, τι στο διάολο να επηρεάσει την ζωη και τον χαρακτήρα του παιδιού ο γονιός πλέον, όταν το παιδί περνά 8+ ώρες με άλλα παιδιά, παιδαγωγούς, δασκάλες, τηλεόραση, κινητό.
    Οι παράμετροι είναι πολλοί.

    - - - Updated - - -



    Συμφωνώ και έχω κυριολεκτικά μαλώσει με συναδέλφους και δεν μου μιλούσανε πολλοί.
    Εαν είναι πρόβλημα η ύλη, δεν λύνεται με το να το κρύβουμε κάτω απο το χαλάκι. Αυτοί βάζουν την άπειρη ύλη, και οι καθηγητές κάνουν και λιγότερα και βαθμολογούν περισσότερο.... Κοροιδευόμαστε.

    - - - Updated - - -



    Το έχω συζητήσει και με συναδέλφους και με γονείς. Πάρα πολλούς,
    Κανείς δεν το δέχεται. (εξαιρέσεις απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα).
    Δεν το θέλουν γιατί λέει προκαλεί ελιτισμό, κάστες, κλπ κλπ, λες και αυτά δεν γίνονται ΗΔΗ... Κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλό μας και κοροιδευόμαστε.
    Ισως όμως έχει να κάνει με την επαγγελματική αποκατάσταση. Βλέπεις στις χώρες ποιυ ανάφερα, το να πας τεχνική εκπαίδευση δεν είναι κακό, έχει εγγυημένη επαγγελματική αποκατάσταση, ξεκινάς να δουλεύεις απο τα 18-22 το πολύ (εαν πάς σε κάτι ανάλογο με ΤΕΙ), και ναι μπορεί να μην βγάλεις όσα ένας πτυχιούχος, αλλά ξεκινάς πολύ νωρίτερα απο αυτόν Οπότε για πολλά παιδιά υπάρχει κίνητρο να προτιμήσουν την επαγγελματική εκπαίδευση, απο το να είναι στα θρανία μέχρι τα 26 ή 28 τους παρόλο που θα μπορούσαν. Στην Ελλάδα έχουμε κατατάξει την επαγγελματική εκπαίδευση απλά το παρκάρισμα των "μη ικανών μαθητών". Και επαγγελματικά φυσικά, στο ίδιο καζάνι ή και χειρότερα απο τους πτυχιούχους.
    Καταλαβαίνεις ότι επιβεβαιώνεις (σε μεγάλο βαθμό) την άποψη μου ότι το εκπαιδευτικό σύστημα θέλει make over. Φυσικά δεν ειναι το μόνο...


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  7. #22
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.785
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ είναι που διαφωνούμε σημαντικά.
    Ουσιαστικά εσύ θέλεις τον γονιό ελεγκτή της προόδου του παιδιού στο σχολείο. Μα αν ασχοληθεί με το θέμα τι κάνει στο σχολείο, τι θα του πεί, σου βάζω τιμωρία; θα πρέπει να ασχοληθεί με την διδασκαλία, του ότι το παιδί ειναι πίσω και δεν τα κάνει;
    Πιό ειναι το αποτέλεμα της δουλειάς του δασκάλου;
    Εαν βάζει εργασίες που ο μαθητήτς δεν τις κάνει, γιατί ειναι αγγαρεία, και δεν θέλει, γιατί θέλει να παίξει (το πιο φυσιολογικό για ένα παιδί), σημαίνει ότι ο δάσκαλος, επαναλαμβάνω, ο δάσκαλος, δεν κατάφερε να εμφυσύσει την αγάπη της μάθησης. Που ειναι το πιο σημαντικό μάθημα. Σημαίνει ότι ήδη το παιδί κάνει μάθημα απο αγγαρεία.
    Ισως γιατί βάζει πολύ δουλειά στο σπίτι; Μήπως τα παιδιά δεν ανταποκρίνονται όλα το ίδιο (το ξέρω απο το δικό μου), και σε άλλα σχολεία κάνουν διαφοροποιημένη διδασκαλία, αλλά στο Ελλάντα, όλα το ίδιο, γιατί ειναι πιο εύκολο (για τον δάσκαλο);
    Λέω, μήπως;
    Εχω πολλά, πάρα πολλά να σούρω για το δημοτικό και τους δασκάλους, είναι ότι πιο άχρηστο και το νηπιαγωγείο ακόμα περισσοερο, και λίγες φωτεινές αναλαμπές δυστυχώς είναι κόκκοι άμμου σε παραλία εηλιθίων και νευρωτικών. Μην μιλήσω για αριθμητική, που πολλοί απο τους δασκάλους δεν ξέρουν που πάνε τα τέσσερα (στον γιό μυ του έλεγε, ότι το 4,13 ειναι μεγαλύτερο απο το 4,9 γιατί το 13 -το δεκαδικό μέρος- είναι μεγαλύτερο απο το 9.... ;αντε βγάλε συμπέρασμα)

    Το πράγμα θα λυνόταν πολύ απλά. ΟΙ δάσκαλοι, δυστυχώς, σήμερα, θέλουν τους γονείς ως φροντιστές για τα παιδιά στο σπίτι για να βγαίνει η ύλη, ξέρουν ότι τις περισσότερες εεργασίες ειδικά σε κάτι καλλιτεχνικά και κατασκευές τελικά τις κάνουν οι γονείς, θέλουν τους γονείς τιμωρούς και αστυνομικούς, ενώ κανονικά, ακόμα και με τις οδηγίες του υπουργείου δεν θα έπρεπε. Και το κάνουν. Και το κάνουν γιατί θέλουν να τους έχουν ενόχους, όταν αποτυχαίνουν να κάνουν σωστά το έργο τους. ΔΕΝ ΚΑΝΑΤΕ την δουλειά σας σπίτι σας.
    Θα μπορουσαν κάλλιστα να κάνουν οι ίδιοι, και γιατί δεν το κάνουν, τιμωρίες στο σχολείο.... Εμείς παλιά, οι γονείς και οι παπούδες δεν ξέρανε τίποτα. Δεν μας παρακολουθούσανε. Τότε γιατί γινόταν δουλειά; Βέβαια τότε οι δάσκαλοι είχαν βέργα, φοβόσουν τον δάσκαλο, Σήμερα λοιπόν το παιδί πρέπει να φοβάται τον γονιό του, επειδή δεν μπορεί να το νουθετήσει ή τιμωρήσει ο δάσκαλος;

    Οπως καταλαβαίνεις είμαι πολύ πολύ φουρκισμένος με το θέμα. 4 παιδιά βλέπεις.
    Δυστυχώς, ακριβώς αυτό. Δεν έχει δικαίωμα ο δάσκαλος να νουθετήσει/τιμωρήσει πλέον. Του το έχουν αφαιρέσει οι γονείς εδώ και λίγο καιρό, με την αμέριστη συνδρομή των ψυχολόγων που αναφέρεις.

    Πολύ σωστά γράφεις και καθόλου δεν διαφωνούμε. Κάποιος π.στης πρέπει να βάλει όρια, να βάλει κανόνες, να βάλει σειρά και τάξη (για εμένα, πριν την Τάξη). Ο γονιός έχει το δικό του μερίδιο ευθύνης σε αυτό, ο δάσκαλος άλλο-το δικό του.

    Τί διάλο...σε εμένα μόνο έμαθαν οι γονείς μου να σέβομαι τους μεγαλύτερους, τους δασκάλους, τους άλλους? Δεν το πιστεύω ούτε για μια στιγμή. Από όσο διαπιστώνω, πλέον, ο καθένας μαθαίνει να "σέβεται" μόνο τον εαυτούλη του και τα θέλω του, τίποτε άλλο (τα παραδείγματα που γράφω παραπάνω για συμπεριφορές παιδιών/γονιών, έχουν ονοματεπώνυμο, ξαναλέω...δεν είναι θεωρίες και κάτι που κάποιος κάπου είπε).

    Ως προς τα 4 παιδιά, σεβασμός και μόνο. Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω ποτέ να τα βγάλω πέρα (σε όλα τα επίπεδα).
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  8. #23
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.238
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Κατι εκ πείρας...
    Εχω υπάρξει παιδί με μαθησιακά προβλήματα λόγω υγείας. Δεν θα ήμουν εδώ που ήμουν αν συγκεκριμένα η μάνα μου δεν καθόταν διπλα μου μετά τη δουλειά της να μου κρατά το χέρι και να με βοηθά να γράφω μέχρι τη τετάρτη δημοτικού και ότι άλλο χρειαζόταν.
    Case in point, υπάρχει μεγάλη ευθύνη στους γονείς, δεν μπορείς να περιμένεις τα πάντα από τους δασκάλους σε τέτοες περιπτώσεις.
    Να το κάνω και στραγάλια, το παιδί ειναι μια μεγάλη ευθύνη, δεν ειναι κάτι απλά να περηφανεύεσαι.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  9. #24
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.449
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλός μλκς ο Λυκειάρχης.

    Δεν μπορεί να ξεχωρίσει, για αρχή, τη διαφορά μεταξύ ενός 15+χρονου και ενός 6+χρονου, σε θέματα πειθαρχίας, δυνατότητας συζήτησης-κατανόησης, και πολλά άλλα.

    Μπορεί η συγκεκριμένη δασκάλα να είναι εντελώς ακατάλληλη, δεν έχω ιδέα. Η αρχή ρης συζήτησης, πάντως, δεν έχει σχέση.

    Ας αρχίσει, λοιπόν, η συγκεκριμένη δασκάλα να φωνάζει σε όποιον μιλάει και είναι άτακτος, ας τον βγάζει έξω με απουσία και ας βάλει και τους αντίστοιχους βαθμούς...να δούμε αντιδράσεις γονέων κι εκεί. Θεωρώ δεδομένο ότι έχει γίνει η προσπάθεια συνετισμού τύπου "Γιώργο, μη μιλάς σε παρακαλώ την ώρα του μαθήματος" και έχει πέσει εκεί που δεν πιάνει μελάνι, γιατί πολύ απλά ο κάθε "Γιώργος" έτσι έχει μάθε και άντε τώρα να ξεμάθει.
    Πάντως δεν γίνεται να υπάρχουν διαφορετικά περιβάλλοντα στο σχολείο και στο σπίτι. Πρέπει να υπάρχει και ένας συντονισμός. Και για να γίνει αυτό πρέπει να υπάρχει κατανόηση ανάμεσα σε γονείς και εκπαιδευτικούς, δηλαδή να σέβεται ο ένας τη "δουλειά" του άλλου.

    Αν τώρα εμένα μου κουνάει το δάχτυλο μια δασκάλα ότι είμαι κακός γονιός, με το να εκνευριστώ και να της το γυρίζω σε κατηγορίες, καλύπτω μόνο το δικό μου κόμπλεξ σαν γονιός, δεν βοηθάω καμία κατάσταση. Αυτή η δασκάλα μας έλαχε, με αυτήν θα δουλέψουμε για 1 χρόνο, οπότε θα εξαντλήσουμε πρώτα όσα περιθώρια συνεργασίας υπάρχουν μέχρι να έρθουμε στο αμήν.
    Οπότε συμφωνώ κι εγώ ότι ο Λυκειάρχης (αν ήταν Λυκειάρχης και δεν έλεγε παπαριές) είναι καλός μλκς. Διπλός μλκς για την ακρίβεια αφού είναι διευθυντής εκπαιδευτικής μονάδας και δεν ξέρει πως να μιλήσει σε εκπαιδευτικό.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  10. #25
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλός μλκς ο Λυκειάρχης.

    Δεν μπορεί να ξεχωρίσει, για αρχή, τη διαφορά μεταξύ ενός 15+χρονου και ενός 6+χρονου, σε θέματα πειθαρχίας, δυνατότητας συζήτησης-κατανόησης, και πολλά άλλα.

    Μπορεί η συγκεκριμένη δασκάλα να είναι εντελώς ακατάλληλη, δεν έχω ιδέα. Η αρχή ρης συζήτησης, πάντως, δεν έχει σχέση.

    Ας αρχίσει, λοιπόν, η συγκεκριμένη δασκάλα να φωνάζει σε όποιον μιλάει και είναι άτακτος, ας τον βγάζει έξω με απουσία και ας βάλει και τους αντίστοιχους βαθμούς...να δούμε αντιδράσεις γονέων κι εκεί. Θεωρώ δεδομένο ότι έχει γίνει η προσπάθεια συνετισμού τύπου "Γιώργο, μη μιλάς σε παρακαλώ την ώρα του μαθήματος" και έχει πέσει εκεί που δεν πιάνει μελάνι, γιατί πολύ απλά ο κάθε "Γιώργος" έτσι έχει μάθε και άντε τώρα να ξεμάθει.
    Το παιδί μπορεί ναναι κακότροπο. Μπορεί να έχει μάθει άσχημα πράγματα, και ναχει και άσχημα παραδείγματα, όπως μερικά απο αυτά που ανέφερες. Ομως το τι γίνεται στο σχολείο, πρέπει να μένει στο σχολείο. Δεν είναι δυνατόν να ζητας απο τον γονιό, να πρέπει να γίνει ο τιμωρός, επειδή το παιδί δεν έκατσε καλά στο σχολείο ή δεν έκανε την δουλειά τπυ. ΝΑΙ, θα πρέπει σε συνεργασία με τον δάσκαλο να κάνει κάποια πράγματα, αλλά το κύριο μέρος ευθύνης πέφτει στον δάσκαλο.
    Δυστυχώς στην Ελλάδα ο ένας πετάει τις ευθύνες μπαλάκι στον άλλον, και όλοι αράζουμε τον ύπνο του δικαίου.

    Δεν αντιλέγω ότι δεν χρειάζονται αλλαγές. Οι εκπαιδευτικοί οι περισσότεροι είναι ακατάλληλοι, και γνωσιακά, και σε επίπεδο αντιμετώπισης των παιδιών. Οχι όλοι, αλλά οι περισσότεροι. Και οι γονείς είναι επίσης πολλές φορές ακατάλληλοι. Πιο ακατάλληλος, πιο επικίνδυνος για το μέλλον και τον χαρακτήρα του παιδιού είναι ο γονιός που έρχεται κάθε μέρα και παρεμβαίνει στο διδακτικό έργο και θέλει να επιβάλει τις δικές του απόψεις, και το παιδί του ποτέ δεν φταίει σε τίποτα.

  11. #26
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.785
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως δεν γίνεται να υπάρχουν διαφορετικά περιβάλλοντα στο σχολείο και στο σπίτι. Πρέπει να υπάρχει και ένας συντονισμός. Και για να γίνει αυτό πρέπει να υπάρχει κατανόηση ανάμεσα σε γονείς και εκπαιδευτικούς, δηλαδή να σέβεται ο ένας τη "δουλειά" του άλλου.

    Αν τώρα εμένα μου κουνάει το δάχτυλο μια δασκάλα ότι είμαι κακός γονιός, με το να εκνευριστώ και να της το γυρίζω σε κατηγορίες, καλύπτω μόνο το δικό μου κόμπλεξ σαν γονιός, δεν βοηθάω καμία κατάσταση. Αυτή η δασκάλα μας έλαχε, με αυτήν θα δουλέψουμε για 1 χρόνο, οπότε θα εξαντλήσουμε πρώτα όσα περιθώρια συνεργασίας υπάρχουν μέχρι να έρθουμε στο αμήν.
    Οπότε συμφωνώ κι εγώ ότι ο Λυκειάρχης (αν ήταν Λυκειάρχης και δεν έλεγε παπαριές) είναι καλός μλκς. Διπλός μλκς για την ακρίβεια αφού είναι διευθυντής εκπαιδευτικής μονάδας και δεν ξέρει πως να μιλήσει σε εκπαιδευτικό.
    Σαφώς, σαφέστατα. Για αυτόν ακριβώς το λόγο γράφω για "αλυσίδα" παραπίσω. Αν ο καθένας τραβάει το δρόμο του, κόντρα στους άλλους, ζήσε Μαύρε μου...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το παιδί μπορεί ναναι κακότροπο. Μπορεί να έχει μάθει άσχημα πράγματα, και ναχει και άσχημα παραδείγματα, όπως μερικά απο αυτά που ανέφερες. Ομως το τι γίνεται στο σχολείο, πρέπει να μένει στο σχολείο. Δεν είναι δυνατόν να ζητας απο τον γονιό, να πρέπει να γίνει ο τιμωρός, επειδή το παιδί δεν έκατσε καλά στο σχολείο ή δεν έκανε την δουλειά τπυ. ΝΑΙ, θα πρέπει σε συνεργασία με τον δάσκαλο να κάνει κάποια πράγματα, αλλά το κύριο μέρος ευθύνης πέφτει στον δάσκαλο.
    Δυστυχώς στην Ελλάδα ο ένας πετάει τις ευθύνες μπαλάκι στον άλλον, και όλοι αράζουμε τον ύπνο του δικαίου.

    Δεν αντιλέγω ότι δεν χρειάζονται αλλαγές. Οι εκπαιδευτικοί οι περισσότεροι είναι ακατάλληλοι, και γνωσιακά, και σε επίπεδο αντιμετώπισης των παιδιών. Οχι όλοι, αλλά οι περισσότεροι. Και οι γονείς είναι επίσης πολλές φορές ακατάλληλοι. Πιο ακατάλληλος, πιο επικίνδυνος για το μέλλον και τον χαρακτήρα του παιδιού είναι ο γονιός που έρχεται κάθε μέρα και παρεμβαίνει στο διδακτικό έργο και θέλει να επιβάλει τις δικές του απόψεις, και το παιδί του ποτέ δεν φταίει σε τίποτα.
    Σε συνέχεια αυτού που γράφω στον Φιλόσοφο, έχε κι αυτήν την παράμετρο κατά νου:

    Ο Εκπαιδευτικός, περισσότερο ή λιγότερο (α)κατάλληλος, έρχεται σε επαφή με το παιδί (σου) κάποιες λίγες ώρες της ζωής του. Όσο μεγαλώνει αυτό, δε, όλο και λιγότερο αυτός ο ένας, ο (α)κατάλληλος. Διαφορετικά μαθήματα, με διαφορετικούς "δασκάλους" στις διαφορετικές τάξεις. Αν δεν κάνω λάθος, πλέον όπου είναι εφικτό δεν μένει καν στο Δημοτικό ο ίδιος Δάσκαλος με το ίδιο τμήμα σε όλες τις τάξεις. Καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου.

    Η μόνη σταθερά του παιδιού, η μόνη σίγουρη αξία, η αρχή και το τέλος του κυριολεκτικά (ειδικά σε μικρές ηλικίες) είσαι εσύ ο γονιός, όχι ο δάσκαλος. Εσύ θα διαμορφώσεις όλα τα καλά και τα κακά του στην αρχή και όσο περνάει ο καιρός εσύ, πάντα, θα είσαι το μέτρο σύγκρισης (για καλό και για κακό).
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  12. #27
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατι εκ πείρας...
    Εχω υπάρξει παιδί με μαθησιακά προβλήματα λόγω υγείας. Δεν θα ήμουν εδώ που ήμουν αν συγκεκριμένα η μάνα μου δεν καθόταν διπλα μου μετά τη δουλειά της να μου κρατά το χέρι και να με βοηθά να γράφω μέχρι τη τετάρτη δημοτικού και ότι άλλο χρειαζόταν.
    Case in point, υπάρχει μεγάλη ευθύνη στους γονείς, δεν μπορείς να περιμένεις τα πάντα από τους δασκάλους σε τέτοες περιπτώσεις.
    Να το κάνω και στραγάλια, το παιδί ειναι μια μεγάλη ευθύνη, δεν ειναι κάτι απλά να περηφανεύεσαι.
    Δεν διαφωνώ, αλλά εκεί που ήταν η αξαίρεση στον κανόνα (ήσουν η εξαίρεση), τώρα πλέον είναι ο κανόνας. Εγώ αυτό που ξέρω, απο πάρα πάρα πολλούς γονιούς με παιδιά στο δημοτικό (κυρίως) είναι ότι πλέον ο γονιός κατα κανόνα είναι φροντιστής, τιμωρός και δεσμοφύλακας. Οχι τιμωρία γιατί δεν έκανες την εργασία σου. Κάτσε να κάνυμε μαζί. Και όχι ένα, δεκα φωτοτυπίες.
    Case in point. Ερχεται η δασκάλα 3ης δημοτικής (ΤΡΙΤΗΣ) και δίνει πίνακα με το ανθρώπινο σώμα που έχει ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΥΣ, για να τους μάθουν απο έξω. Μιλάμε για κάπου 60-70 διαφορετικούς μύς με ονόματα που ενήλικας δένει την γλώσσα κόμπο. ΠΟιός ειναι ο τρελλός και παρανοικός εδω; Πάει λοιπόν ο γονιός, και προκειμένου να μην υστερεί το παιδί του, το μαλώνει, δεν το αφήνει να παίξει, και όλο το απόγευμα, να προσπαθεί να μάθει μύς, που αμφιβάλλω ότι και οι ίδιοι οι γιατροί, μετά 10 χρόνια απο την ιατρική, θα τους θυμούνται. Το θέμα εδώ μοιάζει περισσότερο σαδισμός, και εκτός πραγματικότητας. Και αναγκάζεται ο γονιός που ενδιαφέρεται να γίνει κακός. Γιατί το κάνει ο δάσκαλος.
    Οχι, δεν μπαίνω σε αυτό το τριπάκι με μαλάκες δασκάλους.
    Και δστυχώς η εμπειρία μου η προσωπική καθώς και σχεδόν των περισσοτέρων οικείων μου ειναι κάκκιστη απο την ποιότητα του εκπαιδευτικού προσωπικού στην πρωτοβάθμια.
    Επίσης μην ξεχνάμε ότι οι περισσότεροι απο ψυχολογικής απόψεως είναι κυριολεκτικά βαρεμένοι. Οχι ότι δεν έχει και σε Γυμνάσιο και Λύκειο. Αλλά στο δημοτικό τα μικρά επηρεάζονται περισσότερο. Δεν θα ήμουν φιλομαθής εαν δεν είχα τους δασκάλους που είχα στο δημοτικό. Δυστυχώς κανείς απο τους τωρινους δασκάλους δεν το κατάφερε αυτό με 4 παιδιά μου. Για μένα, έχουν αποτύχει.

  13. #28
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.785
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γ' Δημοτικού όλους τους μύες?

    WTF?!!
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  14. #29
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Μήπως στο Xavier's school for gifted children;

    Υπερβολικό για 3η δημοτικού. Τι σχολείο είναι αυτό;


  15. #30
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.595
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως δεν γίνεται να υπάρχουν διαφορετικά περιβάλλοντα στο σχολείο και στο σπίτι. Πρέπει να υπάρχει και ένας συντονισμός. Και για να γίνει αυτό πρέπει να υπάρχει κατανόηση ανάμεσα σε γονείς και εκπαιδευτικούς, δηλαδή να σέβεται ο ένας τη "δουλειά" του άλλου.

    Αν τώρα εμένα μου κουνάει το δάχτυλο μια δασκάλα ότι είμαι κακός γονιός, με το να εκνευριστώ και να της το γυρίζω σε κατηγορίες, καλύπτω μόνο το δικό μου κόμπλεξ σαν γονιός, δεν βοηθάω καμία κατάσταση. Αυτή η δασκάλα μας έλαχε, με αυτήν θα δουλέψουμε για 1 χρόνο, οπότε θα εξαντλήσουμε πρώτα όσα περιθώρια συνεργασίας υπάρχουν μέχρι να έρθουμε στο αμήν.
    Οπότε συμφωνώ κι εγώ ότι ο Λυκειάρχης (αν ήταν Λυκειάρχης και δεν έλεγε παπαριές) είναι καλός μλκς. Διπλός μλκς για την ακρίβεια αφού είναι διευθυντής εκπαιδευτικής μονάδας και δεν ξέρει πως να μιλήσει σε εκπαιδευτικό.
    Ο Λυκειάρχης ήταν όντως ο Λυκειάρχης (ο γιός του είναι φίλος του γιού μου) και είναι εξαιρετικός στη δουλειά του με μεταπτυχιακά στην εκπαίδευση και κυρίως μεγάλη αποδοχή από τους μαθητές στο λύκειο της περιοχής.
    Η συγκεκριμένη δασκάλα ήταν περίπτωση. Μας μίλαγε στη συνάντηση γονέων λες και ήμασταν υπάλληλοί της ενώ τα εξάχρονα της είχαν πάρει τον αέρα από την πρώτη βδομάδα.
    Περίμενε να πηγαίναμε κι εμείς στο δημοτικό για να επιβάλουμε την τάξη, επειδή αυτή δεν μπορεί να διαχειριστεί τα πιτσιρίκια ?
    Και τι νόμιζε ότι έκανε φορτώνοντας τα παιδιά με πάκους φωτοτυπίες το Σαββατοκύριακο ? Έπαιρνε εκδίκηση ?

Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας