Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 87
  1. #31
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τι νόμιζε ότι έκανε φορτώνοντας τα παιδιά με πάκους φωτοτυπίες το Σαββατοκύριακο ? Έπαιρνε εκδίκηση ?
    Oι δάσκαλοι που δεν είναι και τόσο ικανοί τέλος πάντων, για να ισοσκελίσουν την αδυναμία τους, το κάνουν φορτώνοντας με όσο το δυνατόν περισσότερη δουλειά τα παιδιά, γιατί έτσι κανείς δεν θα της/του καταλογίσει ότι δεν "προσπαθει".
    Ενώ υπάρχει σχετική οδηγία, ότι ειδικά μέχρι την 3η δημοτικού, η δουλειά στο σπίτι πρέπει να ναι ελάχιστη, και ότι όλη η δουλειά πρέπει να γίνεται στο σχολειο.
    Ομως δεν φταίνε μόνο οι δάσκαλοι σε αυτό. Πολλοί γονείς το έχουν συνδιάσει έτσι, και εαν ένας δάσκαλος δεν βάζει δουλειά στο σπίτι, θεωρείτε κακός, ή αδιάφορος (απο αυτούς).

  2. #32
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Λυκειάρχης ήταν όντως ο Λυκειάρχης (ο γιός του είναι φίλος του γιού μου) και είναι εξαιρετικός στη δουλειά του με μεταπτυχιακά στην εκπαίδευση και κυρίως μεγάλη αποδοχή από τους μαθητές στο λύκειο της περιοχής.
    Η συγκεκριμένη δασκάλα ήταν περίπτωση. Μας μίλαγε στη συνάντηση γονέων λες και ήμασταν υπάλληλοί της ενώ τα εξάχρονα της είχαν πάρει τον αέρα από την πρώτη βδομάδα.
    Περίμενε να πηγαίναμε κι εμείς στο δημοτικό για να επιβάλουμε την τάξη, επειδή αυτή δεν μπορεί να διαχειριστεί τα πιτσιρίκια ?
    Και τι νόμιζε ότι έκανε φορτώνοντας τα παιδιά με πάκους φωτοτυπίες το Σαββατοκύριακο ? Έπαιρνε εκδίκηση ?
    Εγώ δεν αντιλέγω ότι η συγκεκριμένη είναι μπάζο. Αμφιβάλλω όμως για το ότι θα συνετιστεί με ατάκες του τύπου "γιαυτό πληρώνεσαι" και μάλιστα από συναδέλφους. Δεν είναι baby-sitter, δασκάλα είναι. Οι ευθύνες είναι μοιρασμένες.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  3. #33
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.906
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oι δάσκαλοι που δεν είναι και τόσο ικανοί τέλος πάντων, για να ισοσκελίσουν την αδυναμία τους, το κάνουν φορτώνοντας με όσο το δυνατόν περισσότερη δουλειά τα παιδιά, γιατί έτσι κανείς δεν θα της/του καταλογίσει ότι δεν "προσπαθει".
    Ενώ υπάρχει σχετική οδηγία, ότι ειδικά μέχρι την 3η δημοτικού, η δουλειά στο σπίτι πρέπει να ναι ελάχιστη, και ότι όλη η δουλειά πρέπει να γίνεται στο σχολειο.
    Ομως δεν φταίνε μόνο οι δάσκαλοι σε αυτό. Πολλοί γονείς το έχουν συνδιάσει έτσι, και εαν ένας δάσκαλος δεν βάζει δουλειά στο σπίτι, θεωρείτε κακός, ή αδιάφορος (απο αυτούς).
    Είναι το αντίστοιχο του γιατρός που δεν γράφει φάρμακα είναι κακός γιατρός.

  4. #34
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oι δάσκαλοι που δεν είναι και τόσο ικανοί τέλος πάντων, για να ισοσκελίσουν την αδυναμία τους, το κάνουν φορτώνοντας με όσο το δυνατόν περισσότερη δουλειά τα παιδιά, γιατί έτσι κανείς δεν θα της/του καταλογίσει ότι δεν "προσπαθει"
    Λογικό φαίνεται.
    Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι.
    Ενώ υπάρχει σχετική οδηγία, ότι ειδικά μέχρι την 3η δημοτικού, η δουλειά στο σπίτι πρέπει να ναι ελάχιστη, και ότι όλη η δουλειά πρέπει να γίνεται στο σχολειο.
    Ομως δεν φταίνε μόνο οι δάσκαλοι σε αυτό. Πολλοί γονείς το έχουν συνδιάσει έτσι, και εαν ένας δάσκαλος δεν βάζει δουλειά στο σπίτι, θεωρείτε κακός, ή αδιάφορος (απο αυτούς).
    Η καλύτερη χρονιά απ' όλες τις απόψεις για το γιο μου ήταν η β δημοτικού. Την πρώτη ημέρα γύρισε σπίτι τρομοκρατημένος.
    "Έχουμε μια κακή γριά δασκάλα που φωνάζει επειδή κάνουμε φασαρία και κτυπά το χέρι της στο θρανίο".
    Στην πρώτη συνάντηση γονέων η δασκάλα ξεκαθάρισε τη θέση της. "Θέλω ησυχία στην τάξη.
    Μην περιμένετε από εμένα φωτοτυπίες για το Σαββατοκύριακο. Η εμπειρία μου λέει ότι τη Δευτέρα όλα τα παιδιά έρχονται αδιάβαστα. Για αυτό θέλω ησυχία στην τάξη να γίνεται η δουλειά και να μαθαίνουν τα παιδιά στο σχολείο κι όχι στο σπίτι".
    Η δασκάλα αυτή είναι ακόμα και τώρα η αγαπημένη δασκάλα του γιου μου. Κι έμαθε, και στις ελεύθερες ώρες του ήταν ελεύθερος από διαβάσματα να παίξει σαν παιδί.
    Τέσπα. Δεν κάνουν όλοι οι άνθρωποι για δάσκαλοι.
    Νομίζω ότι για τις εκπαιδευτικές σχολές έπρεπε να μπαίνουν με απευθείας εξετάσεις στις σχολές αυτές κι όχι μέσω Πανελλαδικών.
    Επίσης δεν ξέρω αν οι διευθυντές των σχολείων λειτουργούν σαν μέντορες των νέων εκπαιδευτικών ή όχι.
    Κάτι πρέπει να αλλάξει στον τρόπο διδασκαλίας από την πλευρά των εκπαιδευτικών. Χωρίς πολλές αμπελοφιλοσοφίες και προβληματισμούς.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν αντιλέγω ότι η συγκεκριμένη είναι μπάζο. Αμφιβάλλω όμως για το ότι θα συνετιστεί με ατάκες του τύπου "γιαυτό πληρώνεσαι" και μάλιστα από συναδέλφους. Δεν είναι baby-sitter, δασκάλα είναι. Οι ευθύνες είναι μοιρασμένες.
    Αγαπητέ φιλόσοφε, το φυυσικό για ένα εξάχρονο είναι να παίζει, να μιλάει με το διπλανό του, να κλωτσάει τη καρέκλα του και να κάνει μουτζούρες στο τετράδιό του. Το να είναι συγκεντρωμένος στο μάθημα, είναι αφύσικο. Τι μπορεί να κάνει ο γονιός? Να του λέει να μην κάνει φασαρία και να μην χαζεύει μέσα στην τάξη?
    Δεν είναι μοιρασμένες οι ευθύνες. Το να μπορεί να διαχειριστεί μια δασκάλα ένα τσούρμο 20 6χρονων είναι βασικό προσόν διδασκαλίας. Αν δεν το έχει δεν αξίζει να μπαίνει στην τάξη.
    Το να ζητά ευθύνες από τους γονείς είναι παράλογο.

  5. #35
    Εγγραφή
    28-09-2012
    Μηνύματα
    860
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Interleaved
    Η ευθύνη κατ' εμέ γέρνει συντρηπτικά προς το εκπαιδευτικό σύστημα. Αυτή η νοοτροπία του δασκάλου που μπαίνει στην ταξή να παραδώσει μάθημα μηχανικά σαν ρομπότ και λίγο πριν το κουδούνι να κοιτάει το ρολόι για να φύγει, έχει σαν αποτέλεσμα την έλλειψη ενδιαφέροντος από πλευράς μαθητών. Το μάθημα θα πρέπει να είναι διαδραστικό, να θέτει προβληματισμούς, και να καλλιεργεί στους μαθητές(ακόμα από το δημοτικό) την νοοτροπία της άντλησης γνώσης μέσω της σκέψης. Με λίγα λόγια πρέπει να μεταβεί το εκπαιδευτικό σύστημα από την αποστήθιση στην σκέψη.

    Μορφωμένος στον 21ο αιώνα θεωρείται αυτός που μπορεί να θέτει την σωστή ερώτηση και όχι αυτός που έχει απομνημονεύσει την απάντηση, και εκεί πρέπει να στοχεύει το σχολείο.

    Θεωρώ επίσης ότι θα πρέπει από το γυμνάσιο να θεσπιστεί υποχρεωτικά μάθημα προγραμματισμού καθώς θα βοηθήσει σε μεγάλο βαθμό στην συγκρότηση αναλυτικής / λογικής σκέψης στους μαθητές.
    None of our beliefs are quite true; all have at least a penumbra of vagueness and error.
    Bertrand Russell

  6. #36
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.084
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Εγώ πιστεύω ότι η προηγούμενη γενιά δασκάλων έχει κουραστεί και η νέα γενιά, έχει μπει μόνο και μόνο για την σιγουριά του δημοσίου.

    Όταν κάνεις κάτι που δεν γουστάρεις, λογικά το μόνο που σε νοιάζει είναι το τυπικό του πράγματος. Τι λέει το Υπουργείο, παράδοση μαθήματος. Ωραία, μπαμ μπαμ, γεια σας. Πάρτε και 25 ασκήσεις για το σπίτι. Έβλεπα τη δουλειά της ανηψιάς τα απογεύματα και μου έπεφτε το μαλλί.

    Τι στο καλό κάνουν 7 ώρες στο σχολείο και χρειάζονται και άλλες πόσες ώρες το απόγευμα. Σάπιο σύστημα που θέλει φωτιά από την ρίζα και αναγέννηση.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  7. #37
    Εγγραφή
    28-09-2012
    Μηνύματα
    860
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πιστεύω ότι η προηγούμενη γενιά δασκάλων έχει κουραστεί και η νέα γενιά, έχει μπει μόνο και μόνο για την σιγουριά του δημοσίου.

    Όταν κάνεις κάτι που δεν γουστάρεις, λογικά το μόνο που σε νοιάζει είναι το τυπικό του πράγματος. Τι λέει το Υπουργείο, παράδοση μαθήματος. Ωραία, μπαμ μπαμ, γεια σας. Πάρτε και 25 ασκήσεις για το σπίτι. Έβλεπα τη δουλειά της ανηψιάς τα απογεύματα και μου έπεφτε το μαλλί.

    Τι στο καλό κάνουν 7 ώρες στο σχολείο και χρειάζονται και άλλες πόσες ώρες το απόγευμα. Σάπιο σύστημα που θέλει φωτιά από την ρίζα και αναγέννηση.
    Ακριβώς έτσι. Για αυτόν τον λόγο η ευθύνη δεν είναι μόνο των δασκάλων αλλά συνολικά της νοοτροπίας και λειτουργίας της εκπαίδευσης. Οι γονείς και τα παιδιά πάντως φέρουν σαφώς λιγότερη ευθύνη.
    None of our beliefs are quite true; all have at least a penumbra of vagueness and error.
    Bertrand Russell

  8. #38
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Μην τους καίτε τους δασκάλους έτσι εύκολα Ψάξτε γνωρίστε, ρωτήστε, και θα βρείτε λαμπρούς ανθρώπους να επιτελούν τιτάνιο έργο σε πολύ δύσκολες συνθήκες

    Τώρα, σε ό,τι αφορά την είδηση, προσωπικά την ελέγχω με την έννοια πως οι χαμηλές επιδόσεις δεν μου λένε απαραίτητα κάτι για τους διδάσκοντες. Είναι τόσο αρτηριοσκληρωτικά τα προγράμματα διδασκαλίας και τα σχετικά εγχειρίδια που όσο και να θέλει ο δάσκαλος / καθηγητής τι να λέμε.

    Θυμάμαι αρκετά χρόνια πριν (15+) θέλησα να ξεσκονίσω λίγο τις βασικές μου γνώσεις στην Άλγεβρα και είχα πάρει το σχετικό μαθητικό βιβλίο της Β' Γυμνασίου και - όντας πάντοτε καλός έως πολύ καλός στα μαθηματικά που πάντοτε τα αγαπούσα και τα αγαπώ - κόντεψα να ξεχάσω κι εκείνα που θυμόμουν.

    Πάρτε ένα όποιο εγχειρίδιο μαθηματικών ελληνικού γυμνασίου και παραθέστε το με το αντίστοιχο π.χ. του ΗΒ ή των ΗΠΑ και θα νομίσετε ότι εμείς έχουμε ιδιοφυίες για μαθητές και οι δυο αυτές χώρες έχουν ηλίθιους, τόσο βασικά είναι τα δικά τους. Υπάρχει λόγος όμως

    Εμείς έχουμε μείνει σε προγράμματα σπουδών και εγχειρίδια που μόνο γνώσεις δεν περνάνε.

    Απορώ μάλιστα με τον Άνον εδώ ως πρώην εκπαιδευτικό που το καίριο αυτό ζήτημα δεν θίγεται - εκτός και αν μου ξέφυγε κάτι
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  9. #39
    Εγγραφή
    28-09-2012
    Μηνύματα
    860
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην τους καίτε τους δασκάλους έτσι εύκολα Ψάξτε γνωρίστε, ρωτήστε, και θα βρείτε λαμπρούς ανθρώπους να επιτελούν τιτάνιο έργο σε πολύ δύσκολες συνθήκες

    Τώρα, σε ό,τι αφορά την είδηση, προσωπικά την ελέγχω με την έννοια πως οι χαμηλές επιδόσεις δεν μου λένε απαραίτητα κάτι για τους διδάσκοντες. Είναι τόσο αρτηριοσκληρωτικά τα προγράμματα διδασκαλίας και τα σχετικά εγχειρίδια που όσο και να θέλει ο δάσκαλος / καθηγητής τι να λέμε.

    Θυμάμαι αρκετά χρόνια πριν (15+) θέλησα να ξεσκονίσω λίγο τις βασικές μου γνώσεις στην Άλγεβρα και είχα πάρει το σχετικό μαθητικό βιβλίο της Β' Γυμνασίου και - όντας πάντοτε καλός έως πολύ καλός στα μαθηματικά που πάντοτε τα αγαπούσα και τα αγαπώ - κόντεψα να ξεχάσω κι εκείνα που θυμόμουν.

    Πάρτε ένα όποιο εγχειρίδιο μαθηματικών ελληνικού γυμνασίου και παραθέστε το με το αντίστοιχο π.χ. του ΗΒ ή των ΗΠΑ και θα νομίσετε ότι εμείς έχουμε ιδιοφυίες για μαθητές και οι δυο αυτές χώρες έχουν ηλίθιους, τόσο βασικά είναι τα δικά τους. Υπάρχει λόγος όμως

    Εμείς έχουμε μείνει σε προγράμματα σπουδών και εγχειρίδια που μόνο γνώσεις δεν περνάνε.

    Απορώ μάλιστα με τον Άνον εδώ ως πρώην εκπαιδευτικό που το καίριο αυτό ζήτημα δεν θίγεται - εκτός και αν μου ξέφυγε κάτι
    Το θέμα είναι ότι οι λαμπροί είναι εξαιρέσεις. Τελείωσα το λύκειο πριν 9 χρόνια οπότε οι μνήμη μου είναι σχετικά νωπή, και από τα έξι χρόνια(γυμνάσιο - λύκειο) ξεχώρισα μόνο δύο καθηγητές υποδείγματα τόσο σε ήθος όσο και σε τρόπο διδασκαλίας. Η μία ήταν καθηγήτρια ιστορίας στο γυμνάσιο που έκανε το μάθημα με τέτοιο τρόπο, που ακόμη και ο πιο αδιάφορος μαθητής την παρακολουθούσε, και δεν χρειάστηκε ποτέ να υψώσει τον τόνο για να πεί σε κάποιον να κάνει ησυχία. Στο λύκειο ο καθηγητής που μας έκανε ανάπτυξη εφαρμογών προωθούσε τόσο πολύ την αναλυτική σκέψη και άφηνε περιθώρια για λύση ενός προβλήματος με διαφορετικούς τρόπους κάτι που έκανε το μάθημά του ελκυστικό και ενδιαφέρον.

    Στόχος θα πρέπει να είναι οι εξαιρέσεις να γίνουν κανόνας. Τότε τα πράγματα πιστεύω θα βελτιωθούν πολύ.
    None of our beliefs are quite true; all have at least a penumbra of vagueness and error.
    Bertrand Russell

  10. #40
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.084
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων

    Τώρα, σε ό,τι αφορά την είδηση, προσωπικά την ελέγχω με την έννοια πως οι χαμηλές επιδόσεις δεν μου λένε απαραίτητα κάτι για τους διδάσκοντες. Είναι τόσο αρτηριοσκληρωτικά τα προγράμματα διδασκαλίας και τα σχετικά εγχειρίδια που όσο και να θέλει ο δάσκαλος / καθηγητής τι να λέμε.
    Αν το πάμε πολύ συγκεκριμένα, νομίζω ότι πλέον οι μαθητές(όχι δημοτικού άντε και γυμνασίου) αδιαφορούν για το σχολείο καθώς γνωρίζουν, ότι όλο το παιχνίδι παίζεται στις πανελλαδικές εξετάσεις και πουθενά αλλού. Το σχολείο για την απόλυτη πλειοψηφία είναι ένα βαρίδι που πρέπει να υπομείνει πριν πάει το απόγευμα στο φροντιστήριο ή έρθει σπίτι ο καθηγητής να τα τσεπώσει μαύρα.

    Ίσως ένα γενικό τσεκούρι στα μαθήματα και στις ώρες να είναι μία λύση. Μόνο μαθήματα πανελλαδικών, λίγες ώρες και οι υπόλοιπες να πάνε σε εξωσχολική βοήθεια όσων επιθυμούν και δεν θέλουν ή δεν μπορούν να χρυσοπληρώνουν φροντιστήρια και ιδιαίτερα. Αν οι μαθητές δεν νοιάζονται για τα μαθήματα που αγωνιούν για τις πανελλαδικές θα νοιαστούν για τα υπόλοιπα?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  11. #41
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως δεν γίνεται να υπάρχουν διαφορετικά περιβάλλοντα στο σχολείο και στο σπίτι. Πρέπει να υπάρχει και ένας συντονισμός. Και για να γίνει αυτό πρέπει να υπάρχει κατανόηση ανάμεσα σε γονείς και εκπαιδευτικούς, δηλαδή να σέβεται ο ένας τη "δουλειά" του άλλου.

    Αν τώρα εμένα μου κουνάει το δάχτυλο μια δασκάλα ότι είμαι κακός γονιός, με το να εκνευριστώ και να της το γυρίζω σε κατηγορίες, καλύπτω μόνο το δικό μου κόμπλεξ σαν γονιός, δεν βοηθάω καμία κατάσταση. Αυτή η δασκάλα μας έλαχε, με αυτήν θα δουλέψουμε για 1 χρόνο, οπότε θα εξαντλήσουμε πρώτα όσα περιθώρια συνεργασίας υπάρχουν μέχρι να έρθουμε στο αμήν.
    Οπότε συμφωνώ κι εγώ ότι ο Λυκειάρχης (αν ήταν Λυκειάρχης και δεν έλεγε παπαριές) είναι καλός μλκς. Διπλός μλκς για την ακρίβεια αφού είναι διευθυντής εκπαιδευτικής μονάδας και δεν ξέρει πως να μιλήσει σε εκπαιδευτικό.
    Κλασική περίπτωση "ξέρεις ποιος είμαι εγώ"

  12. #42
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon
    Τουλάχιστον οι τωρινοί. ΟΙ παλαιότροι, μπορεί να μας δέρνανε με την βέργα, αλλά ήταν πολύ καλύτεροι...
    Καλύτεροι δεν ήταν per se, σίγουρα ήταν πιο πειθαρχημένοι και στήλωναν τα πόδια απέναντι και στα παιδιά και τους γονείς τους αν ένιωθαν "παρεξήγηση" για τους βαθμούς, όπως εύστοχα δείχνει το παρακάτω σκίτσο. Και μιλάμε για γενιά δασκάλων-καθηγητών που μεγάλωσαν σε εποχές που η Διαγωγή "ΚΟΣΜΙΑ" σε έστελνε σε Εσπερινό ή σε απέβαλαν από το σχολείο αν ένας εκ των καθηγητών έβλεπαν μαθητές τους σε "κακόφημη" μέρη.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  teachers1969.jpg 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  71,8 KB 
ID: 206787

    Επίσης μην κάνετε σύγκριση του τώρα με τις δεκαετίες 1980 και 1990. Και τότε οι γονείς μας δούλευαν ακόμη και 12ώρα, με τη διαφορά ότι ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΠΑΘΕΙΣ! Πολλοί, πάρα πολλοί γονείς σήμερα δεν θέλουν να ασχοληθούν με τα παιδιά τους και τα στέλνουν σε διάφορες δραστηριότητες για να γεμίσουν το ωράριο, είναι συνέχεια με ένα κινητό στο χέρι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac
    Θυμάμαι αρκετά χρόνια πριν (15+) θέλησα να ξεσκονίσω λίγο τις βασικές μου γνώσεις στην Άλγεβρα και είχα πάρει το σχετικό μαθητικό βιβλίο της Β' Γυμνασίου και - όντας πάντοτε καλός έως πολύ καλός στα μαθηματικά που πάντοτε τα αγαπούσα και τα αγαπώ - κόντεψα να ξεχάσω κι εκείνα που θυμόμουν
    Που να άνοιγες βιβλίο Φυσικής Β' ή Γ' Λυκείου. Λες και ήσουν 1ο έτος Τμήματος Φυσικής στο ΕΜΠ. Η διδακτέα ύλη είναι ένας από τους -πολλούς- λόγους που σιχάθηκα το σχολείο. Δεν μου κάνει εντύπωση που αρκετά παιδιά ακόμη και στο Πανεπιστήμιο κάνουν ορθοργραφικά λάθη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos83 : 13-09-19 στις 21:10.

  13. #43
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HackFreak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι ότι οι λαμπροί είναι εξαιρέσεις. Τελείωσα το λύκειο πριν 9 χρόνια οπότε οι μνήμη μου είναι σχετικά νωπή, και από τα έξι χρόνια(γυμνάσιο - λύκειο) ξεχώρισα μόνο δύο καθηγητές υποδείγματα τόσο σε ήθος όσο και σε τρόπο διδασκαλίας. Η μία ήταν καθηγήτρια ιστορίας στο γυμνάσιο που έκανε το μάθημα με τέτοιο τρόπο, που ακόμη και ο πιο αδιάφορος μαθητής την παρακολουθούσε, και δεν χρειάστηκε ποτέ να υψώσει τον τόνο για να πεί σε κάποιον να κάνει ησυχία. Στο λύκειο ο καθηγητής που μας έκανε ανάπτυξη εφαρμογών προωθούσε τόσο πολύ την αναλυτική σκέψη και άφηνε περιθώρια για λύση ενός προβλήματος με διαφορετικούς τρόπους κάτι που έκανε το μάθημά του ελκυστικό και ενδιαφέρον.

    Στόχος θα πρέπει να είναι οι εξαιρέσεις να γίνουν κανόνας. Τότε τα πράγματα πιστεύω θα βελτιωθούν πολύ.
    Αν συμφωνούμε στο ότι τα προγράμματα σπουδών και αντίστοιχα εγχειρίδια είναι αρτηριοσκληρωτικά και είναι η κύρια αιτία, τότε μην ξεχνάς πως οι δάσκαλοι και καθηγητές είναι κι εκείνοι προϊόντα του ιδίου συστήματος που αναπαράγει λεκτικά αναλφάβητους μαθητές - δεν μπορείς να τους διαχωρίσεις.

    Γιατί λοιπόν να είναι εξαίρεση; Ναι, όντως οι λαμπροί είναι λίγοι αλλά στην τελική - να το πούμε και ρεαλιστικά - παντού οι λαμπροί είναι λίγοι. Όλοι οι άλλοι είναι αναγωγή στατιστικά στον μέσο όρο πάντοτε. Αυτή είναι η πραγματικότητα στα πάντα. Άρα, πρέπει να ανεβάσουμε τον ΜΟ.

    Πώς να το κάνουμε αυτό; Με βραχμάνους ΑΕΙ καθηγητές που το παίζουν ξερόλες και αντιγράφουν κακήν κακώς προγράμματα σπουδών; Με υπουργούς που τα τακιμιάζουν με τους βραχμάνους των ΑΕΙ και προωθούν "μεταρρυθμίσεις" που αναπαράγουν την αρτηριοσκλήρωση επειδή κανείς δεν ξέρει ή δεν θέλει να κάνει κάτι διαφορετικό;

    Ήμουν νιος και γέρασα παιδιά, αυτό το ότι "οι μαθητές δεν ξέρουν να γράψουν μια παράγραφο" το άκουγα από τότε που εγώ πήγαινα Γυμνάσιο, απλά τώρα έχουμε στατιστικές που το αποδεικνύουν.

    Επιμένω, δεν φταίνε οι δάσκαλοι τόσο και μάλιστα κάτι τέτοιες ειδήσεις τις ελέγχω και πολιτικά επειδή είναι καλός τρόπος να τους κάνουμε σάκκους του μποξ
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  14. #44
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Οταν εμεις πηγαιναμε σχολειο οι δασκαλοι μας ελεγαν απλους κανονες που ειναι προφανες οτι δεν εχουν διδαχτει πολλα απ'τα σημερινα παιδια απ'τους νεους δασκαλους στα δημοτικα.

    Πχ οταν ξεκιναμε μια λεξι με "ΤΟ" τελειωνει σε Ο, Ι... πχ "το τουβλΟ", "το σπιτΙ". Οταν ξεκιναμε με "Η" τελειωνει σε "η"... Πχ "Η αγραμματΗ"... Οταν ξεκιναμε πληθυντικο στυλ "ΟΙ" ... τελειωνει με ΟΙ... πχ "ΟΙ ηλεκτρολογΟΙ". Οταν ξεκιναμε με "εμεις" / πρωτο πληθυντικο το ρημα τελειωνει σε "ε" ... πχ "ΕΜΕΙΣ ...τρωμΕ". Κτλ κτλ.

    Με καμμια 10αρια-20αρια τετοιους κανονες εχεις εξαλειψει ενα σωρο ορθογραφικα απ'τα πολυ κραυγαλεα που κανουν οι νεοι. Οι οποιοι προφανως δεν εχουν μαθει ευκολους κανονες σα τους παραπανω που για παλαιοτερες γενιες ηταν δεδομενοι.

  15. #45
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν εμεις πηγαιναμε σχολειο οι δασκαλοι μας ελεγαν απλους κανονες που ειναι προφανες οτι δεν εχουν διδαχτει πολλα απ'τα σημερινα παιδια απ'τους νεους δασκαλους στα δημοτικα.

    Πχ οταν ξεκιναμε μια λεξι με "ΤΟ" τελειωνει σε Ο, Ι... πχ "το τουβλΟ", "το σπιτΙ". Οταν ξεκιναμε με "Η" τελειωνει σε "η"... Πχ "Η αγραμματΗ"... Οταν ξεκιναμε πληθυντικο στυλ "ΟΙ" ... τελειωνει με ΟΙ... πχ "ΟΙ ηλεκτρολογΟΙ". Οταν ξεκιναμε με "εμεις" / πρωτο πληθυντικο το ρημα τελειωνει σε "ε" ... πχ "ΕΜΕΙΣ ...τρωμΕ". Κτλ κτλ.

    Με καμμια 10αρια-20αρια τετοιους κανονες εχεις εξαλειψει ενα σωρο ορθογραφικα απ'τα πολυ κραυγαλεα που κανουν οι νεοι. Οι οποιοι προφανως δεν εχουν μαθει ευκολους κανονες σα τους παραπανω που για παλαιοτερες γενιες ηταν δεδομενοι.
    Όπως για παράδειγμα η λέξη "λέξη";

    Θυμάμαι επίσης να λένε τον απλό κανόνα ότι βάζουμε ένα σημαδάκι, τόνο το λέγανε θαρρώ, πάνω στο φωνήεν της συλλαβής που ακούγεται πιο έντονα. Μη σου πω για κάποιους άλλους κανόνες με κάτι άλλα σημαδάκια μεταξύ προτάσεων, κόμματα θαρρώ τα λέγανε. Μάλλον τα πρώην παιδιά που διδάχτηκαν εκείνους τους κανόνες έμειναν να πιστεύουν ότι κόμμα είναι μόνο ένα...

    Κατά τα άλλα, ευτυχώς που δεν πηγαίναμε μαζί σχολείο, ούτε καθόμασταν στο ίδιο θρανίο...
    Ανυπόγραφος

Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας