Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    13-09-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.... Έχω μια VDSL (50-5)

    Έχει μερικές ημέρες που έχω θέμα με το upload στη σύνδεσή μου, αλλά συγκεκριμένα στον υπολογιστή μου. Και τί εννοώ...

    Αρχικά να πω, ότι έχουν γίνει άπειρα reset του router, επανεγκατάσταση των windows 10 καθώς και απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση των browser (mozilla-Chrome).

    Το router μου συγχρονίζεται κανονικά, στα 49.9 Mbps download και 4.9 upload. To Pc μου συνδέεται με καλώδιο ethernet με το router. Mε το speedtest της Ookla , λοιπόν, ενώ το ping (13) και το download (47.5 Mbps) λειτουργούν κανονικά , το upload είναι σχεδόν μηδενικό.
    Αυτά συμβαίνουν με τον προ-επιλεγμένο server Cosmote S.A. που επιλέγει αυτόματα το speedtest. Aλλάζοντας τον server και επιλέγοντας αυτόν της Lancom για παράδειγμα, επανέρχονται όλα στην κανονικότητα τους. Και το download παραμένει ψηλά και το upload, επανέρχεται στο 4.7.

    Κάνοντας το ίδιο test από το κινητό, επίσης, χωρίς κάποια αλλαγή εκεί, λειτουργούν κανονικά όλα. Download, upload κλπ.

    Οπότε, όπως καταλαβαίνεται, το πρόβλημα είναι στο PC. Tί μπορεί να δημιουργεί το πρόβλημα με το upload, ενώ όλα λειτουργούν κανονικά ;
    Επαναλαμβάνω, το καλώδιο ethernet είναι καλό και δοκιμασμένο και σε άλλο pc. Έτσι και αλλιώς πριν λίγο καιρό δούλευε κανονικά. To router συγχρονίζεται κανονικά και η γραμμή είναι ελεγμένη από την Cosmote, μετά από επικοινωνία που είχα. Το pc έχει υποστεί καθαρό install των Windows.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2014
    Μηνύματα
    839
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8245T
    Τα speedtest δεν είναι 100% ακριβές, ανάλογα τον server μπορείς να δεις διαφορετικές ταχύτητες. Εφόσον το ρουτερ σου είναι κλειδώνει στα 50/5 και το πρόβλημα είναι σε έναν συγκεκριμένο σερβερ του speedtest.net τότε δεν έχει πρόβλημα ούτε ο υπολογιστής.

  3. #3
    Εγγραφή
    13-09-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου....

    Μέχρι πρότινος, δούλευε κανονικά το speedtest στον συγκεκριμένο server (cosmote s.a.) που αρχικά προ-επιλέγεται.
    Και σίγουρα αυτά τα speedtest δεν είναι αξιόπιστα, όταν μιλάμε για πολύ μικρές αποκλίσεις. Εδώ λέμε, πως στη μία περίπτωση το upload μετράτε ως ΜΗΔΕΝ και στον άλλο server κανονικά 4.5 με 4.7 Mbps.

    Εφόσον λοιπόν , όλα δουλεύουν κανονικά , η cosmote , έκανε έλεγχο και δε μπορεί να κάνει κάτι γιατί δε της δείχνει κάτι περίεργο στις ρυθμίσεις μου, το router συγχρονίζεται κανονικά, το κινητό με wi-fi μετράει κανονικά το upload και στο pc υπάρχει θέμα με το upload, με συγκεκριμένο server (cosmote s.a.) , που όμως είναι προεπιλεγμένος και δε μπορώ να τον αλλάξω στην καθημερινή μου δραστηριότητα, τί κάνω;

    Για να καταλάβεται , ακόμη και μια απλή φωτογραφία για παράδειγμα, να θέλω να ανεβάσω σε ένα social media, μεγέθους 5 Mb, δε την ανεβάζει (βγάζει σφάλμα, μετά από λίγη ώρα προσπάθειας).

    Ευχαριστώ και πάλι

  4. #4
    Εγγραφή
    16-03-2005
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    πριν καιρο ειχα παρομοιο προβλημα σε windows 7 σε 24αρα γραμμη τα speedtest εδειχναν πολυ χαμηλο upload (δεν θυμαμαι τιμες) και οτιδηποτε προσπαθουσα να ανεβασω απο 2-3 mb και πανω με εβγαζε σφαλμα
    το δικο μου προβλημα λυθηκε με νεους οδηγους στην καρτα δικτυου

  5. #5
    Εγγραφή
    13-09-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εν τέλει, μετά από ψάξιμο και βοήθεια, από τις ρυθμίσεις της σύνδεσης ethernet στο pc, απενεργοποίησα το πρωτόκολλο ipV6 εντελώς. Άφησα μόνο το ipV4 ενεργοποιημένο. Και όλα επέστρεψαν στην κανονικότητα τους.…
    Το πως αυτό ενεργοποιήθηκε ή ήταν ήδη ενεργοποιημένο αυτόματα, δε το γνωρίζω. Εγώ πάντως δε το είχα πειράξει.
    Οπότε όλα καλά...Σας ευχαριστώ

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας