Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    08-12-2004
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΔΕΣΣΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    καλησπέρα,
    έχω έναν Epson SX235W inkjet εκτυπωτή και δυστυχώς τα μελάνια του καταναλώνονται με γρήγορο ρυθμό....ή στεγνώνουν πολύ εύκολα αν τον αφήσω λίγο καιρό ανενεργό. Σε κάποιες περιπτώσεις ενώ το μελανάκι έχει ακόμη μέσα περιεχόμενο (το κουνάω και ακούω το υγρό) ο εκτυπωτής μου βγάζει ότι έχει τελειώσει. Το κακό με τον συγκεκριμένο εκτυπωτή είναι ότι αν κάποιο απο τα 4 μελανάκια έχει τελειώσει δεν δουλεύει ακόμη και αν όλα τα άλλα είναι γεμάτα (πχ έχει τελειώσει το κίτρινο και δεν εκτυπώνει ασπρόμαυρη σελίδα ακόμη και αν το μαύρο είναι ολοκαίνουργιο!)
    έτσι κοιτάω μήπως πάω στην λύση να χρησιμοποιώ μελάνι που θα γεμίζω εγώ.....έχω δει ότι υπάρχουν κεφαλές που μπορείς να τις ξαναγεμίσεις με χύμα μελάνι και λειτουργούν χωρίς πρόβλημα (έτσι λένε οι περιγραφές τουλάχιστον γιατί ο εκτυπωτής έχει κάποιο σύστημα ελέγχου και καταλαβαίνει πότε βάζεις καινούργια κεφαλή και πότε όχι). Επίσης υπάρχουν δοχεία με χύμα μελάνι.....
    η ερώτηση μου: είναι αξιόπιστη αυτή η διαδικασία; την έχει κάνει κανείς χωρίς προβλήματα;
    αν έχετε κάποιο link για αγορά κεφαλών ή/και χύμα μελάνης καλό είναι να το προτείνετε ώστε να γνωρίζουμε ότι είναι αξιόπιστος ο πωλητής.
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.283
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Ότι υπάρχουν τέτοια συστήματα υπάρχουν, υπάρχουν ακόμα και με αντλία που γεμίζει αυτόματα το μελανάκι με τη δεξαμενή για όσους κάνουν μεγάλη χρήση, το θέμα είναι αν συμφέρει να το κάνεις για τον δικό σου συγκεκριμένο εκτυπωτή. Σε εκτυπωτή με μελανάκια συμβατά με κόστος 50 λεπτά το ένα δεν θα έκανα πατέντες άλλες από το να πάρω συμβατά. Και μόνο εφόσον έχει 2 χρονάκια στην πλάτη του, οπότε δεν έχει πλέον εγγύηση αντιπροσωπείας (ακυρώνεται αν θεωρήσουν ότι έχεις βάλει συμβατά).

    Α, και το ότι υπάρχουν συμβατά μελανάκια δεν σημαίνει ότι παίζουν, ίσως να ταιριάζουν με 10 μοντέλα της Epson αλλά το δικό σου να είναι από τα 2-3 που ταιριάζουν μεν αλλά θέλουν αλλαγή στο τσιπάκι, ψάξε το λίγο. Συνήθως αν μπεις στο ebay στα listing για μελανάκια αναφέρουν λεπτομέρειες οι Κινέζοι που τα πουλούν.

    Αυτό που έχω κάνει εγώ με επιτυχία είναι να τραβήξω με σύριγγα μελάνι από μελανάκια που μου είχαν περισσέψει και είχε βγει off ο εκτυπωτής σε άλλα άδεια μελάνια για το σωστό μοντέλο, θέλει κι εκεί λίγο ψάξιμο να βρεις πού ακριβώς πρέπει να τρυπήσεις με τη βελόνα και μετά να σφραγίσεις την τρύπα. Αν το κουνάς και ακούγεται να έχει υγρό αλλά το θεωρεί τελειωμένο ίσως έχει ξεραθεί το σφουγγαράκι που έχει μέσα από την πολυκαιρία, οπότε έτσι δεν κάνεις δουλειά, θέλει αλλαγή.
    hnesne

  3. #3
    Εγγραφή
    14-05-2008
    Μηνύματα
    1.207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΟΥΤΡΑΚΙ
    https://www.e-shop.gr/polymixanima-h...i-p-PER.403193
    παρε αυτον τον εχω και τυπωνω που και που ουτε ξερα μελανια ουτε τιποτα δουλευει απροβληματιστα

  4. #4
    Εγγραφή
    08-12-2004
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΔΕΣΣΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ότι υπάρχουν τέτοια συστήματα υπάρχουν, υπάρχουν ακόμα και με αντλία που γεμίζει αυτόματα το μελανάκι με τη δεξαμενή για όσους κάνουν μεγάλη χρήση, το θέμα είναι αν συμφέρει να το κάνεις για τον δικό σου συγκεκριμένο εκτυπωτή. Σε εκτυπωτή με μελανάκια συμβατά με κόστος 50 λεπτά το ένα δεν θα έκανα πατέντες άλλες από το να πάρω συμβατά. Και μόνο εφόσον έχει 2 χρονάκια στην πλάτη του, οπότε δεν έχει πλέον εγγύηση αντιπροσωπείας (ακυρώνεται αν θεωρήσουν ότι έχεις βάλει συμβατά).
    ευχαριστώ για την απάντηση, υπάρχει κάπου στην Ελλάδα αξιόπιστο μαγαζί με τέτοια τιμή ή πρέπει αναγκαστικά να κοιτάξω Κίνα;
    η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

  5. #5
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.283
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ στο skroutz βρήκα την τιμή αυτή με τους κωδικούς των μελανιών, ή μάλλον του εκτυπωτή, με EPSON δεν ασχολούμαι εδώ και μια 10ετία. Κορυφαίοι αν θες φωτογραφική ποιότητα, δράμα αν τυπώνεις αραιά και πού. Προσωπική εκτίμηση βέβαια.
    hnesne

  6. #6
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Για να μήν ανοίγω νέο θέμά έχω 1 Hp 1515 μελάνια τα 650.
    Πλέον λόγω αρκετής δουλειάς δέν προλαβαίνω να αγοράζω μελάνια ( γνήσια πάντα 23€) χρειάζομαι και το έγχρωμο αλλιώς θα είχα πάρει με Toner
    Πήρα ειδικό κίτ που γράφει οτι σταματάει μόνο του όταν γεμίσει το μελανοδοχείο

    http://www.refillhouse.com/index.php...product_id=148
    μελάνι χύμα βρίσκω και Ελλάδα με μεγάλη διαφορά και απο εξωτερικό με 6€ τα 100ml
    Πιο πολύ για δοκιμή τα αγόρασα , δέν ξέρω εάν θα έχει επιτυχία.
    PC
    CPU; Amd Ryzen 5 2400G CPU Cooling HYPER H411R , GPU : Onboard Vega 11 2Gb , PSU : CoolerMaster MasterWatt 450W , RAM:HyperX Predator 3000 MHz 2x4Gb , SSD : Intel 535 120 Gb +HDD WD Blue 1TB ,

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας