Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 72
  1. #31
    Εγγραφή
    15-11-2010
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μια διαφορά μεταξύ των forums και των social media είναι ότι στο reddit π.χ. μπορείς να είσαι lurker γενικά και τη μία φορά που θες να συμμετέχεις στη συζήτηση να μπεις και να το γράψεις. Συνήθως θα λάβεις απαντήσεις ανεξάρτητα του αν έχεις πολλά ή λίγα posts.

    Αντίθετα, αν το ίδιο πράγμα γινόταν εδώ (π.χ. σε κάποια πολιτική συζήτηση), υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο είτε να αγνοηθείς είτε να αντιμετωπιστείς ως πληρωμένος εγκάθετος που μπήκε να υποστηρίξει κάποια θέση. Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που πολλές φορές δεν μπαίνω στον κόπο να γράψω τη γνώμη μου εδώ, ενώ πριν 10 χρόνια υπήρξα ενεργό μέλος ενός αγγλόφωνου forum.

  2. #32
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EvoGenomics Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια διαφορά μεταξύ των forums και των social media είναι ότι στο reddit π.χ. μπορείς να είσαι lurker γενικά και τη μία φορά που θες να συμμετέχεις στη συζήτηση να μπεις και να το γράψεις. Συνήθως θα λάβεις απαντήσεις ανεξάρτητα του αν έχεις πολλά ή λίγα posts.

    Αντίθετα, αν το ίδιο πράγμα γινόταν εδώ (π.χ. σε κάποια πολιτική συζήτηση), υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο είτε να αγνοηθείς είτε να αντιμετωπιστείς ως πληρωμένος εγκάθετος που μπήκε να υποστηρίξει κάποια θέση. Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που πολλές φορές δεν μπαίνω στον κόπο να γράψω τη γνώμη μου εδώ, ενώ πριν 10 χρόνια υπήρξα ενεργό μέλος ενός αγγλόφωνου forum.
    δεν νομίζω ότι είναι τόσο τραγικα τα πράγματα στο adslgr, αν μου μιλούσες για γειτονικό forum, εκεί θα σου έλεγα ναι. Εδώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο στον βαθμό που "σταματάω να γράφω".

  3. #33
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.665
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν νομίζω ότι είναι τόσο τραγικα τα πράγματα στο adslgr, αν μου μιλούσες για γειτονικό forum, εκεί θα σου έλεγα ναι. Εδώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο στον βαθμό που "σταματάω να γράφω".
    Συμφωνώ. Εδώ γίνεται το ακριβώς ανάποδο, μερικοί αγνοούν αυτούς που μιλάνε πολύ (γιατί συχνά λένε αρλούμπες).

  4. #34
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Φίλε @EvoGenomics δεν είναι έτσι, μάλιστα στα καινούργια μέλη απαντούν οι περισσότεροι. Δεν είναι τέτοιο φόρουμ. Όταν ήρθα εδώ και έκανα πολλά νήματα έπαιρνα απαντήσεις με το κιλό.

    +1 τσίγαριδ

  5. #35
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.068
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Εγώ πιστεύω ότι τα φανμποις για να μην πω εγκάθετοι έχουν μόνιμη παρουσία και πολύ έντονη σε μη τεχνικά θέματα. Κάποιες φορές βλέπεις κάτι καινούργιους να γράφουν σαν από σποντα άλλα οι περισσότεροι τους αγνοούν.

  6. #36
    Εγγραφή
    15-11-2010
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Οκ, ίσως είμαι επηρεασμένος από παλιές ιστορίες και ίσως όχι σε αυτό το φόρουμ. Θα το ξαναπροσπαθήσω όταν έχω κάτι να συνεισφέρω κάπου.

  7. #37
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    κοίταξε δεν υπάρχει μαύρο η άσπρο, σύμφωνα με την κρίση του καθενός απαντάει ή όχι. Απλώς αυτό που δεν βλέπουμε εδώ είναι απαντήσεις του στυλ "και τι ξέρεις εσύ,ξέρεις ποιος είμαι εγώ" και άλλα πολλά.

  8. #38
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.068
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EvoGenomics Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ, ίσως είμαι επηρεασμένος από παλιές ιστορίες και ίσως όχι σε αυτό το φόρουμ. Θα το ξαναπροσπαθήσω όταν έχω κάτι να συνεισφέρω κάπου.
    Στα τεχνικά θέματα είναι οκ. Πραγματικά θα βρεις βοήθεια και εγώ πάντα νιώθω ευγνώμων για την συνεισφορά κάποιων μελών. Στα μη τεχνικά θέματα εξαρτάται. Σε κάθε περίπτωση, η πλειοψηφία των μηνυμάτων πιστεύω γράφεται εκεί. Αλλα οκ, αυτός είναι και ο σκοπός τους.

  9. #39
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EvoGenomics Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια διαφορά μεταξύ των forums και των social media είναι ότι στο reddit π.χ. μπορείς να είσαι lurker γενικά και τη μία φορά που θες να συμμετέχεις στη συζήτηση να μπεις και να το γράψεις. Συνήθως θα λάβεις απαντήσεις ανεξάρτητα του αν έχεις πολλά ή λίγα posts.

    Αντίθετα, αν το ίδιο πράγμα γινόταν εδώ (π.χ. σε κάποια πολιτική συζήτηση), υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο είτε να αγνοηθείς είτε να αντιμετωπιστείς ως πληρωμένος εγκάθετος που μπήκε να υποστηρίξει κάποια θέση. Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που πολλές φορές δεν μπαίνω στον κόπο να γράψω τη γνώμη μου εδώ, ενώ πριν 10 χρόνια υπήρξα ενεργό μέλος ενός αγγλόφωνου forum.
    Στα πολιτικα μπορει να πεφτει λιγο μπινελικι μετα συνηθιζεις /ουν και σε αφηνουν ησυχο Στα τεχνολογικα ομως βρισκεις πολυτιμη βοηθεια δε σε σνομπαρει κανεις εδω και νεο μελος να εισαι .

  10. #40
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.068
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα πολιτικα μπορει να πεφτει λιγο μπινελικι μετα συνηθιζεις /ουν και σε αφηνουν ησυχο Στα τεχνολογικα ομως βρισκεις πολυτιμη βοηθεια δε σε σνομπαρει κανεις εδω και νεο μελος να εισαι .
    Και ποιοτική.

  11. #41
    Εγγραφή
    27-03-2008
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    1.073
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/512
    ISP
    HOL
    Router
    Fritz!
    Έχουμε φτάσει σε κάποιο συμπέρασμα;

  12. #42
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NT1G Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουμε φτάσει σε κάποιο συμπέρασμα;
    Για του που όντως οφείλεται? Όχι, ο καθένας έχει τη γνώμη του. Εγώ θεωρώ πως η νέα γενιά βρίσκει πιο εύκολα τα social media και χρησιμοποιεί. Η 2 προηγούμενες γενιές χρησιμοποιούσαν φόρουμ.

  13. #43
    Εγγραφή
    27-03-2008
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    1.073
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/512
    ISP
    HOL
    Router
    Fritz!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για του που όντως οφείλεται? Όχι, ο καθένας έχει τη γνώμη του. Εγώ θεωρώ πως η νέα γενιά βρίσκει πιο εύκολα τα social media και χρησιμοποιεί. Η 2 προηγούμενες γενιές χρησιμοποιούσαν φόρουμ.
    Αυτό ισχύει για το social μέρος του forum, αλλά όταν κοιτάς κάτι πιο εξειδικευμένο; π.χ. το εδώ forum έχει σχέση με τηλεπικοινωνίες, δίκτυα κ.τ.λ.

  14. #44
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NT1G Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ισχύει για το social μέρος του forum, αλλά όταν κοιτάς κάτι πιο εξειδικευμένο; π.χ. το εδώ forum έχει σχέση με τηλεπικοινωνίες, δίκτυα κ.τ.λ.
    Μάλλον τους αρέσει να έχουν 1 για όλα. Εμένα καθόλου. Είμαι ήδη σε πάνω από 5 φόρουμς γιατί δεν μπορώ ας πούμε να μιλήσω εδώ για σειρές netflix και πλοκές.

  15. #45
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.068
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον τους αρέσει να έχουν 1 για όλα. Εμένα καθόλου. Είμαι ήδη σε πάνω από 5 φόρουμς γιατί δεν μπορώ ας πούμε να μιλήσω εδώ για σειρές netflix και πλοκές.
    Υπάρχουν ειδικό νήμα για τις σειρές και έτσι για τις ταινίες. Αναρωτιέμαι τι περισσότερο συζητάτε. Από περιέργεια για πες σε ποια φόρουμ γράφεται για αυτά; Εγώ ήμουν παλιά σε τρία στην Ελλάδα αλλά τελικά έμεινα στο πιο ποιοτικό. Πιστεύω ότι ο χρόνος δεν ήταν το πρόβλημα αλλά ο τρόπος προσέγγισης από την πλειοψηφία αλλά συχνά και το επίπεδο γνώσης και άποψης σε σημαντικά ζητήματα. Εδω στο φόρουμ κάποιες φορές αναρωτιέται κανείς αλλά αναλογιζόμενος τί διάβαζα αλλού, το επίπεδο είναι πυρηνική επιστήμη.

    Καλύτερα στείλε σε πμ έτσι από περιέργεια να δω τί έχει αλλάξει αν είναι τα ίδια.

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας