Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση 61-72 από 72
  1. #61
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    bbs παίζαμε. Και με το ftp της forthnet και του ntua, αλλά δεν είχαμε πού να τα βάλουμε. Πάντως από το 1994 μου είχε σφυρίξει ένας φίλος για το yahoo, τότε όποια λίγα site υπήρχαν τα βρίσκαμε εκεί.

    Προσωπικά είμαι χρήστης email από το 1990, με δικό μου site επαγγελματικό από το 1996.
    hnesne

  2. #62
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NT1G Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διάφορες σκέψεις στο θέμα των forums που λέμε εδώ,

    το social κομμάτι το έφαγε το facebook,
    το τεχνικό κομμάτι το έφαγε το youtube, κάποτε είχες θέμα, πρόβλημα, απορία, ρώταγες σε forum και γινόταν κάποια συζήτηση. τώρα γράφεις μια απορία στο google και όλο και κάποιο βίντεο θα υπάρχει στο youtube να φτιάχνει ή να εξηγεί αυτό που θες.
    το τεχνικό κομμάτι το έφαγε και η εξέλιξη. Κάποτε όλα αυτά ήταν καινούργια, μπερδεμένα, διαφορετικά, δύσκολα, έμπαινες να μάθεις, να δοκιμάσεις, να ρωτήσεις. Τώρα πια adsl, pc κ.τ.λ. έχουν γίνει τα πιο κοινά πράματα, δεν σε ενδιαφέρει περισσότερο, τον περισσότερο κόσμο, απλά να δουλεύει.
    το κλασσικό θέμα του οπαδισμού του Έλληνα σε οτιδήποτε. Από άλλο ελληνικό forum, σε θέματα intel, amd, nvidia, apple, samsung, όλο και κάποιος θα μπει με καινούργιο λογαριασμό και προβοκατόρικο όνομα και θα το κάνει άνω κάτω. Οι moderators συνήθως πετάνε χαρταετό και τελικά στο τέλος κλειδώνεται το θέμα. 1-2-3 φορές, πολλοί που γράφανε απλά το μειώνουν γιατί δεν υπάρχει λόγος να ασχολούνται.
    και ένα τελευταίο, πολλά forums είναι πολύ "ειδικά", π.χ. για συγκεκριμένες μάρκες αυτοκινήτων, ή για συγκεκριμένο μοντέλο. Πόσο να τραβήξει αυτό.
    Το αυτό... επίσης, η ευκολία, έχεις το app στο τηλέφωνο για το fb ή δεν ξέρω τι άλλο, το φόρουμ θέλει ντεσκτοπ.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  3. #63
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά είμαι χρήστης email από το 1990, με δικό μου site επαγγελματικό από το 1996.
    Πόσες φορές έχεις πληρώσει για ανανέωση domain

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αυτό... επίσης, η ευκολία, έχεις το app στο τηλέφωνο για το fb ή δεν ξέρω τι άλλο, το φόρουμ θέλει ντεσκτοπ.
    Ναι γιατί δεν γράφουμε μια προτασούλα ή κάτι πολύ πρόχειρο. Προσέχουμε τι γράφουμε εδώ. Να μια τεράστια διαφορά φορουμ με facebook

  4. #64
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι γιατί δεν γράφουμε μια προτασούλα ή κάτι πολύ πρόχειρο. Προσέχουμε τι γράφουμε εδώ. Να μια τεράστια διαφορά φορουμ με facebook
    Δεν ξέρω αν αυτό είναι λόγος, κ στο φου μπου γράφουν σεντόνια, αλλά σίγουρα υπάρχει μια αλλαγή στον διάλογο, ή στην αύξηση της έλλειψης διαλόγου, ή απλά γυρίσαμε σε πλατφόρμες που βολεύουν τον τρόπο που θέλουμε να συνδιαλεγόμαστε. Όλοι οι παραπάνω λόγοι έχουν τον τον ρόλο τους, πόσο μεγάλος είναι αυτός ο ρόλος, δεν ξέρω.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  5. #65
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν αυτό είναι λόγος, κ στο φου μπου γράφουν σεντόνια, αλλά σίγουρα υπάρχει μια αλλαγή στον διάλογο, ή στην αύξηση της έλλειψης διαλόγου, ή απλά γυρίσαμε σε πλατφόρμες που βολεύουν τον τρόπο που θέλουμε να συνδιαλεγόμαστε. Όλοι οι παραπάνω λόγοι έχουν τον τον ρόλο τους, πόσο μεγάλος είναι αυτός ο ρόλος, δεν ξέρω.
    Ίσως κάποιοι να προτιμούν τα φόρουμς για την καλή οργάνωση (κανόνες και κατηγορίες) που έχουν. Στο facebook υπάρχουν αυτά; Μόνο μια "κατηγορία" υπάρχει, το "Γράψτε κάτι..."

  6. #66
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως κάποιοι να προτιμούν τα φόρουμς για την καλή οργάνωση (κανόνες και κατηγορίες) που έχουν. Στο facebook υπάρχουν αυτά; Μόνο μια "κατηγορία" υπάρχει, το "Γράψτε κάτι..."
    Κατηγοριοποίηση θεμάτων το λένε, οχι απλά οργάνωση. Εκτός αυτού θες παραπάνω απο ένα εργαλεία για να γράψεις κείμενο.
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  7. #67
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hemlock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατηγοριοποίηση θεμάτων το λένε, οχι απλά οργάνωση. Εκτός αυτού θες παραπάνω απο ένα εργαλεία για να γράψεις κείμενο.
    Δεν το πιασα, πόσα θες;

  8. #68
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το πιασα, πόσα θες;
    Δες πόσα έχει το vbulletin.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.JPG 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  25,7 KB 
ID: 207069

    και ο full editor.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture1.JPG 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  33,2 KB 
ID: 207070
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hemlock : 22-09-19 στις 19:04.
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  9. #69
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hemlock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες πόσα έχει το vbulletin.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.JPG 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  25,7 KB 
ID: 207069

    και ο full editor.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture1.JPG 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  33,2 KB 
ID: 207070
    Λολ και τα δύο vbulletin ειναι απλά το ένα γράφει "Γρήγορη απάντηση"

  10. #70
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αυτό... επίσης, η ευκολία, έχεις το app στο τηλέφωνο για το fb ή δεν ξέρω τι άλλο, το φόρουμ θέλει ντεσκτοπ.
    Γενικά όλη η λειτουργικότητα κατά την δημιουργία της ανάρτησης δεν γίνεται να μεταφερθεί. Όμως εχω δει σκινς από φόρουμ πολύ λειτουργικά σε κινητό. Το παρών φόρουμ έχει παρατηρηθεί κατά την γνώμη μου παρόλο το εξαιρετικό και πολύ δυνατό περιεχόμενο του με πολύ δυνατά μέλη.

    Πάντως η λύση είναι στα σταματήσουμε αυτά τα χαζά meta language και να το γυρίσουμε όλοι σε markdown να τελειώνουμε. Βλέπεις τώρα stack overflow σε κινητό και τρίβεις τα μάτια σου.

  11. #71
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά όλη η λειτουργικότητα κατά την δημιουργία της ανάρτησης δεν γίνεται να μεταφερθεί. Όμως εχω δει σκινς από φόρουμ πολύ λειτουργικά σε κινητό. Το παρών φόρουμ έχει παρατηρηθεί κατά την γνώμη μου παρόλο το εξαιρετικό και πολύ δυνατό περιεχόμενο του με πολύ δυνατά μέλη.

    Πάντως η λύση είναι στα σταματήσουμε αυτά τα χαζά meta language και να το γυρίσουμε όλοι σε markdown να τελειώνουμε. Βλέπεις τώρα stack overflow σε κινητό και τρίβεις τα μάτια σου.
    meta language? markdown? Δηλαδή; τι εννοείς;

    ψιλοάχρηστο το mobile version για το stackoverflow κατα τη γνώμη μου. Όσο ωραίο κι αν ειναι. Το ίδιο και δω, αφού όλοι σε desktop γράφουν. Μια χαρά είναι το adslgr mobile version / ADSLgr.com Apk

  12. #72
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    meta language? markdown? Δηλαδή; τι εννοείς;

    ψιλοάχρηστο το mobile version για το stackoverflow κατα τη γνώμη μου. Όσο ωραίο κι αν ειναι. Το ίδιο και δω, αφού όλοι σε desktop γράφουν. Μια χαρά είναι το adslgr mobile version / ADSLgr.com Apk
    Παλαιότερα που το είχα δοκιμάσει όχι. Άντε θα ρίξω άλλη μια προσπάθεια.

    Ουσιαστικά tags όπως [b] είναι σαν metalanguage καθώς επεκτείνουν το κειμενο. Όλα τα παλιά σκολης φόρουμ έχουν (και γενικά κάθε wysiwyg editor) καθώς είναι σχεδόν ταυτόσημη με HTML. Η markdown δεν είναιhtml και μοιάζει περισσότερο με σημειώσεις. Το app του stack overflow είναι εξαιρετικό αν λάβεις υπόψη τί γίνεται και εγώ έχω γράψει αρκετά σχόλια μέσα από την εφαρμογή. Σχεδόν μέχρι και κανονική απάντηση γραφής καθώς οι χαρακτήρες που χρειάζεται είναι πολύ εύκολοι και με ελάχιστο θόρυβο μέσα στο ίδιο το κείμενο.

Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας