Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.435
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα στο φόρουμ.

    Αγόρασα πριν λίγες μέρες ένα HP 250 G7 με FreeDOS για τον αδερφό μου που το ζήτησε, το παρέλαβα ο ίδιος και όταν γύρισα σπίτι και το έβαλα μπροστά, ακούγεται ένα μπιπ και βγαίνει σφάλμα:

    CMOS RESET <502>
    The CMOS checksum is invalid. The CMOS will be reset to the default configuration and will be rebooted.

    Οκ λέω, έγινε το reset αυτόματα, όλα καλά, δεν μας ξαναενόχλησε. Το έψαξα λίγο και έλεγε κάτι για corrupted BIOS και restore από emergency memory και κάτι τέτοια...
    Το αμέσως επόμενο όμως που διαπιστώνω είναι πως τόσο στο BIOS όσο και στον installer των Windows, η φωτεινότητα είναι τραγικά μηδενική, ενώ θα περίμενε κανείς στην default κατάσταση ενός λαπτοπ, στο bios, στο boot, να είναι στο μέγιστο.
    Δεν έχει κάποια ρύθμιση σχετικά με τη φωτεινότητα στο BIOS, τα FN κουμπιά δεν κάνουν κάτι ιδιαίτερο. Δοκίμασα και BIOS update στο τελευταίο, δεν έγινε κάτι. Δεν έκανα κάτι άλλο λόγω εγγύησης.

    Η μόνη περίπτωση να ανέβει η φωτεινότητα, είναι μετά από την εγκατάσταση του λειτουργικού, και όταν με το καλό μπουν τα drivers της GPU, να έχεις δυνατότητα για αλλαγή φωτεινότητας μέσα από το OS. Κατα τ' άλλα μέχρι να γίνουν όλα αυτά πρέπει να πάει 12 το βράδυ και να κλείσεις μέχρι και το φωτάκι του ψυγείου για να βλέπεις...

    Το επέστρεψα στο κατάστημα, δεν το θεωρούν ιδιαίτερη βλάβη εφόσον κάποια στιγμή και μετά από το installation μπορεί να ανέβει η φωτεινότητα, για μένα όμως είναι θέμα τόσο το corrupted BIOS - δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να βγάλει στην πορεία όταν βγάζει error ενώ μόλις ανοίχθηκε η κούτα του, όσο και το θέμα της default φωτεινότητας, ακόμα κι αν χρειαστεί να κάνω format και τρέχω τον installer, θέλω να είναι όλα φυσιολογικά. Τον κράτησαν στο κατάστημα, θα μιλήσουν και με HP και θα με ενημερώσουν, φοβάμαι πως δε θα βγάλω άκρη.

    Καμιά ιδέα; Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο;

    - - - Updated - - -

    Update: με πήραν τηλ από το κατάστημα. Του "έριξε μια ματιά" ο υπεύθυνος, ναι είδε ότι στο bios έχει κάποιο *μικρό* θέμα με τη φωτεινότητα, αλλά δεν το θεωρεί πρόβλημα ούτε αυτός, ούτε η HP με την οποία υποτίθεται ότι έχει μιλήσει. Μου είπε πως αν θέλω να το στείλουμε για έλεγχο σε αντιπροσωπεία, αλλά αν δεν βρεθεί κάτι, θα με χρεώσουν για τον έλεγχο. Έχει φτάσει η πίεση μου διακόσια. Για το CMOS error, "ντάξει μπορεί να συμβεί.." και γαργάρες.

    Με καλύπτει κάπως η νομοθεσία; Θέλω ή να το αντικαταστήσουν, ή να μου επιστρέψουν ένα ποσό σαν μείωση τιμής, ή να το κρατήσουν όπως είναι και να μου επιστρέψουν όλο το ποσό. Βοήθεια κανείς;

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    το cmos reset δεν είναι θέμα, τυχαίνει μερικές φόρες, ειδικά απο την στιγμή που σου το έβγαλε μόνο μια φορά.

    Η φωτεινότητα είναι θέμα όμως, δες μήπως στο bios έχει κάποια επιλογή για αυτό.
    Μπορείς να πάρεις ο ίδιος την HP και να την ρωτήσεις τι λέει αυτή, μετά πας μέσω του Συνηγόρου του καταναλωτή

  3. #3
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.435
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στο BIOS δεν έχει επιλογή. Σε διπλανό φόρουμ υπήρξε αναφορά ότι έχει τύχει παρόμοιο πρόβλημα φωτεινότητας σε άλλα HP με Intel 7ης, 8ης γενιάς όπως το δικό μου, ίσως να είναι κάτι γενικό λοιπόν.
    Τώρα το laptop το έχουν στο μαγαζί. Μίλησα με HP και μου είπαν να το προσπαθήσω με το κατάστημα για αντικατάσταση, αλλιώς να το πάρω και να τους το πάω εγώ ο ίδιος - δε θα πληρώσω κάτι.
    Να δοκιμάσω άραγε να πάω μια βόλτα απ το κατάστημα, μήπως και καταφέρω να πιέσω για επιστροφή χρημάτων και να το κρατήσουν να το κάνουν ο,τι θέλουν;
    Πραγματικά δε θέλω πλέον να το φορτωθώ με οτι κουσούρια μπορει να χει...

  4. #4
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.997
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    δώστο πίσω υπάρχει περίπτωση να είναι προβληματική η μητρική του, κάτι τέτοια κουλά μου έκανε και εμένα στο dekstop βέβαια αλλά δεν παίζει ρόλο. Να προτιμάς Asus είναι κορυφή.
    Όσο για τον κρατικοδίαιτο συνήγορο του καταναλωτή φέξε μου και γλίστρησα.
    Όσο αξιόπιστες είναι οι δημόσιες υπηρεσίες μια απο τα ίδια είναι και ο συνήγορος του καταναλωτή.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας