Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-19 από 19
  1. #16
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Το ότι λέει πράγματα technically correct δεν σημαίνει ότι είναι και politically correct. Δυστυχώς ή ευτυχώς όταν εκφράζεσαι δημόσια, και ειδικά όταν έχεις κάποια θέση - αξίωμα, "πρέπει" να είσαι politically correct, αλλιώς έρχεσαι αντιμέτωπος με την κοινή γνώμη.

    Technically είχε δίκιο σε αυτά που έλεγε (κάποια που έχω διαβάσει, δεν ξέρω όλη την ιστορία) αλλά το technically σε αυτή την περίπτωση φαίνεται σαν να προσπαθεί να "χρυσώσει το χάπι", κάτι που σίγουρα δεν αρμόζει σε κάποιον που εργάζεται σε εκπαιδευτικό ίδρυμα και έχει θέση "ισχύος". Η παιδεραστία είναι ένα πολύ ευαίσθητο θέμα για πάρα πολύ κόσμο και σίγουρα δεν χωράει "technically correct"!

  2. #17
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Technically είχε δίκιο σε αυτά που έλεγε (κάποια που έχω διαβάσει, δεν ξέρω όλη την ιστορία) αλλά το technically σε αυτή την περίπτωση φαίνεται σαν να προσπαθεί να "χρυσώσει το χάπι", κάτι που σίγουρα δεν αρμόζει σε κάποιον που εργάζεται σε εκπαιδευτικό ίδρυμα και έχει θέση "ισχύος". Η παιδεραστία είναι ένα πολύ ευαίσθητο θέμα για πάρα πολύ κόσμο και σίγουρα δεν χωράει "technically correct"!
    Μπορεί και να είναι έτσι όπως το λες και να χρυσώνει το χάπι. Από το λίγο διάβασμα που έκανα, ένα από τα ονόματα που παίζουν ήταν ο μέντοράς του στο MIT ή κάτι τέτοιο. Η ένσταση όμως η δική μου είναι γιατί αρκούμαστε στο "φαίνεται" που έγραψες ; Και δεν το λέω για τον Stallman αλλά είναι γενικό φαινόμενο στα μέσα (ειδικά στο twitter). Γράφεις εσύ "Χ", εγώ καταλαβαίνω "Ψ" και γράφω παντού με σιγουριά ότι είπες "Ψ" και ζητώ να σε απολύσουν. Γιατί να μην σε ρωτήσω "εδώ μου φαίνεται ότι έγραψες Ψ το οποίο είναι ανήθικο. Μήπως ήθελες να πεις κάτι άλλο; "

    Edit: Αν δεν είναι ήδη γνωστό από την υπογραφή μου, να πω ότι η ταπεινή προσωπική μου γνώμη είναι ότι η υποκρισία πολιτική ορθότητα είναι η μάστιγα του αιώνα μας. Δουλεύει αόρατα και κάνει τεράστια ζημιά στην κοινωνία.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  3. #18
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί και να είναι έτσι όπως το λες και να χρυσώνει το χάπι. Από το λίγο διάβασμα που έκανα, ένα από τα ονόματα που παίζουν ήταν ο μέντοράς του στο MIT ή κάτι τέτοιο. Η ένσταση όμως η δική μου είναι γιατί αρκούμαστε στο "φαίνεται" που έγραψες ; Και δεν το λέω για τον Stallman αλλά είναι γενικό φαινόμενο στα μέσα (ειδικά στο twitter). Γράφεις εσύ "Χ", εγώ καταλαβαίνω "Ψ" και γράφω παντού με σιγουριά ότι είπες "Ψ" και ζητώ να σε απολύσουν. Γιατί να μην σε ρωτήσω "εδώ μου φαίνεται ότι έγραψες Ψ το οποίο είναι ανήθικο. Μήπως ήθελες να πεις κάτι άλλο; "
    Σωστό είναι αυτό. Ειδικά από την στιγμή έχουν αλλάξει τα μέσα και καλούμαστε να γράψουμε τις αφιλτράριστες σκέψεις μας και να επικοινωνήσουμε αυθόρμητα σε κάτι που μόνο εφήμερο δεν είναι και καταγράφει ακριβώς.

  4. #19
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί και να είναι έτσι όπως το λες και να χρυσώνει το χάπι. Από το λίγο διάβασμα που έκανα, ένα από τα ονόματα που παίζουν ήταν ο μέντοράς του στο MIT ή κάτι τέτοιο. Η ένσταση όμως η δική μου είναι γιατί αρκούμαστε στο "φαίνεται" που έγραψες ; Και δεν το λέω για τον Stallman αλλά είναι γενικό φαινόμενο στα μέσα (ειδικά στο twitter). Γράφεις εσύ "Χ", εγώ καταλαβαίνω "Ψ" και γράφω παντού με σιγουριά ότι είπες "Ψ" και ζητώ να σε απολύσουν. Γιατί να μην σε ρωτήσω "εδώ μου φαίνεται ότι έγραψες Ψ το οποίο είναι ανήθικο. Μήπως ήθελες να πεις κάτι άλλο; "

    Edit: Αν δεν είναι ήδη γνωστό από την υπογραφή μου, να πω ότι η ταπεινή προσωπική μου γνώμη είναι ότι η υποκρισία πολιτική ορθότητα είναι η μάστιγα του αιώνα μας. Δουλεύει αόρατα και κάνει τεράστια ζημιά στην κοινωνία.
    Συμφωνώ ότι δεν πρέπει να αρκούμαστε στο "φαίνεται σαν". Αλλά δυστυχώς το "φαίνεται σαν" είναι μία πολύ καλή δικαιολογία για να σε στήσουν στον τοίχο και όποιος δεν σε ξέρει να μην καταλάβει ποτέ τι πραγματικά είπες και τι μεταφέρθηκε. Αλλά δυστυχώς είναι πολύ εύκολο να κράζουμε πίσω από την "ανωνυμία" του πληκτρολογίου, χωρίς να ρωτήσουμε τι έγινε. Μετά επειδή αυτό το κράξιμο έχει ένα πιασάρικο τίτλο και ένα γνωστό όνομα μέσα, αναπαράγεται χωρίς κανένας να ρωτήσει τι και πως. Τα fake news που δεν τα φιλτράρει ποτέ κανένας είναι γνωστό πρόβλημα!

    Αλλά επειδή υπάρχει όλο αυτό το "κράξιμο" πρέπει να προσέχουμε λίγο τι λέμε δημόσια. Τουλάχιστον αυτοί που κατέχουν μία εξουσία ή έχουν πολλά να χάσουν από το ελάχιστο στραβοπάτημα!

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας