Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπερα,

    Οπως λεει και ο τιτλος ψαχνουμε μια λυση στο εξης προβλημα.

    Υπαρχει ενα τηλ.κεντρο samsung DCS-408i το οποιο εχει πανω του 4 ψηφιακες συσκευες samsung (αυτες) (manual)

    Εχει πανω και 4 απλες αναλογικες τηλ συσκευες.

    Δεχεται 2*ISDN (4 καναλια φωνης συνολο) . Θελουν να προσθεσουν καναλια φωνης γιατι τα 4 δεν ειναι αρκετα.

    Και ερχομαι στο θεμα. Επειδη λογω συνηθειας και ευκολιας θελουν να κρατησουν τις 4 ψηφιακες συσκευες...... εχει καποιος υποψην του αν υπαρχουν adapters που να δουλευουν με τετοιου ειδους συσκευες?

    Το πλανο ειναι να αντικατασταθει τελειως το oxygen και το DCS-408i και να μπει ενα νεο καθαρο voip τηλ κεντρο με voip συσκευες.
    Απλα οπως προειπα θελουν να κρατησουν τις 4 συσκευες .

    Αν ηταν απλες συσκευες οκ ευκολα τα πραγματα. Ειτε ενα SPA-112 ειτε ενα grandstream-813 .

    εχετε τιποτα υποψιν σας ομως για ψηφιακες συσκευες?
    The gr81 .

  2. #2
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Τα Samsung ανήκουν στην κατηγορία «κλειστού πρωτοκόλλου» συσκευές. Η ένταξη τους σε ένα σύγχρονο sip pbx δεν θα είναι και τόσο εύκολη.

    Θα πρέπει το παλιό Samsung pbx να συνδεθεί μέσου των 2 isdn ports στο νέο σου sip κέντρο. Αυτό μπορεί να γίνει είτε με bri κάρτες σε ΝΤ mode, είτε μεν fritzbox που διαθέτουν S0 έξοδο. Στην ουσία το Samsung pbx είναι ο ΑΤΑ σε όλη την ιστορία.

    Να γνωρίζεις ότι μερικές από τις «ανέσεις» ενός κέντρου key system όπως είναι το Samsung δεν υλοποιούνται στα sip κέντρα, όπως η εμφάνιση κατάστασης εξωτερικής γραμμής (το λαμπάκι στην συσκευή). Ένα sip κέντρο από την άλλη έχει να προσφέρει πολλές και δωρεάν δυνατότης που στο παλιό σου κέντρο θα απαιτούσαν άδειες χρήσης / κάρτες επέκτασης (ivr, voice mail, ring groups, queues κ.α.)

    Τα τηλέφωνα μοιάζουν με τα grandstream gxp1628,

  3. #3
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.628
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Πες τους δεν γίνεται αλλά ακόμα κι αν γινόταν θα έπρεπε να πληρώσουν αντάπτορες που στο νερό θα ήταν ένα 50ρικο για την καθεμία, δεν θα είχαν τα πλεονεκτήματα των samsung αλλά ούτε και μίας καθαρά VoIP συσκευής και τέλος θα ήταν μία πρόχειρη λύση κι όχι κάτι που θα μπορούσες να υποστηρίξεις.
    Ας πάρουν νέες, κι ας αγοράσουν μία με πολλά κουμπιά για την γραμματεία και μερικές απλές για τους υπόλοιπους.

    ---edit---
    Μόλις είδα το link με το μοντέλο, καλά ούτε καν, απευθείας καινούργιες μην το σκέφτεσαι.
    Πες τους ότι δεν συμβατές και τελείωσε. Θα πρέπει να μάθουν σε νέες. Τα GXP που προτείνει ο kronos είναι πολύ κοντά σε αυτό που έχουν και είναι σχετικά φτηνά.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kronos911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα Samsung ανήκουν στην κατηγορία «κλειστού πρωτοκόλλου» συσκευές. Η ένταξη τους σε ένα σύγχρονο sip pbx δεν θα είναι και τόσο εύκολη.
    αυτο φανταστηκα και εγω.

    Θεωρω επισης οτι μονο πρβληματα θα προσφερει ο συνδιασμος του παλιου με το νεο κεντρο. Θα τους ενημερωσω οτι δεν το συνιστω.

    Οποτε αν δεν εχει κανεις αλλος κατι να προτεινει .... θα τους πω μονο ΙΡ-phones να βαλουν. Μονοδρομος.

    Και απο οτι ειδα απλα θα βαλουν Expansion Modules και θα μου βγουν τα ματια να διαβαζω για να τα ρυθμισω. :P

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες τους δεν γίνεται αλλά ακόμα κι αν γινόταν θα έπρεπε να πληρώσουν αντάπτορες που στο νερό θα ήταν ένα 50ρικο για την καθεμία, δεν θα είχαν τα πλεονεκτήματα των samsung αλλά ούτε και μίας καθαρά VoIP συσκευής και τέλος θα ήταν μία πρόχειρη λύση κι όχι κάτι που θα μπορούσες να υποστηρίξεις.
    Ας πάρουν νέες, κι ας αγοράσουν μία με πολλά κουμπιά για την γραμματεία και μερικές απλές για τους υπόλοιπους.

    ---edit---
    Μόλις είδα το link με το μοντέλο, καλά ούτε καν, απευθείας καινούργιες μην το σκέφτεσαι.
    Πες τους ότι δεν συμβατές και τελείωσε. Θα πρέπει να μάθουν σε νέες. Τα GXP που προτείνει ο kronos είναι πολύ κοντά σε αυτό που έχουν και είναι σχετικά φτηνά.
    Αυτες ηταν οι πρωτες σκεψεις μου και εμενα.

    Απλα σκεφτηκα μηπως καποιος ξερει κατι επιπλεον. Πολλα μυαλα ειναι καλυτερα απο ενα.

    Για yealink σκεφτομουν για τις https://www.skroutz.gr/s/11778164/Ye...hrase=SIP-T46S με το expansion YEALINK EXP40 .

    Δεν εχουν θεμα με τα χρηματα. ευτυχως αναγνωριζουν καποια πραγματα και δεν ειναι τσιφουτηδες.
    Φαντασου απο οτι μου ειπαν η καθε μια samsung ειχε περιπου 130 € το 2005 που τις πηραν. Ασε το κεντρο. πανακριβο τοτε.

    Τους εβαλα εγω ταβανι τα 1.000€ .Φυσικα δεν πιστευω να φτασει τοσο αλλα τους προετοιμασα για την χειροτερη περιπτωση.

    Θα ριξω και μια ματια ακομα μπας και βρω τιποτα αλλο σε αλλη μαρκα.

    Υ.Γ. Φιλοι ειναι και δεν τιθεται θεμα πληρωμης δικης μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 18-09-19 στις 16:36.
    The gr81 .

  5. #5
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Μερικές προτάσεις

    Grandstream phones
    grandstream ucm

    Το demo site του κέντρου για να «παίξεις» μαζί του πριν αποφασίσεις.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kronos911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μερικές προτάσεις

    Grandstream phones
    grandstream ucm

    Το demo site του κέντρου για να «παίξεις» μαζί του πριν αποφασίσεις.
    Ομορφο GUI. αρκετες δυνατοτητες... σιγουρα τελειως διαφορετικο απο αυτα που εχω συνηθισει.

    Το εχεις δουλεψει ? Δεν μπορεσα να βρω πληροφοριες σχετικα με την καταγραφη των κλησεων (ακα ηχογραφιση) .

    Βασικα αν ξερεις... παιρνει δισκο usb ή παιζω με κατι δικτυακο?

    Αν καταληξω σε κατι τετοιο τοτε θα τους πιεσω να παμε σε κατι τετοιο.

    Σιγουρα μπολικο διαβασμα και εντατικες δοκιμες πριν παραδωθει για χρηση.
    The gr81 .

  7. #7
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    ..το 6202 το πήρα πριν ένα 2μηνο... και το έχω απο τότε σε λειτουργία... το σεταρα στα γρήγορα θα έλεγα... τις 2 γραμμές του οτε τις έβαλα μέσω των 2 fxo ports που έχει. έφαγα κόλλημα με τα trunk της modulus και αυτό γιατί... ειχα 2 trunks στα οποία έχω από 3 αριθμούς... πριν στο freepbx δήλωνα τον αριθμό που θέλω να βγαίνω στα outbound rules και τέλος.. όλα δούλευαν ωραία... ε σε αυτό μπόρεσα να το κάνω να δουλέψει έτσι... και αναγκαστικά έκανα από ένα τρανκ για κάθε αριθμό. το ζοιπερ στα κινητά δουλεύουν χωρίς πρόβλημα πλέον. παίρνει usb και SD card άλλα ηχογράφηση μπορείς και στην εσωτερική του μνήμη να κάνεις. θα ξανα ασχοληθώ σε κάνα μήνα μαζί του πάλι.

    στο πρόβλημα του φίλου με της isdn συσκευές... δοκίμασε αν δουλέψουν με φριτζβοξ... τωρα πως πάνε στο κέντρο... η κάθε μια ξεχωριστά η ανα 2...

    το Grandstream GXP2160 το έχω εγώ στο γραφείο μου... κάνα 2 χρόνια τώρα...

    εχω και εγώ παλιό isdn κέντρο... που μέσω fritzbox... τα έχω παντρέψει...

    - - - Updated - - -

    επίσης τα περισσότερα κανάλια που θέλουν... με τις isdn συσκευές δεν θα μπορέσουν να τα διαχειριστούν... οπότε βάλε και 4 ip κατευθείαν να πας σε καθαρή λύση και να παίξεις και όπως θες μετά.

    τις γραμμές του οτε... εφόσον έχουν 2 κανάλια... την μια την βάζεις σαν τρανκ μέσα στο κέντρο.. και την άλλη με ένα φριτζ και τέλος.

  8. #8
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ομορφο GUI. αρκετες δυνατοτητες... σιγουρα τελειως διαφορετικο απο αυτα που εχω συνηθισει.

    Το εχεις δουλεψει ? Δεν μπορεσα να βρω πληροφοριες σχετικα με την καταγραφη των κλησεων (ακα ηχογραφιση) .

    Βασικα αν ξερεις... παιρνει δισκο usb ή παιζω με κατι δικτυακο?

    Αν καταληξω σε κατι τετοιο τοτε θα τους πιεσω να παμε σε κατι τετοιο.

    Σιγουρα μπολικο διαβασμα και εντατικες δοκιμες πριν παραδωθει για χρηση.

    Το έχω δουλέψει πέρυσι τέτοιο καιρό με 8 εσωτερικά (γχπ1628), μια γραμμή οτε (sip trunk) και μια γραμμή modulus (sip trunk). Μέσου του zero config είχα στημένες της συσκευές στο τσακ μπαμ.

    Παίρνει usb και nas setup.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας