Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 37
  1. #1
    Εγγραφή
    11-04-2006
    Περιοχή
    Μελίσσια
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    282
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    HOL - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Path Level
    Interleaved
    Πραγματικά δεν εχω λογια απο τα νευρα μου

    Μεχρι και την Παρασκευη που μας περασε συγχρόνιζα στα 7,5-8 (οπως το εβλεπα μεσα απο το gui του ρουτερ) και ξαφνικα απο το Σαββατο ειμαι στα 4,9.
    Εμφανης η πτωση στο browsing αλλα και στο Vodafone TV το οποιο πλεον δεν βλεπεται,πιξελιαζει και απλα σταματα

    Παιρνω τηλ,ωραια και καλα,ρεσταρτ το ρουτερ,κτλ κτλ,μου στελνουν τεχνικο στο σπιτι. Ερχεται ο τεχνικος,μου λεει εγω βλεπω στην οικοδομη 4,9 ερχονται αλλα δεν ξερω γιατι εγινε η πτωση αυτη,θα το προωθησω και θα σας ενημερωσουν.

    Με παιρνουν σημερα και με ΘΡΑΣΟΣ μου λεει ο κυριος στην εξυπηρετηση οτι
    1. Δεν ξερουμε γιατι υπηρξε αυτη η πτωση στον συγχρονισμο.
    2. Δεν θα κανουμε τιποτα ομως γιατι - ακουσον,ακουσον - ειστε πανω απο τον μεσο ορο της περιοχης (3,5 στο Μαρουσι!!!!) οποτε ολα οκ
    3. Αμα θελω να παω σε VDSL,πληρωνοντας φυσικα

    Recap.... Ξημερωσε ενα πρωι και εμφανιστηκε ενα προβλημα που μου εριξε την ταχυτητα και το προβλημα υπαρχει ακομη.
    Αλλα δεν θα γινει καμια ενεργεια επ αυτου απλα θα ζεις ετσι.

    Δεν ειναι ΕΞΟΡΓΙΣΤΙΚΌ???
    Τι ενεργειες μπορω να κανω? (εκτος φυσικα απο το να τους διαολοστειλω και να αλλαξω παροχο)

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το τελευταίο μπορείς να κάνεις, αφού όμως πρώτα σιγουρευτείς ότι ο καινούργιος πάροχος θα σου δώσει εγγυημένα πιο πάνω, αλλιώς, VDSL.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    19-09-2019
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Καλημἐρα αγαπητέ ομοιοπαθη

    σε αναλογη περιπτωση το δικο μου προβλημα ειχε φτασει πολυ ψηλα, ειχα κανει παραπονα στο συνηγορο του καταναλωτη και απαιτησα να μιλησω με το νομικο τμημα μεσω του δικηγορου μου. Στο τελος βεβαια κατεληξα να βαλω vdsl αν και ηταν τελειως αντιθετο στις πεποιθησεις και τα πιστευω μου. Θα σου συμβουλευα να απαιτησεις το 5mbps οχι να γινει 7 η 8 αλλα αυτοματα 100 σε αμεση συνεννοηση φυσικα με το νομικο τμημα του παροχου που σε εξυπηρετει. Σου ευχομαι καλα ξεμπερδεματα και γραψε σε ολους εμας εδω τι αποτελεσματα ειχαν ολα τα παραπανω αν εφαρμοστηκαν,

    Ευχαριστω

  4. #4
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τελευταίο μπορείς να κάνεις, αφού όμως πρώτα σιγουρευτείς ότι ο καινούργιος πάροχος θα σου δώσει εγγυημένα πιο πάνω, αλλιώς, VDSL.
    1. σόρυ αλλά τον ρώτησες αν έχει την οικονομική δυνατότητα.
    2. Και γιατί να πάει σε Vdsl μια χαρά είναι και το Adsl αρκεί τα λαμόγια να τηρούν τις προηγούμενες ταχύτητες που είχανε.


    Άσε και εγώ που είμαι με forthnet έχω το ίδιο θέμα μου ρίχνουν το bandwidth οι ξεφτιλισμένοι, άντε τώρα να βγάλεις άκρη με την εταιρεία η οποία είναι νομικά καλυμμένη
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν ρίχνει καμία εταιρία το Bandwidth, το πρόβλημα είναι περιορισμός της τεχνολογίας xdsl έχει και όνομα crosstalk και είναι το ίδιο παντού σε όλο τον κόσμο, όσο μπαίνουνε παραπάνω χρήστες τόσο αυξάνεται.

  6. #6
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κοπανάνε έως 24 Mbps και είναι καλυμμένοι κατάλαβες τι γίνεται.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοπανάνε έως 24 Mbps και είναι καλυμμένοι κατάλαβες τι γίνεται.
    Έτσι δουλεύει η συγκεκριμένη τεχνολογία, μετά οι Home συνδέσεις έχουν και το λεγόμενο contention ratio, πραγματικά εγγυημένο μόνο δικό κοστίζει πολύ

  8. #8
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    απλά αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να είμαστε πιο προσεκτικοί στο μέλλον.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tutuyo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά δεν εχω λογια απο τα νευρα μου

    Μεχρι και την Παρασκευη που μας περασε συγχρόνιζα στα 7,5-8 (οπως το εβλεπα μεσα απο το gui του ρουτερ) και ξαφνικα απο το Σαββατο ειμαι στα 4,9.
    Εμφανης η πτωση στο browsing αλλα και στο Vodafone TV το οποιο πλεον δεν βλεπεται,πιξελιαζει και απλα σταματα

    Παιρνω τηλ,ωραια και καλα,ρεσταρτ το ρουτερ,κτλ κτλ,μου στελνουν τεχνικο στο σπιτι. Ερχεται ο τεχνικος,μου λεει εγω βλεπω στην οικοδομη 4,9 ερχονται αλλα δεν ξερω γιατι εγινε η πτωση αυτη,θα το προωθησω και θα σας ενημερωσουν.

    Με παιρνουν σημερα και με ΘΡΑΣΟΣ μου λεει ο κυριος στην εξυπηρετηση οτι
    1. Δεν ξερουμε γιατι υπηρξε αυτη η πτωση στον συγχρονισμο.
    2. Δεν θα κανουμε τιποτα ομως γιατι - ακουσον,ακουσον - ειστε πανω απο τον μεσο ορο της περιοχης (3,5 στο Μαρουσι!!!!) οποτε ολα οκ
    3. Αμα θελω να παω σε VDSL,πληρωνοντας φυσικα

    Recap.... Ξημερωσε ενα πρωι και εμφανιστηκε ενα προβλημα που μου εριξε την ταχυτητα και το προβλημα υπαρχει ακομη.
    Αλλα δεν θα γινει καμια ενεργεια επ αυτου απλα θα ζεις ετσι.

    Δεν ειναι ΕΞΟΡΓΙΣΤΙΚΌ???
    Τι ενεργειες μπορω να κανω? (εκτος φυσικα απο το να τους διαολοστειλω και να αλλαξω παροχο)
    Αν πας σε ΟΤΕ μάλλον θα σου δώσουν τα 24 απο την καμπίνα, αλλά συνήθως ο ΟΤΕ είναι ακριβότερος, οι υπόλοιποι πάροχοι δεν το κάνουν αυτό.

  10. #10
    Εγγραφή
    11-04-2006
    Περιοχή
    Μελίσσια
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    282
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    HOL - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Path Level
    Interleaved
    Νιωθω εντελως ανισχυρος.
    Επισης δεν μπορω να καταλαβω γιατι θα πρεπει να δωσω εγω λυση στο προβλημα του παροχου,πετωντας εγω λεφτα στο προβλημα.Και κερατας και δαρμενος.

    Και ποιος μου λεει εμενα,τον πονηρα σκεπτομενο,οτι ο ιδιος ο παροχος δημιουργει το προβλημα ωστε να με σμπρωξει σε VDSL με περισσοτερα χρηματα?
    Ειμαστε οντως τοσο ανοχυρωτοι οταν μονομερως ο παροχος κανει downgrade την υπηρεσια του και ετσιθελικα σου λεει δεν το φτιαχνω,αμα θες πληρωσε περισσοτερα?

    Απαραδεκτη αντιμετωπιση,ουτε καν κατι για να γλυκανουν το χαπι,τελειωσε μπαμ και κατω
    Προφανως και το ευκολο ειναι η φορητοτητα.
    Αλλα ειναι στυγνος εκβιασμος,η μενεις σε ταχυτητες 1999 που σε ριξαμε η μας πληρωνεις παραπανω. Φαρ Ουεστ

  11. #11
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ρίχνει καμία εταιρία το Bandwidth, το πρόβλημα είναι περιορισμός της τεχνολογίας xdsl έχει και όνομα crosstalk και είναι το ίδιο παντού σε όλο τον κόσμο, όσο μπαίνουνε παραπάνω χρήστες τόσο αυξάνεται.
    Ωραία λοιπόν έχω μια απορία.
    Αν αντικατασταθούν τα καλώδια χαλκού με οπτικές ίνες το πρόβλημα αυτό δεν θα λυθεί;
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία λοιπόν έχω μια απορία.
    Αν αντικατασταθούν τα καλώδια χαλκού με οπτικές ίνες το πρόβλημα αυτό δεν θα λυθεί;
    Οχι απαραίτητα, ο τρόπος που δίνεται η οπτική ινα στον τελικό πελάτη μέσω gpon σημαίνει πως πάλι το Bandwidth μοιράζεται, δεν έχει crosstalk βέβαια, απο την στιγμή που έχεις Link έχεις και την ταχύτητα.

  13. #13
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ωραία η λύση στο πρόβλημα ποια είναι;
    Εμένα όταν ήρθε ο τεχνικός της φορθνετ μου είπε ότι είμαι οκ και συγχρονίζω 14 Mbps εγώ όμως βλέπω να πέφτει η ταχύτητα δραματικά κάτω απο το μισό.
    Τι μπορούμε να κάνουμε ποιά είναι η αιτία του προβλήματος;

    - - - Updated - - -

    Σόρυ που μπήκα σφήνα άλλα είμαι και εγώ ομοιοπαθής

    - - - Updated - - -

    Και κάτι άλλο πως γίνεται ένας γνωστός μου με την ίδια εταιρεία 10 μέτρα κοντά σε μένα να έχει μεγαλύτερο bandwidth απο εμένα οεο ;
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία η λύση στο πρόβλημα ποια είναι;
    Εμένα όταν ήρθε ο τεχνικός της φορθνετ μου είπε ότι είμαι οκ και συγχρονίζω 14 Mbps εγώ όμως βλέπω να πέφτει η ταχύτητα δραματικά κάτω απο το μισό.
    Τι μπορούμε να κάνουμε ποιά είναι η αιτία του προβλήματος;

    - - - Updated - - -

    Σόρυ που μπήκα σφήνα άλλα είμαι και εγώ ομοιοπαθής
    βλέπεις εσυ το Modem να συγχρονίζει στα 14; την μέτρηση την κάνεις πως και απο που;
    Μετά πάμε πάλι στο contention ratio, ενα ας πούμε 1/20 είναι πάρα πολύ καλό ενώ ενα 1/40 είναι το φυσιολογικό, αυτο σημαίνει πως για κάθε 40 χρήστες που έχουν 24αρα ο πάροχος τους δίνει 24mbit να τα μοιραστούν, αν κατεβάζουν όλοι μαζί όπως καταλαβαίνεις θα υπάρχει θέμα.



    πόσο συγχρονίζει ο γνωστός σου, 10 μέτρα μπορεί να παίρνει γραμμή απο άλλο ΑΚ/καμπίνα

  15. #15
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    βλέπεις εσυ το Modem να συγχρονίζει στα 14; την μέτρηση την κάνεις πως και απο που;
    Μετά πάμε πάλι στο contention ratio, ενα ας πούμε 1/20 είναι πάρα πολύ καλό ενώ ενα 1/40 είναι το φυσιολογικό, αυτο σημαίνει πως για κάθε 40 χρήστες που έχουν 24αρα ο πάροχος τους δίνει 24mbit να τα μοιραστούν, αν κατεβάζουν όλοι μαζί όπως καταλαβαίνεις θα υπάρχει θέμα.



    πόσο συγχρονίζει ο γνωστός σου, 10 μέτρα μπορεί να παίρνει γραμμή απο άλλο ΑΚ/καμπίνα
    την μέτρηση την έκανε ο τεχνικός όχι εγώ και μου έιπε ότι συγχρονίζω τόσο, την έκανε απο τον κατανεμητή αν δεν κάνω λάθος;
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας