Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 27
  1. #1
    Εγγραφή
    28-09-2012
    Μηνύματα
    860
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Interleaved
    Χιλιοειπωμένο θέμα και φιλοσοφημένο όσο δεν πάει. Αλλά είναι για εμένα το μεγαλύτερο ερώτημα που μπορεί να κάνει ένα άνθρωπος. Αν το αναλύσει κανείς λίγο, θα διαπιστώσει ότι θα ήταν πιο απλό(by Ocamm's razor) να μην υπάρχει τίποτα. Όταν λέω τίποτα εννοώ κυριολεκτικά τίποτα. Όχι κβαντικό κενό(το οποίο δεν είναι το τίποτα όπως το έχει κατά νου ο μέσος άνθρωπος), αλλά πλήρης απουσία των πάντων, ύλης, ενέργειας, χώρου. Ο Lawrence Krauss αναλύει στο βιβλίο του "A Universe from nothing" ότι αυτό που λέμε "τίποτα" στην φυσική, στην πραγματικότητα είναι "κάτι", και αυτό το "κάτι" υφίσταται κβαντικές διακυμάνσεις. Από αυτές τις διακυμάνσεις δημιουργήθηκε το σύμπαν.
    Αυτό που έχω συμπεράνει, βασιζόμενος στο αξίωμα ότι τίποτα δεν δημιουργείται από το τίποτα(ex nihilo nihil), σε συνδυασμό με το κβαντικό κενό, ότι κάτι υπήρχε πάντα, το οποίο αν το σκεφτεί κανείς εις βάθος είναι τρομακτικό.

    Ο λόγος που άνοιξα αυτό το θέμα, είναι γιατί τα παραπάνω μου προκαλούν ώρες ώρες τρομερό υπαρξιακό άγχος, και πιστεύω πως το μόνο "αντίδοτο" είναι η συζήτηση με άτομα που ενδεχομένως έχουν "ψαχτεί" με τέτοια ερωτήματα, και θα ήθελα πολύ να ακούσω την δική τους γνώμη. Δυστυχώς με άτομα του κοντινού μου περιβάλλοντος δεν έχω καταφέρει να αναπτύξω το θέμα, είτε διότι κάποιοι απαντούν με το "ε ο Θεός τα έκανε όλα", ενώ κάποιοι άλλοι είναι τόσο επιφανειακοί, που τέτοια ερωτήματα δεν τα σκέφτονται, ούτε καν τα αντιλαμβάνονται και σε κοιτάνε σαν εξωγήινο.
    None of our beliefs are quite true; all have at least a penumbra of vagueness and error.
    Bertrand Russell

  2. #2
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.239
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HackFreak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χιλιοειπωμένο θέμα και φιλοσοφημένο όσο δεν πάει. Αλλά είναι για εμένα το μεγαλύτερο ερώτημα που μπορεί να κάνει ένα άνθρωπος. Αν το αναλύσει κανείς λίγο, θα διαπιστώσει ότι θα ήταν πιο απλό(by Ocamm's razor) να μην υπάρχει τίποτα. Όταν λέω τίποτα εννοώ κυριολεκτικά τίποτα. Όχι κβαντικό κενό(το οποίο δεν είναι το τίποτα όπως το έχει κατά νου ο μέσος άνθρωπος), αλλά πλήρης απουσία των πάντων, ύλης, ενέργειας, χώρου. Ο Lawrence Krauss αναλύει στο βιβλίο του "A Universe from nothing" ότι αυτό που λέμε "τίποτα" στην φυσική, στην πραγματικότητα είναι "κάτι", και αυτό το "κάτι" υφίσταται κβαντικές διακυμάνσεις. Από αυτές τις διακυμάνσεις δημιουργήθηκε το σύμπαν.
    Αυτό που έχω συμπεράνει, βασιζόμενος στο αξίωμα ότι τίποτα δεν δημιουργείται από το τίποτα(ex nihilo nihil), σε συνδυασμό με το κβαντικό κενό, ότι κάτι υπήρχε πάντα, το οποίο αν το σκεφτεί κανείς εις βάθος είναι τρομακτικό.

    Ο λόγος που άνοιξα αυτό το θέμα, είναι γιατί τα παραπάνω μου προκαλούν ώρες ώρες τρομερό υπαρξιακό άγχος, και πιστεύω πως το μόνο "αντίδοτο" είναι η συζήτηση με άτομα που ενδεχομένως έχουν "ψαχτεί" με τέτοια ερωτήματα, και θα ήθελα πολύ να ακούσω την δική τους γνώμη. Δυστυχώς με άτομα του κοντινού μου περιβάλλοντος δεν έχω καταφέρει να αναπτύξω το θέμα, είτε διότι κάποιοι απαντούν με το "ε ο Θεός τα έκανε όλα", ενώ κάποιοι άλλοι είναι τόσο επιφανειακοί, που τέτοια ερωτήματα δεν τα σκέφτονται, ούτε καν τα αντιλαμβάνονται και σε κοιτάνε σαν εξωγήινο.
    Δεν νομίζω ότι ο άνθρωπος ειναι ικανός να αντιληφθει την έννοια του τίποτα. Να υποθεσω ότι μιλάς για μετά τον θάνατο πάντα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aroutis : 18-09-19 στις 21:41.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  3. #3
    Εγγραφή
    28-09-2012
    Μηνύματα
    860
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω ότι ο άνθρωπος ειναι ικανός να αντιληφθει την έννοια του τίποτα.
    Συμφωνώ. Δυστυχώς η ανθρώπινη λογική είναι περιορισμένη στο να αντιλαμβάνεται τέτοια θέματα. Όμως είμαστε υποχρεωμένοι να προσπαθήσουμε να βρούμε απαντήσεις με αυτήν, καθώς είναι το μοναδικό μας "όπλο". Αν θεωρήσουμε το τίποτα ως πλήρη απουσία των πάντων, δεν είναι παράλογο να λέμε ότι κάτι μπορεί να αναδυθεί από αυτό; Αν πάλι το θεωρήσουμε ως "κάτι", οντολογικά, τότε δύο τα ενδεχόμενα. Ή αυτό το "κάτι" προήλθε από ένα άλλο "κάτι", και πάμε σε ad infinitum, ή αυτό το "κάτι" είναι αυθύπαρκτο. Αυτή η ιδέα του αυθύπαρκτου άχρονου "κάτι" είναι που με τρομάζει.
    None of our beliefs are quite true; all have at least a penumbra of vagueness and error.
    Bertrand Russell

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.689
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπορεί το τώρα να είναι το τίποτα και το υπαρκτό να υπάρχει μετά. Το μυαλό μας δεν είναι καλωδιωμένο για να μπορεί να κατανοήσει τέτοια πράγματα.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #5
    Εγγραφή
    28-09-2012
    Μηνύματα
    860
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί το τώρα να είναι το τίποτα και το υπαρκτό να υπάρχει μετά. Το μυαλό μας δεν είναι καλωδιωμένο για να μπορεί να κατανοήσει τέτοια πράγματα.
    Από την στιγμή που σκεφτόμαστε, πάει να πεί ότι υπάρχουμε. Μπορεί ακόμα και στο ενδεχόμενο ο εγκέφαλός μας να μας ξεγελάει στα πάντα, στο μοναδικό που δεν μπορεί να μας ξεγελάσει είναι το γεγονός ότι υπάρχουμε. Διότι αν το τώρα είναι το "τίποτα", δεν θα υπήρχε σκέψη.
    None of our beliefs are quite true; all have at least a penumbra of vagueness and error.
    Bertrand Russell

  6. #6
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.805
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HackFreak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο λόγος που άνοιξα αυτό το θέμα, είναι γιατί τα παραπάνω μου προκαλούν ώρες ώρες τρομερό υπαρξιακό άγχος, και πιστεύω πως το μόνο "αντίδοτο" είναι η συζήτηση με άτομα που ενδεχομένως έχουν "ψαχτεί" με τέτοια ερωτήματα, και θα ήθελα πολύ να ακούσω την δική τους γνώμη.
    Ειναι σιγουρα υπαρξιακο το αγχος ή εχεις φθασει σε καποια (πρωϊμα ή προχωρημενα) συμπερασματα τα οποια ειναι unpopular και ως εκ τουτου σε "αγχωνει" το prospect της συγκρουσης με τη mainstream κοσμοθεαση?

  7. #7
    Εγγραφή
    14-12-2006
    Περιοχή
    ΠΡΩΗΝ Ελληνικη Μακεδονία
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.692
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15044/1024
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6(dB) / 33(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HackFreak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή η ιδέα του αυθύπαρκτου άχρονου "κάτι" είναι που με τρομάζει.
    Τους περισσοτερους (κι εγω μεσα) πιστευω τους τρομαζει μαλλον το αντιθετο..

  8. #8
    Εγγραφή
    28-09-2012
    Μηνύματα
    860
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι σιγουρα υπαρξιακο το αγχος ή εχεις φθασει σε καποια (πρωϊμα ή προχωρημενα) συμπερασματα τα οποια ειναι unpopular και ως εκ τουτου σε "αγχωνει" το prospect της συγκρουσης με τη mainstream κοσμοθεαση?
    Όχι σε καμμία περίπτωση δεν ισχύει το δεύτερο. Δεν φοβάμαι το να εξετάζω όλα τα ενδεχόμενα ακόμα και αν έρχονται σε αντίθεση με την mainstream σκέψη.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psytransas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τους περισσοτερους (κι εγω μεσα) πιστευω τους τρομαζει μαλλον το αντιθετο..
    Το αντίθετο δεν με τρομάζει με την εξής λογική: Αν παύσει κανείς να υπάρχει, και θεωρώντας δεδομένο ότι χάνεται για πάντα στο απόλυτο τίποτα, δεν θα υπάρχει πλέον η συνείδησή του. Απουσία συνείδησης σημαίνει απουσία όλων των συναισθημάτων συμπεριλαμβανομένου του άγχους και του φόβου. Άρα απόλυτα ουδέτερη κατάσταση. Αν το σύμπαν δεν υπήρχε δεν θα είμασταν εδώ για να αγωνιούμε και να φοβόμαστε.
    None of our beliefs are quite true; all have at least a penumbra of vagueness and error.
    Bertrand Russell

  9. #9
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Ναι το θέμα είναι αρκετά τρομακτικό για να το σκέφτεσαι. Μπορείς όμως να πεις πως πριν γεννηθείς ήσουν στο απόλυτο ουδέτερο, σωστά;

  10. #10
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.598
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    για καποια στιγμη ειχα πειστει, και το κραταω ακομη , οτι το μονο που δεν υπαρχει ειναι το "τιποτα" και το "μηδεν" , ειναι λιγο ειρωνικο γιατι και το τιποτα και το μηδεν , αυτοαναιρουνται
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  11. #11
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Αυτοαναιρούνται; Δηλαδή;

  12. #12
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.598
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτοαναιρούνται; Δηλαδή;
    οτι το μηδεν και το τιποτα σημαινουν την παντελη απουσια σε κατι , αλλα η παντελης απουσια αφορα το μηδεν και το τιποτα .
    δηλαδη αυτα που δεν υπαρχουν ειναι το ιδιο το μηδεν και το τιποτα .
    ειναι ομως καπως περιορισμενης ευθυνης το "μηδεν" και το "τιποτα" ,αφορουν πολυ συγκεκριμενες/περιορισμενες περιστασεις/καταστασεις .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  13. #13
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Εμένα μου άρεσε αυτό και αυτό εδώ σαν ιστορία.

    Το πρώτο τα λέει όμως λιγο περισσότερο λογικά.

    Δεν υπάρχει απάντηση για τίποτα.

  14. #14
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  15. #15
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω, που κολλάει αυτό;

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας