Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλησπέρα.

    Έχω το vdsl2 all in one router που μου εδωσε η nova που έχω και τη σύνδεση μου.

    Μπορώ από το μενού του συγκεκριμένου router να του βάλω ένα vpn ώστε οποιαδήποτε συσκευή συνδέεται πάνω σε αυτό το router να είναι σαν να συνδέεται και στο vpn που του έχω βάλει?
    Π.χ. η 4k samsung smart tv που έχω να τρεχει το netflix λες και είμαι στην Αμερική.

    Είτε το vpn είναι δωρεάν, είτε με πληρωμή.

    Αν ναι πως ακριβώς μπορώ να το κάνω αυτό?


    Θα προτιμούσα μην πειράξω το μαμά λογισμικό του router γιατί δεν ξέρω μετά αν θα με καλύπτει η nova στο support της.


    Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τις απαντήσεις σας.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Οχι δεν υποστηρίζει τέτοια λειτουργία το συγκεκριμένο, ίσως να σε βόλευε κάποια λύση smartdns

  3. #3
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Το συγκεκριμένο router δεν υποστηρίζει ή γενικότερα δεν υποστηρίζεται από τα ρουτερ;

    Έχω admin κωδικούς δεν χρησιμοποιώ αυτούς που δίνει η nova.

    Μπορείς να μου προτείνεις ένα router που να δίνει αυτήν την δυνατότητα;

    Και τι ακριβώς είναι το smartdns που λες;

    Εγώ ξέρω το απλό dns το οποίο και έχω βάλει στο ρουτερ για ipv4 και ipv6 της cloudflare.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το συγκεκριμένο router δεν υποστηρίζει ή γενικότερα δεν υποστηρίζεται από τα ρουτερ;

    Έχω admin κωδικούς δεν χρησιμοποιώ αυτούς που δίνει η nova.

    Μπορείς να μου προτείνεις ένα router που να δίνει αυτήν την δυνατότητα;

    Και τι ακριβώς είναι το smartdns που λες;

    Εγώ ξέρω το απλό dns το οποίο και έχω βάλει στο ρουτερ για ipv4 και ipv6 της cloudflare.
    Δεν το υποστηρίζει το συγκεκριμένο router για το smartdns ρίξε μια ματιά στο Google. Είναι ενα άλλο τρόπος για να μην σε πιάνει το geolocation

    Router για vpn υπάρχουν πολλά, θα πρέπει πρώτα να δείς τι υπηρεσίες παρέχει ο vpn provider σου, κάποια δεν υποστηρίζουν όλους τους τύπους.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Αρχικά δεν έχω πάρει κανέναν vpn provider θέλω να δοκιμάσω μερικούς που να έχουν την δυνατότητα να τον εισάγω στο ρουτερ ώστε οποιαδήποτε συσκευή συνδέεται πάνω της να φαίνεται ότι συνδέεται από τη χώρα που έχω επιλέξει από τον vpn provider.
    Σκέφτομαι για τον nord vpn ή cyberghost vpn.

    Πως μπορώ να δω αν κάποιος από αυτούς ή οποιοσδήποτε αλλά έχει την δυνατότητα να εισάγω στο ρουτερ μου?

    Και το smartdns τι ακριβώς είναι?

    Στην ουσία βάζεις αντί για dns του internet provider σου κάποιους άλλους όπως π.χ. της google primary: 8.8.8.8. & secondary: 8.8.4.4

    Δοκίμασα να βάλω στο ρουτερ μου σαν primary dns κάποιον από αυτούς αλλά κανένας δεν δούλεψε(Να δείξει ότι είμαι στη χώρα που είναι ο αντίστοιχος dmart dns.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fits79 : 21-09-19 στις 00:26.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικά δεν έχω πάρει κανέναν vpn provider θέλω να δοκιμάσω μερικούς που να έχουν την δυνατότητα να τον εισάγω στο ρουτερ ώστε οποιαδήποτε συσκευή συνδέεται πάνω της να φαίνεται ότι συνδέεται από τη χώρα που έχω επιλέξει από τον vpn provider.
    Σκέφτομαι για τον nord vpn ή cyberghost vpn.

    Πως μπορώ να δω αν κάποιος από αυτούς ή οποιοσδήποτε αλλά έχει την δυνατότητα να εισάγω στο ρουτερ μου?

    Και το smartdns τι ακριβώς είναι?

    Στην ουσία βάζεις αντί για dns του internet provider σου κάποιους άλλους όπως π.χ. της google primary: 8.8.8.8. & secondary: 8.8.4.4

    Δοκίμασα να βάλω στο ρουτερ μου σαν primary dns κάποιον από αυτούς αλλά κανένας δεν δούλεψε(Να δείξει ότι είμαι στη χώρα που είναι ο αντίστοιχος dmart dns.
    Για να δουλέψουν τα smart dns πρέπει να κάνεις λογαριασμό πρώτα έχουν μετά οδηγίες το πως θα το βάλεις στον εξοπλισμό σου.
    Υπάρχουν τα pptp,ssl vpn, ipsec, openvpn σαν διάφοροι τύποι vpn, το πιο διαδεδομένο που θα το βρείς σχεδόν σε όλα τα router Που υποστηρίζουν να δουλέψουν σαν vpn client είναι το pptp, αυτό που συνήθως δεν το έχουν όλα είναι το openvpn.

    Πχ εγώ έχω το proxvpn απο παλιά υποστηρίζει pptp, openvpn, το έχω δοκιμάσει με pptp σε router της Asus και σε mikrotik

    Συνήθως αναφέρουν στην σελίδα τους τι Protocols υποστηρίζουν

  7. #7
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Τωρα σε εχασα.
    Εχω το ρουτερ του τιτλου δηλαδη το Zte ZXHN H168N και θελω απλα να βαλω εστω και προσωρινα ενα vpn στο συγκεκρημενο ρουτερ για να δοκιμασω τουλαχιστον αν δουλευει.
    Εχεις καμια προταση?

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα σε εχασα.
    Εχω το ρουτερ του τιτλου δηλαδη το Zte ZXHN H168N και θελω απλα να βαλω εστω και προσωρινα ενα vpn στο συγκεκρημενο ρουτερ για να δοκιμασω τουλαχιστον αν δουλευει.
    Εχεις καμια προταση?
    Όπως σου είπα από το 1ο μηνύμα, δεν μπορείς να βάλεις στο zte vpn γιατί δεν το υποστηρίζει

  9. #9
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Εστω με smart dns που λες τουλαχιστον κανω την δοκιμη να δω οτι δουλευει δεν θελω κατι μονημο προς το παρον.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας