Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    08-06-2014
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπερα ρε παιδα πραγματικα ειμαι ετοιμος να τα ξηλωσω ολα εδω μεσα. Την βοηθεια σας παρακαλω

    Το μοντεμ που λετε ειναι στο ισογειο και εγω βρισκομαι στον 1ο οροφο. Για να τα βολεψω πηρα ενα TP-LINK extender, το N300 TL-WA860RE. Ενω στην αρχη ολα πηγαιναν ρολοι με 12mbps στο speedest ( το extender συνδεεται με ethertnet στο pc) μετα απο λιγους μηνες ξεκινησε να παιρνει την κατω βολτα. Μια ειναι στα 2-3mbps και αλλη μια στα 7-9mbps. Γενικα κανει οτι του φωτησει. Την προηγουμενη εβδομαδα πηγα και πηρα ενα μοντεμ της TP-LINK, το TD-W8961N μπας και σωσει λιγο την κατασταση, το συνδεσα μια χαρα ολα και την 1η μερα ειχα
    10-11mbps σταθερα αλλα μετα ξεκινησε παλι η κατρακυλα.

    Μηπως πρεπει να κανω καμια αλλη ρυθμηση στο μοντεμ; ή στο extender; ( εχω κανει off το DHCP στο extender)
    Μηπως τα εφτυσε το extender ;

    (24αρα γραμμη HOL εχω)

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το ασύρματο γενικά δεν είναι σίγουρο οτι θα σου δουλεύει πάντα σωστά, ειδικά αν υπάρχουν και πολλά άλλα ασύρματα τότε μοιράζεσαι με αυτούς τις ταχύτητες που μπορεί να δώσει ενα κανάλι, μετά έχεις και τις παρεμβολές απο τα γειτονικά δίκτυα και έρχεται και δένει το γλυκό.

    δες με κάποιο wifi analyzer τι γίνεται στην περιοχή και ανάλογα επέλεξε κανάλι, αν δείς το 6 πχ να είναι ελεύθερο αλλά το 5 και το 7 να είναι γεμάτα τότε θα έχεις παρεμβολές και μπορεί να είναι προτιμοτερο να επιλέξεις το 5 ή το 7.
    Αν πάλι συνεχίζει τότε ίσως να πρέπει να δείς η σε λύσεις 5Ghz, αυτό σημαίνει modem/extender Και συσκευές που να το υποστηρίζουν, ίσως να σου δουλεύει κάποιο Powerline και φυσικά πάντα υπάρχει η λύση του καλωδίου που είναι και το καλύτερο.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας