Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    17-02-2014
    Περιοχή
    Άρτα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΤΑ
    Καλησπερα και απο εμενα.
    Να ρωτησω κατι, εχω μια μικρη καφετερια συνηθως με λιγα ατομα και μου εδωσαν το mikrotik rb951ui 2hnd router.
    Θελω απλως να καταργησω την μπαχατελα του οτε και να συνδεονται ολου στο mikrotik.
    Τι βηματα πρεπει να κανω. Εχω δει πολλους οδηγους στο youtube και δεν μπορεσα να ενεργοποιησω το wireless του mikrotik.
    Τι πρεπει να κανω;

  2. #2
    Εγγραφή
    06-11-2014
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    768
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    21999/219999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus & Mikrotik
    Path Level
    Interleaved
    Αν δεν ξέρεις Mikrotik, θα είναι λίγο δύσκολα για σένα. Συνήθως τέτοιο setup δεν είναι δωρεάν. Θα σου πω στα απλά. Ρίχνεις το Mikrotik στο default settings, Έχει κουμπί. Η ανοίγεις μέσω web interface η μέσω winbox το interface του Mikrotik. Πρέπει να βρει winbox up και Mac του, και βάζεις τα στοιχεία του. Username and password. Αν είναι στο default είναι admin χωρίς password. Και πας στο quick install, βάζεις τα στοιχεία του παρόχου, την ip που θέλεις να έχει το δίκτυο και ολα τα υπόλοιπα. Μετά ip/firewall/nat δημιουργείς rull για access για το τοπικό δίκτυο ώστε να έχει πρόσβαση στο ίντερνετ και ρυθμίζεις firewall με αυτά που θέλεις. Στείλε μου μήνυμα για να μιλήσουμε.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-02-2014
    Περιοχή
    Άρτα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΤΑ
    Εγω θελω να κρατησω και το μοντεμ του οτε και να συνδεσω πανω του με ethernet το mikrotik.
    Το mikrotik θα αναλαβει μονο το wireless κομματι και τα υπολοιπα το μοντεμ του οτε.
    Εννοειται οτι θα καταργησω το ασυρματο του οτε.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-11-2014
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    768
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    21999/219999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus & Mikrotik
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitrisarta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω θελω να κρατησω και το μοντεμ του οτε και να συνδεσω πανω του με ethernet το mikrotik.
    Το mikrotik θα αναλαβει μονο το wireless κομματι και τα υπολοιπα το μοντεμ του οτε.
    Εννοειται οτι θα καταργησω το ασυρματο του οτε.

    Αυτό το μηχάνημα είναι καλο για routing πρώτα από όλα. Κρίμα να δουλέψει μόνο σε wifi mode. Στη περίπτωση σου, θα είχα βάλει ενα access point Mikrotik η Ubiquiti.

    - - - Updated - - -

    Δες εδώ https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manua...rface/Wireless

    - - - Updated - - -

    Δεν καταργείται το μηχάνημα του παρόχου, απλά θα δουλέψει σε passthrough mode με default settings. Αυτό το mode αποκλειστικά σε περίπτωση αν θέλουμε να δουλέψει το τηλέφωνο, χωρίς τηλέφωνο, ρυθμίζουμε σε bridge mode το speedport κάνουμε connect με Mikrotik με καλώδιο, και κάνουμε τα υπόλοιπα.

    - - - Updated - - -

    Εδω είναι αναλυτικός οδηγός για wifi setup on Mikrotik - https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manua...le_wireless_AP

    - - - Updated - - -

    Εδώ είναι αναλυτικός οδηγός για OpenVPN https://www.adslgr.com/forum/threads...OS-Android-iOS για να έχεις πρόσβαση από κάθε συσκευή στο δίκτυο σου απομακρυσμένα, μόνο αν το Mikrotik θα κάνει και routing. Πίστεψε με, το μηχάνημα του παρόχου είναι άχρηστο, ειδικά για business solutions. Το βάζουμε να παίζει σαν modem και να έχουμε τηλεφωνία, και όλα τα υπόλοιπα, κάνει Mikrotik. Αυτό είναι το σωστό. Εσύ έχεις καφετέρια, και καλό να μην έχουν πελάτες πρόσβαση στο τοπικό δίκτυο. Αλλά να έχουν πρόσβαση μόνο στο ίντερνετ, όλα τα υπόλοιπα για αυτούς πρέπει να είναι κλειστά.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-02-2014
    Περιοχή
    Άρτα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΤΑ
    Έχεις δίκιο για το mikrotik για το δίκτυο. Θα προσπαθήσω να κάνω τον οδηγό που μου έδωσες, αλλά σε πρώτη φάση που το διάβασα μου φάνηκε πολύ δύσκολος. Ελπίζω να τα καταφέρω.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-11-2014
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    768
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    21999/219999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus & Mikrotik
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitrisarta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο για το mikrotik για το δίκτυο. Θα προσπαθήσω να κάνω τον οδηγό που μου έδωσες, αλλά σε πρώτη φάση που το διάβασα μου φάνηκε πολύ δύσκολος. Ελπίζω να τα καταφέρω.

    Δοκίμασε,και αν θα έχεις κολλήματα, πες μας τι σε προβληματίζει. Βάλε καλώδιο στο speedport στην πόρτα 2 και άλλη άκρη στην πόρτα 1 - WAN του Mikrotik και δούλεψε

  7. #7
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.335
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας