Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    επειδη το φιατ uno του 1989 που εχω ολο προβληματα ειναι σκεφτομαστε να παρουμε ενα αλλο αμαξι μεταχειρισμενο

    σκεφτομαι για hundai getz 2003 στα 1.100 cc ή του 2004 στα 1.300 cc ο αδελφος μου μου λεει για Nissan Micra 2002 στα 1.300 cc.

    επισης ειδα το accent του 2002 στα 1.350 cc και το reno clio του 2003 στα 1.400 cc αλλα και το Skoda Fabia του 2003 στα 1.400 cc .

    ακομα δεν μπορω να επιλεξω διαβαζω και ακουω καλα λογια για το getz , θα ηθελα την γνωμη σας.

    εχω βαρεθει τα σερβις με το φιατ ουνo και συνεχεια προβληματα για αυτο και δεν ξανα θελω φιατ.
    Αν και το φιατ ουνο για τις ελιες που πηγαιναμε ητανε τελειο , και αυτο ειναι ενα θεμα τωρα με το νεο αμαξι που σκεφτομαι να παρω. ( φετος εβγαλε παρα πολλα ξεκομπουσαν οι ταχυτητες , μου εφαγε τα τακακια σε λιγοτερο απο 2 μηνες και οι δισκοι εχουνε σκουριασει, και εχουνε φαγωθει.ανα τακτα χρονια διαστηματα προβληματα με το τρινσιμπιτερ και χανει τον συνχρονισμο , δεν μπορεσα να βρω ενα μεταχειρισμενο τρινσιμπηκτερ για να το κρατησω ακομα λιγο, (καλοριφερ δεν δουλευει βγαζει το αντιφριζ μεσα στο αμαξι .. οποτε αναγκαζομαι να οδηγω με το παραθυρο ανοιχτο λιγο ) , ο πατερας μου δεν το αντεχει αλλο. τις προαλλες του αλλαξε μπουζι και αποσυντονιστηκε εντελως.. ακουγε κατι μικρο κοψιματα και λεει ηλεκτρονικο ειναι να του αλλαξω τα μπουζι και αστα να πανε ! .
    πηγα να του βαλω βενζινη και για να φτασω ειδα και επαθα!πολυ παραξενο θορυβο! εκανε και ντου ντουκου λες και 10 επιβραδυνει και 5 του δινει να προχωρησει. τωρα αποσυνντονιστηκε το τρινσιμπηκτερ και δεν παιρνει μπροστα! και το κοπανησε! μου λεει θελω να παρω ενα σφυρι και να το σπασω δεν το μπορω αλλα κοντευει να με τρελανει αλλα εχει φοβερο τιμονι! και καλη οδηγικη συμπεριφορα .Θελουμε ενα παλιο αμαξι! για να δουλειες τετοιες να υπαρχει , ρωτησα για φορτηγο με καροτσα και δεν γινεται μου ειπανε επειδη δεν ειμαστε αγροτες! και δεν μπορουμε να το δικαιολογησουμε .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnmegarythmos : 22-09-19 στις 19:54.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.448
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Αν θέλεις να έχεις οικονομικά service και σχετική αξιοπιστία, θα σου πρότεινα να τσεκάρεις το accent και το getz απ'αυτά που προτείνεις.

    Φτηνά ανταλλακτικά (ακόμα και για τις χοντρές ζημιές, φτηνά θα σου βγει το μαλλί αναλογικά με πιο γνωστές μάρκες), λιγότερες πιθανότητες να σ'αφήσει στο δρόμο (με την προϋπόθεση να το συντηρείς στην ώρα του και να έχεις κάνει καλή έρευνα αγοράς μεταχειρισμένου, μη πάρεις κάνα χρέπι).

    Αν θέλεις να το κακομεταχειρίζεσαι, θα σου πρότεινα με κλειστά μάτια το accent. Ως κάτοχος του accent II του 2001 (με τον 1500άρη κινητήρα βέβαια), μπορώ να σου πω πως έχει τύχει να μπλέξω αμέτρητες φορές σε άσχημους δρόμους.

    Συνοπτικά θα σου πω ότι έχω διανύσει χαλικόδρομο στη θάσο για 45 λεπτά με τρίτη!!, έχω κάνει παράκαμψη μέσα από χωραφόδρομους χωρίς να κάνει κιχ. Έχω κολλήσει σε ανηφορικό χωματόδρομο και κατάφερα να το βγάλω με μανούβρες!! Γενικώς, μπορώ να σου πω με σιγουριά πως πρόκειται για σκύλο και δεν είναι τυχαίο που "παίζει" πολύ για "βρώμικη" χρήση σε εργασίες!

    Επίσης, θα βρεις πολλές ευκαιρίες στο 1500άρικο, άντε 2χίλιαρο βαριά βαριά.

    Το getz θα σου βγει πιο ακριβά λογικά και είναι μικρότερο σε χώρους, δεν ξέρω αν θα σε βολέψει τόσο, σε σχέση με το accent. Στο accent μπορείς να βάλεις κι ολόκληρο ψυγειοκαταψύκτη αν ρίξεις τα καθίσματα...

    Για τα υπόλοιπα που σκέφτεσαι, ας απαντήσουν όσοι είναι κάτοχοι. Ελπίζω να βοήθησα.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  3. #3
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    τρινσιμπηκτερ
    στο γλωσσοπλάστη!
    Μάλλον το ντιστριμπιτέρ (distributeur) εννοείς, ελληνιστί διανομέας.
    Στο συνεργείο που πας και το αλλάζεις, τρινσιμπηκτερ το λένε; Αν ναι, μάλλον έχεις και θέμα συνεργείου εκτός από θέμα αυτοκινήτου!

  4. #4
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    στο γλωσσοπλάστη!
    Μάλλον το ντιστριμπιτέρ (distributeur) εννοείς, ελληνιστί διανομέας.
    Στο συνεργείο που πας και το αλλάζεις, τρινσιμπηκτερ το λένε; Αν ναι, μάλλον έχεις και θέμα συνεργείου εκτός από θέμα αυτοκινήτου!
    δεν ξερω πως το λεγεται ναι αυτο τον διανομεα ειναι παλιο με τις πλατινες και μου εχει βγαλει την πιστη ολο αποσυντονιζονται αυτες οι πλατινες!!! ελεος δηλαδη. ενα πιο παλιο που ειχε ο πατερας μου ντατσουν δεν ειχε τετοια θεματα οπως το φιατ.! το ειχε η θεια μου το ειχε αφησει σε εμας 7 χρονια σε αδρανεια και το πηραμε για μαθω να οδηγω! .


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θέλεις να έχεις οικονομικά service και σχετική αξιοπιστία, θα σου πρότεινα να τσεκάρεις το accent και το getz απ'αυτά που προτείνεις.

    Φτηνά ανταλλακτικά (ακόμα και για τις χοντρές ζημιές, φτηνά θα σου βγει το μαλλί αναλογικά με πιο γνωστές μάρκες), λιγότερες πιθανότητες να σ'αφήσει στο δρόμο (με την προϋπόθεση να το συντηρείς στην ώρα του και να έχεις κάνει καλή έρευνα αγοράς μεταχειρισμένου, μη πάρεις κάνα χρέπι).

    Αν θέλεις να το κακομεταχειρίζεσαι, θα σου πρότεινα με κλειστά μάτια το accent. Ως κάτοχος του accent II του 2001 (με τον 1500άρη κινητήρα βέβαια), μπορώ να σου πω πως έχει τύχει να μπλέξω αμέτρητες φορές σε άσχημους δρόμους.

    Συνοπτικά θα σου πω ότι έχω διανύσει χαλικόδρομο στη θάσο για 45 λεπτά με τρίτη!!, έχω κάνει παράκαμψη μέσα από χωραφόδρομους χωρίς να κάνει κιχ. Έχω κολλήσει σε ανηφορικό χωματόδρομο και κατάφερα να το βγάλω με μανούβρες!! Γενικώς, μπορώ να σου πω με σιγουριά πως πρόκειται για σκύλο και δεν είναι τυχαίο που "παίζει" πολύ για "βρώμικη" χρήση σε εργασίες!

    Επίσης, θα βρεις πολλές ευκαιρίες στο 1500άρικο, άντε 2χίλιαρο βαριά βαριά.

    Το getz θα σου βγει πιο ακριβά λογικά και είναι μικρότερο σε χώρους, δεν ξέρω αν θα σε βολέψει τόσο, σε σχέση με το accent. Στο accent μπορείς να βάλεις κι ολόκληρο ψυγειοκαταψύκτη αν ρίξεις τα καθίσματα...

    Για τα υπόλοιπα που σκέφτεσαι, ας απαντήσουν όσοι είναι κάτοχοι. Ελπίζω να βοήθησα.

    ποσο σου κοστιζουνε τα τελη κυκλοφοριας στο accent ; ναι οντως ειναι μεγαλο σε κυβικα.
    επισης απο καταναλωση βενζινης πως τα παει; .

  5. #5
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.448
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποσο σου κοστιζουνε τα τελη κυκλοφοριας στο accent ; ναι οντως ειναι μεγαλο σε κυβικα.
    επισης απο καταναλωση βενζινης πως τα παει; .
    Επειδή έχω το 1500άρι, πληρώνω 240€. Το 1300άρι πρέπει να έχει 135€.

    Μικτή κατανάλωση έχω περίπου 8.2 λίτρα/100χλμ.
    Εκτός πόλης το έχω ρίξει και στο 7.8 κοντά
    Εντός πόλης γύρω στο 8.5-9.

    Οι τιμές που δίνω είναι εμπειρικές, καταγράφοντας τους ανεφοδιασμούς, τα χλμ και την τιμή της βενζίνης σε βάθος 2ετίας, από συγκεκριμένο βενζινάδικο και τσεκαρισμένο πως δεν κλέβει, και βγάζοντας Μ.Ο.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    σε ευχαριστω παρα πολυ .
    γενικα σου εχει βγαλει κανενα θεμα το getz απο τοτε που το πηρες; . κατι που να κοστιζει ακριβα ;

  7. #7
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.448
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε ευχαριστω παρα πολυ .
    γενικα σου εχει βγαλει κανενα θεμα το getz απο τοτε που το πηρες; . κατι που να κοστιζει ακριβα ;
    Δεν έχω getz. Accent έχω.

    Κοίτα εγώ είχα κάνει τη μλκία και πήρα ένα χρέπι accent, διαλυμμένο όσο δεν φαντάζεσαι (είχα στο μυαλό μου να το συμμαζέψω, αλλά δεν φαντάστηκα το μέγεθος του συμμαζέματος που ήθελε).

    Αλλά πρόσεξε. Επειδή ακριβώς τα άλλαξα σχεδόν όλα στα 10 χρόνια που το έχω, θα σου πω πόσο κοστίζουν τα ακριβά φέσια.

    Ιμάντας χρονισμού με ρουλεμάν και εργατικά = 120€ περιπου (αναλόγως τι ανταλλακτικό θα βάλεις, μαμά ή after market. Για να μη το ξαναγράφω, αυτό θα ισχύει και στα επόμενα που θα αναφέρω)

    Δίσκο-πλατώ + εργατικά = 230€ χαμηλότερη τιμή που βρήκα

    Ρουλεμαν τροχου + εργατικα = 60€ ανα τροχο (αν και όποτε χρειαστεί)

    Αναρτήσεις βάζεις και με 200€ αν χρειαστεί.

    Αισθητήρας λάμδα (αν τυχον εχει θεμα και σου αυξανει την κατανάλωση) = 100 ευρω (ο αισθητηρας που βρισκεται στην πολλαπλη εισαγωγή, ο άλλος που βρισκεται στην εξατμιση κατω απ'το αμαξωμα πρεπει να ναι πιο φτηνος)

    Μπουζοκαλωδια που χρειάστηκε να αλλάξω + εργατικά = 80 ευρω περιπου (αν δεν ειναι κομμενα, δεν θα χρειαστει να αλλαξεις και ποτε φανταζομαι, εμενα ηταν...)

    Μια φορα μου είχε σπάσει ο ιμαντας χρονισμου εν κινησει και στράβωσαν κεφαλή βαλβιδες κλπ, μου είχε βγει 450 ευρω + εργατικά (αυτό δεν θα συμβεί ποτέ αν αλλάζεις ιμάντα χρονισμού όταν πρέπει)

    δυναμο + εργατικα = 60 ευρω

    Αν χρειαστει να δεις τα ηλεκτρολογικα του ενδελεχως, πάνω από 100 ευρώ δεν θα δώσεις (εμένα ειχε κατι κουλα βραχυκυκλωματα σκέψου)

    Ιμαντες τιμονιου, air condition, δυναμο, ένα 60άρι ολα μαζι με εργατικά.


    Αυτά είναι τα ποσά πάνω κάτω που πρέπει να δώσεις όταν και άμα χρειαστεί.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  8. #8
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Αβλεπί Hyundai, vfm αυτή την στιγμη.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας