Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    17-11-2016
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Question
    Έχω forth net προπληρωμένο Adsl 24 με το κλασικό τετράγωνο ρουτερ που δίνει η νόβα. Πιάνω 17. Ωφέλιμα 13. Έχω εκνευριστεί γιατί δε με αφήνει να βάλω δικά μου username password στο web interface. Θα προτείνατε την αγορά κάποιου άλλου μόντεμ; Θα έχω πρόβλημα να παίξει με το λογαριασμό μου; Υπάρχει κάποιο φθηνό που να είναι καλύτερο από αυτό που δίνουν ; Παλιότερα Ακουγόταν για ένα tp link που ήταν το ιδανικό value for money και ήταν καλύτερο από αυτό που σου έδινε η εταιρεία. Παίζει ρόλο η περιοχή που μένω για την επιλογή μόντεμ; (Ένας φίλος μου το είπε, μένω Αιγάλεω)

  2. #2
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από snowtrap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω forth net προπληρωμένο Adsl 24 με το κλασικό τετράγωνο ρουτερ που δίνει η νόβα. Πιάνω 17. Ωφέλιμα 13. Έχω εκνευριστεί γιατί δε με αφήνει να βάλω δικά μου username password στο web interface. Θα προτείνατε την αγορά κάποιου άλλου μόντεμ; Θα έχω πρόβλημα να παίξει με το λογαριασμό μου; Υπάρχει κάποιο φθηνό που να είναι καλύτερο από αυτό που δίνουν ; Παλιότερα Ακουγόταν για ένα tp link που ήταν το ιδανικό value for money και ήταν καλύτερο από αυτό που σου έδινε η εταιρεία. Παίζει ρόλο η περιοχή που μένω για την επιλογή μόντεμ; (Ένας φίλος μου το είπε, μένω Αιγάλεω)
    Καλησπερα,

    Καταρχην το 17 με το 13 ειναι μεγαλη διαφορα. Προφανως κανεις ασυρματα τις μετρησεις.

    Δευτερον θα πρεπει να ξερουμε αν εχεις VOIP τηλεφωνια ή απλη . Αν ειναι VOIP τοτε ΔΕΝ μπορεις να το αλλαξεις καθως δεν δινουν κωδικους για την τηλεφωνια.

    Η περιοχη δεν παιζει κανενα ρολο απολυτως. Ολα εξαρτωνται α) αν εχεις voip τηλεφωνια και β) αν εχεις Vdsl για να παρεις το αναλογο μηχανημα.

    Απο εκει και περα εγω θα σου προτεινω το TP-LINK Archer VR400 v2
    Σαφως θα βρεις και πιο φτηνα.... αλλα χωρις Gigabit ethernet που για μενα ειναι MUST HAVE πλεον με τις ταχυτητες και τις χωρητικοτητες της εποχης μας.
    The gr81 .

  3. #3
    Εγγραφή
    17-11-2016
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα,

    Καταρχην το 17 με το 13 ειναι μεγαλη διαφορα. Προφανως κανεις ασυρματα τις μετρησεις.

    Δευτερον θα πρεπει να ξερουμε αν εχεις VOIP τηλεφωνια ή απλη . Αν ειναι VOIP τοτε ΔΕΝ μπορεις να το αλλαξεις καθως δεν δινουν κωδικους για την τηλεφωνια.

    Η περιοχη δεν παιζει κανενα ρολο απολυτως. Ολα εξαρτωνται α) αν εχεις voip τηλεφωνια και β) αν εχεις Vdsl για να παρεις το αναλογο μηχανημα.

    Απο εκει και περα εγω θα σου προτεινω το TP-LINK Archer VR400 v2
    Σαφως θα βρεις και πιο φτηνα.... αλλα χωρις Gigabit ethernet που για μενα ειναι MUST HAVE πλεον με τις ταχυτητες και τις χωρητικοτητες της εποχης μας.
    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Έχω απλή τηλεφωνία.
    Δεν έχω VDSL ούτε έχω στα πλάνα μου να πληρώσω τα ποσά που ζητάνε (είμαι με 15 ευρώ το μήνα πλοπληρωμένο)
    Θα ήθελα κάποιο οικονομικό αλλά καλό μόντεμ.
    Δε με ενδιαφέρει το gigabit (είναι όβερκιλ, δεν είμαι ο λάινους τεκ τιπς)
    Είδα ότι παλιότερα έπαιζε το TP-LINK TD-W8960N αλλά πλέον στο v7 έχει πολλά αρνητικά σχόλια στο σκρουτζ.
    Για το TP-LINK-TD-W8961N-v3 καμία γνώμη;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος snowtrap : 23-09-19 στις 12:18.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από snowtrap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Έχω απλή τηλεφωνία.
    Δεν έχω VDSL ούτε έχω στα πλάνα μου να πληρώσω τα ποσά που ζητάνε (είμαι με 15 ευρώ το μήνα πλοπληρωμένο)
    Θα ήθελα κάποιο οικονομικό αλλά καλό μόντεμ.
    Δε με ενδιαφέρει το gigabit (είναι όβερκιλ, δεν είμαι ο λάινους τεκ τιπς)
    Είδα ότι παλιότερα έπαιζε το TP-LINK TD-W8960N αλλά πλέον στο v7 έχει πολλά αρνητικά σχόλια στο σκρουτζ.
    Για το TP-LINK-TD-W8961N-v3 καμία γνώμη;
    Αν ειναι θα πας τοτε για το TP-LINK-TD-W8961N-v3

    Απλα να εχεις υποψιν σου οτι ΟΛΕΣ οι συνδεσεις ειναι θεμα χρονου να σταματησουν απο Adsl2+ και θα γυρισουν σε VDSL2 .
    The gr81 .

  5. #5
    Εγγραφή
    17-11-2016
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Αυτό πρακτικά τι σημαίνει; Ότι αν πάρω adsl modem θα το πετάξω;
    Αν γίνει αυτό που λες οι εταιρείες θα δώσουν στους πελάτες νέο hardware?
    Πόσο κοντινό το βλέπεις;

  6. #6
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από snowtrap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό πρακτικά τι σημαίνει; Ότι αν πάρω adsl modem θα το πετάξω;
    Αν γίνει αυτό που λες οι εταιρείες θα δώσουν στους πελάτες νέο hardware?
    Πόσο κοντινό το βλέπεις;
    Θα το κανεις ενα πολυ ωραιο "χαζο" Access point ή διακοσμητικο .

    Δεν γνωριζει κανεις ημερομηνιες καθως τα χρονοδιαγραμματα σε αλλες περιπτωσεις ειναι εντος χρονου και σε αλλες περιπτωσεις εκπροθεσμα.

    Ειναι κριμα να επενδυσεις σε κατι που εχει "σχετικα αμμεσσα " ημερομηνια ληξης.

    Το σιγουρο ειναι οτι οταν γυρισουν σε VDSL η συντριπτικη πλειοψηφια θα ειναι και voip τηλεφωνια .
    Οποτε ειτε κρατας του παροχου το CPE ειτε βαζεις και τα 2 με PPPoE passthru.

    edit: αν παρακολουθεις το forum θα εχεις δει οτι η cosmote ΗΔΗ εχει καταργησει τις ταχυτητες 4 Mbps κλπ κλπ και δινει μονο 24Mbps. Ειναι θεμα χρονουν να τα γυρισει και αυτα σε Vdsl.
    The gr81 .

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από snowtrap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό πρακτικά τι σημαίνει; Ότι αν πάρω adsl modem θα το πετάξω;
    Αν γίνει αυτό που λες οι εταιρείες θα δώσουν στους πελάτες νέο hardware?
    Πόσο κοντινό το βλέπεις;
    Τα πράγματα είναι ....ολίγον πολύπλοκα με το VOiP, με το VDSL, αν θα πάρεις από καμπίνα ή από A.K., αν θα είναι η καμπίνα του ίδιου παρόχου ή ενοικιάζει την γραμμή, αν θα δίνουν τους κωδικούς του VOiP και διάφορα άλλα που δεν τα ξέρουμε και θα τα μαθαίνουμε στην πορεία.

    Με αυτά
    Θα ήθελα κάποιο οικονομικό αλλά καλό μόντεμ.
    Δε με ενδιαφέρει το gigabit (είναι όβερκιλ, δεν είμαι ο λάινους τεκ τιπς)
    που βλέπω πιο πάνω δεν αξίζει να πάρεις ένα ακριβό modem-router γιατί δεν το χρειάζεσαι και επιπλέον δεν ξέρουμε τι θα γίνει ακριβώς στο μέλλον με τις εταιρίες και τον "υποχρεωτικό" εξοπλισμό τους λόγω VOiP.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας