Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 58
  1. #16
    Εγγραφή
    21-09-2019
    Περιοχή
    ΠΕΡΑΜΑ
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Ιδιωτης
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΑΜΑ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    31/9(dB) / 0/6(dB)
    Εγώ τώρα που θα βρω από πού παίρνω η από καμπίνα η από adsl εφόσον το κουτί δεν γράφει τιποτα

    Το link για να βρίσκω τα μέτρα ποιο ειναι μπορούμε να το βρούμε η αυτό που έβαλες φίλε μου ειναι

    Είναι πράγματα που δεν γνωρίζω και προσπαθώ να μάθω πως δουλεύουν οι καλωδιώσεις από πού παίρνω κτλπ

  2. #17
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosgreece38 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ τώρα που θα βρω από πού παίρνω η από καμπίνα η από adsl εφόσον το κουτί δεν γράφει τιποτα

    Το link για να βρίσκω τα μέτρα ποιο ειναι μπορούμε να το βρούμε η αυτό που έβαλες φίλε μου ειναι

    Είναι πράγματα που δεν γνωρίζω και προσπαθώ να μάθω πως δουλεύουν οι καλωδιώσεις από πού παίρνω κτλπ
    Δεν σου χρειάζεται να ξέρεις από που παίρνεις, δεν είναι κάτι που θα σε βοηθήσει στην αύξηση της ταχύτητας γιατί απλά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα εσύ και να μάθεις.

    Αν πατήσεις πάνω στο "στο Link" θα σε πάει.

    Γενικές πληροφορίες για τα στοιχεία που βλέπεις στο ρούτερ υπάρχουν σ' αυτό το άρθρο του Forum και στο Internet αν ψάξεις.

    Υπάρχουν κι' άλλα άρθρα στο Forum που μπορεί να ενδιαφέρουν
    https://www.adslgr.com/forum/threads...%BF-Interleave
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #18
    Εγγραφή
    21-09-2019
    Περιοχή
    ΠΕΡΑΜΑ
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Ιδιωτης
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΑΜΑ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    31/9(dB) / 0/6(dB)
    Σε ευχαριστώ για τις πολύτιμες βοήθειες παιδιά

    Τώρα θέλω να αλλάξω το καλώδιο να δω αν φταίει αυτό από το κουτί του οτε αλλά δεν ξέρω τι καλώδιο να διαλέξω πχ για εξωτερικούς χώρους να είναι ενυσχιμενο

    Το κουτί του ΟΤΕ μέχρι στο ρούτερ είναι 15 μέτρα Μαξ και θέλω να καταργήσω όλη την καλωδίωση του σπιτιού και να το πάω μέσα εγώ μέχρι το ρούτερ φυσικά θα κάνω δοκιμή πρώτα πριν το αλλάξω :-)

  4. #19
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σου έχουμε βάλει πιο πάνω Link με καλώδια, για τόσο λίγα μέτρα όποιο θέλεις παίρνεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #20
    Εγγραφή
    21-09-2019
    Περιοχή
    ΠΕΡΑΜΑ
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Ιδιωτης
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΑΜΑ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    31/9(dB) / 0/6(dB)
    Ευχαριστω φιλε μου να σαι καλα θα κανω αυτην την δοκιμη για πρωτα να δω τι θα συνχρονισει και ενημερωνω :-)

  6. #21
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    FastPath θα ήθελε να πει.
    Μα να σου πω..δεν πέρασε καθόλου απ'το μυαλό μου.. Λέω κ εγώ.. πασθρου
    Το ψιλιάστηκες επειδή του έπεσε λίγο η ταχύτητα ε..

    Btw..
    Το fastpath αν δεν παίζει online games δεν εξυπηρετεί κάπου.. Χειρότερα μπορεί να τα κάνει μόνο..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosgreece38 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι fastpath αυτό μου είπαν μόλις το έβαλε έπεσε η ταχύτητα δεν ανεβηκε.

    Το noise το είχα ζητήσει παλιότερα να κατέβει και το κατέβαζαν τώρα πλέον δεν μπορούνε να το κάνουν μάλιστα κατέβαζα και μόνος το snm σε ένα router siemens cl-110 πολι παλιά με το dmt αλλά μάλλον τώρα δεν γίνεται.

    Κάποια παιδιά μου είπαν πως είμαι 1200 η 1300 μακριά από το αστικό κέντρο αυτό πως το βρίσκουν από τις ρυθμίσεις του ρούτερ?

    Γράφω από κινητό συνέχεια σόρρυ που τα γράφω κολλημένα :-)

    Το σνρ6 τι είναι?

    Το κουτί έξω από το σπίτι του οτε κάτι πρέπει να γράφει από έξω αλλά δεν φενεται λόγο μπογιάς κ φθορας
    Επόμενο είναι να μην ανέβει με fastpath..

    Τώρα σχετικά με το τι είναι το σνρ..εδώ..

    Μειώνοντας το στο 6 από 7-8 κυμαινόμενο που έχει η cyta θα τσιμπήσεις κανά 1,5Μ ακόμα..
    Πλέον δύσκολο να το κάνεις μόνος.. Αν το ζητήσεις δοκιμαστικά το δίνουν.. Το έχω κάνει είπαμε..
    Μόνη προϋπόθεση να είναι σταθερή η γραμμή σου..

    Το κουτί το συγκεκριμένο δε νομίζω να γράφει αυτό που θέλουμε.. Η άλλη άκρη του που πάει κάτω;

    Τώρα κάπως καλύτερα τα έγραψες..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosgreece38 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ τώρα που θα βρω από πού παίρνω η από καμπίνα η από adsl εφόσον το κουτί δεν γράφει τιποτα

    Το link για να βρίσκω τα μέτρα ποιο ειναι μπορούμε να το βρούμε η αυτό που έβαλες φίλε μου ειναι

    Είναι πράγματα που δεν γνωρίζω και προσπαθώ να μάθω πως δουλεύουν οι καλωδιώσεις από πού παίρνω κτλπ
    Το πιο σίγουρο με το attenuation που έχεις παίρνεις από αστικό κέντρο μέσω παλαιού adsl καφάο..
    Κάπου γύρω στο τετράγωνο θα είναι..
    Το νουμεράκι του, είπαμε αν θα υπάρχει στον κατανεμητή.. Αλλά μη ζαλίζεσαι και πολύ..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 24-09-19 στις 15:55.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #22
    Εγγραφή
    21-09-2019
    Περιοχή
    ΠΕΡΑΜΑ
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Ιδιωτης
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΑΜΑ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    31/9(dB) / 0/6(dB)
    Το noise το γνωρίζω και το ειχα κατεβάσει πριν φύγω από την cyta στο 6 αλλά μόλις πήγα wind και μετά ξαναεπεστρεψα cyta πήγε παραπάνω ξανά

    Για αυτό εποιανα τοσο :-)

    - - - Updated - - -

    Τα μέτρα που σου δείχνει είναι μόνο για adsl η και για vdsl παιδια?

  8. #23
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To συγκεκριμένο calculator είναι για ADSL, στο VDSL είναι πιο πολύπλοκα τα πράγματα γιατί έχουμε πιο υψηλές ταχύτητες που χωρίζονται και σε περισσότερες περιοχές έχοντας σαν αποτέλεσμα να υπάρχει και διαφορετικός ρυθμός εξασθένησης από το ADSL.
    Συνοπτικά by @jkoukos.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #24
    Εγγραφή
    21-09-2019
    Περιοχή
    ΠΕΡΑΜΑ
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Ιδιωτης
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΑΜΑ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    31/9(dB) / 0/6(dB)
    Μίλησα με την cyta και μου είπαν πως πλέον δεν μπορούν να ρίξουν το noise στο 6 και ότι αυτό δεν γίνεται

    Τους είπα πως ήταν στο 6 και πλέον ανέβηκε και δεν μπορούν να κάνουν κάτι

    Υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που το έχει ρίξει στο 6 πλέον γιατί εγώ το είχα ρίξει από 2014 μέχρι και πριν 5 μήνες που πήγα wind και πάλι πίσω στην cyta όπου ήταν πλέον ανεβασμενο

    Η απόσταση μου μου είπαν πως είναι 930 μετρα

  10. #25
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αφού είναι 930 μέτρα γιατί έχεις τόσο attenuation και τόσο χαμηλή ταχύτητα;; τότε θα πρέπει να υπάρχει σοβαρό καλωδιακό πρόβλημα ή απλά δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

    Κάνε μια μέτρηση κατευθείαν στο καλώδιο του ΟΤΕ που έρχεται στο κουτί διακλάδωσης για να έχεις πλήρη άποψη τι γίνεται στην γραμμή σου και παράτησε τα 6 SNR Margin και διάφορα άλλα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #26
    Εγγραφή
    21-09-2019
    Περιοχή
    ΠΕΡΑΜΑ
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Ιδιωτης
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΑΜΑ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    31/9(dB) / 0/6(dB)
    εκει ειναι το θεμα και η απορια μου βεβαια το εχω παρει πατριοτικα και θελω να βρεθει λυση στο θεμα αυτο,ενω ειδαν στην cyta και το noise στο 6 απο παλια ειδαν και τις συνχρονησεις στο 23 με 22mbps αλλα και παλι λεει δεν μπορουν να κανουν κατι,για πρωτη φαση θα δω το κουτι του οτε ποσο συνχρονηζει εξω απο το σπιτι δλδ και αν τα αποτελεσματα ειναι ιδια πχ θα τους ενοχλω συνεχεια μεχρι να βρεθει ακρη

    βεβαια 1700 μετρα ποτε δεν ηταν η αποσταση μου μπορει να παιζει κατι αλλο

  12. #27
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Σε ότι αφορά το vdsl απλά για να έχεις μια ιδέα..βάζει +6-7db attenuation από αυτό που έχεις με το adsl..
    Βέβαια το όλο σκηνικό με το attenuation που έχεις τώρα που παίρνεις από α.κ και αυτό που θα έχεις όταν βάλουν νέες vdsl καμπίνες
    θα είναι αρκετά μικρότερο λόγω ότι οι καμπίνες vdsl μπαίνουν στη θέση των παλιών adsl καφάο..
    Vdsl από α.κ δίνουν έως 1χλμ..δλδ περίπου ~13-14attenuation..και εως 50αρα.. διότι μετά οι ταχύτητες που δίνει να μη σου πω είναι και χειρότερες του adsl.. Υπάρχει μια μικρή πατέντα για αυτό με ρύθμιση του προφίλ...αλλά όπως είπαμε..πατέντα..και δεν ακολουθείται συχνά.. Γενικά..vdsl=καμπίνα Η αν είσαι ~1χλμ.. Αυτό.. Τέλος με το vdsl.. Πάμε παρακάτω..

    Η wind δίνει 6, η βόντα δίνει 6, η cyta που είμαι κ εγώ (δες το προφίλ μου) με το ζόρι μεν, αλλά δίνει 6.
    Η νόβα-φόρθνετ μόνο 6 έδινε..
    Ξανά ζήτα το και πες τους ότι το ζητάς δοκιμαστικά υπ'ευθύνη σου και ότι άμα παρατηρήσεις πρόβλημα θα τους ξαναπάρεις να το αλλάξουν.. Στο κάτω κάτω στη βόντα δεν ανήκουν πια; Έλεος..
    Απλά θέλει λίγη επιμονή.. και να είσαι σίγουρος ότι η γραμμή σου είναι σταθερή..

    930 μέτρα αποκλείεται btw.. Δεν το είδαν στα στατιστικά σου;
    Αυτό όπως είπαμε θα το σιγουρέψεις με μέτρηση στο κατανεμητή..αν ξέρεις..
    Το αστικό κέντρο που είναι αδερφέ; Ξέρεις; Έτσι για να έχουμε ένα μπούσουλα στο περίπου..
    Βάλε στο google maps τις διευθύνσεις Η μέτρα απόσταση με τα χλμ του αυτοκινήτου για να έχεις χοντρικά μια ιδέα..
    Αλλά είπαμε ότι δεν είναι ακριβής τρόπος αυτός καθώς το καλώδιο μπορεί να κάνει βόλτες μέχρι να έρθει σε εσένα..
    Μόνο ότι λέει το ρούτερ.. Εδώ καλά καλά και αυτά δεν είναι όργανα ακριβείας..

    Διαφορετικά για να συνοψίζουμε.. η γραμμή σου όπως είπαμε δείχνει οκ..!! Επέμεινε για το 6 κ όλα καλά..
    Στο είπα btw ότι για την απόσταση που φαίνεται ότι έχεις δεν θα ασχοληθούν ιδιαίτερα με την ταχύτητα καθώς κρίνεται πάνω από ικανοποιητική..άλλοι έχουν 10-13 στην ίδια απόσταση..

    Στατιστικά μετά από ρεστάρτ δεν μας έβαλες νομίζω..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού είναι 930 μέτρα γιατί έχεις τόσο attenuation και τόσο χαμηλή ταχύτητα;; τότε θα πρέπει να υπάρχει σοβαρό καλωδιακό πρόβλημα ή απλά δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

    Κάνε μια μέτρηση κατευθείαν στο καλώδιο του ΟΤΕ που έρχεται στο κουτί διακλάδωσης για να έχεις πλήρη άποψη τι γίνεται στην γραμμή σου και παράτησε τα 6 SNR Margin και διάφορα άλλα.
    Στα στατιστικά του ανθρώπου δεν φαίνεται καλωδιακή βλάβη η κάποιο άλλο φαινόμενο..εκτός αν είναι ύπουλη και δεν φαίνεται εύκολα.. Τείνω προς το άλλο που λες.. Με ξενίζουν μεν λίγο τα errors στο up..δεν τα συναντάω συχνά..αλλά μπορεί κ να μην είναι τπτ..
    Η μήπως του έχουν βάλει κανα καπέλο στη ταχύτητα στα 17; Υπάρχει περίπτωση να μη φαινόταν από τα στατιστικά το καπέλο..

    Για την μέτρηση..ότι λέει το bold..το έχουμε πει..

    Κ εσύ sweet dreams 6 βλέπω ότι έχεις btw.. Και σε μεγαλύτερη απόσταση..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 24-09-19 στις 22:54.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #28
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα βλέπω πιο απλά και πρακτικά τα πράγματα, γιατί να κάθεται να τρώει τα νύχια του και να σπαταλάει τον χρόνο του με το τι συμβαίνει ακούγοντας τον έναν και τον άλλον να του αναπτύσσει την δικιά του θεωρία;; έμαθε μερικά πράγματα μέσω των άρθρων που διάβασε και πλέον μπορεί και μόνος του ή με την βοήθεια κάποιου τεχνικού να βγάλει άκρη τι συμβαίνει με την γραμμή του, όσα περισσότερα και διαφορετικά ακούει, τόσο περισσότερο μπορεί να μπερδεύεται και να μην ξέρει τι να κάνει.
    Υπάρχει και η σοφία του λαού με τις παροιμίες που μία από αυτές λέει "Οι πολλές μαμμές βγάζουν στραβό το παιδί".

    - - - Updated - - -

    Κι' εγώ 6 έχω, αλλά πρώτα ασχολήθηκα με τον κατανεμητή μου και το καλώδιο που έρχεται στο ρούτερ και μετά με όλα τα άλλα, υπάρχει μια σειρά που πρέπει να γίνονται όλα αλλιώς τα κάνουμε σαλάτα.
    Κάνουμε πρώτα έλεγχο της εσωτερικής μας εγκατάστασης, δοκιμές και με διαφορετικά ρούτερ, σιγουρευόμαστε ότι η γραμμή μας είναι σταθερή και χωρίς θόρυβο και μετά πάμε στο κατέβασμα του SNR.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #29
    Εγγραφή
    21-09-2019
    Περιοχή
    ΠΕΡΑΜΑ
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Ιδιωτης
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΑΜΑ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    31/9(dB) / 0/6(dB)
    εδω δεν ξερω να βρω τον κατανεμητη πως τον ψαχνω? αυτες οι λεπτομερειες ειναι που δεν μπορω να βγαλω ακρη η cyta μπορει να μου πει που μπορω να τον βρω? ποιος μπορει να με βοηθησει σε αυτο

    Το θεμα μου παιδια ειναι οι ορολογιες μερικες φορες αλλιως τις ηξερα και αλλιως τις βλεπω σιγα σιγα :-) πχ

    σρν6 εγω το ηξερα noise margin

    κατανεμητης εγω τον ξερω οπως εχουμε στην πολυκατικια μας εκει που μενω με την γυναικα μου που περνανε ολες οι καλωδιωσεις για ολα τα διαμερισματα 6 οροφοι του οτε και βρισκεται μεσα στην πολυκατοικια

    καφαο εγω ηξερα πως ειναι το κουτακι που βρισκεται εξω απο το σπιτι μου οπως αυτο που εστειλα εδω

    καμπινα το μεγαλο σιδερενιο κουτι του οτε που βρισκεται κατα μηκος των οδων σε καθε περιοχη

    εγω ποιον κατανεμητη να ψαξω να βρω :-) αφου στο πατρικο μου αν και τριοροφο κτηριο κατανεμητη δεν εχουμε οπως τον ξερω εγω πχ μονο το κουτακι που βρισκεται σε καθε οροφο της πολυκατοικιας μας :-)

    συνχωρεστεμε για τα παραπανω αλλα εχω μεινει πολλα χρονια πισω και δεν τα θυμαμαι ο λογος ειναι πως εχουν αλλαξει ολες τις καμπινες στο περαμα με τις καινουργιες αλλα σε πολλα σημεια υπαρχουν και παλιες απο οτι εχω δει πχ θα δειξω μια φωτο να καταλαβετε δειχνω οτι ποιο κοντινο :-)

    Επησεις στην cyta/vodafone τους ειπα πως να το κανουμε δοκιμαστικα να ριξουν ξανα το noise αλλα ακρη δεν εβγαλα

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή3.PNG 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  208,2 KB 
ID: 207122
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kosgreece38 : 24-09-19 στις 23:58.

  15. #30
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosgreece38 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εδω δεν ξερω να βρω τον κατανεμητη πως τον ψαχνω? αυτες οι λεπτομερειες ειναι που δεν μπορω να βγαλω ακρη η cyta μπορει να μου πει που μπορω να τον βρω? ποιος μπορει να με βοηθησει σε αυτο

    Το θεμα μου παιδια ειναι οι ορολογιες μερικες φορες αλλιως τις ηξερα και αλλιως τις βλεπω σιγα σιγα :-) πχ

    σρν6 εγω το ηξερα noise margin

    κατανεμητης εγω τον ξερω οπως εχουμε στην πολυκατικια μας εκει που μενω με την γυναικα μου που περνανε ολες οι καλωδιωσεις για ολα τα διαμερισματα 6 οροφοι του οτε και βρισκεται μεσα στην πολυκατοικια

    καφαο εγω ηξερα πως ειναι το κουτακι που βρισκεται εξω απο το σπιτι μου οπως αυτο που εστειλα εδω

    καμπινα το μεγαλο σιδερενιο κουτι του οτε που βρισκεται κατα μηκος των οδων σε καθε περιοχη

    εγω ποιον κατανεμητη να ψαξω να βρω :-) αφου στο πατρικο μου αν και τριοροφο κτηριο κατανεμητη δεν εχουμε οπως τον ξερω εγω πχ μονο το κουτακι που βρισκεται σε καθε οροφο της πολυκατοικιας μας :-)

    συνχωρεστεμε για τα παραπανω αλλα εχω μεινει πολλα χρονια πισω και δεν τα θυμαμαι ο λογος ειναι πως εχουν αλλαξει ολες τις καμπινες στο περαμα με τις καινουργιες αλλα σε πολλα σημεια υπαρχουν και παλιες απο οτι εχω δει πχ θα δειξω μια φωτο να καταλαβετε δειχνω οτι ποιο κοντινο :-)

    Επησεις στην cyta/vodafone τους ειπα πως να το κανουμε δοκιμαστικα να ριξουν ξανα το noise αλλα ακρη δεν εβγαλα

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή3.PNG 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  208,2 KB 
ID: 207122
    Αν δεν γνωρίζεις πολλά καλύτερα να μην ασχοληθείς με κατανεμητή..
    Κάνε αυτό που σου λέω με το σνρ6 και μην παιδεύεσαι.. Έχεις προβληματική υπηρεσία;
    Η ταχύτητα σου είναι αρκετά καλή λέμε.. Ανέβασε τη λίγο ακόμα και μην βασανίζεσαι..
    Το κουτάκι που έστειλες είναι κουτί διακλάδωσης καλωδίων..
    Οι κατανεμητές είναι κάπως έτσι.. Σε πολυκατοικίες Και μονοκατοικίες.. Ανάλογα το τι έχει μπει..
    Αριστερά η επάνω θα δεις τον αριθμό του adsl καφάο που συνδέεται ο κατανεμητής..

    Αυτές οι σελίδες μπορεί να σου αρέσουν..αλλά και να σε υπερφορτώσουν λίγο..
    Μιας και θες να μάθεις απ'ότι βλέπω..
    https://ilektroaytomatismoi.blogspot.../adslvdsl.html
    https://www.insomnia.gr/forums/topic...νεμητή/
    http://nospa-technologic.blogspot.co...post_5082.html
    https://www.adslgr.com/content/conte...ge=27&langid=1


    Τα είπαμε πιο πίσω..άλλο το παλιό adsl καφάο και άλλο η νέα καμπίνα vdsl..
    http://fttxgr.eu/images/IMAG0590.jpg
    Δεξιά το παλιό adsl καφάο και αριστερά η νέα καμπίνα vdsl..

    Θα πάρεις εδώ..να μιλήσεις με τεχνικό..
    Τμήμα Τεχνικής Υποστήριξης: 13811​
    Δευτέρα - Κυριακή, 00:00 - 24:00 (24 X 7)
    Θα ζητήσεις μείωση του snr margin από αυτό που είναι τώρα στο --down-- να το ρίξουν στο 6..όπως είπαμε επάνω..
    Θα τους πεις ότι η βόντα δίνει 6.. Όπως κ wind/forthnet.. Ότι άλλο είπαμε επάνω.. Καθώς και ότι σε άλλους συνδρομητές cyta έχει ζητηθεί και δοθεί..

    Τώρα με τον χάρτη μόνο..είναι σπαζοκεφαλιά να βγάλεις άκρη..
    Μόνο αν έβρισκες τον κατανεμητή να δούμε τον αριθμό του adsl καφάο και με την διεύθυνση να βγάλουμε συμπέρασμα..
    Αλλά ας το ξαναπώ μια ακόμα.. Αν δεν γνωρίζεις μην ασχολείσαι με κατανεμητές..μπορεί να γίνει καμιά ζημιά..

    Τώρα είσαι στα 17..είναι σταθερή η γραμμή σου; Κόβεται καθόλου το ίντερνετ κλπ; Αν σε γενικές γραμμές όχι...
    Πάλεψε το θέμα με το 6αρι σνρ στο --down-- να πας με μπόλικη τύχη γύρω στα 18,5~19 και είσαι αστέρι..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 25-09-19 στις 01:10.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας