Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-58 από 58
  1. #46
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.901
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosgreece38 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ενοειται θα βγάλω στατιστικά πριν αλλάξω καλώδια και μετακίνηση να δω και εγώ και εσείς τα errors δεν ξέρω αν φταίει το υπνοδωμάτιο αλλά πλέον μπορώ να το κινηγησω το θέμα τώρα που έπεσε το noise
    Τα βρήκατε γιατί όλοι καλοί χωράνε εδώ μέσα
    Αν και δεν είναι πανάκεια..αλλά αχ αυτό το snr..τι μας κάνει σε εμάς τους "πονεμένους" adsl..
    Εγώ πάντως ψηφίζω την άλλη τη γραμμή σου..100αρα Αν και βολεύομαι και με 50αρα..

    - - - Updated - - -

    Το αστικό κέντρο που πρέπει να παίρνεις μάλλον είναι αυτό..
    Και με ένα πρόχειρο υπολογισμό στο περίπου καθώς δεν ξέρω και μη πεις αν δε θες σε ποιο νούμερο είσαι..
    Το υπολόγισα με τον χάρτη που είχες βάλει πίσω..
    Βγαίνει με βάση το χάρτη..~1χλμ.. Αλλά όπως έχω πει και πίσω, αυτός δεν είναι ακριβής η σωστός τρόπος μέτρησης καθώς το καλώδιο μπορεί να κόβει βόλτες μέχρι να έρθει σε εσένα η και να έχει υποστεί διάφορα με τα χρόνια, βάλε και καμιά παρεμβολή (δεν είναι απόλυτο ότι θα επηρεαστεί) από τις άλλες dsl, κλπ.. Δε θα μου έκανε έκπληξη αν ήταν κανα 1,5χλμ πραγματική απόσταση..
    Αν τώρα τα παραπάνω είναι έστω στο περίπου σωστά..η ταχύτητα σου είναι μια χαρά..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 01-10-19 στις 01:46.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #47
    Εγγραφή
    21-09-2019
    Περιοχή
    ΠΕΡΑΜΑ
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Ιδιωτης
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΑΜΑ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    31/9(dB) / 0/6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και δεν είναι πανάκεια..αλλά αχ αυτό το snr..τι μας κάνει σε εμάς τους "πονεμένους" adsl..
    Εγώ πάντως ψηφίζω την άλλη τη γραμμή σου..100αρα Αν και βολεύομαι και με 50αρα..

    - - - Updated - - -

    Το αστικό κέντρο που πρέπει να παίρνεις μάλλον είναι αυτό..
    Και με ένα πρόχειρο υπολογισμό στο περίπου καθώς δεν ξέρω και μη πεις αν δε θες σε ποιο νούμερο είσαι..
    Το υπολόγισα με τον χάρτη που είχες βάλει πίσω..
    Βγαίνει με βάση το χάρτη..~1χλμ.. Αλλά όπως έχω πει και πίσω, αυτός δεν είναι ακριβής η σωστός τρόπος μέτρησης καθώς το καλώδιο μπορεί να κόβει βόλτες μέχρι να έρθει σε εσένα η και να έχει υποστεί διάφορα με τα χρόνια, βάλε και καμιά παρεμβολή (δεν είναι απόλυτο ότι θα επηρεαστεί) από τις άλλες dsl, κλπ.. Δε θα μου έκανε έκπληξη αν ήταν κανα 1,5χλμ πραγματική απόσταση..
    Αν τώρα τα παραπάνω είναι έστω στο περίπου σωστά..η ταχύτητα σου είναι μια χαρά..
    Αυτό ακριβώς είναι το αστικό κέντρο φίλε μου στο Πέραμα,μόλις ανεβάσω στατιστικά όταν αλλάξω καλώδια για αρχή να δω που κλειδώνει και μετά είναι ο έλεγχος έξω από το σπίτι σαν τελευταία λυση

    Σε αυτήν την περίπτωση θα αγκαρεψω έναν φίλο από τον ΟΤΕ που μου κοίταξε και την γραμμή την κατοσταρα στο άλλο σπίτι να μου κάνει αλλαγή καλωδίου από έξω από τον διακλαδωτη μέχρι το σπίτι μέσα και να καταργήσω την καλωδίωση του σπιτιού εφόσων κάνω πρώτα δοκιμή εγώ να δω πόσο ποιανει από έξω

    - - - Updated - - -

    Σήμερα το έβαλα το ρούτερ στο σαλόνι και είχα αυτές τις μετρήσεις
    Την πρώτη φορά με το zte και την δεύτερη με το 788vn v2
    Όμως καταλάθος έκλεισε ο αδερφος μου το ρούτερ και δεν πρόλαβα να πάρω μετρήσεις από το χθεσινό που ήταν όλο το βράδι ανοιχτό αλλά μου είπε δεν είχε κανένα θεμα αλλά θέλω και εγώ να το δω η σήμερα βράδι η αυριο
    Βλέπω πως είναι τα ίδια πάνω κάτω όπως εχθες

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2019-10-01-14-25-37-210_com.android.chrome.jpg 
Εμφανίσεις:  37 
Μέγεθος:  101,1 KB 
ID: 207273

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2019-10-01-13-04-25-715_com.android.chrome.png 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  295,5 KB 
ID: 207275

    Έχω όμως το εξής θέμα το 788vn v2 δεν σινχρονιζεται πλέον με το ίντερνετ παρόλο που είναι της cyta το ρούτερ και δεν ξέρω γιατί?

    Το επόμενο βήμα μου είναι να το σινχρονισω από έξω από το σπίτι να δω τι ποιανει και βλέπουμε στην πορεια
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kosgreece38 : 01-10-19 στις 16:18.

  3. #48
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.901
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosgreece38 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ακριβώς είναι το αστικό κέντρο φίλε μου στο Πέραμα,μόλις ανεβάσω στατιστικά όταν αλλάξω καλώδια για αρχή να δω που κλειδώνει και μετά είναι ο έλεγχος έξω από το σπίτι σαν τελευταία λυση

    Σε αυτήν την περίπτωση θα αγκαρεψω έναν φίλο από τον ΟΤΕ που μου κοίταξε και την γραμμή την κατοσταρα στο άλλο σπίτι να μου κάνει αλλαγή καλωδίου από έξω από τον διακλαδωτη μέχρι το σπίτι μέσα και να καταργήσω την καλωδίωση του σπιτιού εφόσων κάνω πρώτα δοκιμή εγώ να δω πόσο ποιανει από έξω

    - - - Updated - - -

    Σήμερα το έβαλα το ρούτερ στο σαλόνι και είχα αυτές τις μετρήσεις
    Την πρώτη φορά με το zte και την δεύτερη με το 788vn v2
    Όμως καταλάθος έκλεισε ο αδερφος μου το ρούτερ και δεν πρόλαβα να πάρω μετρήσεις από το χθεσινό που ήταν όλο το βράδι ανοιχτό αλλά μου είπε δεν είχε κανένα θεμα αλλά θέλω και εγώ να το δω η σήμερα βράδι η αυριο
    Βλέπω πως είναι τα ίδια πάνω κάτω όπως εχθες

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2019-10-01-14-25-37-210_com.android.chrome.jpg 
Εμφανίσεις:  37 
Μέγεθος:  101,1 KB 
ID: 207273

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2019-10-01-13-04-25-715_com.android.chrome.png 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  295,5 KB 
ID: 207275

    Έχω όμως το εξής θέμα το 788vn v2 δεν σινχρονιζεται πλέον με το ίντερνετ παρόλο που είναι της cyta το ρούτερ και δεν ξέρω γιατί?

    Το επόμενο βήμα μου είναι να το σινχρονισω από έξω από το σπίτι να δω τι ποιανει και βλέπουμε στην πορεια
    Σχετικά καλά δείχνει..
    Χμμ...Ενδιαφέρον..το technicolor κλειδώνει πιο ψηλά..πιθανότατα συνεργάζεται καλύτερα με το dslam..
    Μόνο που έπρεπε να πατήσεις View more στο Dsl Connection για να βγάλει τα πλήρη στατιστικά..
    Το technicolor που λες συγχρονίζει.. Συγχρονισμός είναι το κλείδωμα της ταχύτητας..
    Απλά δεν δίνει ίντερνετ γιατί χτυπάει ο κωδικός του Internet από κάτω(Connecting).. Πάτα View more, κάπου θα έχει configure να βάλεις τους κωδικούς του ίντερνετ μετά.. Στη cyta είναι οι ίδιοι που έχεις και στο mycyta που βλέπεις τους λογαριασμούς.. Αν δεν τους έχεις ζήτα τους..
    Αλλά είναι σχεδόν απίθανο να παίξουν όλα σωστά.. Και να δώσει ίντερνετ, πιθανότατα θα χάσεις την τηλεφωνία γιατί θέλει κωδικούς και αυτή..και αυτούς δεν τους δίνουν..
    Τώρα..γιατί συμβαίνει όλο αυτό; Η Cyta κλειδώνει στα συστήματα της τη mac και μάλλον τον σειριακό αριθμό του ρούτερ που σου δίνει.. Με αποτέλεσμα αν βάλεις άλλο ρούτερ..και αν είσαι τυχερός με το ίντερνετ..μάλλον όπως είπα δεν θα είσαι με την τηλεφωνία..
    Από την άλλη αν είσαι υπέρ-τυχερός και κατεβάσει τις ρυθμίσεις αυτόματα...πες το μας κ εμάς..
    Θα μπορούσες αν θες να τους πάρεις να τους πεις να σου σετάρουν το technicolor...αλλά θα το κάνουν;
    Η θα στο ζητήσουν το παλιό πίσω;
    Τέλος αν σου σετάρουν το technicolor..ίσως έχεις θέμα με το zte μετά...
    Τώρα που το σκέφτομαι..θα μπορούσες να ρυθμίσεις το technicolor να κάνει mac address spoofing, δλδ να του περάσεις την mac του zte, ώστε τα συστήματα της cyta να νομίζουν ότι είναι το zte στη γραμμή.. Αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 03-10-19 στις 07:57.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #49
    Εγγραφή
    21-09-2019
    Περιοχή
    ΠΕΡΑΜΑ
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Ιδιωτης
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΑΜΑ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    31/9(dB) / 0/6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά καλά δείχνει..
    Χμμ...Ενδιαφέρον..το technicolor κλειδώνει πιο ψηλά..πιθανότατα συνεργάζεται καλύτερα με το dslam..
    Μόνο που έπρεπε να πατήσεις View more στο Dsl Connection για να βγάλει τα πλήρη στατιστικά..
    Το technicolor που λες συγχρονίζει.. Συγχρονισμός είναι το κλείδωμα της ταχύτητας..
    Απλά δεν δίνει ίντερνετ γιατί χτυπάει ο κωδικός του Internet από κάτω(Connecting).. Πάτα View more, κάπου θα έχει configure να βάλεις τους κωδικούς του ίντερνετ μετά.. Στη cyta είναι οι ίδιοι που έχεις και στο mycyta που βλέπεις τους λογαριασμούς.. Αν δεν τους έχεις ζήτα τους..
    Αλλά είναι σχεδόν απίθανο να παίξουν όλα σωστά.. Και να δώσει ίντερνετ, πιθανότατα θα χάσεις την τηλεφωνία γιατί θέλει κωδικούς και αυτή..και αυτούς δεν τους δίνουν..
    Τώρα..γιατί συμβαίνει όλο αυτό; Η Cyta κλειδώνει στα συστήματα της τη mac και μάλλον τον σειριακό αριθμό του ρούτερ που σου δίνει.. Με αποτέλεσμα αν βάλεις άλλο ρούτερ..και αν είσαι τυχερός με το ίντερνετ..μάλλον όπως είπα δεν θα είσαι με την τηλεφωνία..
    Από την άλλη αν είσαι υπέρ-τυχερός και κατεβάσει τις ρυθμίσεις αυτόματα...πες το μας κ εμάς..
    Θα μπορούσες αν θες να τους πάρεις να τους πεις να σου σετάρουν το technicolor...αλλά θα το κάνουν;
    Η θα στο ζητήσουν το παλιό πίσω;
    Τέλος αν σου σετάρουν το technicolor..ίσως έχεις θέμα με το zte μετά...
    Τώρα που το σκέφτομαι..θα μπορούσες να ρυθμίσεις το technicolor να κάνει mac address spoofing, δλδ να του περάσεις την mac του zte, ώστε τα συστήματα της cyta να νομίζουν ότι είναι το zte στη γραμμή.. Αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο..
    Ναι όντως έχεις δίκιο αυτό δεν το σκέφτηκα καν σε ευχαριστώ το δοκιμάζω και ενημερώνω οπότε πάω με το καλό να είστε καλα,ναι το technicolor είναι κλάσης ανώτερο :-)

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosgreece38 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι όντως έχεις δίκιο αυτό δεν το σκέφτηκα καν σε ευχαριστώ το δοκιμάζω και ενημερώνω οπότε πάω με το καλό να είστε καλα,ναι το technicolor είναι κλάσης ανώτερο :-)
    Δυστηχως το έκανα και μόλις βάζω user και pass με πετάει έξω δεν τα κραταει

  5. #50
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.035
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Δεν πρόκειται να παίξει το Technicolor από μόνο του. Θα πρέπει να καλέσεις και να περάσουν το S/N στην καρτέλα σου, για να στείλει το TR-069 αυτόματα τις ρυθμίσεις. Λόγω όμως της συγχώνευσης με την Vodafone, ο μόνος εξοπλισμός που θέλουν να παίζει πλέον στο δίκτυο είναι το ΖΤΕ, οπότε μάλλον θα αρνηθούν να στο σετάρουν. ΑΝ στο σετάρουν, μπορείς να κρατήσεις και το ΖΤΕ αρκεί να μην του κάνεις Hard Reset από την τρυπούλα. Εφόσον έχει κρατημένες τις ρυθμίσεις, μπορεί να παίξει κανονικά όποτε και να το βάλεις πάνω. Απλά σε περίπτωση Hard Reset δεν πρόκειται να ξανασηκώσει υπηρεσίες. Μετά θα πρέπει να κάνεις το αντίθετο. Να σου περάσουν το S/N του ZTE και να "ξηλώσουν" το Technicolor. Η MAC δεν έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις. Το S/N είναι που "παντρεύεται" με τον πελάτη...

  6. #51
    Εγγραφή
    21-09-2019
    Περιοχή
    ΠΕΡΑΜΑ
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Ιδιωτης
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΑΜΑ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    31/9(dB) / 0/6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NexTiN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πρόκειται να παίξει το Technicolor από μόνο του. Θα πρέπει να καλέσεις και να περάσουν το S/N στην καρτέλα σου, για να στείλει το TR-069 αυτόματα τις ρυθμίσεις. Λόγω όμως της συγχώνευσης με την Vodafone, ο μόνος εξοπλισμός που θέλουν να παίζει πλέον στο δίκτυο είναι το ΖΤΕ, οπότε μάλλον θα αρνηθούν να στο σετάρουν. ΑΝ στο σετάρουν, μπορείς να κρατήσεις και το ΖΤΕ αρκεί να μην του κάνεις Hard Reset από την τρυπούλα. Εφόσον έχει κρατημένες τις ρυθμίσεις, μπορεί να παίξει κανονικά όποτε και να το βάλεις πάνω. Απλά σε περίπτωση Hard Reset δεν πρόκειται να ξανασηκώσει υπηρεσίες. Μετά θα πρέπει να κάνεις το αντίθετο. Να σου περάσουν το S/N του ZTE και να "ξηλώσουν" το Technicolor. Η MAC δεν έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις. Το S/N είναι που "παντρεύεται" με τον πελάτη...
    Το εχουν κανει πολυ τραγικο το πραγμα με αυτο το θεμα s/n και οτι να ναι ειναι εγω θα το προσπαθησω απο δευτερα η τριτη και βλεπουμε εξαλλου ειναι πολυ καλυτερο απο πολλες αποψεις απο το zte το technicolor σε ευχαριστω πολυ φιλε μου παντως

  7. #52
    Εγγραφή
    21-09-2019
    Περιοχή
    ΠΕΡΑΜΑ
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Ιδιωτης
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΑΜΑ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    31/9(dB) / 0/6(dB)
    Σημερα που πηγα στο πατρικο και ειδα το ιντερνετ εχει σταθεροποιηθει εδω πλεον ανεβηκε λιγο και ειναι σταθερο εκει στελνω 2 φωτο απο το ρουτερ πριν και μετα την επανεκινηση,δεν εχει κανει καμια αποσυνδεση κανενα κολλημα ολα φενεται να δουλευουν ρολοι

    Οποτε βρω χρονο θα το συνδεσω επανω στον διακλαδωτη του οτε να παρακαμψω την καλωδιωση του σπιτιου να δω ποσο συνχρονηζει και εκει μπας και παρακαμψω την καλωδιωση του σπιτιου και φευγει πλεον καινουργιο καλωδιο απο εξω απο το σπιτι μεχρι το ρουτερ

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  115,5 KB 
ID: 207615

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.jpg 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  115,0 KB 
ID: 207616

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3.jpg 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  640,6 KB 
ID: 207617

  8. #53
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.901
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosgreece38 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημερα που πηγα στο πατρικο και ειδα το ιντερνετ εχει σταθεροποιηθει εδω πλεον ανεβηκε λιγο και ειναι σταθερο εκει στελνω 2 φωτο απο το ρουτερ πριν και μετα την επανεκινηση,δεν εχει κανει καμια αποσυνδεση κανενα κολλημα ολα φενεται να δουλευουν ρολοι

    Οποτε βρω χρονο θα το συνδεσω επανω στον διακλαδωτη του οτε να παρακαμψω την καλωδιωση του σπιτιου να δω ποσο συνχρονηζει και εκει μπας και παρακαμψω την καλωδιωση του σπιτιου και φευγει πλεον καινουργιο καλωδιο απο εξω απο το σπιτι μεχρι το ρουτερ

    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  115,5 KB 
ID: 207615

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.jpg 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  115,0 KB 
ID: 207616

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3.jpg 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  640,6 KB 
ID: 207617
    Πριν το ρεστάρτ το σνρ είχε πάει στο ~5 πιθανώς επειδή είχε κλειδώσει από πριν σε λίγο πιο μεγάλη ταχύτητα (τη σήκωνε τότε)
    ενώ μετά..τη συγκεκριμένη στιγμή λόγω διαφόρων παραγόντων σήκωνε μικρότερη ταχύτητα.. Γιαυτό και έπεσε λίγο ο συγχρονισμός με το ρεστάρτ κ το σνρ πήγε στο 6 πάλι.. Και εμένα μου κάνει τέτοια η γραμμή..
    Το ότι δεν έπεσε πάντως ο συγχρονισμός είναι καλό..
    Τα crc μου φαίνονται ελαφρώς ανεβασμένα..ξαναλέω ελαφρώς.. Αλλά μπορεί να μην είναι τπτ και να είναι η ιδέα μου..
    Αν δεν παρατηρείται συχνό μπούκωμα της γραμμής (ανεβοκατέβασμα ταχύτητας) σε κατέβασμα αρχείου η καθυστέρηση στο άνοιγμα σελίδων η τίποτα τρελό π.χ αύξηση με το ping κατα τη χρήση..μη δίνεις σημασία..
    Σε αυτά που ανέφερα βέβαια αν χρησιμοποιούν πολλοί τη γραμμή η συνδέεσαι μέσω wifi..είναι δύσκολο να το τεστάρεις..
    Αλλά γενικά δείχνει ο.κ.. Δε νομίζω ότι έχεις θέμα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #54
    Εγγραφή
    21-09-2019
    Περιοχή
    ΠΕΡΑΜΑ
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Ιδιωτης
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΑΜΑ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    31/9(dB) / 0/6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν το ρεστάρτ το σνρ είχε πάει στο ~5 πιθανώς επειδή είχε κλειδώσει από πριν σε λίγο πιο μεγάλη ταχύτητα (τη σήκωνε τότε)
    ενώ μετά..τη συγκεκριμένη στιγμή λόγω διαφόρων παραγόντων σήκωνε μικρότερη ταχύτητα.. Γιαυτό και έπεσε λίγο ο συγχρονισμός με το ρεστάρτ κ το σνρ πήγε στο 6 πάλι.. Και εμένα μου κάνει τέτοια η γραμμή..
    Το ότι δεν έπεσε πάντως ο συγχρονισμός είναι καλό..
    Τα crc μου φαίνονται ελαφρώς ανεβασμένα..ξαναλέω ελαφρώς.. Αλλά μπορεί να μην είναι τπτ και να είναι η ιδέα μου..
    Αν δεν παρατηρείται συχνό μπούκωμα της γραμμής (ανεβοκατέβασμα ταχύτητας) σε κατέβασμα αρχείου η καθυστέρηση στο άνοιγμα σελίδων η τίποτα τρελό π.χ αύξηση με το ping κατα τη χρήση..μη δίνεις σημασία..
    Σε αυτά που ανέφερα βέβαια αν χρησιμοποιούν πολλοί τη γραμμή η συνδέεσαι μέσω wifi..είναι δύσκολο να το τεστάρεις..
    Αλλά γενικά δείχνει ο.κ.. Δε νομίζω ότι έχεις θέμα..
    Ναι μπορεί να αντέχει και πολύ παρακάτω σε noise margin θα δω μόλις το συνχρονησω από έξω από το σπίτι να δω τα αποτελέσματα :-)

  10. #55
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.901
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosgreece38 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι μπορεί να αντέχει και πολύ παρακάτω σε noise margin θα δω μόλις το συνχρονησω από έξω από το σπίτι να δω τα αποτελέσματα :-)
    Εγώ παίζω στις γραμμές μου και με σνρ4 σχεδόν άνετα.. Και πιο κάτω αντέχει..έχω δοκιμάσει και 1,5-2,5..κάπου εκεί.. Αυξάνονται τα error και λόγω αυτού μπορεί να έχεις packet retransmissions και διάφορα άλλα ίσως.. Κοντολογίς δεν σημαίνει ότι επειδή θα κλειδώσεις παραπάνω θα τα έχεις και στο κατέβασμα.. Έχω δει γραμμές να κλειδώνουν παραπάνω με πτώση του σνρ αλλά να ζορίζονται να πιάσουν σε κατέβασμα την παραπάνω ταχύτητα..
    Κοινώς όσο πιο κάτω τόσο πιο ασταθής γίνεται η γραμμή διότι το σνρ μπορεί να έχει 1-2db διακυμάνσεις στην διάρκεια της ημέρας.. Οπότε λογικά κάτω από 4-6 δεν πρέπει δια ροπάλου.. Κάτω από σνρ6 δοκιμές μόνο με ορισμένα άλλα ρούτερ.. Σε voip τηλεφωνία από πάροχο ολίιιγον δύσκολο άλλο ρούτερ..οπότε το ψιλό ξεχνάς και κάθεσαι με το 6 που δίνουν οι πάροχοι.. Στην Αγγλία νομίζω η openreach δίνει σνρ3 αλλά καμπινάτο.. Πάλι υπάρχει λίγος χαλκός αλλά όχι από α.κ.. Αν και το 3αρι είναι πάρα πολύ οριακό για προβλήματα.. Για εμένα μόνο 4-4,5..αν γινόταν.. Αλλά αφού δεν.. =6
    Τεχνικό άμα ρωτήσεις θα σου πει 9-11..6αρι όχι δια ροπάλου.. Αλλά περί ορέξεως..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #56
    Εγγραφή
    21-09-2019
    Περιοχή
    ΠΕΡΑΜΑ
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Ιδιωτης
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΑΜΑ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    31/9(dB) / 0/6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ παίζω στις γραμμές μου και με σνρ4 σχεδόν άνετα.. Και πιο κάτω αντέχει..έχω δοκιμάσει και 1,5-2,5..κάπου εκεί.. Αυξάνονται τα error και λόγω αυτού μπορεί να έχεις packet retransmissions και διάφορα άλλα ίσως.. Κοντολογίς δεν σημαίνει ότι επειδή θα κλειδώσεις παραπάνω θα τα έχεις και στο κατέβασμα.. Έχω δει γραμμές να κλειδώνουν παραπάνω με πτώση του σνρ αλλά να ζορίζονται να πιάσουν σε κατέβασμα την παραπάνω ταχύτητα..
    Κοινώς όσο πιο κάτω τόσο πιο ασταθής γίνεται η γραμμή διότι το σνρ μπορεί να έχει 1-2db διακυμάνσεις στην διάρκεια της ημέρας.. Οπότε λογικά κάτω από 4-6 δεν πρέπει δια ροπάλου.. Κάτω από σνρ6 δοκιμές μόνο με ορισμένα άλλα ρούτερ.. Σε voip τηλεφωνία από πάροχο ολίιιγον δύσκολο άλλο ρούτερ..οπότε το ψιλό ξεχνάς και κάθεσαι με το 6 που δίνουν οι πάροχοι.. Στην Αγγλία νομίζω η openreach δίνει σνρ3 αλλά καμπινάτο.. Πάλι υπάρχει λίγος χαλκός αλλά όχι από α.κ.. Αν και το 3αρι είναι πάρα πολύ οριακό για προβλήματα.. Για εμένα μόνο 4-4,5..αν γινόταν.. Αλλά αφού δεν.. =6
    Τεχνικό άμα ρωτήσεις θα σου πει 9-11..6αρι όχι δια ροπάλου.. Αλλά περί ορέξεως..
    Γνωριζω φιλε μου κ ευχαριστω για τις πληροφοριες,ομως οντως ουτε εγω δεν θελω να το παω κατω απο το 6 :-)

  12. #57
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.901
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Τώρα που το θυμήθηκα.. Να κάνω μια αναφορά σε αυτό που είχες πει πίσω..
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosgreece38 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν απο λιγο με πηραν απο την vodafone και μου ενεργοποιησαν ξανα το προφιλ μου στο 6 το noise margin
    Τους ρωτησα ποσο κλειδωνει το router κ μου ειπαν 18 κ κατι με μεγιστο 20mbps δλδ πρεπει να τους πεις πως θα φυγεις για να το κανουν

    Η ιστορια μου ειναι πως μετα απο πολλα τηλεφωνηματα ανοιγανε αιτημα χαμηλου συνχρονισμου και δεν με επαιρναν ποτε τηλ,μετα απο 3 αιτηματα τους ειπα στην τελευταια συνομιλια μου πως θα φυγω αν δεν το κατεβασετε και τοτε με πηραν

    Μου ειπαν πως τετοιο προφιλ στο 6 δεν εχουν αλλα θα κανουν αιτημα στο ΑΚ του περαματος να το ενεργοποιησουν ξανα οπως και σημερα με ενημερωσαν πως το εκαναν,ελεος τοσα χρονια στο 6 το ειχα και για να το ξανακανω με επρηξαν κανονικα ουτε στον εχθρο μου πραγματικα
    Σου βγάζουν εντελώς το λάδι για το 6αρι.... Με το δίκιο τους για να μην έχουν θέματα με βλάβες.. Αλλά όταν είσαι γνώστης και το ζητάς υπ'ευθύνη σου.. Ας σοβαρευτούνε λίγο... Τώρα τελευταία μόνο η βόντα το έδινε σχετικά εύκολα και η φόρθνετ από πάντα.. Ο οτες ποτέ.. Και οι άλλοι 2 cyta/wind αφού σε τρελάνουν πρώτα.. Η πρώην hol δύσκολα έκανε και το 11->9 αν δεν τους έλεγες ότι 9 έχει ο οτε.. Τι να λέμε..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosgreece38 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωριζω φιλε μου κ ευχαριστω για τις πληροφοριες,ομως οντως ουτε εγω δεν θελω να το παω κατω απο το 6 :-)
    Δεν σου είπε κανείς να το πας.. Μια άποψη εξέφρασα μόνο..
    Και να ήθελες..όπως είσαι 6αρι και είσαι ο.κ...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #58
    Εγγραφή
    21-09-2019
    Περιοχή
    ΠΕΡΑΜΑ
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Ιδιωτης
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΑΜΑ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    31/9(dB) / 0/6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα που το θυμήθηκα.. Να κάνω μια αναφορά σε αυτό που είχες πει πίσω..


    Σου βγάζουν εντελώς το λάδι για το 6αρι.... Με το δίκιο τους για να μην έχουν θέματα με βλάβες.. Αλλά όταν είσαι γνώστης και το ζητάς υπ'ευθύνη σου.. Ας σοβαρευτούνε λίγο... Τώρα τελευταία μόνο η βόντα το έδινε σχετικά εύκολα και η φόρθνετ από πάντα.. Ο οτες ποτέ.. Και οι άλλοι 2 cyta/wind αφού σε τρελάνουν πρώτα.. Η πρώην hol δύσκολα έκανε και το 11->9 αν δεν τους έλεγες ότι 9 έχει ο οτε.. Τι να λέμε..

    - - - Updated - - -



    Δεν σου είπε κανείς να το πας.. Μια άποψη εξέφρασα μόνο..
    Και να ήθελες..όπως είσαι 6αρι και είσαι ο.κ...
    Καταλαβα φιλε μου τι θες να μου πεις αλλα δεν το εχω δοκιμασει ποτε κατω απο 6 παντα μεχρι εκει πηγαινα που ειναι σταθερη η γραμμη μου :-)

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας