Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    19-09-2019
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Unhappy
    Καλησπερα παιδια.. Εχω ενα tp-link archer VR900 router και πριν απο λιγες μερες εγινε και η δικια μου γραμμη ευρυζωνικη. Με αποτελεσμα να μην εχω αυτη την στιγμη τηλεφωνο και συναγερμο που συνδεετε και αυτος στην γραμμη τηλεφωνου ωστε να με καλει σε περιπτωση που χτυπησει. Εψαξα και αγορα το cisco spa112 νομιζοντας οτι απλα θα το συνδεσω με ethernet στο tp link και θα εχω τηλεφωνο απο τις εξοδους του cisco. Εψαξα για ρυθμισεις βρηκα καποια θεματα εκανα τα αντιστοιχα και εγω καθως εχω και τους κωδικους του παροχου αλλα δεν καταφερα να εχω τηλεφωνια ακομη. Αν θα μπορουσατε να με καθοδηγησετε για να μπορεσω να συνδεσω τηλεφωνο και συναγερμο.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Και γιατί δεν βάζεις αντί του SPA112, το Speedport πίσω από το Archer για να δουλεύει σε αυτό η τηλεφωνία;
    Ποιο Speedport έχεις για να σου δώσουμε σχετικές οδηγίες;

  3. #3
    Εγγραφή
    19-09-2019
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εχω το speedport entry 2i

    - - - Updated - - -

    Εχω το speedport entry 2i

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δες εδώ.

  5. #5
    Εγγραφή
    19-09-2019
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το εκανα και ειχα επιτυχια μονο στο να αναψει το led Online. Δεν εχω τηλεφωνια δυστυχως ακομη..

    - - - Updated - - -

    Τελικα τα καταφερα και λειτουργει μια χαρα. Ανοιξα ολες τις πορτες και τωρα ειναι κομπλε. Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια..

  6. #6
    Εγγραφή
    12-03-2019
    Περιοχή
    Thess
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    283
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    20/20
    ISP
    Wbs ± 20 Mbps
    Router
    BT Home Hub 5A (OpenWRT)
    Σόρρυ που κάνω reply σε άλλο thread αλλά έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με spa 112 :

    Μπορώ να κάνω register 2 sip accounts σε μια fxs port/συσκευή ?

    Διαβασα στο dslreports οτι δεν πολυ παίζει να μπορώ

    Εαν η απάντηση στην προηγούμενη ερώτηση είνα ναι, τότε θα μου επιτρέπει το spa112 (χωρίς άλλο κέντρο, freepbx, cloud or on the premises κλπ ) σχηματίζοντας αριθμούς για κλήση που ξεκινούν απο 2ΧΧΧΧ να γίνεται χρήση του Account Α και σχηματίζοντας αριθμούς που ξεκινούν με το 69ΧΧΧΧ να γίνεται χρήση του Account B, χωρίς να απαιτείται χειροκίνητη εναλλαγή/επιλογή μεταξύ των accounts ;

    Δεν θα ήθελα να χρησιμοποιήσω κάποια λύση στυλ pbxes λόγω bandwidth (2000 minutes) free tier/plan. (Εκτός και αν έχετε στο μυαλό σας κάποιο άλλο service ? χωρις τετοιους περιορισμούς χρόνου ομιλίας, στο οποίο να συνδέω παραπάνω του ενος accounts και ανάλογα με τον καλούμενο αριθμό να γίνεται και η επιλογή του account). Και δεν μου φαινεται καμια εξεζητημενη απαίτηση για να πληρώνω monthly subscription σε κάποιο vpbx στο cloud


    ΥΣ: Το netfaster iad 2 θα μπορούσε να παίξει τη λύση του ata - on a budget . Ξέρετε αν παίρνει 2 accounts ?

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Είχα το PAP2N παλαιότερα, που είναι πρόγονος του SPA112. Έχουν ίδιο μενού και διαβάζοντας τις πληροφορίες, κανονικά πρέπει να παίζει (δεν το έχω δοκιμάσει).
    Για την κλήση που ρωτάς μετά, δες τις σχετικές πληροφορίες, αλλά μάλλον δεν θα δουλέψει.
    Τέλος σε όλα τα Netfaster δεν παίζει το VoIP σε καμία περίπτωση (100% βεβαιωμένο) εκτός αν το ίδιο είναι συνδεδεμένο στην γραμμή ως κανονικό Modem/Router κάνοντας τον συγχρονισμό.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-07-2019
    Περιοχή
    Argyroupoli
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    CISCO 2901
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MyISLM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σόρρυ που κάνω reply σε άλλο thread αλλά έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με spa 112 :

    Μπορώ να κάνω register 2 sip accounts σε μια fxs port/συσκευή ?

    Διαβασα στο dslreports οτι δεν πολυ παίζει να μπορώ
    ΝΑΙ. ΓΙΝΕΤΕ, αλλά ΟΧΙ σε μία FXS. ΜΙΑ σύνδεση SIP ανά FXS.
    Πρέπει φυσικά τα SIP numbers (τα τηλεφωνικά νούμερα) να είναι διαφορετικά.
    Αν δεν έχεις ήδη δεύρο νούμερο, παίρνεις τον ΟΤΕ και ζητάς δεύτερο νούμερο επάνω στην γραμμή σου.
    Στο SPA112 κάνεις ΜΟΝΟ τις ρυθμίσεις στην καρτέλα "Ext2" για την ΝΕΑ γραμμή. Το AuthID αλλάζει μόνο στην δεύτερη γραμμή. Το password και όλα τα άλλα στοιχεία παραμένουν τα ίδια και στις δύο γραμμές.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MyISLM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εαν η απάντηση στην προηγούμενη ερώτηση είνα ναι, τότε θα μου επιτρέπει το spa112 (χωρίς άλλο κέντρο, freepbx, cloud or on the premises κλπ ) σχηματίζοντας αριθμούς για κλήση που ξεκινούν απο 2ΧΧΧΧ να γίνεται χρήση του Account Α και σχηματίζοντας αριθμούς που ξεκινούν με το 69ΧΧΧΧ να γίνεται χρήση του Account B, χωρίς να απαιτείται χειροκίνητη εναλλαγή/επιλογή μεταξύ των accounts ;
    ΟΧΙ. Πρέπει να συνδέσεις ΔΥΟ αναλογικά τηλέφωνα εφόσον θα έχεις ΔΥΟ τηλεφωνικές γραμμές.
    Η ένα ΔΙΓΡΑΜΜΟ αναλογικό τηλέφωνο. Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα.
    Έτσι μπορείς μέσω του Dial Plan να ρυθμίσεις η μία συσκευή να παίρνει ΜΟΝΟ σταθερά τηλέφωνα και η άλλη ΜΟΝΟ κινητά.

    Αν έχεις ΜΟΝΟ ΜΙΑ συσκευή στο σπίτι / γραφείο, μπορείς να βάλεις ένα SPA509G που παίρνει μέχρι 12 SIP γραμμές σε μια συσκευή, καταργώντας το SPA112.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MyISLM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα ήθελα να χρησιμοποιήσω κάποια λύση στυλ pbxes λόγω bandwidth (2000 minutes) free tier/plan. (Εκτός και αν έχετε στο μυαλό σας κάποιο άλλο service ? χωρις τετοιους περιορισμούς χρόνου ομιλίας, στο οποίο να συνδέω παραπάνω του ενος accounts και ανάλογα με τον καλούμενο αριθμό να γίνεται και η επιλογή του account). Και δεν μου φαινεται καμια εξεζητημενη απαίτηση για να πληρώνω monthly subscription σε κάποιο vpbx στο cloud


    ΥΣ: Το netfaster iad 2 θα μπορούσε να παίξει τη λύση του ata - on a budget . Ξέρετε αν παίρνει 2 accounts ?
    Αν δεν σου κάνει καμία απο τις παραπάνω προτάσεις, πας σε λύση FreePBX δυστυχώς.

    .

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας