Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    17-02-2009
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Thomson TG585v7
    SNR / Attn
    7(dB) / 13.5(dB)
    Καλησπερα, μου χαρισαν ενα iMac (early 2009) αλλα εχει χτυπημενο λειτουργικο για την ακριβεια ειναι ο δισκος του εχει γινει format.

    Προσπαθησα να κατεβασω το λειτουργικο για να κανω clean install του OS X (El Capitan) αλλα οταν βαζω τα δικα μου στοιχεια στο app store μου λεει οτι ειναι temporary unavailable. Με λιγο ψαξιμο ειδα οτι δεν μπορεις να το κατεβασεις ετσι αν ο λογαριασμος σου δεν ηταν ποτε σεταρισμενος με Mac OS.

    Κατεβασα λοιπον το OS (.dmg file) για να το περασω σε usb και να ξεκινησει απο εκει η εγκατασταση. Βρηκα και οδηγιες που ολοι αναφερουν πως για να το κανεις bootable απο τα windows πρεπει να κατεβασεις ενα προγραμμα το Transmac. Το θεμα μου ειναι πως οσες φορες και να το εφτιαξα ποτε οταν το κουμπωνω στο imac ενω το βλεπει στο Disk Utility οταν boot-αρει και παταω να διαλεξω απο που θελω να ξεκινησει δεν μου το εμφανιζει. Παρα μονο εχει ενα recovery partition που και αυτο δεν κανει κατι οταν το παταω. Προσπαθησα να το διαγραψω και αυτο απο το Disk Utility μηπως επηρεαζει αλλα δεν με αφηνει.

    Καμια ιδεα;
    Seize the day but....don't miss the night!!!

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αν σου κάνει boot με το disk utility, τότε θα κάνεις Boot, εκεί θα σου δώσει δυνατότητα να περάσεις το dmg στο flash drive.
    Θα χρειαστείς όπως καταλαβαίνεις και κάποιο άλλο μέσο που θα έχεις το dmg αρχείο ώστε να το κάνεις restore στο flash

    https://www.uubyte.com/burn-dmg-to-usb.html

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας