Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    24-09-2019
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τον Ιούλιο που μας πέρασε με πήραν από τον ΟΤΕ και μου είπαν ότι πρέπει να κλείσουμε ένα ραντεβού για να έρθει τεχνικός και να γίνει αλλαγή της γραμμής σε ευρυζωνική. Μιλάμε για το τηλέφωνο στο γραφείο μου όπου έχω γραμμή isdn με το κύριο νούμερο και ένα msn που το χρησιμοποιώ μόνο σαν φαξ. Επίσης χρησιμοποιούσα την υπηρεσία smartoffice του ΟΤΕ για να έχω το μύνημα καλωσορίσματος. Το ραντεβού κλείστηκε για τις 3-9-2019, δεν φάνηκε κανένας ούτε με ειδοποίησαν. Στις 10-9-2019 με ψάχνει πελάτης και τελικά μου στέλνει μύνημα στην σελίδα του fb και μου λέει το πρόβλημα που έχει και επίσης ότι δεν λειτουργεί το σταθερό. Δηλώνω την βλάβη και από τότε μια δουλεύει μια δεν δουλεύει το σταθερό. Μου βγάζουν το smartoffice , το ξαναβάζουν, το ξαναβγαζουν, κόβουν τελείως την γραμμή, την ξαναφτιάχνουν, αλλά βλέπω ότι χάνω κλήσεις. Πότε με παίρνουν και χτυπάει πότε πέφτει η κλήση πριν καλέσει. Μέχρι και σήμερα το ίδιο βιολί,κάθε φορά να ζητάω να βάλουν εκτροπή ώστε να μην χάνω κλήσεις, πάλι πότε έρχονται κλήσεις ποτέ δεν μπορούν να με καλέσουν. Εννοείται ότι μιλάω καθημερινά με το 13818 μπας και βρούμε άκρη. Σήμερα στις 3 το μεσημέρι που μιλούσα με την υποστήριξη επιτέλους κατάλαβαν ότι όταν δεν ηταν ευρυζωνική η γραμμή δεν δεχομουν κλήσεις απο ευρυζωνικές και τώρα που κάνανε μια ετοιμασία για να γίνει ευρυζωνική δεν δέχομαι από τις παλιές γραμμές. Το αποτέλεσμα είναι ότι κάποιοι με βρίσκουν στο τηλ και κάποιοι με ψάχνουν. Άντε να δούμε τι άκρη θα βγάλουν τώρα.

  2. #2
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.626
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Τα παρακάτω που ακολουθούν είναι εμπειρικά, απλά ένα μικρό disclaimer, μην σε πάρω στο λαιμό μου.
    Λογικά για να μπορούν να παίξουν ένα μήνυμα στους πελάτες σου δρομολογούν τις κλήσεις πρώτα σε κάποιου είδους τηλεφωνικό κέντρο που παίζει το μήνυμα σου και έπειτα προς την γραμμή σου.
    Μόνο που μάλλον δεν έχουν ενημερωθεί όλα τα entry points στο τηλεπικοινωνιακό δίκτυο του ΟΤΕ και στέλνουν τις κλήσεις στο κενό.
    Πιθανόν αν καταργούσες τελείως την υπηρεσία να λυνόταν το θέμα σου. Αν θες τέτοιες λειτουργίες καλύτερα πάρε ένα τηλεφωνικό κέντρο να έχεις τον πλήρη έλεγχο συν όλες τις extra λειτουργίες π.χ. διαφορετικά μηνύματα ανάλογα την ώρα της μέρας κλπ.

  3. #3
    Εγγραφή
    24-09-2019
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Έχεις δίκιο αλλά μου είπαν ότι ένα κέντρο με δυνατότητα μηνύματος κοστίζει πάνω από 700€, οπότε θεωρώ ότι δεν αξίζει μόνο και μόνο για το μήνυμα να πληρώσω τόσα. Τελικά το βρήκαν τα τσακάλια, έκαναν την γραμμή voip αλλά ξεχάσανε να έρθουν να αλλάξουνε την συνδεσμολογία ή να μου πουν εμένα να την αλλάξω οπότε είδαν προφανώς ότι δεν λειτουργεί και την γυρίσανε όπως παλιά. Στο μεταξύ όμως αλλάξανε κάποιες παραμέτρους για να γίνει voip που όμως δεν τις γυρίσανε πίσω αφού δεν έγινε, με αποτέλεσμα να γίνει το μπέρδεμα. Ελπίζω να σας έδωσα να καταλάβετε. Ο τεχνικός τα παιξε όταν με ρώτησε αν ήρθε κανένας να αλλάξει την συνδεσμολογία και του είπα όχι.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.727
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mathew75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο αλλά μου είπαν ότι ένα κέντρο με δυνατότητα μηνύματος κοστίζει πάνω από 700€, οπότε θεωρώ ότι δεν αξίζει μόνο και μόνο για το μήνυμα να πληρώσω τόσα. Τελικά το βρήκαν τα τσακάλια, έκαναν την γραμμή voip αλλά ξεχάσανε να έρθουν να αλλάξουνε την συνδεσμολογία ή να μου πουν εμένα να την αλλάξω οπότε είδαν προφανώς ότι δεν λειτουργεί και την γυρίσανε όπως παλιά. Στο μεταξύ όμως αλλάξανε κάποιες παραμέτρους για να γίνει voip που όμως δεν τις γυρίσανε πίσω αφού δεν έγινε, με αποτέλεσμα να γίνει το μπέρδεμα. Ελπίζω να σας έδωσα να καταλάβετε. Ο τεχνικός τα παιξε όταν με ρώτησε αν ήρθε κανένας να αλλάξει την συνδεσμολογία και του είπα όχι.
    Συγνωμη... σου ειπαν οτι θα γινει voip η τηλεφωνια και δεν εβγαλες το netmod και να συνδεσεις το τηλεφωνο σου στο ρουτερ?

    Η δεν το ανεφερες σε κανεναν?
    The gr81 .

  5. #5
    Εγγραφή
    24-09-2019
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μου είπαν ότι θα έρθει τεχνικός για να ελέγξει την γραμμή. Τους επισημανα πολλές φορές ότι η συνδεσμολογία είναι όπως πριν και μου έλεγαν μην την πειράζεις.

  6. #6
    Εγγραφή
    24-09-2019
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τελικά η αλλαγή έγινε σε ευρυζωνική χωρίς να καταργήσω το netmode. Απλά μου κάνανε την γραμμή σε vob και όχι σε κάτι άλλο, δεν το έπιασα ακριβώς , αλλά η αλλαγή έγινε μου είπανε και εξακολουθώ να παίρνω τηλεφωνία από το netmode.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Απλά έβαλαν μία κάρτα MSAN στο DSLAM στην δική σου πόρτα και σου έρχεται η γραμμή ως κλασσική ISDN. Πίσω από το DSLAM είναι VoIP.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας