Σελ. 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 145

Θέμα: Vodafone SIP Trunk

  1. #31
    Εγγραφή
    19-04-2012
    Μηνύματα
    98
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμπερασμα, μια χαρα traces παιρνεις, η vodafone δεν στελνει απολυτως τιποτε.
    Τσιριξε ελευθερα.
    Καλημέρα, ξεκίνησα ήδη, περιμένω να με καλέσουν, θα ενημερώσω σχετικά.
    Ευχαριστώ

    - - - Updated - - -

    Μέχρι τις 5 το απόγευμα, περίμενα τλφ, τους πήρα εγώ και είπαμε λίγο..., θα με καλέσει κάποιος το πρωί από το level 2 support, για το δούμε μαζί. Τουλάχιστον έκαναν προώθηση τις κλήσεις σε ένα κινητό! Νεότερα αύριο.

    - - - Updated - - -

    Νεότερα 1:
    Αφού φυσικά και δεν πήρε κανένας τλφ μέχρι τις 12 το μεσημέρι ξανακάλεσα εγώ και...μπλα μπλα μπλα....
    Στις 17.30 με πήρε ένα παλικάρι και μου είπε ότι είναι εντάξει οι εξερχόμενες και παίζουν, τσέκαρα και
    sip show peers: vodafone 192.168.1.2 5060 OK (4 ms)

    Για ένα λεπτό, πήρα αυτά:
    [root@pbx ~]# tcpdump -i any -s 0 port not 22 and port not 80 and port not 443 and port not 53 and udp and src 192.168.1.2
    tcpdump: WARNING: Promiscuous mode not supported on the "any" device
    tcpdump: verbose output suppressed, use -v or -vv for full protocol decode
    listening on any, link-type LINUX_SLL (Linux cooked), capture size 65535 bytes
    17:41:40.050988 IP 192.168.1.2.sip > 192.168.1.100.sip: SIP, length: 996
    17:42:40.055855 IP 192.168.1.2.sip > 192.168.1.100.sip: SIP, length: 996

    2 packets captured
    3 packets received by filter
    0 packets dropped by kernel

    Οπότε είμαι οκ, έχω εξερχόμενες, αλλά μόνο ένα κανάλι.
    Εισερχόμενες τώρα δεν, ότι δοκιμές έκανε και αυτός, δεν πήρα απολύτως τίποτα, στο cli μου δεν είδα κάτι. Εννοείτε ότι έβγαλε την προώθηση
    που είχε η γραμμή.
    Μου είπε ότι θέλει κάτι να τσεκάρει και θα το δούμε ξανά το πρωί, κάτι έχει υπ'οψιν του αλλά θέλει να μιλήσει και με κάποιον συναδελφό του, για
    να βρούμε μια λύση για τις εισερχόμενες.

    Επειδή έχω και ένα θέμα με το router τους για το internet (έχω στατική ip, αλλά δεν μπορεί να μου ανοίξει ούτε Bridge, ούτε Passthrough, ούτε DMZ, ούτε Port Range, μόνο μεμονωμένες πόρτες, οπότε έχω θέματα με VPN, κάμερες αλλά και διάφορα άλλα που τρέχουν σε διάφορες πόρτες),
    μου άφησε ανοιχτό και το ενδεχόμενο να μου αλλάξουν πάλι routre με κάποιο Gennet, αλλά έχουν θέμα διαθεσιμότητας.
    Θα το δούμε το πρωί.


    Οπότε περιμένοντας πάλι το επόμενο πρωί,έχω τα εξής θέματα:

    1. Εξερχόμενες (μόνο ένα κανάλι).
    Α. Στο sip trunk μου, έχω την ρύθμιση Maximum channels: 2
    Πρέπει να κάνω κάτι άλλο εγώ, ή είναι θέμα ρύθμισης δικής τους αυτό;

    Β. Είχα (έχω) και ένα δεύτερο msn, το χρησιμοποιούσα μόνο για εισερχόμενα fax (το διαχειριζόμουν από Inbount Routes).
    Αν θέλω να το χρησιμοποιήσω και σαν κανονική εξερχόμενη, πρέπει να φτιάξω και ένα δεύτερο SIP Trunk;
    Με τι ρυθμίσεις; Αν θα φτιάξω ένα 2ο Trunk, που θα το ονομάσω πχ vodafone2, αυτός πως θα ξέρει από ποια γραμμή θέλω να βγω, αφού δεν
    κάνω registration;

    1. Εισερχόμενες.
    Είναι η απορία που έχω, γιατί δεν το γνωρίζω το θέμα με το trunk χωρίς registration.
    Μου είχε γράψει ο "netblues"
    "Εσυ βαζεις την εξερχομενη, και αυτοι αντιστοιχα βαζουν τη δικη σου ip στο δικο τους outbound για να σε βρει."

    Χωρίς εγώ να βάλω τίποτα πουθενά, πως το κέντρο μου θα διαχειριστεί μία κλήση που θα φτάσει από κάποια IP xxxx,
    στη συγκεκριμένη περίπτωση από την 192.168.1.2; Πως ξέρει ότι είναι trunk; Εγώ πως θα την δρομολογήσω στα εσωτερικά μου;
    Είναι το ίδιο με τα άλλα trunk που έχω, πχ στο inbound Routes θα επιλέξω το DID Number που θα μου στείλουν αυτοί και θα το
    δρομολογήσω κανονικά από το Set Derstination;
    Μήπως θα πρέπει να κάνω τίποτα άλλες ρυθμίσεις, πχ Allow SIP Guest η κάτι παρόμοιο;
    Δεν γνωρίζω, γιαυτό και οι απορίες.


    Τέλος, αυτός από την vodafone, μου έστειλε και αυτές τις ρυθμίσεις, είπε ότι είναι για τις εξερχόμενες μου:



    OneNet SIP TRUNK Configuration


    Sip Settings-Protocols to be applied between SIP server and IP PBX are provided below. These parameters need to be respected by the PBX engineer and have configured their equipment accordingly.



    SIP Early Offer or Delayed Offer or Early Media support =Early Media

    Transport protocol, TCP or UDP =UDP ports 10000-30000

    VoIP Codec support =G711 a law

    FAX method =passthrough

    Any authentication needed on SIP trunk =Line id // ip peer to peer

    Any registration needed on SIP trunk =gn

    Autoframing =yes

    Canreinvite =no

    Ignoresdpversion =yes

    Type =peer

    Insecure =port,invite

    Dtmfmode =inband

    Disallow =all

    Allow =alaw:101

    Qualify =500

    Nat =no

    session-timers =refuse


    Δεν έβαλα τίποτα από αυτά, χρειάζεται να το κάνω;

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας, νεότερα ελπίζω το πρωί...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nrevenides : 02-07-20 στις 08:29.

  2. #32
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.521
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Οσες εξερχομενες σε αφησουν το κανονιζουν αυτοι. Απο τη στιγμη που ειναι trunk μπορεις να περασεις οσους αριθμους χρειζεται (και σου επιτρεπουν). Εσυ καθοριζεις το outbound cli

    Απο τη στιγμη που εχεις εξερχομενες μην πειραξεις τιποτε ακομη. Δες πως παιζει και αν χρειαστει fine tuning, βλεπεις. Δεν προτεινουν και τιποτε ιδιαιτερο

    Η εισερχομενη θα ερθει κανονικα με το ddi της και θα την δρομολογησεις οπως ολες.

    Εκτιμω οτι η vodafone δεν δρομολογει τις κλησεις μεχρι το δικο της end. Οταν το καταφερει, κατι θα δεις τοσο στο cli οσο και στο tcpdump.

  3. #33
    Εγγραφή
    19-04-2012
    Μηνύματα
    98
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ok, τα περισσότερα τα κατάλαβα. Για το "Εσυ καθοριζεις το outbound cli", εννοείς ότι στο Outbound CallerID θα βάλω το msn μου η ότι
    μου δώσει αυτός, οπότε έτσι θα ξέρει από ποια γραμμή θέλω να βγω;

  4. #34
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.521
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ναι, αν και η εκφραση απο πια γραμμη θελω να βγω δεν εχει και πολυ σχεση. Εχεις πχ δυο καναλια και σου επιτρεπει να βγαινεις με 6 αριθμους. Οτι βαλεις στο outbound caller id θα περασει με το call setup, και αν το επιτρεψει ο upstream θα εμφανιστει στον καλουμενο.

    Msn κλπ ανηκουν στην εποχη του ISDN.

  5. #35
    Εγγραφή
    19-04-2012
    Μηνύματα
    98
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ok, κατάλαβα. Είμαστε και κάποιας ηλικίας, γι'αυτό και τα msn...
    Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, τα λέμε στο 2ο επεισόδιο: Εισερχόμενες!

  6. #36
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Msn κλπ ανηκουν στην εποχη του ISDN.
    Σε VoIP, οι αριθμοί που έχει κάποιος, επί πλέον του κεφαλικού, πώς λέγονται ?

  7. #37
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.626
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nrevenides Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, ξεκίνησα ήδη, περιμένω να με καλέσουν, θα ενημερώσω σχετικά.
    Ευχαριστώ

    - - - Updated - - -

    Μέχρι τις 5 το απόγευμα, περίμενα τλφ, τους πήρα εγώ και είπαμε λίγο..., θα με καλέσει κάποιος το πρωί από το level 2 support, για το δούμε μαζί. Τουλάχιστον έκαναν προώθηση τις κλήσεις σε ένα κινητό! Νεότερα αύριο.

    - - - Updated - - -

    Νεότερα 1:
    Αφού φυσικά και δεν πήρε κανένας τλφ μέχρι τις 12 το μεσημέρι ξανακάλεσα εγώ και...μπλα μπλα μπλα....
    Στις 17.30 με πήρε ένα παλικάρι και μου είπε ότι είναι εντάξει οι εξερχόμενες και παίζουν, τσέκαρα και
    sip show peers: vodafone 192.168.1.2 5060 OK (4 ms)

    Για ένα λεπτό, πήρα αυτά:
    [root@pbx ~]# tcpdump -i any -s 0 port not 22 and port not 80 and port not 443 and port not 53 and udp and src 192.168.1.2
    tcpdump: WARNING: Promiscuous mode not supported on the "any" device
    tcpdump: verbose output suppressed, use -v or -vv for full protocol decode
    listening on any, link-type LINUX_SLL (Linux cooked), capture size 65535 bytes
    17:41:40.050988 IP 192.168.1.2.sip > 192.168.1.100.sip: SIP, length: 996
    17:42:40.055855 IP 192.168.1.2.sip > 192.168.1.100.sip: SIP, length: 996

    2 packets captured
    3 packets received by filter
    0 packets dropped by kernel

    Οπότε είμαι οκ, έχω εξερχόμενες, αλλά μόνο ένα κανάλι.
    Εισερχόμενες τώρα δεν, ότι δοκιμές έκανε και αυτός, δεν πήρα απολύτως τίποτα, στο cli μου δεν είδα κάτι. Εννοείτε ότι έβγαλε την προώθηση
    που είχε η γραμμή.
    Μου είπε ότι θέλει κάτι να τσεκάρει και θα το δούμε ξανά το πρωί, κάτι έχει υπ'οψιν του αλλά θέλει να μιλήσει και με κάποιον συναδελφό του, για
    να βρούμε μια λύση για τις εισερχόμενες.

    Επειδή έχω και ένα θέμα με το router τους για το internet (έχω στατική ip, αλλά δεν μπορεί να μου ανοίξει ούτε Bridge, ούτε Passthrough, ούτε DMZ, ούτε Port Range, μόνο μεμονωμένες πόρτες, οπότε έχω θέματα με VPN, κάμερες αλλά και διάφορα άλλα που τρέχουν σε διάφορες πόρτες),
    μου άφησε ανοιχτό και το ενδεχόμενο να μου αλλάξουν πάλι routre με κάποιο Gennet, αλλά έχουν θέμα διαθεσιμότητας.
    Θα το δούμε το πρωί.


    Οπότε περιμένοντας πάλι το επόμενο πρωί,έχω τα εξής θέματα:

    1. Εξερχόμενες (μόνο ένα κανάλι).
    Α. Στο sip trunk μου, έχω την ρύθμιση Maximum channels: 2
    Πρέπει να κάνω κάτι άλλο εγώ, ή είναι θέμα ρύθμισης δικής τους αυτό;

    Β. Είχα (έχω) και ένα δεύτερο msn, το χρησιμοποιούσα μόνο για εισερχόμενα fax (το διαχειριζόμουν από Inbount Routes).
    Αν θέλω να το χρησιμοποιήσω και σαν κανονική εξερχόμενη, πρέπει να φτιάξω και ένα δεύτερο SIP Trunk;
    Με τι ρυθμίσεις; Αν θα φτιάξω ένα 2ο Trunk, που θα το ονομάσω πχ vodafone2, αυτός πως θα ξέρει από ποια γραμμή θέλω να βγω, αφού δεν
    κάνω registration;

    1. Εισερχόμενες.
    Είναι η απορία που έχω, γιατί δεν το γνωρίζω το θέμα με το trunk χωρίς registration.
    Μου είχε γράψει ο "netblues"
    "Εσυ βαζεις την εξερχομενη, και αυτοι αντιστοιχα βαζουν τη δικη σου ip στο δικο τους outbound για να σε βρει."

    Χωρίς εγώ να βάλω τίποτα πουθενά, πως το κέντρο μου θα διαχειριστεί μία κλήση που θα φτάσει από κάποια IP xxxx,
    στη συγκεκριμένη περίπτωση από την 192.168.1.2; Πως ξέρει ότι είναι trunk; Εγώ πως θα την δρομολογήσω στα εσωτερικά μου;
    Είναι το ίδιο με τα άλλα trunk που έχω, πχ στο inbound Routes θα επιλέξω το DID Number που θα μου στείλουν αυτοί και θα το
    δρομολογήσω κανονικά από το Set Derstination;
    Μήπως θα πρέπει να κάνω τίποτα άλλες ρυθμίσεις, πχ Allow SIP Guest η κάτι παρόμοιο;
    Δεν γνωρίζω, γιαυτό και οι απορίες.


    Τέλος, αυτός από την vodafone, μου έστειλε και αυτές τις ρυθμίσεις, είπε ότι είναι για τις εξερχόμενες μου:



    OneNet SIP TRUNK Configuration


    Sip Settings-Protocols to be applied between SIP server and IP PBX are provided below. These parameters need to be respected by the PBX engineer and have configured their equipment accordingly.



    SIP Early Offer or Delayed Offer or Early Media support =Early Media

    Transport protocol, TCP or UDP =UDP ports 10000-30000

    VoIP Codec support =G711 a law

    FAX method =passthrough

    Any authentication needed on SIP trunk =Line id // ip peer to peer

    Any registration needed on SIP trunk =gn

    Autoframing =yes

    Canreinvite =no

    Ignoresdpversion =yes

    Type =peer

    Insecure =port,invite

    Dtmfmode =inband

    Disallow =all

    Allow =alaw:101

    Qualify =500

    Nat =no

    session-timers =refuse


    Δεν έβαλα τίποτα από αυτά, χρειάζεται να το κάνω;

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας, νεότερα ελπίζω το πρωί...
    Ότι βάζεις σαν host στο peer details γίνεται whitelist από τον asterisk και επιτρέπει sip κίνηση από την συγκεκριμένη IP.
    Το αν θα περάσει μετά, εξαρτάται από το type που έχεις ορίσεις και το insecure.

    https://www.voip-info.org/asterisk-sip-type/
    https://www.voip-info.org/asterisk-sip-insecure/

  8. #38
    Εγγραφή
    19-04-2012
    Μηνύματα
    98
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε VoIP, οι αριθμοί που έχει κάποιος, επί πλέον του κεφαλικού, πώς λέγονται ?
    Εγώ το τελευταίο που ήξερα από Cosmote, το γράφουν σε έντυπο αίτησης, είναι msn, πχ η αίτηση σε κάποια σελίδα γράφει: "Το Πρόγραμμα Economy περιλαμβάνει στην τιμή του μηνιαίου τέλους 2 αριθμούς (1 Κεφαλικό & 1 MSN)"
    Μπορεί να είναι και παλιό, η να χρησιμοποιούν και άλλη ονομασία, πχ πάλι στην Cosmote, δεν πολυ-χρησιμοποιούν την λέξη VoIP, λένε VOB (Voice Over Broadband).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ότι βάζεις σαν host στο peer details γίνεται whitelist από τον asterisk και επιτρέπει sip κίνηση από την συγκεκριμένη IP.
    Το αν θα περάσει μετά, εξαρτάται από το type που έχεις ορίσεις και το insecure.

    https://www.voip-info.org/asterisk-sip-type/
    https://www.voip-info.org/asterisk-sip-insecure/
    Δεν το ήξερα, ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

    Στην περίπτωσή μου, με isecure=port,invite είμαι εντάξει;
    Το insecure=very αφορά μόνο εκδόσεις Asterisk παλιές; (εγώ έχω Asterisk 1.6.2.13 και το insecure=very το έχω σε κάποια γραμμή yuboto)
    Αν ήθελα να έχω μόνο εισερχόμενες χωρίς registration, πώς θα έκανα την υλοποίηση;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nrevenides : 02-07-20 στις 23:05. Αιτία: Προσθήκη

  9. #39
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.626
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Λογικά με insecure=no, όταν θα σου έρχεται το invite θα πρέπει να κάνει match με IP και port, που οκ γίνεται έτσι κι αλλιώς, αλλά θα του ζητάει να κάνει authenticate χρησιμοποιώντας τα username/secret που έχεις στα Peer details.
    Από την στιγμή που δεν στα ζήτησαν, δεν τα έχουν οπότε, θεωρητικά όταν θα φτάνει η κλήση θα τρώει άκυρο επειδή δεν κάνει auth με τον asterisk.

    Σχετικά με τους αριθμούς, στον ΟΤΕ θα λέγονται για πάντα στον αιώνα τον άπαντα, MSN. Ας πούμε το σωστό είναι DID αλλά επειδή και οι υπόλοιποι πάροχοι είναι αρκουδέηδες αν χρειαστεί κάντο νιανια γιατί ο όρος DID κάνει register με τους τεχνικούς τρεις στις δέκα κι αυτό αν είναι level 2 κι όχι field (με εξαίρεση της Cyta που όσους είχα πετύχει ήταν τσακάλια και ξέρανε κι από asterisk).
    Απλά πες έχω δύο αριθμούς αυτόν κι αυτόν, φράση κλειδί, στον οτε τα λέγανε MSN, συνήθως με το τελευταίο καταλαβαίνουν τι τους λες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος astbox : 02-07-20 στις 23:21.

  10. #40
    Εγγραφή
    19-04-2012
    Μηνύματα
    98
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x

  11. #41
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.521
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μα DID λεγεται στην εισερχομενη :PPPP

    Αρκουδεηδες.

    Τρεις μερες μετα, χωρις εισερχομενη. O πελατης πρωτα.
    Σε αλλα νεα, Asterisk 1.6.2.13 αληθεια τωρα? Ειναι eol απο το 2012.. Minimum 13 και αν δεν υπαρχουν ιδιαιτεροι λογοι. 16.

  12. #42
    Εγγραφή
    19-04-2012
    Μηνύματα
    98
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα DID λεγεται στην εισερχομενη :PPPP

    Αρκουδεηδες.

    Τρεις μερες μετα, χωρις εισερχομενη. O πελατης πρωτα.
    Σε αλλα νεα, Asterisk 1.6.2.13 αληθεια τωρα? Ειναι eol απο το 2012.. Minimum 13 και αν δεν υπαρχουν ιδιαιτεροι λογοι. 16.
    Το γνωρίζω. Αν τη βγάλει και αυτό το καλοκαίρι, τον Σεπτέμβρη μπαίνει νέο, μηχάνημα. Έχει συμπληρώσει σχεδόν 10 χρόνια

  13. #43
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα DID λεγεται στην εισερχομενη :PPPP
    Σας ρώτησα και παραπάνω : Τους επί πλέον του κεφαλικού αριθμούς, πώς τους ονομάζουμε ???

  14. #44
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ρώτησα και παραπάνω : Τους επί πλέον του κεφαλικού αριθμούς, πώς τους ονομάζουμε ???
    Δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι δεδομένο το πως ονομάζονται. Ανάλογα πάντα τον πάροχο ή τον vendor του τηλεφωνικού κέντρου έχει διάφορες ονομασίες.
    Πολλοί ακόμη χρησιμοποιούν την ονομασία MSN, που δεν είναι και άστοχη, για να υπάρχει συνέχεια από το παρελθόν. Άλλοι χρησιμοποιούν την ονομασία DDI/DID που και αυτή προέρχεται από το ISDN και επίσης δεν είναι άστοχη, ενώ χρησιμοποιείται τόσο για το εισερχόμενο, όσο και το εξερχόμενο και ας έχει το Ι(nward)! Άλλοι πάλι το ονομάζουν CLIP number...
    Τέλος, αν υπάρει ξεχωριστό registration για κάθε αριθμό, χρησιμοποιείται το SIP account ή Account/Telephone number.

  15. #45
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sxbcl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι δεδομένο το πως ονομάζονται. Ανάλογα πάντα τον πάροχο ή τον vendor του τηλεφωνικού κέντρου έχει διάφορες ονομασίες.
    Πολλοί ακόμη χρησιμοποιούν την ονομασία MSN, που δεν είναι και άστοχη, για να υπάρχει συνέχεια από το παρελθόν. Άλλοι χρησιμοποιούν την ονομασία DDI/DID που και αυτή προέρχεται από το ISDN και επίσης δεν είναι άστοχη, ενώ χρησιμοποιείται τόσο για το εισερχόμενο, όσο και το εξερχόμενο και ας έχει το Ι(nward)! Άλλοι πάλι το ονομάζουν CLIP number...
    Τέλος, αν υπάρει ξεχωριστό registration για κάθε αριθμό, χρησιμοποιείται το SIP account ή Account/Telephone number.
    Το έγραψα και παραπάνω και επιμένω και θέλω να μάθω ποιος είναι επί τέλους ο σωστός όρος για τους επί πλέον του κεφαλικού αριθμούς ?
    Ο netblues έγραψε χθές στο #34, ειρωνικά, ότι :
    Msn κλπ ανηκουν στην εποχη του ISDN.
    Αλλά δεν μας λέει ποιά είναι η ορολογία, στην σημερινή εποχή.

Σελ. 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας